Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

SSD 1TB PCIe

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
Ma integrez si eu in topic cu o intrebare.. cum vi se pare acest Solid-State Drive (SSD) Intel® 660p Series, 512GB, M.2 80mm, PCIe 3.0 x4 la promotia de 330ron?
Placa de baza este un Asus TUF Z390-PRO Gaming

Intrebari :
- ce plus de performanta voi obtine fata de actualul SSD Intel 120GB pe sata 3.0?
- este varianta cea mai performanta/fiabila in acest pret?
- nevoi : daily work, CAD, PS/AI poate si putina programare. dar cu nevoia de a nu-l schimba o lunga perioada.
- am acest Solid-State Drive (SSD) Samsung 970 EVO Plus, 250 GB, NVMe, M.2 la 390ron , merita sacrificiul de spatiu mai ales?

#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostSEPTEMBER9, on 01 iulie 2019 - 19:48, said:

Poi de ce doua?
ca asa vrea biosu'

nu ti se pare normal sa "foloseasca" mai multe porturi daca are viteza mai mare?

View Postcammelia08, on 01 iulie 2019 - 20:42, said:

- ce plus de performanta voi obtine fata de actualul SSD Intel 120GB pe sata 3.0?
ce inseamna performanta? PRACTIC, nu in teste...
- este varianta cea mai performanta/fiabila in acest pret?
nu exista neaparat o varianta "cea mai buna" - exista variante bune si proaste. intel e in general bun, daca mai are si 5 ani garantie, e foarte ok. fiablitate e un termen relativ. poate doar brandurile alea tampite gen serioux sau whateva' sa aiba fiabilitate putin mai mica. nu e ca allview sa-ti crape ceva la jumate din produse.
- nevoi : daily work, CAD, PS/AI poate si putina programare. dar cu nevoia de a nu-l schimba o lunga perioada.
lunga perioada? ce inseamna? presupun ca pe actualul il schimbi pentru nevoia de spatiu. 512 mi se pare ca o sa fie destul multa vreme daca proiectele nu ocupa foarte mult. ca trebe sa le pui si pe alea pe ssd (cu backup pe hdd evident)
- am acest Solid-State Drive (SSD) Samsung 970 EVO Plus, 250 GB, NVMe, M.2 la 390ron , merita sacrificiul de spatiu mai ales?
nu. intel face ssd-uri bune.

Edited by shmu, 02 July 2019 - 09:22.


#21
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSEPTEMBER9, on 01 iulie 2019 - 19:48, said:

Poi de ce doua?
De 3x traiasca, fiindca asa e placa ta. Si cam toate sunt la fel, iti dezactiveaza unul sau mai multe porturi SATA, pentru ca... ti-a explicat si maxb2000 mai sus.
Ideea e alta, nici macar nu te-ai obosit sa citesti ce ti-am spus sa citesti la "steluta" (asterisc), nici macar n-ai dat click pe link, nici macar nu te-ai uitat la poza aia, si nici macar nu stii pe ce placa ai dat banii, macar in mare...ok, e Gigabyte X99 nu stiu cat, dar ce si cum pauza.
Ai 6 porturi SATA (numerotate de la 0 la 5), iar porturile 4 si 5 devin inutizabile cand montezi un M2.

O sa te coste multi bani si multi nervi chestia asta; macar cand iti faci un sistem, mergi la unul dintre astia mari care si asambleaza, te costa 100, 200, 300 de lei chestia asta, dar macar stai de vorba cu cineva si stii exact ce cumperi.

#22
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Sunt dezactivate pentru ca de la procesor si chipset pleaca un numar X de magistrale de tip PCIe catre placa video, SATA, chipset, placa de retea etc... si iti dai seama daca banda PCIe catre aceste perfierice este mica, daca trage un SSD PCI x4 iti blocheaza restul sistemului pentru ca ocupa toata banda pentru celelalte resurse. Placile de baza mai noi cat si procesoarele au un numar mai mare de magistrale fata de cele vechi, la placa mea de baza pot sa pun 2 SSD de tip PCIe x4 si 6 SATA dar parca una este dezactivata daca ambele sloturi sunt ocupate.

#23
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
- ce plus de performanta voi obtine fata de actualul SSD Intel 120GB pe sata 3.0?
ce inseamna performanta? PRACTIC, nu in teste...
Practic.. o viteza de citire si scriere superioara, vizibila cu ochiul liber!

- este varianta cea mai performanta/fiabila in acest pret?
nu exista neaparat o varianta "cea mai buna" - exista variante bune si proaste. intel e in general bun, daca mai are si 5 ani garantie, e foarte ok. fiablitate e un termen relativ. poate doar brandurile alea tampite gen serioux sau whateva' sa aiba fiabilitate putin mai mica. nu e ca allview sa-ti crape ceva la jumate din produs
Deci intel cu a lui garantie de 5 ani e de luat in calcul

- nevoi : daily work, CAD, PS/AI poate si putina programare. dar cu nevoia de a nu-l schimba o lunga perioada.
lunga perioada? ce inseamna? presupun ca pe actualul il schimbi pentru nevoia de spatiu. 512 mi se pare ca o sa fie destul multa vreme daca proiectele nu ocupa foarte mult. ca trebe sa le pui si pe alea pe ssd (cu backup pe hdd evident)
Pai uite..actualul il am de 3 ani si merge foarte bine..daca tine cel putin atat sunt multumita

- am acest Solid-State Drive (SSD) Samsung 970 EVO Plus, 250 GB, NVMe, M.2 la 390ron , merita sacrificiul de spatiu mai ales?
nu. intel face ssd-uri bune.
am inteles

#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postcammelia08, on 02 iulie 2019 - 19:05, said:

ce inseamna performanta? PRACTIC, nu in teste...
Practic.. o viteza de citire si scriere superioara, vizibila cu ochiul liber!
pai eu practic am trecut de la ssd sata cu 400-500 MB/s la un samsung evo M2 de 2500 MB/s si nu vad cine stie ce diferenta.
treaba e ca marea diferenta intre un HDD si SSD o face timpul de acces si nu viteaza.
intre ssd-uri mai greu sa vezi practic. mai ales intre ssd-uri de acelasi fel.

daca ai nevoie de spatiu si ai bani, cumpara-l si aia e. nu are rost sa te gandesti prea mult la ce sa iei sau ca unu are 50mb mai mult ca altu (sau si 1000 mb)
din moment ce tu nu vei copia non stop fisiere mari pe si de pe ssd (cum se face la editare video spre exemplu), vitezele alea maxime sunt absolut irelevante.

iar vitezele relevante (ex viteza 4K) e destul de similara pe la toate.

cum spuneam, un brand mai ok (samsung, intel, kingston, adata, sandisk, WD, crucial) si vezi ce promotii gasesti, ideal ar fi 5 ani garantie

Edited by shmu, 03 July 2019 - 02:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate