Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Nu booteaza + sunet (click/ticait)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bugatty7373

bugatty7373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 15.10.2006
Se urmatorul PC:
ASRock Z75 Pro3
Intel Core I5 3470
16GB RAM (4*4GB)
AMD RX480 8GB
SSD Intel, pe care se afla sistemul de operare
HDD WD 1TB + HDD Seagate 2TB
PSU Sirtec 750W

Mi s-a intamplat acum cateva zile si astazi din nou ca pc-ul sa posteze, dar sa nu booteze si sa scoata un sunet pe care mi-e greu sa-l descriu exact (click/ticait) la intervale regulate, fara sa pot intra in BIOS. Am reusit intr-un final sa intru si ulterior a mers normal. Astazi s-a manifestat din nou si nu si-a revenit decat dupa ce i-am intrerupt alimentarea. Pe mine sunetul respectiv ma duce cu gandul la HDD sau PSU si cum nu booteaza de pe HDD, as merge mai degraba pe PSU. Astept si parerile voastre si eventuale sfaturi care m-ar putea ajuta sa diagnostichez mai exact problema. Multumesc!

Edited by bugatty7373, 23 June 2019 - 17:02.


#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
deci tu banui HDD sau PSu
pai scoate HDD ul si vezi daca face la fel
eu banuiesc ca sursa e de vina , dupa cele descrise

Edited by adicontakt, 23 June 2019 - 17:13.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Inregistrare audio ?
Da, scoate hardul si vezi daca booteaza.
Nu inteleg "cum nu booteaza de pe HDD, as merge mai degraba pe PSU." - explica mai detaliat sau cu alte cuvinte, nu prea are sens asa.

#4
adelinu

adelinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.09.2012
daca nu booteaza si face click tac pac ceva de genu scoate zgomote ciudate e clar hardul, incearca cu un altul de la un prieten sau pe-acasa daca ai si vezi daca booteaza.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 bugatty7373, on 23 iunie 2019 - 17:00, said:

Cum au spus colegii mai sus ! Hdd-ul ori sursa.
Cum descoperi care e vinovatul ? le iei prin eliminare.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Sursa. (cred eu).

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

 bugatty7373, on 23 iunie 2019 - 17:00, said:

Mi s-a intamplat acum cateva zile si astazi din nou ca pc-ul sa posteze, dar sa nu booteze si sa scoata un sunet pe care mi-e greu sa-l descriu exact (click/ticait) la intervale regulate, fara sa pot intra in BIOS. Am reusit intr-un final sa intru si ulterior a mers normal. Astazi s-a manifestat din nou si nu si-a revenit decat dupa ce i-am intrerupt alimentarea. Pe mine sunetul respectiv ma duce cu gandul la HDD sau PSU si cum nu booteaza de pe HDD, as merge mai degraba pe PSU. Astept si parerile voastre si eventuale sfaturi care m-ar putea ajuta sa diagnostichez mai exact problema. Multumesc!
Daca unul dintre hard discuri e bulit, se manifesta exact asa.
Nu conteaza ca nu se booteaza de pe el, PC-ul se blocheaza daca nu ii deconectezi alimentarea sau cablul de date.

Stiu pentru ca am patit deja de 2 ori asta, cu 2 hard discuri vechi si forjate pentru continut de la 'tusa Tamara.

Edited by Hider141, 23 June 2019 - 18:41.


#8
bugatty7373

bugatty7373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 15.10.2006
Multumesc. Din pacate, e greu de testat si de inregistrat audio avand in vedere ca se manifesta rar. O sa imi instalez un SSD de 512GB zilele astea si o sa deconectez toate hdd-urile, iar daca face in continuare, ramane sursa. Va tin la curent.

Edited by bugatty7373, 23 June 2019 - 19:44.


#9
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Posteaza valorile SMART ale hdd-urilor conectate. Poti folosi de exemplu Diskovery

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate