Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aceiasi cumparatori

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Eu vand produse handmade pe o-x si timp de aprox 5-6 luni am avut clienti tot timpul, in jur de 1 la cateva zile.Unii din ei au cumparat de mai multe ori.
Dar dupa aceasta perioada nu mai am clienti aproape deloc.Nu am mai vandut nimic de aproape 2 luni.
Produsele sunt aceleasi, nu am nimic nou.
Sa fie asta cauza? Atunci inseamna ca pe acel site baza de cumparatori este aceiasi,deci anunturile tale sunt vazute de aceieasi oameni si nu ai sanse sa vinzi daca nu bagi ceva nou din cand in cand.. sau sa astepti cumparatori noi adica sa creasca copiii si sa intre pe acel site

#2
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019
Ceva pe acolo. Clienti noi apar dar sunt probabil putini comparativ numeric cu cei care obisnuiesc sa foloseasca des genul acesta de site-uri.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pai depinde ce vinzi hand made.Nu toata lumea cumpara, iar daca sint produse de uz indelungat, vei ramane fara clienti la un moment dat daca nu faci ceva nou.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Diversifica gama de produse, ofera o promotie, incearca sa faci / vinzi ceva ce nu au altii sau au de calitate mai slaba sau la preturi mai mari etc.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Lipsa de produse/modele noi duce la faliment. E o regula pt toate firmele de productie. Cu mici exceptii.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Noutatea in produse e necesara, nu doar calitatea.

Iti dau un exemplu (adica eu): cumpar pantofi sport si de munte (nu te gandi ca sunt muntean inrait) de la decathlon. Cumpar aceleasi produse (ultimii pantofi sport chiar au aceeasi culoare de la acelasi model cu ce eam cumparat acum 2 ani) o data la 2-3 ani, depinde de uzura. Daca am calitatea dorita, voi reveni si pentru alte produse (cumpar cam tot ce inseamna haine lejere si adidasi, pot sa zic ca sunt fidel marcii) si nu vad de ce as cumpara doar de dragul de a cumpara.

Reclama e un alt mod de a te promova (gandeste-te cat cheltuie Samsung anual pentru lansarea lui Galaxy S si in fiecare an repeta povestea cu urmatoru model).

Edited by Pololica, 20 June 2019 - 13:32.


#7
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postandreea82a, on 20 iunie 2019 - 13:20, said:

Eu vand produse handmade pe o-x si timp de aprox 5-6 luni am avut clienti tot timpul, in jur de 1 la cateva zile.Unii din ei au cumparat de mai multe ori.
Dar dupa aceasta perioada nu mai am clienti aproape deloc.Nu am mai vandut nimic de aproape 2 luni.
Produsele sunt aceleasi, nu am nimic nou.
Sa fie asta cauza? Atunci inseamna ca pe acel site baza de cumparatori este aceiasi,deci anunturile tale sunt vazute de aceieasi oameni si nu ai sanse sa vinzi daca nu bagi ceva nou din cand in cand.. sau sa astepti cumparatori noi adica sa creasca copiii si sa intre pe acel site

presupun ca sunt bratari sau ceva?

daca olx se inchide ce faci? fa si pe faceboock reclama, fa o pagina a ta unde bagi tot felul de povesti care iti reprezinta bradul, e un fel de reclama indirecta, cauta si alte platforme, fati un web site, mai adauga ceva la obiectele care le faci, cheia e progresu si inovatia.

Spor

#8
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Incearca sa introduci produse noi sau complementare la cele pe care le-ai vandut deja, fa o baza de date cu clientii care i-ai avut, trimite-le oferta noua, eventual cu o reducere.
Incearca sa faci concursuri pe facebuk pentru a promova produsele, vinde pe marketplace. Cere un like si ofera ceva la schimb prin tragere la sorti.
Apeleaza si la alte platforme de anunturi. Din cate am observat, de la ultima modificare de tarifare a ol/x ului, pe anumite categorii au scazut drastic numarul de anunturi.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
inseamna ca ti s-a epuizat publicul-tinta, cel caruia i se adreseaza produsele pe care le vinzi.
nu ne spui si noua ce produse ai de vanzare?

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă faci ceva mișto cumpăr și eu.
Pune o poză aici cu cel mai bun produs.

#11
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
E posibil sa nu fi fost multumiti de calitatea produselor achizitonate. Daca ai posibilitatea, intreaba-i daca e totul in regula si daca sunt multumiti. E posibil ca unul din materialele folosite sa fi fost defect (ex : portofel de piele naturala Koson de pe care se lua vopseaua, cel care le facea a cumparat un lot de material defect).

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Pana nu spune ce produse ofera se discuta discutii.

L.E: ma scuzati, am vazut acum cine a deschis topicul. Nu mai raspundeti tuturor trollilor.

Edited by AlexEn, 20 June 2019 - 14:51.


#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postandreea82a, on 20 iunie 2019 - 13:20, said:

Eu vand produse handmade pe o-x u am mai vandut nimic de aproape 2 luni.
Produsele sunt aceleasi, nu am nimic nou.
Sa fie asta cauza?
Problema pusa de tine poate fi foarte interesanta... in special pentru intreprinzatorii incepatori.

-poate produsele tale nu sunt de interes pt. multi oameni... (timpul, locul - nu sunt potrivite)
-poate marketingul e slab si mesajul nu reuseste sa ajunga la clienti... (procedezi gresit)

#14
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Vinde pe etsy.

#15
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012

View PostPaz, on 20 iunie 2019 - 13:30, said:

Lipsa de produse/modele noi duce la faliment. E o regula pt toate firmele de productie. Cu mici exceptii.
Profund!

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postpopicoo, on 20 iunie 2019 - 20:09, said:

Profund!
LOL. Altu...

#17
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019

View Postwaterman, on 20 iunie 2019 - 13:56, said:

Dacă faci ceva mișto cumpăr și eu.
Pune o poză aici cu cel mai bun produs.
Nu dau detalii ca sunt multi obsedati de mine pe acest forum si nu vreau sa ma trezesc cu unul dupa mine

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Posted Image Posted Image Posted Image
Tu chiar crezi ce zici, nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate