Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Se poate calcula distanta de la pamant la luna doar cu Teorema lui Thales?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007
salut prieteni, a avut loc ieri o discutie in contradictoriu pe terenul de fotbal. Distanta de la pamant la luna a fost prezisa de Jules Verne in urma cu 200 de ani. Cum a putut afla el acest lucru?

Cineva a spus: "Foarte simplu, folosind teorema lui Thales. Iti pot calcula chiar aici, pe teren, distanta,de la pamant la luna cu aceasta teorema".

Ei bine, nu sunt prea increzatoare in toti agentii imobiliari care stiu matematica, asa ca am verificat pe net. Dar dupa parerea mea, nu ai cum sa calculezi aceasta distanta pe un teren de fotbal avand la dispozitie doar teorema lui Thales.

Ce parere aveti? Se poate sau e o vrajeala ieftina de pacalit nestiutorii?

Edited by me_suzy, 20 June 2019 - 13:59.


#2
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Nu prea cred. Trebuia să-l pui să calculeze.

Era la un moment dat la TV un show cu 2 "matematicieni", au încercat să calculeze distanța de la ei până în vârful unui turn de vreo 100 de metri.
Unuia i-a dat cu plus, celuilalt cu minus, cu vreo 10%.

Îmi închipui că până la lună e mai greu.

#3
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 me_suzy, on 20 iunie 2019 - 13:58, said:

Cum a putut afla el acest lucru?
omu' dracu Posted Image

 me_suzy, on 20 iunie 2019 - 13:58, said:

Dar dupa parerea mea, nu ai cum sa calculezi aceasta distanta pe un teren de fotbal avand la dispozitie doar teorema lui Thales.
Asa e ... pe linga teorema mai trebuie sa ai si ceva intre urechi Posted Image

 pexCom, on 20 iunie 2019 - 14:23, said:

2 "matematicieni"
Unuia i-a dat cu plus, celuilalt cu minus, cu vreo 10%.
pai de aia erau "matematicieni" nu matematicieni Posted Image

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 me_suzy, on 20 iunie 2019 - 13:58, said:

Ce parere aveti? Se poate sau e o vrajeala ieftina de pacalit nestiutorii?
Se poate.

#5
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007

 radunic, on 20 iunie 2019 - 15:21, said:

Se poate.

pai daca zici ca se poate, arata cum !

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 me_suzy, on 20 iunie 2019 - 13:58, said:

Ei bine, nu sunt prea increzatoare in toti agentii imobiliari care stiu matematica, asa ca am verificat pe net. Dar dupa parerea mea, nu ai cum sa calculezi aceasta distanta pe un teren de fotbal avand la dispozitie doar teorema lui Thales.

Ce parere aveti? Se poate sau e o vrajeala ieftina de pacalit nestiutorii?

Teorema lui Thales se foloseste pentru a masura inaltimi aproximative ale unor obiecte de pe Pamant, cunoscand precis distanta pana la verticala locului, adica punctul in care obiectul inalt intersecteaza perpendicular pamantul... (in cazul Lunii, nu vad care ar fi procedeul corect de a stabili empiric distanta pana la verticala locului). Luna observata de pe Pamant nu este la verticala locului decat aparent.

http://traseeromania...a-unei-cladiri/

https://commons.wiki...s_theorem_6.png

Edited by Kres, 20 June 2019 - 15:34.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cu Thales ai putea calcula diametrul lunii, stiind distanța.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Se poate.
iata, azi, distanta dintre zona  folclorica Butzuleshti (am scris asa special, crezand ca esti romanca-unguroaica, sa te simti normal) si Luna este de 387.924,8 Km) (dupa calculele mele)

Edited by Quantum, 20 June 2019 - 15:45.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
mi se pare doar mie sau astea sunt povesti gogonate ? auzi tu, agenti imobiliari care sa stie matematica si teoreme, discutii despre jules verne si opera lui...ntz-ntz-ntz..

de fapt, te hotarasti ce esti, fata sau baiat ? ca la alt subiect (cel cu probleme picior alergare) te exprimi ca si cum ai fi un "el", iar la subiectul de fata ca si cum ai fi o "ea". daca esti fata, ce cauti la fotbal si discutii contradictorii cu baietii ? nu ca n-ai avea voie, doamne fereste, doar ca mi se pare ciudat...fetele din ziua de azi au alte preocupari si interese.

Edited by corinadaniela, 20 June 2019 - 15:49.


#10
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007

 corinadaniela, on 20 iunie 2019 - 15:48, said:

mi se pare doar mie sau astea sunt povesti gogonate ? auzi tu, agenti imobiliari care sa stie matematica si teoreme, discutii despre jules verne si opera lui...ntz-ntz-ntz..

de fapt, te hotarasti ce esti, fata sau baiat ? ca la alt subiect (cel cu probleme picior alergare) te exprimi ca si cum ai fi un "el", iar la subiectul de fata ca si cum ai fi o "ea". daca esti fata, ce cauti la fotbal si discutii contradictorii cu baietii ? nu ca n-ai avea voie, doamne fereste, doar ca mi se pare ciudat...fetele din ziua de azi au alte preocupari si interese.

sunt Dumnezeu, si femeie si barbat. Daca ma intrebi de ce Dumnezeu nu stie raspunsul la intrebarea asta, e pentru ca intentionez sa testez capacitatile muritorilor de rand.

oricum, raspunsul tau nu are legatura cu intrebarea.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
mai suzy de ce spui ca nu se poate? a dat KRes 2 link-uri mega bune in care se explica limpede cum functioneaza rationamentul

#12
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007

 zile_san, on 20 iunie 2019 - 16:03, said:

mai suzy de ce spui ca nu se poate? a dat KRes 2 link-uri mega bune in care se explica limpede cum functioneaza rationamentul

n-am spus ca nu se poate, ci

 Quantum, on 20 iunie 2019 - 15:43, said:

Se poate.
iata, azi, distanta dintre zona  folclorica Butzuleshti (am scris asa special, crezand ca esti romanca-unguroaica, sa te simti normal) si Luna este de 387.924,8 Km) (dupa calculele mele)

tu ai calculat distanta dintre zona Butulesti si luna, dar evident ai avut distanta pana la luna. Altfel nu-mi explic cum ai calculat.

Daca n-ai fi avut distanta pana la luna, cum calculai?

Adica rationamentul meu e urmatorul: daca vad undeva departe un obiect, n-am cum sa-mi dau seama ce distanta este pana la el fara sa masor cu o ruleta sau macar, daca as avea la dispozitie alte lungimi paralele sau perpendiculare. Cred.

Si ma gandesc ca pe timpul lui Jules Verne sau a lui Thales, nu se stiau exact coordonatele lunii (cred), oamenii priveau un obiect indepartat, faceau niste masuratori aproximative intre stele, etc. Dar exact, fara za zbori pana acolo, cu ochiul liber nu ai cum sa fii atat de exact. Nici vulturul nu vede furnica de la 500 m, doar cel mult un sobolan.

Edited by me_suzy, 20 June 2019 - 16:25.


#13
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 me_suzy, on 20 iunie 2019 - 13:58, said:

salut prieteni, a avut loc ieri o discutie in contradictoriu pe terenul de fotbal. Distanta de la pamant la luna a fost prezisa de Jules Verne in urma cu 200 de ani.

Discutie de nivel Claudiu Raducanu. Distanta de la Terra la Luna nu a fost prezisa ci masurata, nu de Jules Verne ci de grecii de acum mai bine de 2 milenii, in sfarsit la anul de gratie 2019- 200 = 1819 Jules Verne nu era nici macar nascut (a venit pe lume 9 ani mai tarziu).

Quote

Cum a putut afla el acest lucru?

Hmmmm... de exemplu citind altceva decat ghidul antrenorului de fotbal?! :)

Quote

Cineva a spus: "Foarte simplu, folosind teorema lui Thales. Iti pot calcula chiar aici, pe teren, distanta,de la pamant la luna cu aceasta teorema".

Cu teorema propriu-zisa pe un teren de fotbal, nu, dar cu asemanari de triunghiuri, da. E nevoie de o baza de triangulatie terestra suficient de mare, altminteri erorile de masura "inghit" valoarea masurata a diferentei de azimut. 100 m nu este suficient, nici macar 100 km nu ajung. De pe la 1000 km in sus, discutia incepe sa aiba sens.

Quote

Ce parere aveti? Se poate sau e o vrajeala ieftina de pacalit nestiutorii?

Pe nestiutori ii pacalesti cu (aproape) orice. Insa aici nu este cazul.

#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
inițiator, știi și tu teorema lui Thales că e printre primele care se învață la școală, nu mai știu în ce clasă (oricum, în generală nu liceu), este o formă redusă a asemănării triunghiurilor.
Deci, nu tb. să ne întrebi pe noi, poți face un desen și apoi vezi dacă ai suficiente elemente cunoscute pt a determina necunoscuta. Într-o relație de tip a/b = c/d, ar cam trebui să ai 3 cunoscute, pt a determina distanța necunoscută.

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 me_suzy, on 20 iunie 2019 - 16:24, said:

Daca n-ai fi avut distanta pana la luna, cum calculai?
Grecii au calculat distanta asta acum 2.300 de ani... iar tu nu esti in stare sa o re-calculezi acum... Ar trebui sa-ti fie rusine!

Daca cineva te intreaba care e diferenta intre tine si un strutz, ce-i raspunzi?

#16
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 me_suzy, on 20 iunie 2019 - 13:58, said:

salut prieteni, a avut loc ieri o discutie in contradictoriu pe terenul de fotbal. Distanta de la pamant la luna a fost prezisa de Jules Verne in urma cu 200 de ani. Cum a putut afla el acest lucru?

Cineva a spus: "Foarte simplu, folosind teorema lui Thales. Iti pot calcula chiar aici, pe teren, distanta,de la pamant la luna cu aceasta teorema".

Ei bine, nu sunt prea increzatoare in toti agentii imobiliari care stiu matematica, asa ca am verificat pe net. Dar dupa parerea mea, nu ai cum sa calculezi aceasta distanta pe un teren de fotbal avand la dispozitie doar teorema lui Thales.

Ce parere aveti? Se poate sau e o vrajeala ieftina de pacalit nestiutorii?

https://en.wikipedia..._of_measurement

Edited by ccdsah, 20 June 2019 - 21:46.


#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Teorema lui Thales ofera valori numerice, daca-i introduci valori numerice.
Iti trebuie 3 distante pentru a o deduce pe a 4a
Sau... subtilitati de genul:
> o distanta si un raport numeric sau
> o distanta si o arie.

Oricum, iti trebuie niste valori care sa vina de undeva.
Eventual le stii de undeva.

Daca raspunsul e fortat de catre partenerul de discutie sa fie DA, atunci e musai sa te conformezi si tu si sa-i dai raspunsul ca reiese din
Dist / 384000km=1m/1m
Adica..
E cu teorema lui Thales? Este! Ii incropesti un desen acolo cu teorema lui Thales in care sa fie implicate numerele astea.
Foloseste minim o valoare precunoscuta? E musai!  Ca asa functioneaza Thales.

Se obtine practic inmultind distanta cunoscuta catre luna cu 1.
De ce cu 1? Ca daca o inmultesti cu 2, se dubleaza aiurea.
Si cu asta-Basta!
Posted Image

Edited by maccip, 21 June 2019 - 02:08.


#18
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007

 Quantum, on 20 iunie 2019 - 18:38, said:

Grecii au calculat distanta asta acum 2.300 de ani... iar tu nu esti in stare sa o re-calculezi acum... Ar trebui sa-ti fie rusine!

Daca cineva te intreaba care e diferenta intre tine si un strutz, ce-i raspunzi?

nu-i raspund... la fel cum nici tu nu raspunzi concret. Cum au calculat in urma cu 2300 de ani grecii aceasta distanta? Stii sau esti un strutz ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate