Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Fixare sina corpuri suspendate Ikea

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Vreu sa montez o bucatarie tip metod de la Ikea si pentru corpurile suspendate folosesc sistemul lor de sina de fixare.
Peretele pe care se vor fixa corpurile este din caramida cu goluri si or sa fie 2 corpuri de 60x60cm, unul de 40x60cm si unul de 30x60cm.
As dori sa stiu daca pentru fixare ar ajunge 7 dibluri de 8x10 sau sa pun ceva mai gros. As fi folosit si dibluri mai groase de 10, dar atunci surubul care vine cu diblurile respective nu incape in saibele de fixare oferite de Ikea odata cu sina.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Inteleg ca doresti o prindere cat mai ferma si mai sigura.
Inteleg ca stii cum se comporta caramida cu goluri cand se intalneste cu spiralul.

Un singur lucru nu inteleg:
de ce  vrei sa maresti diametrul gaurilor , (implicit diametrele ) elementelor de prindere, cand poti mari numarul lor??
Faci exact ca ala care cumpara bere la pet de 2,5 l din cauza ca "poate"vrea sa bea 2 beri si  crede ca iese mai ieftin cu plasticul ( crede ca acolo "sunt"" 5 beri). Cumpara PET-ul, bea doua pahare si restu-l arunca.

Edited by tioopedi, 20 June 2019 - 00:31.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde si ce bagi in corpurile alea ( ca si greutate ) .

#4
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007

 tioopedi, on 20 iunie 2019 - 00:07, said:

Inteleg ca doresti o prindere cat mai ferma si mai sigura.
Inteleg ca stii cum se comporta caramida cu goluri cand se intalneste cu spiralul.

Un singur lucru nu inteleg:
de ce  vrei sa maresti diametrul  (gaurilor , implicit)  diametrele elementelor de prindere, cand poti mari numarul lor??
Faci exact ca ala care cumpara bere la pet de 2,5 l din cauza ca "poate"vrea sa bea 2 bei si iese mai ieftin cu plasticul

Nu doresc sa maresc gaurile dar ma intrebam daca sunt indeajuns cate am dat cele 7 gauri pentru corpurile care doresc sa le montez.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ajunge dara ca ! Vezi sa pui sina aia la boloboc .

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 minx, on 19 iunie 2019 - 23:33, said:

sau sa pun ceva mai gros
ajung, daca nu "latra"".
daca-s fixate bine, ajung

Edited by tioopedi, 20 June 2019 - 01:00.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca ai cumparat de la IKEA nu conteaza cate suruburi pui. Tot 2 saptamani rezista.
    E mai bine sa nu le pui pe perete.

#8
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Eu in caramida cu goluri as folosi dibluri speciale pentru caramida cu goluri, cu expandare mare sau ancore chimice.

#9
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

 minx, on 19 iunie 2019 - 23:33, said:

As dori sa stiu daca pentru fixare ar ajunge 7 dibluri de 8x10 sau sa pun ceva mai gros.
Eu nu am auzit de dibluri 8x10.
Insa iti pot recomanda dibluri fischer DUOPOWER. sunt cele mai ok dibluri cu care am lucrat in beton si caramida. Poti sa iei 8x40 sau 10x50 si un holsurub aferent nu o sa ai probleme.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 minx, on 19 iunie 2019 - 23:33, said:

Vreu sa montez o bucatarie tip metod de la Ikea si pentru corpurile suspendate folosesc sistemul lor de sina de fixare.
Peretele pe care se vor fixa corpurile este din caramida cu goluri si or sa fie 2 corpuri de 60x60cm, unul de 40x60cm si unul de 30x60cm.
As dori sa stiu daca pentru fixare ar ajunge 7 dibluri de 8x10 sau sa pun ceva mai gros. As fi folosit si dibluri mai groase de 10, dar atunci surubul care vine cu diblurile respective nu incape in saibele de fixare oferite de Ikea odata cu sina.
am montat mai multe astfel de sine, deci nu vorbesc doar din auzite

in cartea de la ikea scrie parca si cate prinderi sa folosesti.

eu am folosit de 10 si saibele au intrat.

7 dibluri e mult... pt o lungime asa mica ca la tine as pune doar 3 pe un perete de beton, dar fiind caramida, sa zicem ca pui 5, hai 7, dar in nici un caz mai mult

incepe cu o gaura, de test (deci undeva unde sa o poti sacrifica) si vezi cum prinde cel de 8, daca nu ti se pare ok, pui de 10. 10x? ce lungime? 8x?

si lungimea conteaza... dupa ce faci testul si esti impacat ca prinde bine diblul, te agati de el etc poti lua o decizie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate