Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Ce sa fac cu consolele vechi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Acum cativa ani eram "impatimit" dupa console,in special portabile.
Si cum stau la curte,pe alea vechi le-am urcat la mama dracu in mansarda,si acolo au ramas.
Azi m-am pus sa fac ordine p-acolo si m-am gandit ca as putea sa le dau cuiva....sau chiar sa le vand,dar nu sunt foarte ingrijite.
E vorba de un psp phat(originalul),care are joystick-ul decalibrat si capacul de la baterie e cam....adica nu e deloc.Apoi un gba sp din ala cu backlit,care din fericire n-are decat cateva zgarieturi,si un ds lite busit,cu o dunga pe ecran si butoanele care nu prea mai raspund.Jocuri pt ele am cateva,nu pe toate.
Si nu stiu ce sa fac : ori sa le vand(desi nu stiu cat as lua pe ele) ori sa le tin (si sa le "repar") sau ar mai fi sa le dau cuiva,poate e cineva interesat de pe forum.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ori le vinzi, ori le repari si apoi le pastrezi sau le vinzi.
E 99% alegerea ta.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007
In ce oras esti? Le vreau eu Posted Image
P.S: ma intereseaza consolele, nu neaparat jocurile.

Edited by AlexEn, 20 June 2019 - 15:24.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Crbl2001, on 20 iunie 2019 - 15:20, said:

...nu stiu ce sa fac : ori sa le vand(desi nu stiu cat as lua pe ele) ori sa le tin (si sa le "repar") sau ar mai fi sa le dau cuiva,poate e cineva interesat de pe forum.
Nu merita sa le repari sa le vinzi, mai mult te complici.
Da-le degeaba cuiva.

#5
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 AlexEn, on 20 iunie 2019 - 15:23, said:

In ce oras esti? Le vreau eu Posted Image
P.S: ma intereseaza consolele, nu neaparat jocurile.
Tulcea.
Am vorbit cu un neam de-al meu,s-ar putea sa i le dau lu fecioru-su.
Dar ma mai gandesc.Ma opresc la cea mai buna oferta.Daca nu le vrea,ti le pot da tie sau mai bine dau cate una la fiecare...vad eu,nu-i graba.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Sincer, daca eram in locul tau le reparam si le donam unor copii sa fara posibilități sa se bucure.

#7
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Vezi ca aia cu dunga pe ecran e teoretic usor de reparat. Trebuie desfacut si incalzite (cu pistol de lipit) niste contacte si ar trebui sa-si revina.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005
N-ai vreai sa vezi ce am eu si mereu stau si ma intreb ce dracu fac cu ele.... Si nu vorbesc de console ci de laptopuri.
Unele dintre ele, functionale, le donez in Madagascar. La modul serios.

Attached Files


Edited by tehnics, 20 June 2019 - 16:06.


#9
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
doneaza-mi mie un laptop functional, sa il folosesc cand scanez masina. platesc transport prin posta :D

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 Crbl2001, on 20 iunie 2019 - 15:20, said:



Sunt interesat de GBA SP.

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
si eu sunt interesat de laptop
platesc binenteles
daca posta comenteaza la transportul bateriilor, le poti detasa bateriile.
gasim baterii aici
ma intereseaza in mod deosebit daca ai si  alimentatoarele aferente, eventual si cele de autoturism
sunt dispus si sa gasesc copii care intradevar au nevoie

uite pe unde ajung in fiecare zi!!!!!!!!!!!

Edited by tioopedi, 20 June 2019 - 16:16.


#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005
Posta din No pana in Ro va costa mai mult decat ati cumpara laptopul de pe OLX sau eBay Posted Image. Sa nu mai zic ca sunt laptopuri depasite de timp. Sincer nu merita.
Eu le donez in Madagascar pentru ca cei de la primarie au un program de ajutorare si managerul firmei se ocupa de asa ceva iar transportul este gratis.

Eu le fac rost de hdd-uri, le pun win pe ele, caut incarcatoare si din mai multe bucati fac unul functional. Laptopurile trimise ajung la scolile din Madagascar.
Majoritatea sunt dezasamblate (nu prea se observa in poze) si le folosesc doar pentru piese sau ce mai am eu nevoie. Unele, desi sunt intregi nu sunt functionale.

Edited by tehnics, 20 June 2019 - 16:12.


#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 tehnics, on 20 iunie 2019 - 15:47, said:

N-ai vreai sa vezi ce am eu si mereu stau si ma intreb ce dracu fac cu ele.... Si nu vorbesc de console ci de laptopuri.
Unele dintre ele, functionale, le donez in Madagascar. La modul serios.
Whoaaa ! dar de unde ai tu atatea laptopuri ?
Le donezi la o organizatie non-guvernamentala in Madagascar ?

Locuiesti in Norvegia, @tehnics ?

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 tehnics, on 20 iunie 2019 - 16:08, said:

Posta din No pana in Ro ...
Am pe cineva care vine la lucru in Norgevia la fiecare 1-3 luni, nu mai reitn exact.
Daca vrei sa-mi trimiti citeva (din care as putea sa alcatuiesc unele complet functionale, chiar nu am bani de alte piese), promit sa le aranjez si sa le donez undeva in tara (Casa Share, Mereu Aproape.... daca mai ai si tu alte sugestii...).
Astept mesaj pe privat, daca esti de acord.
Bafta si bravo tie!

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005

 super8, on 20 iunie 2019 - 16:09, said:

Whoaaa ! dar de unde ai tu atatea laptopuri ?
Le donezi la o organizatie non-guvernamentala in Madagascar ?

Locuiesti in Norvegia, @tehnics ?
Eu le iau de la punctele de reciclare si incerc sa le pun pe picioare.
Da, locuiesc in Norvegia.

 buyonevideo, on 20 iunie 2019 - 16:13, said:

Am pe cineva care vine la lucru in Norgevia la fiecare 1-3 luni, nu mai reitn exact.
Daca vrei sa-mi trimiti citeva (din care as putea sa alcatuiesc unele complet functionale, chiar nu am bani de alte piese), promit sa le aranjez si sa le donez undeva in tara (Casa Share, Mereu Aproape.... daca mai ai si tu alte sugestii...).
Astept mesaj pe privat, daca esti de acord.
Bafta si bravo tie!
Depinde unde vine acea persoana. De zona ma refer. Daca ajunge prin zona Alesund, atunci posibil sa am cate ceva dar sa stiu cam in ce perioada vine ca sa stiu cum le organizez. Si nu ma refer doar la laptopuri, dar am si monitoare LCD, PC-uri, imprimante care pur si simplu nu am ce face cu ele. De asta ma pot debarasa cel mai usor.

Le trimit in Madagascar pentru ca aia abia au descoperit curentul electric si apa. Ca sa va faceti o idee, eu adun aici aparate de radio FM (pentru ca in Norvegia FM-ul s-a desfiintat oficial) si le trimit acolo. Acolo oamenii pur si simplu se aduna in jurul acelui aparat de radio si stau si asculta asa cum era pe vremuri cand cineva avea un TV color. Am vazut filmari, poze din acea zona unde se duce managerul asta al meu (un om de milioane)...ti se rupe sufletul cand vezi ce-i acolo.
De asta prefer sa le trimit acolo, ce se poate ca am inteles ca cel mai usor pot trimite laptopuri pentru ca monitoarele si unitatile centrale sunt prea mari. Dar nu ma deranjeaza sa trimit si altceva in Romania. Laptopurile sunt folosite in scoli de catre profesori.
Eu am mai facut donatii la familii din Romania cu haine, am trimis pe banii mei unei familii sarace care era o fosta colega de clasa cu nevasta-mea si le-au prins foarte bine.

Asa ca pentru mine nu ar fi o problema sa le donez. Problema este transportul.

L.E.  Astea le-am trimis in ultima serie pe 10 Mai. Le pregateam cu tot ce trebuie pe ele.

Attached Files


Edited by tehnics, 20 June 2019 - 16:30.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

 super8, on 20 iunie 2019 - 15:42, said:

Sincer, daca eram in locul tau le reparam si le donam unor copii sa fara posibilități sa se bucure.

Copiii fara posibilitati nu se pot bucura de aceste gadget-uri depasite fizic si moral,chiar daca ar fi nou-noute.

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005
Gandesti gresit. O consola functionala va merge foarte bine pentru orice copil.
De exemplu eu am vre-o 2 PS2 care merg foarte bine... de ce nu ar merge acele console bine ca sa se joace ? Doar pentru ca nu are grafica de ultima generatie ?

Apropo,  de PS2-urile de mai sus. Eu nu le mai folosesc, stau prin dulap si @buyonevideo daca crezi ca sunt de ajutor, cu cea mai mare placere le pastrez pentru donatie in Ro. Una din console este modata de mine si poate fi folosit orice joc. Eventual mai caut eu. Cealalta consola inca nu am testat-o dar cred ca functioneaza.
Mai am un TV LCD fara telecomanda de vre-o 32 de inci care sta praful pe el. Ala e prea mare pentru Madagascar.

Sa ma mai uit prin pod sa vad ce nu mai am nevoie.

Edited by tehnics, 20 June 2019 - 16:37.


#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 tehnics, on 20 iunie 2019 - 16:24, said:

Depinde unde vine acea persoana. De zona ma refer. Daca ajunge prin zona Alesund, atunci posibil sa am cate ceva dar sa stiu cam in ce perioada vine ca sa stiu cum le organizez.
O sa ma interesez si tinem legatura.
Felicitari din nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate