Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Emigrare in Canada din UK

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
Va salut,

Despre mine: Am 29 de ani si locuiesc în UK de 3 ani si tot de 3 ani lucrez in sectorul public la un Consiliu Local ca technical admin pe reparatii si maintenanta a cladirilor ce apartin acestui consiliu (asta ca sa va faceti o scurta idee). Nu am nici un studiu superior terminat, doar experienta in campul muncii.
Ce vreau?
As vrea sa ma mut in Canada. M-am documentat, relativ, despre ce ar implica un astfel de proces, dar nu am gasit nicăieri, daca ar fi mai usora emigrarea de aici, din UK.
Ca sa plec m-am gandit la un plan:
- promovarea testului Ielts
- inrolarea într-un colegiu pentru a obtine o calificare ca instalator sau tamplar, sau orice alta meserie care este la mare cautare acolo (orice sugestie e bine venita).
- obtinirea cetateniei britanice (nu stiu daca ajuta la ceva, dar de stricat nu strica s-o ai).
Ma puteti ajuta, va rog, cu informatii relevante subiectului? Raspund la orice întrebare pertinentă.

Multumesc anticipat.




#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Obtinerea cetateniei britanice, cred ca te ajuta.

#3
tarcutamihai90

tarcutamihai90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2015
Toate cele trei aspecte enumerate as vrea sa le obtin in maxim 3-4 ani.

#4
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Posttarcutamihai90, on 23 iunie 2019 - 01:46, said:

Va salut,

Despre mine: Am 29 de ani si locuiesc în UK de 3 ani si tot de 3 ani lucrez in sectorul public la un Consiliu Local ca technical admin pe reparatii si maintenanta a cladirilor ce apartin acestui consiliu (asta ca sa va faceti o scurta idee). Nu am nici un studiu superior terminat, doar experienta in campul muncii.
Ce vreau?
As vrea sa ma mut in Canada. M-am documentat, relativ, despre ce ar implica un astfel de proces, dar nu am gasit nicăieri, daca ar fi mai usora emigrarea de aici, din UK.
Ca sa plec m-am gandit la un plan:
- promovarea testului Ielts
- inrolarea într-un colegiu pentru a obtine o calificare ca instalator sau tamplar, sau orice alta meserie care este la mare cautare acolo (orice sugestie e bine venita).
- obtinirea cetateniei britanice (nu stiu daca ajuta la ceva, dar de stricat nu strica s-o ai).
Ma puteti ajuta, va rog, cu informatii relevante subiectului? Raspund la orice întrebare pertinentă.

Multumesc anticipat.
Planul tau este bun. Am intalnit la Toronto un roman plecat in UK in 1990, cerut azil politic, respins azilul urma sa fie expulzat in 1993-1994. Atunci a inceput sa aplice pt emigrare in toate tarile Commonwealth. Primii de l-au chemat la interviu au fost canadienii. Neavand facultate/studii superioare a inceput sa-i bombardeze cu diplome: tamplar, mecanic auto......Ideea-i sa-l convingi pe ofiterul de acolo ca tu te vei integra in Canada, nu ar strica sa vorbesti si franceza.
Omu-i fff bine akum in Canada, lucreaza in telecomunicatii, job de birou.
Varsta ta-i avansata, nu o mai lalai mult prin UK. Dupa ce ajungi iti ia o vreme sa pricepi ce-i pe-acolo, sa te integrezi. Altfel te-ai gandit bine, Canada e o tara minunata, posibilitati nenumarate, ii greu sa esuezi acolo. Bafta!

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postioana1973, on 23 iunie 2019 - 05:50, said:

te-ai gandit bine, Canada e o tara minunata, posibilitati nenumarate, ii greu sa esuezi acolo.
Esti informata la zi cu situatia de acolo?
(sfaturile tale sunt bune generalist vorbind, dar... cred ca nu esti la zi cu situatia economica...)

#6
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
tinere, eu am fost ca tine
tu, nu stiu daca vei ajunge ca mine.
adica sa-ti día seama ca in viata
banii nu sunt totul.
emigrarea este un termen
impropriu ptr a descrie acest
pas important in viata.
succes.

Edited by benetusseryo, 23 June 2019 - 06:37.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Cu mintea de acum, in pantofii tai:
Calificare
Experienta s-o poti demonstra
IELTS
Verifica daca ti se dau puncte pentru limba franceza si daca da, ia cursuri, fa-ti un plan, timpul ales e fezabil

33 de ani esti in Canada
37 de ani cetatean
De la 38-39 in State

Cam asta e cursul.
Daca vrei sa te opresti la Canada, parerea mea este ca nu mai merita

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
In Canada se dau puncte multe pentru educație și e cam musai.
Mai ales dacă ai făcut ceva în canada.

Ia în calcul ca poți studia pana la 6 luni fără viza. Gândește-te ce îți place în competente digitale, dacă ți-ai dori ceva. Faci 6 luni un curs de UI/UX de ex. Sau altele.
Te întorci în UK. Anul viitor faci ceva tot în domeniu dar advanced.

Last resort  ai cel mai ușor e sa prinzi un curs de 2 ani în canada. Costa, știu. Dar asa ai asigurat.

Se dau puncte pentru franceza dacă ai DELF

Ai grija sa termini procesul înainte de 35.

Acum dacă merita sau nu depinde. Canada nu e loc de făcut bani. Trăiești bine, da. Dar nu faci cât sa depui ceva destul deoparte. Canada e mai mult pentru liniște.

Un alt sfat, dacă vrei sa mergi pe skilluri tehnice gen tâmplar sau altele.

Fa-le tot in Canada in 6 luni.
Aplica pentru emigrare în Nova Scotia sau teritorii. Sau încearcă sa primești petiție provinciala dar nu te aștepta să ajungi în Ontario sau BC fără degree calumea. Cred ca nici Alberta. Și asta din cauza ca scorul tău va fi undeva la un sfert fata de restul care sunt în așteptare.

Quebec au reguli diferite.


Dacă te descurci cu PC-ul, onlineul și restul, vezi ca sunt Bootcamps care oferă programe de studiu pe 2 ani (work and study visa). Partea de lucru nu te ajuta ca ai voie doar 20h pe săptămână și oricum o sa le ai ocupate de internshipuri.
20k CAD per program. Destul de ok :)

Dacă stai 2 ani legal în canada poți rămâne apoi.

Edited by Lex404, 23 June 2019 - 07:58.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,959
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttarcutamihai90, on 23 iunie 2019 - 01:46, said:

M-am documentat, relativ, despre ce ar implica un astfel de proces, dar nu am gasit nicăieri, daca ar fi mai usora emigrarea de aici, din UK.


Ai citit regulile de emigrare, ca sa iti alegi un tip de viza, si ai facut testul preliminar? https://www.canada.c...ate-canada.html
Avand in vedere ca ai doar 3 ani in UK nu stiu cat de mult te ajuta partea asta.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
4 prieteni (2 cupluri) plecati in Canada in ultimii 5-10 ani.
Toti cu studii superioare (viticultura, IT.....)
Un cuplu cu 2 copii mici, celalalt 1 (nu stiu daca nascut in Romania sau Canada).
Dureaza cel putin 2 ani procedurile.
Costa o caruta de bani, din care (parca...) vreo 10.000 de coco sa-i ai depusi in banca (ca sa ai cu ce trai o perioada.... cred...)
Oricum, gasesti informatii detaliate pe site-uri oficiale ale guvernului canadian.
Un cuplu plecat in partea franceza, celalalt nu stiu.
La toti le merge binisor.

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Stau si ma intreb, de ce ar pleca cineva din UK in Canada. Job in administratia publica, desi n-ai studii superioare, campion la numarul de zile de concediu pe an, la o aruncatura de sarma de tara ta de provenienta...pe scurt, ca sa ce? Sa speli vase in Canada?
Care ar trebui sa fie beneficiul tinere? Ce anume iti imaginezi tu concret ca s-ar intimpla la o astfel de schimbare?

Emigrarea nu reprezinta o decizie simpla pentru nimeni. Mai devreme sau mai tirziu te maninca sa te intorci inapoi. In locul tau as ramine pe "aproape", acolo unde raportul "work life balance" este cel mai optimal. America de nord nu se califica definitiv pentru primele locuri

#12
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postioana1973, on 23 iunie 2019 - 05:50, said:

Planul tau este bun. Am intalnit la Toronto un roman plecat in UK in 1990, cerut azil politic, respins azilul urma sa fie expulzat in 1993-1994. Atunci a inceput sa aplice pt emigrare in toate tarile Commonwealth. Primii de l-au chemat la interviu au fost canadienii. Neavand facultate/studii superioare a inceput sa-i bombardeze cu diplome: tamplar, mecanic auto......Ideea-i sa-l convingi pe ofiterul de acolo ca tu te vei integra in Canada, nu ar strica sa vorbesti si franceza.
Omu-i fff bine akum in Canada, lucreaza in telecomunicatii, job de birou.
Varsta ta-i avansata, nu o mai lalai mult prin UK. Dupa ce ajungi iti ia o vreme sa pricepi ce-i pe-acolo, sa te integrezi. Altfel te-ai gandit bine, Canada e o tara minunata, posibilitati nenumarate, ii greu sa esuezi acolo. Bafta!
Ioana, reusita depinde si de felul in care accepti sau te descurci in Canada. Am foarte multi prieteni plecati pe acolo...ingropati in rate, muncitori cu noaptea in cap, etc...
Zeci de mii de dolari doar pentru echivalare studii, locuri de munca platite foarte prost, rate, rate, rate...dar nu se plang !
Au acceptat situatia, si-au dorit sa plece acolo, au reusit in felul lor, sa zicem ! Cand am vorbit ultima oara cu ei, ajunsesera niste sclavi moderni, plini de imprumuturi la banci. Nu isi plang de mila si nici sa se intoarca nu mai vor. S-au integrat de minune ! Au plecat cu dosarul pentru Canada, cursuri franceza, bani in banca, interviuri, bla, bla, bla !
Ingineri care lucreaza intr-o fabrica de bomboane, menaj, pescuit, curatenie, absolut nimic rau cu o munca cinstita...
Pentru initiatorul topicului : da-i bataie la plan, daca-ti doresti sa pleci ! Esti tanar si vei supravietui acomodarii cu noua viata pe care ti-o doresti. Important este sa nu te descurajezi !

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostFjell, on 23 iunie 2019 - 12:15, said:

Ioana, reusita depinde si de felul in care accepti sau te descurci in Canada. Am foarte multi prieteni plecati pe acolo...ingropati in rate, muncitori cu noaptea in cap, etc...
Zeci de mii de dolari doar pentru echivalare studii, locuri de munca platite foarte prost, rate, rate, rate...dar nu se plang !
Au acceptat situatia, si-au dorit sa plece acolo, au reusit in felul lor, sa zicem ! Cand am vorbit ultima oara cu ei, ajunsesera niste sclavi moderni, plini de imprumuturi la banci. Nu isi plang de mila si nici sa se intoarca nu mai vor. S-au integrat de minune ! Au plecat cu dosarul pentru Canada, cursuri franceza, bani in banca, interviuri, bla, bla, bla !
Ingineri care lucreaza intr-o fabrica de bomboane, menaj, pescuit, curatenie, absolut nimic rau cu o munca cinstita...
Pentru initiatorul topicului : da-i bataie la plan, daca-ti doresti sa pleci ! Esti tanar si vei supravietui acomodarii cu noua viata pe care ti-o doresti. Important este sa nu te descurajezi !

Fiecare individ se crede special si tocmai de aia fiecare crede ca va realiza mai mult decit milioanele de celelalte exemple. Uneori chestia asta se intimpla dupa vestitul traseu "de la spalator de vase la miliardar".
Baiatul din topicul asta ar trebui sa cintareasca si statisticile. Citi sint ca cei multi si citi au luat traseul de cometa. Drumul inspre America de nord a fost intotdeauna solutia disperarii. Initiatorul este disperat? Daca nu, atunci mai dormi o tura inainte sa iei decizia. Odihnit, pe lumina si cu mintea limpede se vad lucrurile altfel ;)

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postvata_pa_batz, on 23 iunie 2019 - 12:09, said:

Stau si ma intreb, de ce ar pleca cineva din UK in Canada.
- Brexit
- Nu are cetatenie UK, dar poate sa munceasca fiind, inca, in UE.
In Canada, odata plecat, dupa toata procedura, esti pe drum drept spre cetatenie.
- motive personale

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 June 2019 - 12:53.


#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttrollerul_de_serviciu, on 23 iunie 2019 - 12:53, said:

- Brexit
- Nu are cetatenie UK, dar poate sa munceasca fiind, inca, in UE.
In Canada, odata plecat, dupa toata procedura, esti pe drum drept spre cetatenie.
- motive personale

Brexitul nu este un motiv. Pare sa sugereze doar existenta unei probleme, dar nu va fi. Se vede deja cit de "independenti" sint, fata de cit au sugerat ca vor fi ;)
Motivele personale cam care ar putea fi? Intreb de curiozitate si ca sa nu lasam ideea intr-o nebuloasa totala la punctul asta

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postvata_pa_batz, on 23 iunie 2019 - 13:07, said:

Motivele personale cam care ar putea fi?
Necunoasterea si spiritul de ratacitor.

Unii nu realizeaza ca Europa e printre cele mai bune locuri de trait din lume...

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postvata_pa_batz, on 23 iunie 2019 - 13:07, said:

Brexitul nu este un motiv.
Motivele personale cam care ar putea fi?
Stii tu sigur de Brexit ?!
Sa asteptam sa raspunda initiatorul la elea personale, de aia se numesc personale.
Pe de alta parte, ce conteaza motivele ?!
Omul a intrebat o chestie tehnica.
OK, daca pe linga raspunsul la intrebarea lui mai ai tu si alte nelamuriri.... dar... unde e rapsunsul la intrebarea lui ?!

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Am un exemplu de baiat destept, muncitor care a plecat in Canada in 2010, de la un salariu de €1,000, nu in Bucuresti si nici Cluj) s-a intors in Romania in 2016 pe €2,000 pe un post apropiat la aceeasi firma de la care a plecat
Canada nu mai este ce era cand am pus eu piciorul acolo si nici semne nu sunt ca merge spre bine (incurajarea afacerilor ma refer)
Un plan l-am spus.
Canada - Cetatenie - SUA, green card only - pensie, inapoi in Canada

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate