Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema Samsung SMART TV (F series)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dervambs

dervambs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.06.2013
Salutare! Am si eu o problema, am fost cu un tv samsung smart tv cod UE32F6400AWXXH intr un service autorizat si mi au spus ca placa de baza este arsa.. ceea ce pare imposibil de la un update..

Intrebare: Televizorul inainte sa intru la service menu si sa fac update la sub micom, mergea excelent..dupa asta a intrat intr un fel de boot loop, ledul s a oprit si imaginea tv a inghetat si tot ce mai puteam sa fac era sa scot alimentarea din priza ceea ce am si facut dar dupa ce am bagat din nou cablul in tv numai puteam face nimic ca era ca si mort..

Ideea e ca daca as reusi sa resetez cumva placa de baza si sa o verific sa vad daca primeste curent sau daca nu macar sa o schimb cu una la fel nici macar nu as sti ce cod sa caut ca sa aflu care este compatibila..

Mai jos atasez cateva poze in care rog pe cineva priceput la depanari sa ma ajute cu codul corect de placa de baza compatibil cu tv meu.
Infine exista vreo 3 variante plauzibile..
# bn94-06170Y (apare pe hartia lipita)
# bn94-06715Z (este codul care mi l au dat cei de la service si care exista doar in franta..)
# bn41-01958A (apare si in poza)

Deci care ar fi codul corect compatibil cu tv meu? Va multumesc!

Attached Files


Edited by dervambs, 25 June 2019 - 20:13.


#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Ai incercat asa? Ai gasit pe net asta?
UExxFxxxx
Applicable for TV models with mainboard: BN41-01958A/BN41-01958B:
UExxF45xx
UExxF53xx
UExxF55xx
UExxF62xx
UExxF63xx
UExxF64xx
UExxF65xx
UExxF66xx
UExxF68xx
Main eeprom: IC901 (ATMLH348 or AT24C256). Unbricking possible two ways: Short circuit on RED or BLUE.
BN41-01958A/BAttached File  UExxFxxx.jpg   413.82K   41 downloads

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
Mergi la un service tv sa rescrie emmc-ul si se va rezolva. Sigur, poti cumpara si alta placa de baza daca doresti, tot ce se poate intampla rau e sa ai imagine in oglinda, ceea ce se rezolva din meniul de service ( cu putina atentie )

Cauti placa cu bn94, evident. Aia cu bn41 e cod de pcb gol.

Edited by modoran, 25 June 2019 - 20:23.


#4
dervambs

dervambs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.06.2013

View PostSeteh, on 25 iunie 2019 - 20:17, said:

Ai incercat asa? Ai gasit pe net asta?
UExxFxxxx
Applicable for TV models with mainboard: BN41-01958A/BN41-01958B:
    UExxF45xx
    UExxF53xx
    UExxF55xx
    UExxF62xx
    UExxF63xx
    UExxF64xx
    UExxF65xx
    UExxF66xx
    UExxF68xx
Main eeprom: IC901 (ATMLH348 or AT24C256). Unbricking possible two ways: Short circuit on RED or BLUE.
    BN41-01958A/BAttachment UExxFxxx.jpg

Da am gasit acea postare pe wiki dar cel de la service mi a zis varianta 2 ceea ce ma dat peste cap complet..

View Postmodoran, on 25 iunie 2019 - 20:21, said:

Mergi la un service tv sa rescrie emmc-ul si se va rezolva. Sigur, poti cumpara si alta placa de baza daca doresti, tot ce se poate intampla rau e sa ai imagine in oglinda, ceea ce se rezolva din meniul de service ( cu putina atentie )

Cauti placa cu bn94, evident. Aia cu bn41 e cod de pcb gol.

Salut! Chiar nu ma pricep dar eu am intrat la service menu si m am apucat sa il barcai dupa pofta inimii pana am ajuns la sub micom si i am dat update  si de atunci a murit total tv dar pentru atata lucru sa imi ceara 870lei pentru o placa noua am zis ca mai bine incerc la un neica depanator de la colt poate scap ieftin ca de reflash eeprom sau sa ma apuc eu sa dezlipesc de pe placa nu stiu ce nici nu am scule cred..

Pcb = placa cod bare sau ce inseamna??

Cineva mi a mai zis ca sa caut o baterie de pe placa si sa o dezlipesc sau scot si sa il las asa vreo 5min si dupa sa o lipesc / pun la loc si poate isi revine..

#5
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
Un nepriceput a modificat prin meniul de service. Acum vrei să îl duci la un ”neica depanator de la colt poate scap ieftin”. E o variantă. Dacă nu merge adu-l la mine. Nici eu nu mă pricep dar nici nu îți iau mult. La final tot la unul priceput, pe bani buni îl faci. Cost final: mult al dracului.

#6
dervambs

dervambs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.06.2013

View Postbadmania98, on 25 iunie 2019 - 20:59, said:

Un nepriceput a modificat prin meniul de service. Acum vrei să Ăźl duci la un ”neica depanator de la colt poate scap ieftin”. E o variantă. Dacă nu merge adu-l la mine. Nici eu nu mă pricep dar nici nu Ăźți iau mult. La final tot la unul priceput, pe bani buni Ăźl faci. Cost final: mult al dracului.

Da posibil dar nu eram chiar nepriceput in meniul service, problema e ca dupaia dupa ce am dat upgrade( ce inseamna upgrade / ceva bun, cel putin pana acum asa am crezut) la sub micom a luat o razna tv.. si nu am mai putut sa ii dau de cap.. acum caut solutii pentru ca nu mi se pare normal sa se puna o astfel de comanda de auto kill pe un televizor de top la vremea lui..

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
Informativ prețul e 250 de lei pentru rescriere emmc la un service, nu 870. Placa sh e in jur de 300 - 350 daca o montezi tu.

Nu e nici o funcție auto kill, meniul service nu e destinat utilizatorului obișnuit.

#8
dervambs

dervambs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.06.2013
Pai si daca ar fi sa cumpar o placa sh sau noua, unde as gasi acea placa si cu ce cod sa caut placa pentru ca la reflash nu stiu cati se baga..

#9
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Eu am luat placa de baza de pe aliexpress, dar incearca si pe OLX. M-a ajuns reparatia 120 de RON.

#10
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Nu cred ca merge doar cu rescriere emmc,de fapt cred ca nici nu trebuie umblat la emmc.
SUB MICOM - WT61P8O7 acesta trebuie rescris firmware in el.Posibil sa mearga pe magistrala i2C dar trebuie gasit ce sa scrii in el.

Un backup dar e din versiunea cu B a placii,posibil sa fie OK
http://monitor.espec...opic275084.html

Trebuie sa mergi la un service ce stie sa faca asta.

Edited by gabiz_ro, 26 June 2019 - 07:25.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdervambs, on 25 iunie 2019 - 20:03, said:

Salutare! Am si eu o problema, am fost cu un tv samsung smart tv cod UE32F6400AWXXH intr un service autorizat si mi au spus ca placa de baza este arsa.. ceea ce pare imposibil de la un update..
Ideea e ca daca as reusi sa resetez cumva placa de baza si sa o verific sa vad daca primeste curent sau daca nu macar sa o schimb cu una la fel nici macar nu as sti ce cod sa caut ca sa aflu care este compatibila..
Daca te-a mancat undeva...acum scarpina-te.
Functia aia e din cate am gasit pentru upgrade de firmware, si acum televizorul e blocat intr-un fel de 'download mode', exact cum e la telefoanele Samsung cand le rescrii firmware-ul cu Odin. Si nu face nimic fiindca isi asteapta fisierul de upgrade. ->https://forum.samygo...opic.php?t=4555
Daca ai fi dat un simplu "search" pe Google, te lamureai ca altii au facut exact asta inaintea ta si si-au bulit de tot TV-ul.

View Postdervambs, on 25 iunie 2019 - 20:34, said:

Salut! Chiar nu ma pricep dar eu am intrat la service menu si m am apucat sa il barcai dupa pofta inimii pana am ajuns la sub micom si i am dat update  si de atunci a murit total tv dar pentru atata lucru sa imi ceara 870lei pentru o placa noua am zis ca mai bine incerc la un neica depanator de la colt poate scap ieftin ca de reflash eeprom sau sa ma apuc eu sa dezlipesc de pe placa nu stiu ce nici nu am scule cred..
Pcb = placa cod bare sau ce inseamna??
PCB inseamna "printed circuit board".
Si nu o vei scalda ieftin niciunde. Iti trebuie unul ce mananca electronica si programare pe paine, ca sa nu-ti strice mai tare TV-ul.
Scapi ieftin doar daca gasesti un model identic cu ecranul spart. Asta se intampla mult mai des decat sa crape placa, asa ca poate negociezi un pret bun pentru placa sh.

View Postmodoran, on 25 iunie 2019 - 21:11, said:

Informativ prețul e 250 de lei pentru rescriere emmc la un service, nu 870. Placa sh e in jur de 300 - 350 daca o montezi tu.
870 de lei e pretul oficial de service a unei placi noi. Cei din service nu au voie (poate nu au nici uneltele necesare) sa rescrie firmware sau sa reprogrameze cip-uri, ci doar inlocuiesc placa.

Edited by Hider141, 26 June 2019 - 07:59.


#12
dervambs

dervambs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.06.2013
Exact Hider141, pretul placii noi plus manopera costa 870lei ceea ce mi sa parut exagerat de mult!
Va multumesc mult pentru mobilizare dar intrebarea inca ramane de unde pot lua o placa identica cu a mea de preferat sh? Ce cod de placa imi trebuie ca sa pot gasi pe net ceva asemanator ca nu sunt lamurit de ce mi a dat nenea de la service un cod total diferit de cel al placii arse? Care este diferenta dintre acel cod dupa hartia lipita "bn94-06170Y" pe placa si scrisul dupa placa "bn41-01958A" si daca as putea rescrie cumva emmc ul sau eeprom ul si ce scule mi ar trebui pentru conectare? Nu sunt depanator dar imi place sa experimentez lucruri noi in fiecare zi!

Edited by dervambs, 27 June 2019 - 01:21.


#13
coehn

coehn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.06.2019
Adică tu vrei gratuit un curs de depanare tv LCD? Inițiere in utilizarea programatoarelor, care sunt memoriile și cum trebuie scrise, etc? Ești chiar modest, zău așa!!!Posted Image
Nu aveți service-uri tv serioase in localitate? Du-te pe capul ălora și zi-le cu tupeu ca tu ai venit să înveti sa-ti repari singur televizorul, si asta in cateva minute daca se poate, și ei musai tre' sa se conformeze!
Si moca.

Edited by coehn, 27 June 2019 - 02:07.


#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
https://chromecomput...BN41-01958.html

Ti-am spus ca trebuie sa cauti dupa codul cu "bn94 ...", dar tot nu ai priceput.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdervambs, on 27 iunie 2019 - 01:16, said:

Exact Hider141, pretul placii noi plus manopera costa 870lei ceea ce mi sa parut exagerat de mult!
Poate tie ti se pare exagerat  de mult, fiindca nu stii preturile practicate de service-uri. Sau ai fi preferat sa-l duci la S.C. Gigi-depanatorul S.R.L. sa ti-l strice de tot, si pe urma sa-ti spuna ca nu are ce sa-i mai faca?
Cam la orice produs electronic sau electrocasnic placa de baza e cea mai importanta, si totodata cea mai scumpa sau una dintre cele mai scumpe piese din intregul sistem. Sper ca nu te-ai astepta sa coste 20-30 de lei.

Edited by Hider141, 27 June 2019 - 07:10.


#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La TV-uri grosul e display-ul.
70% din costul unui tv e ecranul.
Din cauza asta cu manopera iasi la reparatie cat unul nou.

Edited by geo123, 27 June 2019 - 22:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate