Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vata bazaltica cu montaj asemanator cu polistirenul

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postfilipxxx, on 26 iunie 2019 - 09:30, said:

de ce ar fi o soluție de genul asta ideala?
Parerea mea:
  • pentru ca protejeaza cel mai bine izolatia de ploaie, de vant, de radiatia solara, de obiecte contondente
  • pentru ca asigura ventilarea termoizolatiei: in fata izolatiei ramane un strat de aer care, prin miscarea datorata convectiei, ajuta la eliminarea eventualei umiditati care ajunge in vata.
E discutabil daca chiar merita costul si efortul suplimentar, dar categoric este o solutie mai buna.

Edited by kolfleading, 26 June 2019 - 16:51.


#20
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ziduri duble ”cavity wall” eu n-am întâlnit în Italia vreo 7 ani cât am lucrat pe șantierele lor, dar personal îmi place foarte mult ideea zidului dublu cu interior de vată minerală 10 cm, idee pe care o s-o adopt fără doar și poate la construcția casei mele, pentru că nu sunt adeptul placărilor exterioare cu vată bazaltică, mi se par idei proaste, ziduri preluate de la placările exterioare cu plăci de polistiren !

Lăsarea unui spațiu de aerisire între vata bazaltică și zidul exterior la zidul dublu se anulează după părerea mea în cazul folosirii cărămizilor Porotherm wienerberger de 11.5cm cu nut și feder care au prin construcție găuri de circulație al aerului și care sunt favoritele mele pentru zidul exterior al casei, văd că englezii lasă acel spațiu pentru că folosesc cărămidă decorativă plină !   Posted Image

Edited by Viorelsolar, 26 June 2019 - 18:40.


#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
N-are nici o legatura gaura din caramida cu golul de ventilatie din "cavity wall". Vezi poza din atasament, nu te-ar ajuta cu absolut nimic daca aerul ar trece prin zidul decorativ.

Oricum gaurile din caramida vor fi obturate in cea mai mare parte in momentul zidirii.
Citeste manualul de punere in opera al caramizilor, o sa vezi ca se cere ca stratul de mortar sa fie aplicat pe toata suprafata caramizii.
Gaurile din caramida NU sunt pentru circulatia aerului ci pentru economia de material si reducerea greutatii caramizii.


Intr-o constructie "cavity wall" corect executata se lasa gauri de ventilatie la baza si la partea de sus a zidului pentru ventilarea si uscarea termoizolatiei.

Attached Files


Edited by kolfleading, 26 June 2019 - 21:55.


#22
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Nu stiu de unde ai luat desenul dar cateva correctii:
La baza izolatia /incepe la nivelul dusumelei , rezemata pe wall ties si damp course.
Apoi aer in cavitate se lasa In partea cu zidul de interior ( vertical) .Asta daca faci partial fill; cu PIR , panouri poliuretanice sustinute cu rondele de plastic pe wall ties , pe zidul exterior pe sarmele  de legatura intre pereti.
Daca pui rockwool se umple integral 100mm.
Ventilatia de jos mai serveste si pentru spatiul de sub dusumea daca placa e suspendata Sau grinzi suspendate. Tot acea ventilatie de jos serveste si ptr radon.
Sus e ok daca nu ai geamuri aproape. Daca nu le scoti in Sofit” sageag.
Drainage - scurgeri se fac doar cu weepholes  plastic in rostul de zidarie.
Astea aduna condensul de pe buiandrugi sau intre nivele de pe cavity trays
Cavity trays se pun acolo unde se poate aduna condens.
Astfel condensul este preluat de cavity trays, eliminat prin weepholes si nu coboara in cavitate prin izolatie

Edited by RaulPV, 26 June 2019 - 22:20.


#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostRaulPV, on 26 iunie 2019 - 22:17, said:

aer in cavitate se lasa In partea cu zidul de interior ( vertical) .
Nu are nici un rost sa fie aer in partea cu zidul de interior. Undeva e o gresala.

View PostRaulPV, on 26 iunie 2019 - 22:17, said:

partial fill; cu PIR , panouri poliuretanice sustinute cu rondele de plastic pe wall ties , pe zidul exterior pe sarmele  de legatura intre pereti.
Daca pui rockwool se umple integral 100mm.
Rockwool este mult mai sensibil la umiditate si la condens decat PIR.
Rockwool ar avea cea mai mare nevoie de flux de aer ascendent pentru uscare.

Attached Files


Edited by kolfleading, 27 June 2019 - 06:59.


#24
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

Oricum gaurile din caramida vor fi obturate in cea mai mare parte in momentul zidirii.
Citeste manualul de punere in opera al caramizilor, o sa vezi ca se cere ca stratul de mortar sa fie aplicat pe toata suprafata caramizii.
Gaurile din caramida NU sunt pentru circulatia aerului ci pentru economia de material si reducerea greutatii caramizii.

@kolfleading atâta timp cât zidul exterior de cărămidă porotherm nu este considerat zid portant și viitoarea casă de bătrânețe micuță cu parter și mansardă pe care vreau să mi-o construiesc, pot să-mi permit să folosesc mortar pe jumătate din suprafața cărămizii, două puncte pe capete și folosirea din loc în loc de cleme legate de zidul portant, astfel cărămida poate contribui la ventilarea zidului ! Posted Image

Am spus o părere despre anularea acelui spațiu de circulație dar nu înseamnă că nu voi lăsa vreo 4-5cm între vată și zidul aparent cu care sunt de acord că oferă o ventilație foarte bună, iar fantele de admisie și evacuare sunt absolut necesare ! Am zidit prin Italia că dacă lucram pentru mine îmi făceam o juma” din casa poporului, deci știu cu ce se mănâncă meseria de constructor, la casa mea voi lucra singur cu soția mea, nu va fi nici un Dorel pe lângă mine ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 27 June 2019 - 09:51.


#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostViorelsolar, on 27 iunie 2019 - 09:50, said:

cărămida poate contribui la ventilarea zidului ! Posted Image
La ventilarea zidului decorativ.
Iar asta este la fel de util ca si alifia pe un picior de lemn.

#26
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu sunt de acord cu tine, dar mă rog nu mai fac polemică pe această temă, știu ce am de făcut ! Posted Image

#27
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Viorel are dreptate, daca gaseste o slutie pentru canale continui aerul va circula oarecum iar caramida insasi este hidofila si permite trecerea vaporilor dinspre izolatie inspre canale de ventilatie chiar daca mai incet este suficient, doar ca atunci cand asaza caramizile trebuie bagate niste vergele de fier beton sa alinieze gaurile cat de cat.

Pentru mine este exclus, aste sunt materiale grele scump de transportat si de manevrat, nu le pot manevra singur, singura solutie ramine sistemul ETICS cu toate neajunsurile sale.

Evident vata caserata nu are ce cauta pe pereti, acestia trebuie sa respire, doar nu as alege o solutie mai proasta ca polistirenul.

Intrebarea mea finala este asta:

Se poate pune vata bazaltica moale pe pereti, sau trebuie placi rigide cum sunt alea pe polistiren?

Edited by cavit, 30 June 2019 - 20:36.


#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcavit, on 30 iunie 2019 - 20:34, said:

Viorel are dreptate, daca gaseste o slutie pentru canale continui aerul va circula oarecum iar caramida insasi este hidofila si permite trecerea vaporilor dinspre izolatie inspre canale de ventilatie chiar daca mai incet este suficient,
Corect!
Incetisor, cam ca si alifia pe picior de lemn!

View Postcavit, on 30 iunie 2019 - 20:34, said:

Se poate pune vata bazaltica moale pe pereti
Nu se poate, nu rezista, nu se autosustine.

#29
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

View Postkolfleading, on 26 iunie 2019 - 21:53, said:

Intr-o constructie "cavity wall" corect executata se lasa gauri de ventilatie la baza si la partea de sus a zidului pentru ventilarea si uscarea termoizolatiei.
Poza care era in mesaj aduce a model de fatada ventilata, asa cum am facut eu la casa, doar ca zidul exterior a fost inlocuit cu lambriu de lemn.

Cand am inceput studiul pentru constructia casei am luat la rand toate metodele constructive, inclusiv constructiile de tip "double wall" sau "double brics". Ca si istoric, initial, in Anglia, spatiul dintre cele doua ziduri era gol (de aici numele de "cavity wall"), numai ca in timp au constatat faptul ca, datorita diferentelor de temperatura intre zidul cald (din casa) si zidul rece (exterior) si a curentilor de convectie, facea sa apara umezeala ce ducea in final la aparitia igrasiei in casa. Din acest motiv, ulterior au intervenit cu tot felul de reglementari, astfel incat, la momentul actual, se ofera granturi proprietarilor de case pentru umplerea acestor spatii cu tot felul de materiale termoizolante.

Ca sa revin la mine, dupa ce am realizat avantajul acestei izolatii, am realizat si problema muncitorului "Dorel", care de abia ridica un zid aproape drept, dara sa ridice 2 si sa fie si legati intre ei. Asa ca am hotarat sa construiesc in sistem de fatada ventilata, care mi-a permis sa utilizez vata bazaltica de densitate mai mica, deci mai ieftina, cat si posibilitatea de a o face in regie proprie.

#30
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am cumparat vata aceea pentru ETICS, este musai de pus adeziv sau merge prinsa doar cu ancore?

Si adezivul cum il pun?

#31
bvcristi

bvcristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.01.2018
Eu am tencuit exteriorul casei si dupa am pus vata bazaltica de 20cm cu adeziv pus pe perete si pe vata  ca si cum ai pune faianta cu gletiera cu dinti si dupa am pus ciuperci de plastic cu cui de otel.

#32
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am inceput sa o pun dar la mine tencuiala originala nu pemite asa ceva deoarece era din aia cu crestaturi, am folosit turte de adeziv si anacore, sta mai bine decat am sperat si face si treaba, lucrez de unul singur asa ca mai dureaza cateva zile pana termin, sa pun si plasa cu adeziv.

Am luat vata bazaltica speciala pentru izolatii exterioare hidrohobizata in masa (este putin uleiata cu ceva ulei mineral) sunt placi de densiatate mare se comporta ca polistirenul la montaj.

#33
bvcristi

bvcristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.01.2018
Dupa ce pui vata pe perete dai o mana de adeziv si dupa pui plasa. Asta-i diferenta fata de polistiren.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate