Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Subtitles Problems !!!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
Multe sibtitrari care le iau de pe internet nu se potrivesc cu filmele, apare scrisu mai tarziu, problema asta am rezolvat-o cu time ajuster dar la inceput primele frameuri merge bine dar dupa aceea scrisul o ia inainte.................merge mult mai repede, la inceput se potriveste dar pe la mijloc e cu mult inainte sau cateodata inapoi........depinde de film..........normal ar trebui convertite subtitrarile ...........in fameurile pe care le are filmul ex.25 frames/s............cum poti sa vezi cu cate frameuri merge subtitrarea pe secunda ???????

             sunt ceva programe ?????
             :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sunt, e chiar unul foarte mishto shi cu care m'am jucat acum un an sau asha, (cred ca mai este) .. se nume SubStation Alpha/ Chiar daca pare putzin mai stufos, e cea mai completa solutzie pe care am incercat'o... or fi shi altele, nu zic, dar eu cu ala mi'am facut treaba

#3
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
da.........ok..........dar de unde sa-l iau...............

                             ..............la-m cautat cu www.alltheweb.com......

dar deocamdata nimic....................


                                     tu de unde  l-ai luat ???

#4
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Programul e de la:

http://www.eswat.dem...substation.html

Dar nu cred ca e ce iti trebuie tie, din cate inteleg tu vrei sa ajustezi subtitlurile in DivX-uri? Daca da, din pacate habar n-am, eu merg la cinematograf sa vad filme...  :yeah baby

Salutari,
Andrei

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
micro dvd sau bsplayer are un ctrl+arrows pentru delay sau accelerat scrisul in concordanta cu imaginea, si micro dvd sigur are si un converter de fps (daca a fost subtitle facut pt un clip la 20 fps si tu ai filmul la 25 fps la inceput merge cat de cat bine si apoi se decaleaza)

#6
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
dar cum pot sa vad cu cate fps/s e facuta subtitrarea ???..........

si cum poti sa decalezi fps in subtitrare ????

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>dar cum pot sa vad cu cate fps/s e facuta subtitrarea ???..........

nu vezi, iti dai seama daca un timp merge bine si apoi abia se decaleaza...

>si cum poti sa decalezi fps in subtitrare ????
pai asta o are de obicei un soft de decalat subtitles-urie ca doar nu o sa stai tu sa adaugi manual 4 secunde la toate cifrele...

#8
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
normal cand iau o subtitrare de pe internet cam tot timpul
scrisul este inaintea imaginii dar cu dar cu Time Adjuster
ii pun frameuri sau le scad .... la incepul fimlului merge bine subtitrarea cam freo 5 min dupa aceea scrisul o ia inainte
incetul cu incetul......pana cand ajung la jumatatea filmului subtitrarea e cu mult in fata imaginii.......

la alte filme tot am transformat frameurile din subtitrare pana sa-au potrivit la tot filmul ...........dar........multe incercari

....................  :(  :(  :(  :(  :( .............................

#9
brado73

brado73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2002
Dupa mai bine de 6 luni de facut (sau ajustat) subtitrari, pot sa iti spun ca unele nu merg decat daca le iei la mana, intr-un editor de text. Cu soft-urile mai rau le dai peste cap.
Iti recomand Subtitle Studio v1.0, Translator 1.54 si BSPlayer ca-ti arata si numarul frame-ului. E munca naibii, dar... it's your choice!

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mah, uite o chestie tzapana ... un programel TZAIS!

Io cautam de mult ceva care sa cuprinda toate functziile, inclusivsplit & join

In plus shtie FPS change, convert in shi din 3 formate, delayuri, etc ... cam tot ce am avut io nevoie!!! Shi e shi mititel!

subliniez ca nu e vorba de crack-uri, shi alte chestiuni ... programelu' ii freeware

Uite linku' de download ... l-am pus acu' 1 minut shi merge ... la mine cam greu, ca amu's pe dial-up, da asta e ...:

download SubEdit  ... instructziunile sunt in zip ...deshi nu prea itzi trebuie!

Baftau!:oK:

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by neo
normal cand iau o subtitrare de pe internet cam tot timpul  
scrisul este inaintea imaginii dar cu dar cu Time Adjuster  
ii pun frameuri sau le scad .... la incepul fimlului merge bine subtitrarea cam freo 5 min dupa aceea scrisul o ia inainte  
incetul cu incetul......pana cand ajung la jumatatea filmului subtitrarea e cu mult in fata imaginii.......

la alte filme tot am transformat frameurile din subtitrare pana sa-au potrivit la tot filmul ...........dar........multe incercari

....................  :(  :(  :(  :(  :( .............................

promit sa fac un tutorial de subtitrari!!! Ca shi io m-am chinuit destul de mult pana am prins MULTE din artificiile de care te loveshti ... cel mai rau mi s-a parut sa fac din 2 fishiere subtitrarea la un film care erea pe 3 CDuri ... da' a mers pana la urma ... vedetzi linku' de mai sus!!!

Baftau!:oK:

PS: daca vedetzi ca nu sar la inaintare cu tutorialul respectiv, mai datzi shi voi cate un cot in koaste ..ca s-ar putea sa uit ...

#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>daca vedetzi ca nu sar la inaintare cu tutorialul respectiv, mai datzi shi voi cate un cot in koaste ..ca s-ar putea sa uit ...


buf ! zbang ! hei...ai uitat ceva...ai promis ceva...te asteptam ! buf ! :) :) :)

#13
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Prins faza ... da' abia AZI am pus serveru' de la firma pe picioare ... TIMP ...!

Mai am un tutorial de facut pe sn ... parca ...

Le fac cat de RPD!

#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
tutoriaaaaaaaaallllllllll !!!!!!

#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
tutorial ! hai cu totii !! t u t o r i a l !!! :)

#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Un picutz de rabdare ... l-am inceput deja ...Sper ca in 2 - 3 zile sa-l pun pe net!

E al draqu' de mult de sicris ... shi nu sunt nici io toba ... mai scriu, mai citesc, iar mai scriu ...

O sa-l scot in format html, pentru a nu fi probleme, shi o sa includ shi TOATE utilitarele pe care le consider necesare!

E bine asha?

#17
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
E super BINE  :oK:
Asteptam cu nerabdare
:Jump:

#18
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
E aproape GATA! :D:D:D

Mai am de facut meniul ... shi de organizat pe fishiere  ... Cred ca maine seara il avetzi ...

Va fi dedicatzie speciala pentru SoftNews.ro :D

PS: cel mai greu a fost de sicris ... hmm... Mult al dracului ... mai ales ca m-am mai shi aberat pe ici pe kolo .. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate