Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Apple Pay a fost lansat in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
[ https://www.dcecu.org/assets/images/apple-pay-mark-web.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Compania Apple a lansat in cursul noptii trecute sistemul de plati mobile inclusiv in tara noastra pentru toti utilizatorii de iPhone si iPad de la bancile partenere. Apple Pay a fost lansat in Romania la cam trei luni de cand s-a facut anuntul pentru disponibilitatea sa, insa asta ne ofera in sfarsit posibilitatea de a renunta la cardurile fizice pentru a face plati cu telefonul oriunde ne-am afla. Apple Pay a fost lansat in Romania cu doar cateva banci partenere, deocamdata, printre ele se afla:

ING Bank
Banca Transilvania
Edenred
Monese
Orange Money
Unicredit Bank
Revolut

Apple Pay a fost lansat in Romania si poate fi configurat chiar in momentul de fata, eu am reusit sa fac in doar cateva secunde configurarea pentru ING, astfel ca puteti incerca inclusiv pentru banca voastra emitenta pentru a atasa rapid cardul. Apple Pay a fost lansat in Romania cu suport pentru mai multe banci fizice, sau digitale, decat ne asteptam initial, printre cele din Romania fiind inclusa si Unicredit Bank, insa aceasta nu va fi ultima. Cei de la BCR au anuntat de asemenea ca vor face parte din lista de banci partenere ale celor de la Apple, insa iata ca Apple Pay a fost lansat in Romania fara suport pentru cardurile lor bancare, dar asta cel mai probabil se va schimba. Apple Pay a fost lansat in Romania si asta inseamna ca poti uita cardul acasa cand mergi la cumparaturi, deoarece vei putea plati cu telefonul la orice POS care accepta plati contactless. Trebuie doar sa deschizi aplicatia Wallet, sa selectezi cardul, sa il activezi, iar mai apoi sa il apropii de terminalul de plata, si asa finalizezi plata, totul foarte simplu si usor, din moment ce Apple Pay a fost lansat in Romania.

PS. Apple pay se activeaza direct din aplicatia Wallet, nu din Homebank (valabil pentru ING). Sursa: iDevice

Edited by Adm, 26 June 2019 - 08:57.


#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Pai la ING am deja plata contactless cu telefonul. Care ar fi avantajul Apple Pay?

#3
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Kaffir2018, on 26 iunie 2019 - 08:11, said:

Pai la ING am deja plata contactless cu telefonul. Care ar fi avantajul Apple Pay?

Lasi portmoneul acasa si platesti contactless fara limita de suma si fara PIN. Plati securizate si fara a schimba informatii personale despre cardul tau si despre tine.

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005
Avantajul Apple Pay e ca de acum si posesorii de iPhone pot face plati cu telefonul. Apple a restrictionat NFC pentru alte aplicatii decat AP.

#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

 Kaffir2018, on 26 iunie 2019 - 08:11, said:

Pai la ING am deja plata contactless cu telefonul. Care ar fi avantajul Apple Pay?

Aveai la telefoanele cu Adroid. Sau daca foloseai Revolut pe IOS, sau alta aplicatie agreata de Apple. Acum doar apropii telefonul de POS, il deblochezi si gata plata. Astept de anul trecut Apple pay Posted Image

Edited by 2Unlimited, 26 June 2019 - 08:20.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
Mai e si avantajul ca poți avea asociate conturi de la mai multe bănci. Altfel, pe Android ING ofera același lucru, doar ca poți folosi doar conturile lor. In curând va sosi si Google Pay.

#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005
Interesant ca pe site-ul Unicredit apare intr-adevar stirea, dar cu mentiunea "in curand" Posted Image

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Sunt curios daca merge si pe Raiifeisen, sotia are card acolo. Voi incerca deseara.
Nici la ING pe site nu apare stirea, insa la activare am primit pe mail conditiile de activare ale Apple pay:

"Draga *******,

Cardul tau ING **** **** **** XXXX a fost adaugat in Apple Pay.
Acum poti sa-l folosesti oriunde este afisat simbolul contactless sau Apple Pay.
Regasesti anexat termenii si conditiile pentru utilizarea cardului ING in aplicatia Apple Pay pe care le-ai acceptat la momentul inrolarii.
Daca aceasta cerere nu a fost initiata de tine te rugam sa ne contactezi la numarul de mai jos.
Mereu gata sa fim de ajutor,

Echipa ING."

Edited by 2Unlimited, 26 June 2019 - 08:25.


#9
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 2Unlimited, on 26 iunie 2019 - 08:16, said:

Aveai la telefoanele cu Adroid. Sau daca foloseai Revolut pe IOS, sau alta aplicatie agreata de Apple. Acum doar apropii telefonul de POS, il deblochezi si gata plata. Astept de anul trecut Apple pay Posted Image

Ok, am priceput acum

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

 2Unlimited, on 26 iunie 2019 - 08:01, said:

Trebuie doar sa deschizi aplicatia Wallet, sa selectezi cardul, sa il activezi, iar mai apoi sa il apropii de terminalul de plata
Dacă ai un singur card pt ApplePay nu trebuie sa deschizi sau sa selectezi nimic.
Dublu click dreapta - recunoaștere faciala - apropierea telefonului de terminal.

De fapt poți avea mai multe, insa pe unul îl selectezi ca implicit.

#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Dupa ce ai activat cardul se aplica observatia a doua:

 2Unlimited, on 26 iunie 2019 - 08:16, said:

Acum doar apropii telefonul de POS, il deblochezi si gata plata. Astept de anul trecut Apple pay Posted Image

Nici nu mai e nevoie de dublu-click daca telefonul recunoaste POS-ul.

Edited by 2Unlimited, 26 June 2019 - 08:34.


#12
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
In decursul sapatamanii viitoare si la Raiffeisen.

#13
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005
Am adaugat cardul Edenred mai devreme si am facut deja cateva plati la diferite magazine, totul in regula. :)

Este optiunea de plata cu Apple Pay si in aplicatia foodpanda.

#14
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Tocmai ce am adaugat eu un card de Transilvania, totul ok. Ramane sa testez pe teren.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011

 2Unlimited, on 26 iunie 2019 - 08:21, said:

Sunt curios daca merge si pe Raiifeisen, sotia are card acolo. Voi incerca deseara.

Raiffeisen in Austria sunt inapoiati rau de tot, nu cred au bagat nici in Romania. Erste Bank (BCR) a dat drumul la Apple Pay in aprilie 2019, Raiffeisen nici pana acum.

Ma mir ca BCR-ul nu este si ea pe lista, tinand cont de faptul ca Erste Bank ii conduce si in Austria au dat deja drumul.

#16
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Merge BT perfect. Pacat de aplicatia bancii de tot rahatul, speram sa vina si ei cu un update misto..

#17
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
sau cum Revolut le-a luat fata cu eleganta celor de la ING si BT care bateau toba de ceva vreme ca vor aduce Apple Pay-ul.

#18
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

 Gbr_smt, on 26 iunie 2019 - 10:34, said:

sau cum Revolut le-a luat fata cu eleganta celor de la ING si BT care bateau toba de ceva vreme ca vor aduce Apple Pay-ul.
Vezi tu ca revolut intre timp fusese blocat tocmai pentru ca furase startul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate