Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Moartea în somn

  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmarcusdefeis, on 25 iunie 2019 - 15:47, said:

asta cu "cauza mortii:stop cardio-respirator" trecuta in certificat e de un ridicol absolut
pai nu din cauza aia mor toti pana la urma?
Nu, acela e efectul, nu cauza. De exemplu, dacă ai o hemoragie masivă, în urma căreia organele intră în colaps, aceea constituie cauza. Dacă îți dau cu ceva în cap și mori cauza e lovitura aceea cauzatoare de moarte, cum i se și spune. Dacă te strânge cineva de gât și mori sau dacă inhalezi prea mult fum sau substanțe toxice într-un mediu închis, cauza e sufocare prin asfixie. Și tot așa...
Cauza e una, efectul e alta. Cauza e modalitatea prin care mori sau prin care ajungi la stop cardio-respirator, dacă vrei. Toate cauzele acelea duc la același efect, la același rezultat. Dacă sunt suficient de puternice, desigur.
Când se exclude orice altă cauză a morții, atunci diagnosticul poate fi stop CR. Nu e niciun ridicol aici. E doar relația cauză-efect.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDragonoid, on 25 iunie 2019 - 13:03, said:

Salutări, credeţi că dacă o persoană care a murit în somn ar fi stat trează in respectiva noapte ar fi supravieţuit?
Eu nu cred.

#21
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View PostBaghe, on 25 iunie 2019 - 15:07, said:

De cateva ori m-am trezit cu o stare de agitatie neobisnuita. S-a dovedit ca imi creste pulsul in timpul somnului, iar tensiunea imi scade. La un moment dat aveam tensiune 7 si puls 115. Ce vreau sa spun cu asta: daca as fi facut stop-cardio respirator as fi "murit in somn", dar, de fapt, am incercat sa ma trezesc pentru ca mi-am dat seama ca e ceva in neregula, doar ca n-as fi reusit. Deci cred ca si in somn esti constiuent ca mori. Ca raspuns la intrebare: nu, n-ar fi trait mai mult.
Se numeste atac de panica.

#22
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Cand dormi profund metabolismul este redus, mai ales spre batranete. Este posibil sa intri pe o panta descrescatoare si... gata.

Am vegheat pe cineva o saptamana in spital, intr-un salon cu opt paturi, bolnavi in stadiu terminal.

Era acolo o batrana foarte tacuta, mai motaia ziua, insa cum se insera se aseza turceste pe pat si asa statea toata noaptea, asteptand sa revina lumina zilei.


Este foarte grea batranetea celui care a zis toata viata cum ca dupa moarte nu mai este nimic.

#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Foarte interesant comentariu.
Bine, acum, fiecare in ce crede. Pt un ateu sau mai putin credincios, cred ca e mai naspa spre f naspa sa fii batran si constient ca o poti mierli oricand, fara sa stii ce si cum. Bine, nu ca cei credinciosi ar sti, dar, mai au o speranta, unii poate de-abia asteapta, daca se chinuie...
Problema mare pt cel credincios ar fi sa constate ca ateul a avut dreptate si e stop joc, fara nici alta urmare...

#24
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
27 de minute de „somn”.

#25
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostMagicwisewolf, on 25 iunie 2019 - 21:42, said:

Foarte interesant comentariu.
Bine, acum, fiecare in ce crede. Pt un ateu sau mai putin credincios, cred ca e mai naspa spre f naspa sa fii batran si constient ca o poti mierli oricand, fara sa stii ce si cum. Bine, nu ca cei credinciosi ar sti, dar, mai au o speranta, unii poate de-abia asteapta, daca se chinuie...
Problema mare pt cel credincios ar fi sa constate ca ateul a avut dreptate si e stop joc, fara nici alta urmare...
Probleme sunt pentru amandoi, daca ateul descopera ca exista un zeu? Dar daca crestinul descopera ca defapt exista altfel de zeu ? Oricum daca nu exista nimic, nici unul nu o sa constate nimic pentru ca nu o sa poata. Eu prefer sa cred in crestinism, si sa fiu crestin. Si pana acum pot sa zic ca mi s-a dovedit ca exista ceva, de unde crezi ca fenomenele astea de care vorbeste toata lumea apar ? Natura nu prea cred ca le poate face. Plus ca oamenii sunt niste animale mai sfinte, putem vorbii inventa etc. Si daca omul a fost construit dupa intruchiparea lui Dumnezeu, pot sa ii dau dreptate, sunt ca niste macarale pe care oamenii le-au inventat. Oasele sunt scheletul macaralei. Articulatiile sunt scripetii, Motorul si sufa aia sunt muschii, o inventie simpla care se aseamana cu omul ca si functii.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,962
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalex14dlk, on 26 iunie 2019 - 11:26, said:

Si pana acum pot sa zic ca mi s-a dovedit ca exista ceva, de unde crezi ca fenomenele astea de care vorbeste toata lumea apar ? Natura nu prea cred ca le poate face.

In antichitate fulgerul aparea cand se supara Zeus si dorea sa ii pedepseasca pe cei care au gresit. Intre timp a mai evoluat stiinta, s-a inteles electricitatea, modul de formare si continutul norilor etc.
Care sunt fenomenele pe care nu crezi ca le poate face natura?

Daca nu am gasit noi explicatia stiintifica inca nu inseamna ca nu le poate face, sa fim seriosi.

#27
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostAlexEn, on 26 iunie 2019 - 15:20, said:


In antichitate fulgerul aparea cand se supara Zeus si dorea sa ii pedepseasca pe cei care au gresit. Intre timp a mai evoluat stiinta, s-a inteles electricitatea, modul de formare si continutul norilor etc.
Care sunt fenomenele pe care nu crezi ca le poate face natura?

Daca nu am gasit noi explicatia stiintifica inca nu inseamna ca nu le poate face, sa fim seriosi.
Daca nu ai gasit tu explicatie, asta nu inseamna ca ea nu exista. Refuzati adevarul care e in fata voastra. Cum zicea si Sonny Barger. "Nu cred in Dumnezeu, dar sunt sigur ca ceva se intampla. Unii isi pun pistolul in gura si trag si traiesc si unii aluneca in curba si mor instant."

#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

View PostDragonoid, on 25 iunie 2019 - 13:03, said:

Salutări, credeţi că dacă o persoană care a murit în somn ar fi stat trează in respectiva noapte ar fi supravieţuit?
Da, ca punea zavorul la usa si nu mai intra Moartea. :D

#29
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostDragonoid, on 25 iunie 2019 - 13:03, said:

Salutări, credeţi că dacă o persoană care a murit în somn ar fi stat trează in respectiva noapte ar fi supravieţuit?

Cel mai probabil ca ar fi supravietuit.. Posted Image Cel putin eu asa gandesc.

#30
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View Postalex14dlk, on 18 iulie 2019 - 14:20, said:

Daca nu ai gasit tu explicatie, asta nu inseamna ca ea nu exista. Refuzati adevarul care e in fata voastra. Cum zicea si Sonny Barger. "Nu cred in Dumnezeu, dar sunt sigur ca ceva se intampla. Unii isi pun pistolul in gura si trag si traiesc si unii aluneca in curba si mor instant."
cred in D-zeu.
dar ma "pis" pe biserica.
sunt ateu?
de ce nu ma accepta nici ateii nici credinciosii?
intrebari fundamentale, nu?

Edited by benetusseryo, 08 August 2019 - 05:16.


#31
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Daca o sa va documentati o sa aflati ca omul nu doarme, se odihneste. Adica zone ample din creier raman active noaptea iar monologurile si dialogurile diurne, continua in creier si pe timpul noptii. Asa ca, daca o sa va uitati la televizor seara la o discutie politica aprinsa, ea va continua in capul vostru si noaptea si chiar a doua zi.

Exista zone din creier care nu se odihnesc noaptea ci rumega ganduri.

Edited by Kres, 08 August 2019 - 05:44.


#32
Fides

Fides

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.05.2019

View PostAnca12, on 25 iunie 2019 - 20:03, said:

Am vegheat pe cineva o saptamana in spital, intr-un salon cu opt paturi, bolnavi in stadiu terminal.
Era acolo o batrana foarte tacuta, mai motaia ziua, insa cum se insera se aseza turceste pe pat si asa statea toata noaptea, asteptand sa revina lumina zilei.

Cat de trist!
La batranete devii din ce in ce mai singur.  Se face gol,  mai intai in jurul tau,  apoi in suflet.   Nici amintirile nu mai te ajuta,  se amesteca intr-un ghiveci,  nici nu mai stii ce ai trait cu adevarat.

#33
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostDragonoid, on 25 iunie 2019 - 13:03, said:

Salutări, credeți că dacă o persoană care a murit în somn ar fi stat trează in respectiva noapte ar fi supraviețuit?
Normal ca da.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate