Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Index funds pentru pensie?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
konijiro

konijiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 10.05.2004
Salutare tuturor,

Sunt la punctul in care trebuie sa ma gandesc serios la un plan de economii pe urmatorii 20 de ani.

Nu am nici cunostintele, nici timpul si nici energia sa ma apuc de investit in actiuni la modul activ, unda stau cu ochii pe bursa zilnic si vand/cumpar in functie de ce se intampla. Ma intereseaza o solutie unde investesc si uit de o anumita suma pe luna/an, dupa care las dobanda compusa sa lucreze pentru mine.

Citind pe tema asta, am gasit destul de des pareri pozitive despre index funds, accesibile printr-o agentie de brokeraj (foarte des Vanguard, dar la noi se pare ca nu exista). Am gasit pe acest forum pareri pozitive despre Interactive Brokers pentru State, sau Tradeville pentru Romania.

Vi se par index funds a fi o optiune buna de investitie pe termen lung? Daca da, vreun index fund in particular? Eu ma gandeam sa incep cu S&P 500 si sa diversific pe masura ce mai trece timpul. Presupun ca index funds ca S&P 500 se pot accesa printr-o firma gen Interactive Brokers, nu?

Multumesc.

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
O idee excelenta dupa parerea mea.
Active trading e joc de noroc si pierzi la un moment dat. E o idee proasta.
Foloseste fonduri cu costuri foarte mici (Vanguard de exemplu) oui S&P 500 ori total stock market (numai piata americana) ori total international market. Eu as merge pe diversificare mai mare deci as alege ultimul. Dar nu e chiar asa rau nici S&P 500.

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Buna idee, ce suma te-ai gandit sa aloci lunar?

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Trebuie sa intelegi ca, daca ai putea "lasa dobanda compusa sa lucreze in timp ce tu dormi" n-ar mai munci nici drku, toata lumea ar trai din dobanzi.


#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Exact asta și fac o mulțime de oameni. De exemplu mare parte din pensionarii cu ceva stare din vest.
Și nu, nu sint dobânzi.
Evident trebuie bani buni. 3-4% din portofoliu pe an - ajustat la inflație - e considerată rata de retragere sigura, adică șansa de a ramine fără bani e foarte mică.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKres, on 20 iunie 2019 - 07:13, said:

Trebuie sa intelegi ca, daca ai putea "lasa dobanda compusa sa lucreze in timp ce tu dormi" n-ar mai munci nici drku, toata lumea ar trai din dobanzi.

Gresesti, rau.
Ca sa poti sa traiesti din dobanda aia trebuie sa faci o investitie mare la inceput. Cati isi permit sa faca asta?

#7
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Eventual strangi cash si intri cand se face corectia. Acum sunt aproape la maxime istorice.

#8
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008
@initiator : puteti merge cu incredere la Tradeville (fosta Vanguard pana acum un deceniu) - au o platforma de tranzactionare destul de buna (acum a ajuns la versiunea 3) cu care au facut pionierat in Romania, iar Mihaela a facut mereu treaba buna in ultimii 20 de ani; va vor oferi cu siguranta o solutie rezonabila.
Intrucat sunteti interesat de investirea economiilor pe termen lung, iata cateva sfaturi (bazate in mare parte pe experienta personala) :
- e foarte bine ca aveti in vedere respectivele fonduri, dar o diversificare mai larga nu strica niciodata; 50% index funds e OK
- anii "de aur" de la BVB (cand saptamani la rand vedeai cresteri la nivelul maxim de 15%/zi la titlurile financiare) s-au dus, insa exista in continuare actiuni "defensive" care aduc randamente excelente din dividende (in special companiile din energie); ar merita investit macar 15%
- o piata de tip "bull" si care va pastra mult timp aceasta caracteristica e cea a vinurilor; nu trebuie sa va pricepeti, se ocupa altii de tot - 10%
- idem pentru piata obiectelor de arta, pur si simplu nu aveti cum sa gresiti : 10%
- exista un activ care are aceeasi fascinatie de mii de ani : aurul merita macar 5% pe termen lung, e activul de rezerva preferat in conditii de criza (nu va mai dura mult pana la urmatoarea)
- tehnologia domina intreaga economie : puteti alege sa directionati 5% catre doua start-up-uri promitatoare (de ex. baterii electrice/statii de incarcare, biotehnologie, AI pentru asistenta batrani etc.)
- nu uitati de sanatate : 5% din economii pot merge in asigurari de sanatate serioase, cea mai buna investitie pentru viitor.

In CF personal puneti pensie=0, faceti economii, investiti si veti culege cu prisosinta roadele ...
Indiferent de ce veti alege, va doresc succes !

Edited by sdrc, 20 June 2019 - 09:20.


#9
konijiro

konijiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 10.05.2004
Multumesc pentru raspunsuri.

Quote

Foloseste fonduri cu costuri foarte mici (Vanguard de exemplu) oui S&P 500 ori total stock market (numai piata americana) ori total international market. Eu as merge pe diversificare mai mare deci as alege ultimul. Dar nu e chiar asa rau nici S&P 500.

Cum ai acces la Vanguard? Eu nu am gasit o posibilitate din Romania. Stiu ca au acces la S&P500 si la ETF care urmaresc diverse index funds, dar nu am gasit o modalitate sa fac un cont cu ei din Romania.

Quote

Buna idee, ce suma te-ai gandit sa aloci lunar?

Nu am o suma fixa in minte, dar vor fi cateva sute de euro pe luna minim. Odata ce invat un pic mai mult despre asta, probabil ca nu va mai fi lunar, ci la momentul potrivit.

Quote

Eventual strangi cash si intri cand se face corectia. Acum sunt aproape la maxime istorice.

Ma gandeam la asta. Cum aflu cand se face corectia? Ce tools folositi pentru a monitoriza diversele fonduri?

Quote

puteti merge cu incredere la Tradeville (fosta Vanguard pana acum un deceniu) - au o platforma de tranzactionare destul de buna (acum a ajuns la versiunea 3) cu care au facut pionierat in Romania, iar Mihaela a facut mereu treaba buna in ultimii 20 de ani; va vor oferi cu siguranta o solutie rezonabila.

Probabil voi incerca sa vorbesc si cu ei, multumesc pentru sugestie.

Multumesc pentru restul ideilor - toate sunt accesibile prin Tradeville?

Quote

In CF personal puneti pensie=0, faceti economii, investiti si veti culege cu prisosinta roadele ...

Ce inseamna CF?

#10
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Te uiti pe grafice.

Sau intrebi brokerul unde iti deschizi contul, probabil fac si consiliere.

Attached Files



#11
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008

View Postkonijiro, on 20 iunie 2019 - 12:38, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

Probabil voi incerca sa vorbesc si cu ei, multumesc pentru sugestie.
Multumesc pentru restul ideilor - toate sunt accesibile prin Tradeville?
Ce inseamna CF?

Aspectele legate de vinuri/piata de arta se trateaza distinct; pentru restul puteti rezolva la Tradeville.
CF e o prescurtare uzuala de la Cash Flow (flux de numerar); eu am plecat de la ipoteza ca voi primi fix 0 lei pensie de stat (desi am contribuit substantial pana acum), a.i. va trebui sa ma descurc cu ce voi fi acumulat pana atunci.
Succes !

#12
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
I-a in calcul si fondurile mutuale, titlurile de stat si imobiliarele.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Cum ai acces la Vanguard? Eu nu am gasit o posibilitate din Romania. Stiu ca au acces la S&P500 si la ETF care urmaresc diverse index funds, dar nu am gasit o modalitate sa fac un cont cu ei din Romania.

Prin orice broker care te accepta cu domiciliul in Romania. IB am inteles.

#14
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 09.07.2005
Diversificare, zice o vorba din batarani sa nu-ti pui toate outzele in acelasi cos.
ce-mi recomanda mie consilierul bancar:
-30% fonduri de investitii;
-10% fonduri cu active pe imobiliare;
-30% monetary sau bonds;
-20% stocks;
-10% pension funds;
Aia 30% din fonduri de investitii diversificate in diferite tipuri in functie de risc, max 10% in risc ridicat, 50% mediu si restul in low risc (astea de obicei merg pe bonduri la tari serioase). Oricum, la momentul actual piata este pe un varf deci nu te astepta la performante fabuloase daca incepi acum. Se asteapta o corectie (toata lumea stie ca o sa vina, a fost o corectie mica in 2018 dar trendul crescator sa reluat rapid ), atunci o sa fie iar momentul de investire.

#15
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Din UE nu mai ai voie să cumperi ETF listate în SUA deoarece le lipsește KIID (un document despre fond).

La ce trebuie să fii atent e să fie cu TER (total expense ratio - practic comisionul de administrare) cât mai mic și preferabil bazat în Irlanda (plătesc 15% pe dividendele de SUA comparat cu multe alte țări cu 30).

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Vanguard are o filiala irlandeza.

#17
konijiro

konijiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 10.05.2004

Quote

Prin orice broker care te accepta cu domiciliul in Romania. IB am inteles.

Multumesc, nu stiam ca prin IB am acces la Vanguard. Bine de stiut.

Quote

Se asteapta o corectie (toata lumea stie ca o sa vina, a fost o corectie mica in 2018 dar trendul crescator sa reluat rapid ), atunci o sa fie iar momentul de investire.

Da, ma gandesc ca se va intampla. Intre timp, vreau sa pregatesc ce e de pregatit: o relatie cu un broker si banii pusi intr-un cont de unde pot face plati rapid. Apropo, platile catre Tradeville sau IB se pot face din orice cont?

Quote

Din UE nu mai ai voie să cumperi ETF listate în SUA deoarece le lipsește KIID (un document despre fond).

Hopa, pe asta nu o stiam. Presupun ca exista insa ETF din UE care urmaresc S&P 500, nu?

Quote

La ce trebuie să fii atent e să fie cu TER (total expense ratio - practic comisionul de administrare) cât mai mic și preferabil bazat în Irlanda (plătesc 15% pe dividendele de SUA comparat cu multe alte țări cu 30).

Multumesc.

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Aici:

https://global.vangu...miciled-fund-t2

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate