Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Formula succesului financiar

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Facand o socoteala simpla (am ridicat 1,4 la puterea a cincea), am obtinut 5,37. Ce inseamna asta?
Ca daca avem o suma de bani, sa zicem 10.000 de euro, daca ii investim astfel incat in fiecare an sa scoatem cu 40% mai mult, inseamna ca in 5ani vom avea 10.000 x5, 37=53700 €.
Ei bine, in 10 ani daca pastram marja de profit de 40%,vom avea 10.000x13,8=138000€.
Intrebarea este desigur ce putem face cu banii sa ne apropiem de aceste marje de profit?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmircea_rambo, on 20 iunie 2019 - 14:10, said:

... ii investim ...

Pai ti-ai dat singur raspunsul la intrebare Posted Image

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Cati bani ai facut pana acum aplicand metoda asta.. ?

#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ii investim ce dracu? ca asa e foarte simplu.
Cine a avut tarie de spirit a cumparat crypto in iarna si acum in unele cazuri au triplat investitia...

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
40% din investitie intr-un an e extrem, extrem de mult

#6
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Iata un posibil raspuns : unii folosesc analiza fundamentala si investesc in consecinta ...

Attached Files


Edited by sdrc, 20 June 2019 - 14:36.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,973
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmircea_rambo, on 20 iunie 2019 - 14:10, said:

Intrebarea este desigur ce putem face cu banii sa ne apropiem de aceste marje de profit?

Marja de profit de 40%, constant, timp de 5 ani nu exista decat daca vorbesti de luat spagi, afaceri (posibil ilegale) cu produse sau servicii riscante unde nu iti poate garanta nimeni castigul, afaceri cu statul daca ai acoperire.

#8
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
calcule stiu sa faca toti saracii care au un calculator, nu aia e problema...

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Formula secretă:

Bani + noroc + intelect.

Restul e can can

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postmircea_rambo, on 20 iunie 2019 - 14:10, said:

Intrebarea este desigur ce putem face cu banii sa ne apropiem de aceste marje de profit?

Trebuie sa spargem vreo banca, stiu eu...?  De unde 40% randament anual cand pana si bursa are un randament mediu de 15-20% pe an, cu riscurile de rigoare.
Poti sa prinzi, sa spunem, o miscare majora in sus pe Bitcoin... si sa ai o suma mai mare bagata acolo...  dar asta se intampla rar..

View Postmorenno, on 20 iunie 2019 - 14:45, said:

calcule stiu sa faca toti saracii care au un calculator, nu aia e problema...

Problema e sa ai boase (koaye, in traducere) sa risti o suma mare... SI nu ai nevoie musai de bursa pentru asta.. poti paria un meci cu o cota de 1.5 sau mai mare, de exemplu... sa te scoti dintr-un foc.
Numa ca, daca nu iese.. ai pierdut tot... ani de munca .. s-au dus pe apa sambetei... Omul bogat care nu are ce face cu o suma de bani poate isi permite... saracul, sclavul insa, isi rupe de la gura.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
uite si un exemplu realist - la ing de ex, cea mai buna dobanda la depozitele in lei, e 3% pe an. daca pui echivalentul a 10.000 de euro, in 5 ani scoti bani de-o vacanta. lasand deoparte inflatia, desigur, probabil pierzi mai mult din curs. succes!!

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
40%,mmnn! Daca nu vinzi chimicale/produse cu thc fara licenta,carne-n viu la 30 minute partida,sau corvette/kalasnicoave prin Africa mai ai o sansa:  Cineva mai sus ti-a dat pontu-- ceva sef in administratie(recomand sistematizare si urbanizare,ca e pesti mai grasi de muls).

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,502
  • Înscris: 30.08.2017
Cu cat randamentul e mai mare, cu atât si riscul e mai mare. 40% e de nivelul pariurilor sportive.

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
40% inseamna sa te apropii deja de marja de profit a dealerilor.

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Hahahaha! Chiar ma gandeam cand initiatoru' a deschis celalalt topic (cu milenialii care nu e sclavi la corporatii, sa lucreze & shit) de ce alternativa stralucitoare avem. Acuma stiu, gen "Paris Saint Germain cu Sparta Praga, cota 2". :D

#16
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005
nu exista crestere de 40% pe an in nici un domeniu, astea sunt vise umede.

#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmircea_rambo, on 20 iunie 2019 - 14:10, said:

Facand o socoteala simpla (am ridicat 1,4 la puterea a cincea), am obtinut 5,37. Ce inseamna asta?
Ca daca avem o suma de bani, sa zicem 10.000 de euro, daca ii investim astfel incat in fiecare an sa scoatem cu 40% mai mult, inseamna ca in 5ani vom avea 10.000 x5, 37=53700 €.
Ei bine, in 10 ani daca pastram marja de profit de 40%,vom avea 10.000x13,8=138000€.
Intrebarea este desigur ce putem face cu banii sa ne apropiem de aceste marje de profit?
Ce am bolduit acolo este cel mai important lucru in toata insiruirea ta de fraze . Deci in ce si cum investesti tu sa ai x profit ?

#18
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Posttakillya, on 20 iunie 2019 - 16:25, said:

nu exista crestere de 40% pe an in nici un domeniu, astea sunt vise umede.

Ba exista dar trebuie sa ai koaye infinite in Bursa.... Spre exemplu actiunea Banca Transilvania (TLV) dupa ce s-a prabusit la Bursa, de a luat-o dracii, in urma OUG 144 (aia cu impozitarea bancilor) a revenit si a urcat cu 50%, fata de punctul de minim anual... Dar minimele si maximele in Bursa nu le nimeresti decat daca ai super-koaye.. nene...

Daca toata lumea ar sti sa faca bani in pietele de capital, pe crypto, pe FX, n-ar mai munci nici drku .. asta pot sa va garantez.. ar circula metrourile goale spre Pipera.

Edited by Kres, 20 June 2019 - 17:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate