Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ferestre izolate fonic-locuinta langa calea ferata

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
marevna

marevna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.08.2008
Buna ziua. M-am mutat recent in complexul Metropolis de langa podul Constanta si sunt la cativa metri de linia de cale ferata. Camerele au ferestre cat tot peretele, din termopan Exalco, dar nu par a izola fonic deloc. Am citit ca zgomotul cronic imi va cauza in timp probleme de sanatate, plus ca ma deranjeaza. Nu am posibilitatea sa ma mut deocamdata, este un apartament mostenit. Imi puteti va rog da niste sfaturi unde sa ma duc si ce sa cer exact ca sa schimb geamurile? Nu conteaza costul. Dar as dori sa obtin o protectie fonica foarte ridicata. As atasa si poze cu ferestrele existente, dar nu stiu cum. Multumesc mult.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă e la câțiva metri de calea ferata, nu doar prin ferestre simți zgomotul.

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sunt la ora actuala solutii de izolare pt.ce iti trebuie tie dar costa foarte mult....momentan singura solutie este sa pui 3 foi de geam in loc de 2...

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postmarevna, on 24 iunie 2019 - 08:20, said:

Camerele au ferestre cat tot peretele, din termopan Exalco, dar nu par a izola fonic deloc.
Poti sa pui o poza sa vedem cam cum arata ferestrele astea cat tot peretele?

View PostValmont43, on 24 iunie 2019 - 08:29, said:

Sunt la ora actuala solutii de izolare pt.ce iti trebuie tie dar costa foarte mult....momentan singura solutie este sa pui 3 foi de geam in loc de 2...
Trei foi nu aduc deloc in plus la izolare fonica fata de doua, de fapt si doua aduc doar un avantaj relativ mic fata de o singura foaie, in mod paradoxal cea mai buna izolare se obtine cu un singur geam dar cat mai gros - adica un geam de 8 mm izoleaza fonic mai bine decat doua de 4 mm, un geam de 12 mm, mult mai bine decat trei foi de 4 mm, si tot asa. Problema e ca o singura foaie nu izoleaza termic bine insa, asa ca solutia cu doua foi e cea mai raspandita pentru a avea atat izolare termica cat si fonica.

Edited by PopaXXX, 24 June 2019 - 08:45.


#5
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Pe langa schimbarea geamurilor plus a tamplariei va trebui sa izolezi fonic si peretele respectiv. Zgomotul si vibratiile se propaga si prin perete, nu doar prin geam.

#6
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostPopaXXX, on 24 iunie 2019 - 08:42, said:



Trei foi nu aduc deloc in plus la izolare fonica fata de doua, de fapt si doua aduc doar un avantaj relativ mic fata de o singura foaie, in mod paradoxal cea mai buna izolare se obtine cu un singur geam dar cat mai gros - adica un geam de 8 mm izoleaza fonic mai bine decat doua de 4 mm, un geam de 12 mm, mult mai bine decat trei foi de 4 mm, si tot asa. Problema e ca o singura foaie nu izoleaza termic bine insa, asa ca solutia cu doua foi e cea mai raspandita pentru a avea atat izolare termica cat si fonica.
Cu doua foi de geam de 8mm in loc de 4mm cat este standardul, se reduce mult din zgomot insa nu-l elimina total avand in vedere apropierea de calea ferata.
Iar pt.pereti sunt solutii foarte bune de izolare folosite la camerele de auditie(studiouri de muzica). Totul este insa costul....

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Grupati-va mai multi cetateni si faceti o cerere la Primarie sa monteze niste panouri izolatoare fonice de-a lungul liniei ferate in acea zona.  Nu garantez ca o sa va bage cineva in seama, dar macar incercati.  Geamuri minune nu prea sunt... Doar sa ceri o oferta de geam special, gros, de la cei care monteaza la cladirile de birouri (habar n-am ce firme se ocupa cu asa ceva). Investitia e oricum mare, daca fereastra e pe tot peretele.

#8
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
izolatia fonica are un sens de executie.
de ex. intr-o discoteca se face
din interior spre exterior.
este infinit mai complicat
sa o faci din exterior spre
interior.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postmarevna, on 24 iunie 2019 - 08:20, said:

Nu conteaza costul.
Sigur ? Sigur, sigur ???
Ridica un panou / perete complet pentru izolare fonica, in afara peretilor deja existenti (inauntru probabil ar ocupa mult spatiu).
Deoarece zgomotul / vibratiile nu se transmit doar prin geamul existent.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Nu se poate pentru ca vibratia se transmite prin sol si pereti, nu numai prin aer.

#11
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
deschide un proces
impotriva primariei
ptr poluare fonica.
vei castiga procesul.


#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu cred ca Primaria va investi in asa ceva...Posted Image
https://www.forster....iva-zgomotului/

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca se complica lucrurile prea mult doar ca sa aratam OP ca suntem destepti. Daca se aude ca afara cel mai probabil e o montare defectuoasa cu goluri substantiale umplute cu spuma, pe langa feronerie si profil ieftin. Exista geam fonic, e mai gros si poti pune de ala, se va simti o imbunatatire doar daca celelalte elemente sunt OK. Asculta cu atentie pe langa perete cand e zgomotul mai mare si identifici de unde provine, asa am eu o fereastra de mansarda, noroc ca nu doarme nimeni acolo. Cand trece un camion sau ceva mai mare zici ca e geamul deschis, problema e ca se aude clar dintre perete si tocarie nu pe la imbinarile ferestrei. :)

#14
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
in orasele normale
ale EU toate sursele
de zgomot sunt izolate fonic.
asteapta normalitatea .
in orasul unde locuiesc eu
au schimbat asfaltul normal
cu unul antifonic.
pare ca toate autiturismele
care trec sunt electrice.

Edited by benetusseryo, 24 June 2019 - 09:41.


#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbenetusseryo, on 24 iunie 2019 - 09:34, said:

deschide un proces
impotriva primariei
ptr poluare fonica.
vei castiga procesul.

In mod normal, daca n-ar fi fost vorba de spagi, primaria nu ar fi dat autorizatie de constructie la 10 m de calea ferata pentru un astfel de bloc sau ar fi solicitat constructorului solutii de izolare fonica.
Acu.. dupa finalizarea proiectului e greu de crezut ca poti castiga vreun proces impotriva primariei.. Calea ferata era deja acolo cand s-a ridicat blocul, nu a aparut ulterior.  Locatarii au cumparat in cunstinta de cauza.

Eu as incerca cu cerere la primarie pentru panouri fonice.. Stiu ca dupa construirea Pasajului Basarab, locatarii din blocurile invecinate s-au plans de zgomot si primaria a montat niste panouri.. Nu stiu cat s-au redus zgomotul si vibratiile dar macar s-a facut ceva.

http://stiri.tvr.ro/...31313.html#view
https://www.steel.pr...re-acustice-3u/
https://tuplex.ro/pr.../bariere-fonice

Edited by Kres, 24 June 2019 - 09:44.


#16
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
vb pragmatic, cred
ca ai iesi mai ieftin
sa te muti decat sa izolezi fonic
locuinta.

#17
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postbenetusseryo, on 24 iunie 2019 - 09:38, said:

in orasele normale
ale EU toate sursele
de zgomot sunt izolate fonic.
asteapta normalitatea .

Daca asteptam normalitatea in RO asta inseamna o alta era geologica....Posted Image

#18
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008

View PostPopaXXX, on 24 iunie 2019 - 08:42, said:

Poti sa pui o poza sa vedem cam cum arata ferestrele astea cat tot peretele?

Trei foi nu aduc deloc in plus la izolare fonica fata de doua, de fapt si doua aduc doar un avantaj relativ mic fata de o singura foaie, in mod paradoxal cea mai buna izolare se obtine cu un singur geam dar cat mai gros - adica un geam de 8 mm izoleaza fonic mai bine decat doua de 4 mm, un geam de 12 mm, mult mai bine decat trei foi de 4 mm, si tot asa. Problema e ca o singura foaie nu izoleaza termic bine insa, asa ca solutia cu doua foi e cea mai raspandita pentru a avea atat izolare termica cat si fonica.

Ipoteza total falsa .
Daca peretele cu fereastra spre calea ferata are grosime minim 15 cm , poti rezolva oarecum problema fonica cu probabil -20 dB .
Adica montezi pe exteriorul peretelui un sandwich tripan cu izolatie azot , iar pe interiorul peretelui un alt tripan cu izolatie azot . E simplu , dar nu e ieftin .
Sper ca intelegi la ce ma refer  ...

Edited by hpavictor, 24 June 2019 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate