Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere TV 4K LG panel VA vs IPS

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostKres, on 29 iulie 2019 - 23:19, said:

Am, la mine si la parinti, 3TV VA HD si 2TV 4k IPS RGBW... pe cele 2 televizoare 4k IPS RGBW se vede mai prost ca adancime de culoare decat pe cele VA indiferent de setari,
Adica tu afirmi nici mai mult nici mai putin ca un panel cu 2.138.400 de pixeli are o adancime de culoare mai mare decat unul cu 6.220.800.
Cine ar citi asta ar rade cu toate organele, scuza-ma.

#74
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
2 vorbe:
Ce legatura are adancimea de culoare cu rezolutia?
Orice pixel in plus care nu e nativ  nu face altceva dacat sa păcălească ochiul cu informatie falsă.
Daca el trebuie sa afiseze la fiecare rata de improspatare o anumita culoare si tu imi pui un pixel fake care afisraza doar alb(cu o luminozitate in functie de pixelii nativi alaturati) s-a stricat toata sandramaua.
Stiu din avion nu se observa dar informatia lipseste.

#75
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Daca ar stii ce inseamna PERCEPTIA VIZUALA a fiecaruia NU cred ca ar rade cum scrii tu
Daca asa vede respectivul , e o parere personala si care NU poate fi generalizata , dar nici de luat in ras
De acea suntem diferiti si fiecare percepe vizual diferit aceasi imagine

#76
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Inteleg asta cu perceptia. Adica vorbim de un scaun si vine unu si zice ca este masa. ok, daca asa percepe el. no problem.

#77
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Salut,

Am facut comparatie intre cele 2 modele puse unul langa altul :
LG 49UK6300MLB si Samsung 49NU7102

Daca nu dezactivez optiunea "Eco Solution" Din meniul tv-ului Samsung, LG-ul este peste ca imagine.
Cu optiunea dezactivata sunt cam pe picior de egalitate, poate foarte putin Samsung-ul peste pentru negrul curat Posted Image
La LG scrisul este foarte alb iar la Samsung spre crem. Aveti idee daca il pot face sa se vada ca pe LG?
Sa inteleg ca durata de viata e mai mica la Samsung? Eu am inteles ca ar fi invers.

Multumesc

Edited by coaca, 31 July 2019 - 02:55.


#78
mopy

mopy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.10.2006

View Postcoaca, on 26 iulie 2019 - 01:23, said:

De cat timp ai TV-ul? Daca tii backlight-ul intre 80-100 in principiu nu depaseste 4 ani de viata Posted Image
Asta la LG. La samsung nu stiu daca e valabila aceeasi chestie. La Samsung probabil nu esti obligat sa-l tii aproape de 100 pentru a se vedea OK, Posted Image
Tv-ul il am de aproape 1 an (sept.2018).
Am mai observat ca pe modul LiveTV, calitatea imaginii are mici variatii functie de transmisia pe cablu (Digi). Sunt zile cand se vede brici chiar si pe posturile SD, altadata pe SD se vede execrabil, in timp ce pe pe posturile HD se vad macroblocuri.
In rest, pe Youtube / HboGO/ component / HDMI - impecabil

Edited by mopy, 03 August 2019 - 14:57.


#79
ZorK

ZorK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am văzut din fugă 2 LG-uri, unul lângă altul, pe DigiSport sd pe un meci de fotbal : 43uk6470 si 50uk6470... Era clar o diferență în favoarea lui 50uk6470...Nu mă întrebați care era diferența, că v-am spus că eram pe fugă... Dar... Am căutat să văd ce panel are, și uite așa am ajuns la acest topic și caut clar un panel VA ...

În legătură cu durabilitatea este mult de discutat, fiind vorba de mulți factori, inclusiv de noroc... Probabil atât Samsung cât și LG sunt tot pe acolo... Ca exemplu am 2 TV-uri LCD : un Samsung din 2009(dar care a fost expus în magazin) care a murit anu trecut dar am reușit să îl repar și e ok.. Și un LG cred de prin 2007 care merge și acum, dar a căpătat niste pete albicioase pe ecran...

În concluzie: clar prefer un panel VA

#80
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Salut,
Pana la urma am ales modelul Samsung 49NU7102 dar am 2 probleme.
Am incercat sa folosesc softul SmartThings. Am introdus datele de conectare in contul Samsung si imi da eroare lipsa semnal. Aveti idee care e problema?
Si inca o problema cand ma conectez de pe browser la digionline, la fiecare recontectare trebuie sa bag adresa de mail si parola. Cu telecomanda e destul de greu de introdus.
Exista vreo metoda de a salva datele de conectare?
Multumesc

#81
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Mai ai un topic deschis.

#82
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Vad ca nu ma ajuta nimeni cu un raspuns :(

#83
19830716

19830716

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.12.2009
Mai durabil sunt panelurile IPS, chiar dacă panelurile VA au adâncimea de culoare mai bun!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X3vf48DUafM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Aia din clip e cu totul altceva. Asa recunosti un panel IPS vs un panel VA. Doar nu crezi ca panelul VA ramane cu urmele alea dupa ce il probezi in felul ala. Pur si simplu comportarea la acel test e data de structura tipica a fiecarui tip de panel. Nu are nimic de a face cu durabilitatea pe termen lung.

#85
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Reticenta lui edigee fata de panelurile IPS si RGBW e legendara. :)

Dar, desi am doua televizoare cu IPS, in all fairness, testele respective sint concludente doar pentru panelurile de afara. In casa nici nu-ti cade grindina, nici nu-ti bate soarele astfel incat sa ai 75 grade pe panel si asa mai departe. Pentru mine IPS, VA, tot un drac. Oftez dupa OLED, dar n-am bani. :(

#86
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
A fost Oled 55B8 la 3500 lei....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate