Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Castigat proces cu Politia-cum procedez pentru recuperarea banilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Am avut castig de cauza in instanta si s-au admis si cheltuieli de judecata. E birocratie si totul dureaza. Banii se iau usor, dar se restituie greu. Cum fac acum sa imi recuperez sumele platite, mii de lei...

1. pentru amenda platita

2. pentru taxa judiciara si onorariul si cheltuielile suplimentare ale avocatului

3. pentru expertiza judiciara ce a avut loc

Astept informatii de la cei ce au mai trecut prin asa ceva. Intimata a fost Politia si a pierdut.


Multumesc!

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ai urmasi/copii?   Suferi de boli? Cu rabdarea cum stai?  Ca e lung drumul si fractionata plata(cifra mare)!

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
spui ca ai avut avocat,el sau ea ce spune,cred ca de acolo vei obtine cel mai bun sfat

#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Solutia instantei este definitiva si executorie?Daca este asa mergi cu documentul la arhiva judecatoriei/trbunalului sa ti-o stampileze cu "EXECUTORIE" si apoi te adresezi institutiei incriminate iar daca nu pune in practica hotarirea instantei te adresezi unui executor.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 MikeSpike, on 20 iunie 2019 - 08:54, said:

Ai urmasi/copii?   Suferi de boli? Cu rabdarea cum stai?  Ca e lung drumul si fractionata plata(cifra mare)!
Am rabdare, oricum sunt vaccinat, dupa un an ceva de proces.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 iuliean50, on 20 iunie 2019 - 08:59, said:

Solutia instantei este definitiva si executorie?Daca este asa mergi cu documentul la arhiva judecatoriei/trbunalului sa ti-o stampileze cu "EXECUTORIE" si apoi te adresezi institutiei incriminate iar daca nu pune in practica hotarirea instantei te adresezi unui executor.
Ok...inteleg ca zici de Politie.

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Sentinta este definitiva?
Daca da, le faci o copie de pe ea, in fata pui o cerere in care te identifici si dai un numar de cont unde sa iti vireze banii, hartii care le depui la ei la registratura.
Cu cine te-ai judecat? Cu MAI, cu inspectoratul judetean, cu cei de la circulatie?
In functie de asta depui hartiile la registratura respectivei entitati si ceri numar de inregistrare.
Daca in dupa 45 zile nu primesti un raspuns sa banii te poti indrepta catre executare silita. Alti bani, alta distractie.

Succesuri.

Vezi ca au obiceiul de a face recurs/apel la toate procesele care le pierd, chit ca vina/culpa le este demonstrata prin judecata. Am intrebat un jurist de la ei de ce mai fac asta, stiind ca nu au sanse sa castige, plus ca se pierde timp, bani, resurse umane. A zis ca este o obligatie de serviciu, au scris in fisa postului ca trebuie sa atace toate sentintele impotriva lor pana la epuizarea tuturor mijloacelor.

Edited by claudiu1, 20 June 2019 - 09:10.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

 claudiu1, on 20 iunie 2019 - 09:03, said:

Vezi ca au obiceiul de a face recurs/apel la toate procesele care le pierd,
Am avut 2 procese și la niciunul nu au făcut recurs.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa inteleg ca vor face apel? Nu cred, expertul a fost numit de instanta, nu era un expert parte. Ii va costa asta! Voi vedea si asta...in fine, vara e lunga.

Cu amenda platita la primarie cum fac, de acolo o recuperez?

Edited by arab, 20 June 2019 - 09:27.


#10
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
In mod normal orice institutie publica epuizeaza toate caile de atc, altfel Curtea de Conturi le imputa sumele in cauza

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Colegu daca ai avut avocat, pentru ce l-ai platit frate de intrebi pe forum ? :) Avocatul trebuie sa iti faca toate adresele si sa citeasca procedurile legale. Nu ma intelege gresit, e foarte bine ca lumea scrie si vrea sa te ajute, insa munca avocatului tau nu s-a terminat aici. Intr-un final el iti recomanda un executor, il accepti daca vrei sau nu dar sunt procese pe bani grei unde se lucreaza cu executori avocatul clar stie mai bine ca tine.
Apropo, tot avocatul trebuia sa iti spuna ca aia pot face apel, asta daca nu ai castigat deja apelul. Juristii lor sunt aproape zilnic la judecatorie, doar nu crezi ca le e greu sa depuna o foaie in plus si pentru tine :)

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Avocatul meu acum e in concediu peste hotare. Eu vreau sa stiu dinainte si exista forumul...nu?

Lamurit...colegu?Posted Image

Edited by arab, 20 June 2019 - 09:43.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ai zis daca sentința e sau nu definitiva. Daca nu e, trebuie sa astepti apelul.

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Am inteles si asta, oricum e o chestie de timp. Nu schimba nimic, ca i s-a rupt si la proces institutiei.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Primul pas e ca hotararea instantei sa devina definitiva si irevocabila (se da un termen de atac, in general de 30 de zile de la comunicare). Dupa 2-4 luni (depinde cat dureaza sa ajunga si la politie hotararea), mai stai o zi-doua si mergi la un executor judecatoresc pentru a executa sentinta.

PS: pe sentinta zice termenul si modul de plata? Ar fi ideal daca ar fi scrise.

#16
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 arab, on 20 iunie 2019 - 10:36, said:

Am inteles si asta, oricum e o chestie de timp. Nu schimba nimic, ca i s-a rupt si la proces institutiei.
Chestie de timp, care v-a mai dura pana spre sarbatorile de craciun.

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nici nu ma asteptam sa fie prea repede, la cum se misca treaba...

Edited by arab, 20 June 2019 - 10:52.


#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 arab, on 20 iunie 2019 - 09:42, said:

Avocatul meu acum e in concediu peste hotare. Eu vreau sa stiu dinainte si exista forumul...nu?

Lamurit...colegu?Posted Image
Lamurit, in cazul acesta stai linistit si astepti apelul politiei. O sa vina instiintare pe adresa ta/avocat odata ce fac aia apel, avocatul e plecat in concediu ca stie ca nu mai are treaba cu tine minim 30 de zile, altfel in mod normal lasa in coleg ca sa te ghideze macar pana venea el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate