Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vata bazaltica cu montaj asemanator cu polistirenul

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
https://www.knaufins...erala-bazaltica



Este buna?  Este adecvat acest tip de montaj?

Exista si alte produse din vata bazaltica cu montaj mai simplu?

#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Este ca la carte, de ce vrei sa schimbi asta ?

#3
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
cred ca...
faci "nitica" reclama. :)

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
nu cred ca mai are nevoie de reclama vata bazaltica

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Io as opta pt polistiren daca e termoizolatie exterioara . La vata bazaltica , o gaura si ti-ai f***t norocu , nu mai zic daca " prinde " apa ...
Pt interiorul peretelui , da , e cea mai ok ca si material termoizolator .

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 benetusseryo, on 24 iunie 2019 - 20:56, said:

cred ca...
faci "nitica" reclama. :)

    Io cred ca face antireclama !
     N-am mai vazut vata lipita cu adeziv.

#7
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 Baxon, on 25 iunie 2019 - 00:11, said:

Io as opta pt polistiren daca e termoizolatie exterioara . La vata bazaltica , o gaura si ti-ai f***t norocu , nu mai zic daca " prinde " apa ...
Pt interiorul peretelui , da , e cea mai ok ca si material termoizolator .
Lasa ca si la interior daca e si ai scapat o gaurica si trage aer cand inchizi usa se desprind particule din vata le bagi in plamani , clar e mult mai buna decat polistirenul dar pusa la interior si foliata bine sa nu prinda curent de aer. La exterior prinde oricum apa indiferent cat de bine ar fi cimentuita .
Ideal e intre ziduri .

#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 cavit, on 24 iunie 2019 - 19:58, said:

Este buna?
Este cea mai buna. Net superioara fata de polistiren (durabilitate, rezistenta la foc, permeabilitate la vapori...). Dar si pretul...net superior.

 cavit, on 24 iunie 2019 - 19:58, said:

Este adecvat acest tip de montaj?
Este adecvat.
Se numeste montaj in sistem ETICS.

Cel mai bun sistem ar fi cel cu zidaria "dublata" (cavity wall) dar, din nou, costurile au facut ca acest sistem sa fie o necunoscuta pe la noi...

 cspot, on 25 iunie 2019 - 02:39, said:

Io cred ca face antireclama !
N-am mai vazut vata lipita cu adeziv.
Tu ne-ai demonstrat deja in nenumarate randuri ca nu te pricepi, dar tot insisti sa-ti dai cu parerea...

Edited by kolfleading, 25 June 2019 - 10:11.


#9
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 cspot, on 25 iunie 2019 - 02:39, said:

Io cred ca face antireclama !
N-am mai vazut vata lipita cu adeziv.
Bai termino cati ani ai .
https://m.youtube.co...h?v=uH7_kQEgBow

Asa ar fi ideal

https://m.youtube.co...h?v=V_PjTtkmIJw

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Ala e pe codul englezesc, unde izolatia tebuie inglobata total in zidarie. In nici un caz NU e ideal, doar ca la englezi aspectul exterior e foarte strict reglementat si nu ai putea face altfel atat timp cat casa ta trebuie sa fie din caramida rosie ca si celelalte din cartier: una de 300 de ani are aceeasi arhitectura ca aia noua. Am mai vazut stilul acesta de montaj la case facute pe bani grei si materiale bune, aia sigur nu au luat echipa de dorei ca sa le faca casa de sute de mii. :)

#11
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
flipixxx ai putea sa dai tu ceva exemple IDEALE vad ca esti in "domeniu"

daca citesti cu atentie am zis "ar fi " nu că este ideal.

Edited by marius_vfp, 25 June 2019 - 15:51.


#12
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Multumesc mult, oricum chiar daca am bani sa le cumpar nu ma simt in stare sa le motez, poate doar in etape, intai pun vata si mai pe urma starturile exterioare, dar poate se uda si nu se mai usuca in veci, desi la mine este aer relativ uscat dupa mijlocul lui iunie este sub 30% pana pe la mijlocul lui septembrie.

O alta interebare, numai vata din reclama aceea se poate monta asa, sau si alte feluri de vata bazaltica.

Nu doresc polistiren ca ala ia foc si am fost patit, si nu vreau sa arda casa si bateria cu LTO de 4000 de dolari, case mai am, nici una nu este izolata, baterii nu, doar un soi de asiguarare, banii de alta pusi deoparte.

Edited by cavit, 25 June 2019 - 20:46.


#13
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
cavit este vata minerala cu folie aluminiu iar la imbinare se poate folosi banda adeziva de aluminiu astfel apa nu mai patrunde in vata chiar daca o prinde ploaia .

https://www.dedeman....50-mm/p/6016317

#14
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Aia este ptr mansarda sau interior. Unde peste folie, stratul urmator e fixat mechanic nu adezivi pe folie.
Dar o poti folosi si la fatada daca este acoperita cu un lambriu sau ceva asemanator ce necesita fixare mecanica, nu tencuiala.

Edited by RaulPV, 26 June 2019 - 07:02.


#15
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Si cavity wall, nu este implementat pentru ca tehnologia nu este bine cunoscuta la noi si e mai scump de implementat. Apoi nu se practica doar acolo unde trebuie sa mentii aparenta existenta.
Ce spune colegul filipxxx e gresit. Am zidit in Anglia, din ‘99 cativa ani buni, si vorbesc din experienta propie.
Adevarul ca se faceau greseli si la engleji cu puntile termice. Dar reviziile la regulations de prin 2006 incoace, si mai ales 2009 cu schimbari majore la deschideri si introducerea de cavity closers la deschideri, au eliminat puntile termice, condensul de pe buiandrugi de tip CATNIC cu cavity trays si weepholes, izolare interioara hidro la geamuri, usi etc.
La noi Nu sunt materiale sa executi o lucrare CORECTA cu cavity wall.
Eu mi-am adus tot ce-mi trebuie si mi-am zidit casa cu doi pereti. Izolatia e in cavitate si semi ventilata.
Am restrictionat ventilatiile cu un pic de izolatie ptr ca aductiunea la soba e de sub dusumea, si acel aer vine prin acele ventilatii.

#16
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 cavit, on 25 iunie 2019 - 20:44, said:

numai vata din reclama aceea se poate monta asa, sau si alte feluri de vata bazaltica.
Trebuie sa fie vata special facuta pentru montaj pe fatada.
Rockwool sunt printre cei mai buni. Dar mai sunt si alti fabricanti (ex. Knauf Insulation).

 marius_vfp, on 25 iunie 2019 - 21:28, said:

cavit este vata minerala cu folie aluminiu iar la imbinare se poate folosi banda adeziva de aluminiu astfel apa nu mai patrunde in vata chiar daca o prinde ploaia .
https://www.dedeman....50-mm/p/6016317
NU PUNE PE FATADA VATA CU FOLIE AL!
AR FI O MARE GRESALA!

Vata trebuie sa permita circulatia umiditatii care vine din interior, sa se poata usca in sezonul cald.

Daca pui vata cu folie catre exterior, umiditatea ramane in vata, vata ramane umeda si face mucegai.

Vata cu folie AL se pune la interior sau la mansarde si NUMAI CU FOLIA CATRE INTERIOR, pe post de bariera de vapori.

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Colegu care ai zidit în Anglia, sunt multe alte tari unde nu se zidește asa. Dacă tu ai lucrat asa la englezi e doar pentru ca ai respectat codurile lor. Pai la o lucrare ca în Anglia ai un cost cel puțin dublu, de ce ar fi o soluție de genul asta ideala? Îți spun că în Germania se lucrează în mare ca la noi, nici decum perete dublu, or fi aia prosti ca nu au auzit de soluția ideala de la Englezi? Sa mai spun ca în Germania încă se folosește la greu polistirenul grafitat cu benzi de vata între etaje? În fine materialele au alta calitate, accesorii care nici nu le visezi la noi, etc dar referitor la topicul nostru DA, vata se poate pune și ca în filmulețul inițial fără nici o problema dacă se lucrează corect.

#18
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Absolut de accord. Vata se poate pune ca in filmulet, e chiar o practica recomandata.
Daca asi fi in situatia similara sa pun vata pe fatada, pe langa exemplul dat in clip, asi mai adauga o plasa de inox peste prima mana si apoi o tencuiala traditionala driscuita de 8-12mm: nisip-var pasta-ciment 4:1:1. Apoi o siliconata sau vopsea Sandex de masonry.

Edited by RaulPV, 26 June 2019 - 11:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate