Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Emigrare in Canada din UK

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
Ca sa va raspund la cateva intrebari:
- Brexit: mi-a fost acceptata cererea de pre settled status, urmatorul pas e settled si pe urma cetatenia
- Motivul: Am fost intodeauna atras de zona aceea si de frig, plus speranta la un nivel de trai mai bun. Si partea personala are un rol important si nu mi e jena sa o spun; Majoritaritatea membrilor familiari sunt fie morti fie nu tin legatura din varii motive. Prietenii si ei la randul lor sunt rasfirati prin lume, si care ii am in apropiere au familii si nu este loc si de mine. Nu-mi plang de mila, am trecut de mult peste experientele acestea si le folosesc in scop constructiv, doar va raspund la ce m-ati intrebat.

#20
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postpasilla, on 23 iunie 2019 - 01:57, said:

Obtinerea cetateniei britanice, cred ca te ajuta.
De ce?

View Posttrollerul_de_serviciu, on 23 iunie 2019 - 12:53, said:

In Canada, odata plecat, dupa toata procedura, esti pe drum drept spre cetatenie.
Si in UK e pe drum stramb?

View Posttarcutamihai90, on 23 iunie 2019 - 16:33, said:

Brexit: mi-a fost acceptata cererea de pre settled status, urmatorul pas e settled si pe urma cetatenia
Nu era nevoie de pre settled. La ce te ajuta? Puteai sa faci direct cerere de settled cand faceai 5 ani in UK.

#21
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015

View Postdualis, on 23 iunie 2019 - 18:33, said:


De ce?


Si in UK e pe drum stramb?


Nu era nevoie de pre settled. La ce te ajuta? Puteai sa faci direct cerere de settled cand faceai 5 ani in UK.

Insistentele managerului.

#22
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Stiti cum e aia cu vrabia din mana si cioara de pe gard?
Canada NU mai este si nu va mai fi ce a fost, atat ca economie cat si ca stat, ca de natiune nu mai putem vorbi. It' s gone.

Din punctul de vedere al emigrantului roman obisnuit- nici prea prea nici foarte foarte :D - Europa este acum optiunea.
America in general este acum pentru varfuri, sau daca nu chiar varfuri, persoane cu vointa si rabdare peste medie, capabile sa faca fata concurentei puternice.
Cum spunea cineva mai inainte, doar banii nu reprezinta lucrul cel mai important, fara a minimaliza insa importanta lor, dar e vorba de echilibrul care trebuie sa existe in viata. Ce a fost valabil odata pentru unii ( pentru mine de ex. ) nu mai merge azi. Acum pretentiile sunt mult mai mari si in Canada sunt mai greu de satisfacut, mai ales pentru tineri.
Asteptati-va la un efort semnificativ mai mare decat pentru Europa, pentru probabil mai mare castig material si categoric mai mic castig pe plan social.

#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2019 - 15:48, said:

Canada - Cetatenie - SUA, green card only - pensie, inapoi in Canada
... si-o sa descopere ca si-a trait viata degeaba, alergand de nebun doar ca sa se hraneasca.

#24
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Ce de optimism pe topicul asta…. majoritatea nu a avut nici o legatura cu viata in Canada sau invers in UK dar mai toti isi dau cu parerea…. Baiete, fa ce te taie capul ca pana la urma totul depinde de tine si nu mai intreba pe forumuri… Singurul lucru la care sa te gandesti e ca integrarea in tari de emigranti e mult mai usoara decat in tari europene, dar sistemul social e mult mai intalnit in Europa decat in Canada sau US… Depinde de ce vrei si ce noroc mai  ai in viata….

#25
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2019 - 15:48, said:

Un plan l-am spus.
Canada - Cetatenie - SUA, green card only - pensie, inapoi in Canada

Poate elaborezi putin...

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015

View PostQuantum, on 23 iunie 2019 - 22:07, said:

... si-o sa descopere ca si-a trait viata degeaba, alergand de nebun doar ca sa se hraneasca.

Fals
TRAIND la maxim

View PostPiscopescu, on 24 iunie 2019 - 11:25, said:


Poate elaborezi putin...

Ce e de elaborat?
Sa ajungi direct in State e aproape imposibil
Sa-ti cumperi casa in Canada e aproape imposibil
Sa traiesti la batranete in State fara frica bolilor e aproape imposibil.

E suficient de elaborat?

#27
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View PostQuantum, on 23 iunie 2019 - 22:07, said:

.... doar ca sa se hraneasca.

Sa fie acesta nivelul dumitale pe piramida sau singurul pe care-l intelegi?
Fara indoiala ca multi din cei plecati au facut-o si "de foame" dar cel putin pentru cei plecati legal in CAN, asta nu e aplicabil, sau oricum, de mai mica importanta.
Tineti cont de ex. de cerintele pentru emigrare acolo, care chiar daca s-au schimbat in timp (clarificat in ultima vreme) raman serioase: oricare din cei care au fost admisi aveau "bagajul" mental si material necesar, oricum peste media celor care nu au vrut sa faca acest pas: studii, experienta, bani, familie, relatii, etc. Bagaj in general suficient pentru un trai destul de bun in Ro, dar firea omului, pe care nu o veti schimba vreodata este sa doreasca mai mult si mai bine.

Edited by Rosebud09, 24 June 2019 - 20:34.


#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostTsunnnami, on 24 iunie 2019 - 18:21, said:

Fals
TRAIND la maxim
Sa ajungi direct in State e aproape imposibil
Sa-ti cumperi casa in Canada e aproape imposibil
Sa traiesti la batranete in State fara frica bolilor e aproape imposibil.
'Traind la maxim' ai facut TU, datorita mintii si actiunii tale. Nu generaliza asta pentru toti ratacitorii, inadaptatii... Majoritatea se alege doar cu ce e intre mana si gura.

View PostRosebud09, on 24 iunie 2019 - 20:29, said:

oricare admisi aveau "bagajul" mental si material, peste media celor care nu au vrut sa faca acest pas
Tu ai impresia tampita ca au emigrat numai desteptii :D (cerinte pt CA: o diploma si 5.000 $) si in RO au ramas numai prostii...

Daca au emigrat numai destepti, cum se face ca sunteti acolo de 20 de ani, dar nu sunteti multi-milionari, nu ramane ceva extraordinar dupa voi?  
Trage o linie, fa totalul dupa toti cunoscutii tai din CA, si spune rezultatul.

Eu nu generalizez spunand ca sunteti toti tamaiosi... cum spui tu despre cei ramasi in RO.  Exista cativa cu adevarat buni, realizati, dar numarul e mic...

#29
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
Propun, daca se poate, sa ne intoarcem la subiect si evitam discutiile de genu, poate mai sunt si altii in locul meu care cauta raspunsuri si nu doua pagini de polemici despre care s-au realizat in diaspora si care nu, parerea mea este ca depinde de fiecare, de disciplina si de motivatia sa in reusita personala. Va rog mult, multumesc.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,951
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ai raspuns la intrebarea mea, ai facut testul preliminar de eligibilitate pentru viza? Stii pe ce fel de viza vrei sa mergi?

#31
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
Am facut o simulare, ca si cum as fi avand deja testul de engleza si calificarea si aici si raspunsul a fost ca sunt sanse reduse ca sa fiu acceptat. Posibil ca am ales Quebec ca destinație.

#32
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View PostQuantum, on 25 iunie 2019 - 07:32, said:

'Traind la maxim' ai facut TU, datorita mintii si actiunii tale. Nu generaliza asta pentru toti ratacitorii, inadaptatii... Majoritatea se alege doar cu ce e intre mana si gura.


Tu ai impresia tampita ca au emigrat numai desteptii Posted Image (cerinte pt CA: o diploma si 5.000 $) si in RO au ramas numai prostii...

Daca au emigrat numai destepti, cum se face ca sunteti acolo de 20 de ani, dar nu sunteti multi-milionari, nu ramane ceva extraordinar dupa voi?  
Trage o linie, fa totalul dupa toti cunoscutii tai din CA, si spune rezultatul.

Eu nu generalizez spunand ca sunteti toti tamaiosi... cum spui tu despre cei ramasi in RO.  Exista cativa cu adevarat buni, realizati, dar numarul e mic...

Confirmi ca nu stii despre ce e vorba. Zero.

Sau iti inchipui ca oamenii aceia, daca nu au ajuns milonari,  sunt ratati dupa capul dumitale?

Vorbiti aiurea, ca si multi altii din pacate, fara sa incercati sa intelegeti, fara sa va puneti voi insiva in situatia celorlalti. De multe ori necunoastere, frustrare, patriotism rasuflat sau pur si simplu infatuare.
Milioanele alea de romani care au incercat sa aiba ceva mai mult de la viata merita mai mult respect, chiar daca n-au devenit "milionari", oricum mai mult respect decat cei care au stat sa le pice pomana de la stat sau decat hotii care au acaparat Romania.
De fapt aproape toti "milionarii", din Romania sunt usor de inclus la categoriile de hoti sau infractori, rare exceptii.
La urma urmei, au si astia un merit, s-au descurcat (= reusita suprema in Ro), foarte bine pentru ei.
Pe de alta parte eu am respect si admiratie pentru romanii care au reusit sa o scoata la capat, decent, cinstit, in conditiile din Ro. Tocmai pentru ca stiu ca exista din astia, nu chiar putini, mai tin legatura cu Ro, si chiar am de gand sa ma intorc acolo, pentru perioade ceva mai lungi decat am facut-o pana acum,

Revenind la subiect, insist pe idea de a nu lasa vrabia din mana pentru un viitor f. incert in CAN, referitor la dorinta initiatorului desigur. Fiecare e liber, daca nu chiar dator sa incerce, dar trebuie sa-si faca bine lectia de acasa, s-o stie bine, ca altfel ramanae corigent si poate nu mai are ocazia sa-si "indrepte nota" tot restul vietii.

#33
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
De aceea incerc sa strâng informații si sa mi fac un plan de actiune. Fireste vor fi cei care vor raspunde subiectiv.

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostRosebud09, on 25 iunie 2019 - 17:50, said:

Sau iti inchipui ca oamenii aceia, daca nu au ajuns milonari,  sunt ratati dupa capul dumitale?
Exact! Cine a stat in America 20-30 de ani si n-a ajuns milionar... e un papa-lapte, plimbaret ratat.
Pentru unii e greu sa priveasa in oglinda sa recunoasca asta.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,951
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttarcutamihai90, on 25 iunie 2019 - 16:05, said:

Am facut o simulare, ca si cum as fi avand deja testul de engleza si calificarea si aici si raspunsul a fost ca sunt sanse reduse ca sa fiu acceptat. Posibil ca am ales Quebec ca destinație.

In Quebec se cere franceza si da, sunt mult mai stricti acolo cu acceptarea imigrantilor.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRosebud09, on 25 iunie 2019 - 17:50, said:


Pe de alta parte eu am respect si admiratie pentru romanii care au reusit sa o scoata la capat, decent, cinstit, in conditiile din Ro. Tocmai pentru ca stiu ca exista din astia, nu chiar putini, mai tin legatura cu Ro, si chiar am de gand sa ma intorc acolo, pentru perioade ceva mai lungi decat am facut-o pana acum,

Asa de ineficient incat e mai usor sa ajungi pe jos la mare din Bucuresti.
Astia au pierdut foarte mult timp in viata asta si cu riscuri imense. N-am riscat.

View PostQuantum, on 25 iunie 2019 - 18:08, said:

Exact! Cine a stat in America 20-30 de ani si n-a ajuns milionar... e un papa-lapte, plimbaret ratat.
Pentru unii e greu sa priveasa in oglinda sa recunoasca asta.

Nu mai am oglinzi
Dar imi fac un selfie in fiecare dimineata si-mi trimit poza pe emailul de la servici, :lol:
Cand ajung la servici, dupa ce-mi cumpar un bilet la loto sa ies din castronelul cu laptic, ma uit la email si zic:
"Bah da ce moaka de prost!"
Apoi, ma rog la Doamne - Doamne sa piarda PSD alegerile si eu sa castig la loto sa cresc in ochii tai.
Daca voi castiga mai mult de $10M, ii dau si lu' Rose d-o prajitura sa nu se mai faca de ras p-aicea, apoi mergem impreuna sa ne cumparam pantaloni sa nu mai fim rupti in coor
:lol:
You made my day!!!

Stii cum mi se rupe d-altii?
Stau asa.. si se aude cum trozneste, :lol:

View PostQuantum, on 25 iunie 2019 - 07:32, said:

'Traind la maxim' ai facut TU, datorita mintii si actiunii tale.

Aici, la capitolul asta m-a ajutat mami foarte mult.
I-am cerut bicicleta la 16 ani, mi-a aratat dejtu' si mi-a reprosat ca nu mai am tata, :lol:
Apoi mai tarziu cand am vazut ca celalalt frate se imbogateste de la mama cu cate o casa, doua, am vrut sa .. dar am revazut dejtu' prin vis

Cand am deschis ochii am vazut lumea asta, si m-am intrebat:
"Ai sa-mi bag!"

De cativa zeci de ani sunt in plin proces, :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate