Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Reglementări de folosire a buteliilor CO în alimentație(băuturi draft)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Agip_KCO

Agip_KCO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.04.2019
Bună ziua!
Mă interesează cât mai multe detalii despre folosirea băuturilor carbogazoase(draft). S-a decis înlocuirea „dozelor” Coca-Cola, Fanta.... cu băuturile draft.(se schimbă o otravă cu alta). Vreau să știu condiții de transport, manipulare, depozitare a buteliilor cu CO2, reguli de construire a traseelor(furtunuri de presiune sau teava de ...cupru, signalectica aferentă, reguli de ventilare, reguli de folosire în interiorul sălilor unde se află personal uman, chestii care să îmi permită să am totul cât mai safety posibil. De asemenea vreau să știu punctul de vedere al celor ce lucrează în restaurante, cantine, bucătarii. Considerați o „afacere” din punct de vedere al protecției mediului, înlocuirea paharelor de hârtie(unica folosiință) cu pahare din material plastic(utilizare multiplă)? Consider că mai mult otrăvesc mediul cu detergenții folosiți la spălarea paharelor de plastic, comparativ cu folosirea paharelor din hârtie.
Mulțumesc!

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Cum adica "se schimba o otrava cu alta"... Ne otravesc corporatiile sau ce?

Erau dupa Revolutie pe stada niste dozatoare TEC care te serveau cu un amestec de praf de Cola si sifon... La asta se revine?  Prafuri cu arome amestecate cu sifon, pentru publicul larg ?

Edited by Kres, 20 June 2019 - 08:50.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Dozele exista si nu dispar inca, problema consta in faptulc a costa mult si polueaza enorm (pt ca noi nu avem reciclare).
Nu prea inteleg acel "s-a decis".

2. CO2 nu arde, nu explodeaza, in cel mai rau caz fasaie.
Daca folosesti recipienti speciali pt asta, nu vad unde ar fi problema.

3. Nu ai destul CO2 si nu lucrezi in camere inchise, astfel incat, daca se fisureaza o butelie, sa mori asfisiat.

Normele specifice sunt facute de cei care iti dezvolta Protectia Muncii, adesea folosind manualele instalatiilor.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAgip_KCO, on 20 iunie 2019 - 07:58, said:

Bună ziua!
Vreau să știu
- condiții de transport,
- manipulare,
- depozitare a buteliilor cu CO2,
- reguli de construire a traseelor(furtunuri de presiune sau teava de ...cupru,
- signalectica aferentă,
- reguli de ventilare,
- reguli de folosire în interiorul sălilor unde se află personal uman,
- chestii care să îmi permită să am totul cât mai safety posibil.
Ce vrei aici e un proiect întreg pe care nu-l vei obține pe Softpedia. Ai nevoie de un profesionist.

#5
Agip_KCO

Agip_KCO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.04.2019
Până aici toate sunt bune și ușor pe lângă subiect. Întâmplător, subiectul e deschis pe Gastronomicus. Deci chestia este adresată celor ce au legătură cu sălile unde se gătește, se servește masa, exista flux de consumatori. Este vorba despre o mare companie la nivel internațional. De asta "s-a decis". Da în zona de care discut se revine la faimoasele dozatoare TEC, doar ca sunt miniaturizate, că sunt "brănduite". Aceași Mărie. Despre partea cu ce fac corporațiile, vorbesc strict din punctul meu de vedere. Și îmi asum cele ce scriu. Referitor la ce face CO2 ... face destul de multe. O simplă căutare pe Google " mă face deștept". Totuși condițiile cerute ÎN genul ăsta de servicii către populație pot fi ușor diferite. Asta este partea care mă interesează în mod deosebit.  Da ce vreau este un proiect întreg si de asta am apelat la SOFTPEDIA, la PROFESIONIȘTI. Și lăsând ironiile, în cazul în care are cineva ceva concret, sunt dispus să negociez. Mulțumesc!
Nu sunt cu nasul pe sus, dar sunt contra cronometru. Măine vor deveni operaționale și vreau să am măcar cateva chestii de care să mă pot agața în cazul în care departamentul sagety își baga "coada"...

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
CERINȚE PENTRU TRANSPORTUL, DEPOZITAREA ȘI UTILIZAREA BUTELIILOR DE CO2

http://exv.scrieunbl...zitarea-si.html

http://legislatie.ju...iDocument/81789

Nu stiu.. presupun ca se va merge pe instalatii compacte adica aparatul si butelia sau bateria de butelii langa el.. deci nu vor trebui configurate cine stie ce trasee de circulatie a gazului sau alte chestii din astea.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAgip_KCO, on 20 iunie 2019 - 09:45, said:

Până aici toate sunt bune și ușor pe lângă subiect. Întâmplător, subiectul e deschis pe Gastronomicus.
Se potrivea mai bine aici:
https://forum.softpe...cum-cand-de-ce/

View PostAgip_KCO, on 20 iunie 2019 - 09:45, said:

Este vorba despre o mare companie la nivel internațional. De asta "s-a decis".
Și compania aia mare nu a făcut un proiect? Nu a obținut niște avize și autorizări pentru instalațiile folosite?

View PostAgip_KCO, on 20 iunie 2019 - 09:45, said:

Nu sunt cu nasul pe sus, dar sunt contra cronometru. Măine vor deveni operaționale și vreau să am măcar cateva chestii de care să mă pot agața în cazul în care departamentul sagety își baga "coada"...
Departamentul safety ar fi trebuit să-și bage deja coada începînd cu faza de decizie și terminînd cu punerea în funcțiune. Dacă nu au făcut-o, ceva nu e în regulă.

#8
Agip_KCO

Agip_KCO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.04.2019

Quote

Departamentul safety ar fi trebuit să-și bage deja coada începînd cu faza de decizie și terminînd cu punerea în funcțiune. Dacă nu au făcut-o, ceva nu e în regulă.
Întâmplător a băgat coada. "Profesioniști", au aprobat asta:
Attached File  IMG_20190703_084833.jpg   134.18K   5 downloads
Attached File  IMG_20190703_084802.jpg   260.13K   5 downloads
Attached File  IMG_20190703_095016.jpg   186.64K   5 downloads
Așa că sunt în afara ariei de responsabilitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate