Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Teren la țară

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
Salut! Scuzați dacă am gresit aria, rog un moderator sa mute topicul dacă este nevoie.

Am deschis acest topic pentru a va intreba daca voi mai vedeti in pamanturile de la tara un avantaj?
Am 7.000m2 de teren intr-o comuna destul de bine amenajată, la 25km de oraș.
Eu nu locuiesc in acea zona.
Un vecin de acolo a vândut un teren intravilan de 5000m2 cu 1E/m2 ceea ce mi se pare extrem dr puțin.  
Înțeleg ca la țară terenul este mai ieftin, dar parca nu ma indur sa dau cu 1E/m2. In zona in care stau eu, aproape de oras e 25E/m2...deci o diferență enormă.
Credeți că e ok să păstrez acel teren pe principiul "nu cere de mancare" sau sa-l vand si sa investesc banii in ceva?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Sa-l arendezi, sa-l inchiriezi, sa-l faci sa produca bani.

#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:38, said:

Înțeleg ca la țară terenul este mai ieftin, dar parca nu ma indur sa dau cu 1E/m2.
Pretul nu il faci tu, il face piata.
Tu poti sa ceri oricat, numai sa iti dea cineva suma aia.

Daca ai nevoie de bani il vinzi daca nu tine-l ca nu cere de mancare.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
E un avantaj daca reusesti sa te muti acolo sa cultivi ceva pe el sau sa-l dai in arenda, nu pentru specula imobiliara, ca nu merge... Nu poti obtine un pret bun decat daca are vreun agricultor cu mai multe hectare sola langa tine si vrea sa-si mareasca sola.. caz in care e posibil sa-ti dea mai mult decat ai obtine pe piata libera.

Nu compara satul cu orasul la pretul pe ha.. in oras se exagereaza mult cu preturile ca toata lumea viseaza sa-si ia o bucata de teren si sa construiasca ceva... de asta se tine pretul foarte sus, pentru a lua pielea de pe fraieri..

Tu hotarasti ce vrei sa faci cu acel teren, dar gandeste-te la viitor ca s-ar putea sa vrei la un moment dat, satul de stresul, preturile si foamea de la oras, sa te muti la tara sa cresti gaini si acel teren atunci isi va arata adevarata valoare.   In capitalism se va trai prost si in urmatorii ani... adica nici nu mori de foame dar nici nu-ti ajung banii pentru suficienta mancare sau de calitate.

In general terenul e ieftin la tara ca toti tinerii au plecat iar batranii nu-l mai lucreaza si vor sa scape de el.. Problema e ca nu exista cadastru si intabulare la acest teren de asta nu se poate vinde.. iar multe parcele sunt in indiviziune cu frati, surori matusi, etc., nefiind dezbatuta mostenirea.

Edited by Kres, 20 June 2019 - 10:49.


#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:38, said:

Salut! Scuzați dacă am gresit aria, rog un moderator sa mute topicul dacă este nevoie.

Am deschis acest topic pentru a va intreba daca voi mai vedeti in pamanturile de la tara un avantaj?
Am 7.000m2 de teren intr-o comuna destul de bine amenajată, la 25km de oraș.
Eu nu locuiesc in acea zona.
Un vecin de acolo a vândut un teren intravilan de 5000m2 cu 1E/m2 ceea ce mi se pare extrem dr puțin.  
Înțeleg ca la țară terenul este mai ieftin, dar parca nu ma indur sa dau cu 1E/m2. In zona in care stau eu, aproape de oras e 25E/m2...deci o diferență enormă.
Credeți că e ok să păstrez acel teren pe principiul "nu cere de mancare" sau sa-l vand si sa investesc banii in ceva?
Nu te lua dupa un singur exemplu, daca e sincer si ala...Poate l-a dat ieftin ca ardea...

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce sa vinzi la 1 eur/mp daca poti cere cat vrei ? Cere si daca prinzi fraierul , bine , daca nu , iar e bine . La impozit de 26 de lei pe an , te doare la bascheti .
Ce destinatie are terenul ? Baga-l la Apia si mai scoti ceva firfirei .
E intabulat au ba ?
P.S. Pretul nu va fi la fel ca in oras

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu ai nevoie de bani nu merita sa vinzi terenul pe 1E mp. In cel mai rau caz il vinzi pe 5 ani tot la 1 euro cand vei avea nevoie de bani, intre timp il poti da in arenda sa iti iasa ceva.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
La ce utilități are acces acel teren?
Cât de ușor?
Cu ce costuri?
Ce fel de acces ai către teren?
Intravilan sau extravilan?
Se poate construi pe teren?


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca e teren agricol (la un pogon jumate pare sa fie agricol) da-l in arenda si cere subventia de la APIA. Mai vorbeste cu vecnii/primarul si vezi daca e cerere de munca pentru teren (daca vrea cineva sa lucreze pamantul si are nevoie de teren mut sa-i fie mai ieftina munca).

Legat de pret, pretul creste cu cat e mai aproape de localitate (indiferent de rangul ei) sau (cum e in cazul tau) e langa alte terenuri agricole si poate fi "lipit" de celelalte. Cu cat e mai izolat, pretul poate fi foarte mic.

#10
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
Normal ca eu fac prețul
Nu dau sub nicio forma cu 1E/m2
Dar dupa câte pareri am citit nu ma mai bate gandul sa-l vând.
Voi cauta sa l dau in arenda, desi nu cred ca găsesc.

Cum îl bag la Apia? Ce suma pot lua pe el si care sunt conditiile si riscurile?

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsfantu.dracu, on 20 iunie 2019 - 10:51, said:

La ce utilități are acces acel teren?
Cât de ușor?
Cu ce costuri?
Ce fel de acces ai către teren?
Intravilan sau extravilan?
Se poate construi pe teren?
Care e relevanta intrebarilor tale ? Niciuna !!

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:38, said:

Salut! Scuzați dacă am gresit aria, rog un moderator sa mute topicul dacă este nevoie.

Am deschis acest topic pentru a va intreba daca voi mai vedeti in pamanturile de la tara un avantaj?
Am 7.000m2 de teren intr-o comuna destul de bine amenajată, la 25km de oraș.
Eu nu locuiesc in acea zona.
Un vecin de acolo a vândut un teren intravilan de 5000m2 cu 1E/m2 ceea ce mi se pare extrem dr puțin.  
Înțeleg ca la țară terenul este mai ieftin, dar parca nu ma indur sa dau cu 1E/m2. In zona in care stau eu, aproape de oras e 25E/m2...deci o diferență enormă.
Credeți că e ok să păstrez acel teren pe principiul "nu cere de mancare" sau sa-l vand si sa investesc banii in ceva?
eu zic ca tot mai multi se vor muta in afara oraselor si vor face naveta cu tren/masini/metrou pe masura ce se va dezvolta infrastructa

in unele cazuri, e suficient sa se faca o simpla trecere la nivel (vezi Domnesti, langa Bucuresti, sau Berceni, unde se sta cu orele in trafic acum, doar pt ca lipseste o trecere la nivel care in olanda se construieste in cateva zile)

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Site-ul APIA e primul pas in informare. Daca nu te descuri, revino cu intrebari punctuale.

#14
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
Mai stiu un caz
Cineva avea tot 7000m2 ca si mine
Cu casa si anexe, destul de bine amenajat si ingrijit, conditii medii, nu luxul de pe lume. In aceeași zona si vrea 50.000euro pe tot...mie mi se pare mult, dar daca se găsește fraierul, de ce nu!? :)) sau cineva cu bani care vrea ceva la țară pt relaxare.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:57, said:



Cum îl bag la Apia? Ce suma pot lua pe el si care sunt conditiile si riscurile?
https://www.agroinfo...a-iei-subventia

View Postunbrutus, on 20 iunie 2019 - 10:59, said:

eu zic ca tot mai multi se vor muta in afara oraselor si vor face naveta cu tren/masini/metrou pe masura ce se va dezvolta infrastructa


Asa e , inca e momentul pt achizitii . Si eu ma zbat sa mai iau teren Posted Image

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:57, said:

Normal ca eu fac prețul
Daca asa crezi tu, asa o fi........

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:57, said:

Nu dau sub nicio forma cu 1E/m2
Esti proprietar si il vinzi cu cat crezi tu de cuviinta, nu iti pune nimeni pistolul la tampla

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:57, said:

Dar dupa câte pareri am citit nu ma mai bate gandul sa-l vând.
Ti s-a facut vreo oferta? Atunci vezi daca merita sau nu.

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:57, said:

Voi cauta sa l dau in arenda, desi nu cred ca găsesc.
O idee buna, numai sa fie interesat cineva sa il ia (sa aiba parcele lucrate de el in zona terenului tau.

View Postgtr2rr3, on 20 iunie 2019 - 10:57, said:

Cum îl bag la Apia? Ce suma pot lua pe el si care sunt conditiile si riscurile?
La APIA daca il bagi mai trebuie si lucrat........banii ii ia arendatorul, nu tu

Edited by TheWarrior, 20 June 2019 - 11:14.


#17
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Zi unde e 1euro/mp?, care e localitatea/judetu


Multumesc!

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTheWarrior, on 20 iunie 2019 - 11:13, said:


La APIA daca il bagi mai trebuie si lucrat........banii ii ia arendatorul, nu tu
Depinde de contractul de arenda . Sunt cazuri in care ajutorul de la Apia il ia proprietarul , nu arendasul .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate