Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum se vinde un apartament in RO

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 20.04.2015
Am un apartament in RO si m-am decis sa il vand. Considerand evolutia crescatoare a preturilor, nu sunt grabit dar sunt constient ca probabil nu il voi mai folosi nicidata si trebuie sa il instrainez.

Cateva caracteristici mai jos:
  • construit probabil candva intre 1985 - 1990
  • zona centrala in unul din cele mai mari orase din RO
  • este nelocuit de aprox. 20 ani
  • necesita reparatii
Fiind absent din RO de foarte multa vreme, nu sunt deloc familiar cu modul in care ar trebui sa procedez. As aprecia cate sfaturi legate de pret, modul in care as putea gasi un cumparator calificat si cum sa efectuez tranzactia din punct de vedere legal.

Multumesc.

Edited by palr1234, 19 June 2019 - 17:25.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incepe prin a face intabularea (inscrierea in Cartea Funciara).
Asa vei afla si anul construirii.
Trebuie sa scoti si un Certificat energetic si sa fii la zi cu taxele la ITL.

Dupa ce ai toate astea in regula, te poti gandi la vanzare.
Te uiti pe site-urile de imobiliare si vezi cam ce preturi sunt cerute in acea zona pentru apartamente similare cu al tau.
Faci poze si pui anunturi pe cat mai multe site-uri.

Taxele pentru vanzare le poti calcula aici.

Edited by pasilla, 19 June 2019 - 17:39.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Renoveaza-l, ii va creste pretul cu investitii mici comparativ cu castigul.

Si imputerniceste pe cineva din tara in scopul vinderii imobilului. Imputernicirea o poti face la consulatul cel mai apropiat, si trimisa prin posta.

E un act notarial, si ai nevoie de copie dupa C.I. a imputernicitului.

Respectivul se va ocupa de prospectarea cumparatorilor, sa le dea un tur, sa semneze documentele, etc.

#4
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

View Postpalr1234, on 19 iunie 2019 - 17:23, said:

Am un apartament in RO si m-am decis sa il vand. Considerand evolutia crescatoare a preturilor, nu sunt grabit dar sunt constient ca probabil nu il voi mai folosi nicidata si trebuie sa il instrainez.

Cateva caracteristici mai jos:
  • construit probabil candva intre 1985 - 1990
  • zona centrala in unul din cele mai mari orase din RO
  • este nelocuit de aprox. 20 ani
  • necesita reparatii
Fiind absent din RO de foarte multa vreme, nu sunt deloc familiar cu modul in care ar trebui sa procedez. As aprecia cate sfaturi legate de pret, modul in care as putea gasi un cumparator calificat si cum sa efectuez tranzactia din punct de vedere legal.

Multumesc.

In ce oras mai exact ?

View PostOriginalCopy, on 19 iunie 2019 - 17:31, said:

Renoveaza-l, ii va creste pretul cu investitii mici comparativ cu castigul.

Si imputerniceste pe cineva din tara in scopul vinderii imobilului. Imputernicirea o poti face la consulatul cel mai apropiat, si trimisa prin posta.

E un act notarial, si ai nevoie de copie dupa C.I. a imputernicitului.

Respectivul se va ocupa de prospectarea cumparatorilor, sa le dea un tur, sa semneze documentele, etc.
Si tot imputernicitul incaseaza si banii, nu ?
Daca ai rude/parinti in care ai incredere, poti face si asta.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcaesar_sw, on 19 iunie 2019 - 17:33, said:

Si tot imputernicitul incaseaza si banii, nu ?
Daca ai rude/parinti in care ai incredere, poti face si asta.
Cred ca poate specifica in procura contul bancar catre care se face transferul.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postpalr1234, on 19 iunie 2019 - 17:23, said:

Am un apartament in RO si m-am decis sa il vand.
Considerand evolutia crescatoare a preturilor, nu sunt grabit dar sunt constient ca probabil nu il voi mai folosi nicidata si trebuie sa il instrainez.
Spoiler
Fiind absent din RO de foarte multa vreme, nu sunt deloc familiar cu modul in care ar trebui sa procedez.
As aprecia cate sfaturi legate de pret, modul in care as putea gasi un cumparator calificat si cum sa efectuez tranzactia din punct de vedere legal.
1. Vi in Romania sa te ocupi de vanzarea apartamenului.
Alegi sa il vinzi asa cum este, dar iti iei putini bani.
Ori il renovezi sa il poti vinde mai scump.

2. Daca nu poti sa vi tu in Romania sau nu vrei sa vi, poti imputernici pe cineva in Romania sa se ocupe de vanzarea apartamentului.

3. Sfatul meu personal e sa il renovezi si apoi sa faci un contract cu o Agentie Imobiliara sa il inchirieze.
Asa ai o sursa de venit si pastrezi si apartamentul  Posted Image
Daca mai tarziu consideri ca acel apartament e un "bagaj" pt. tine, il poti vinde tot prin Agentia Imobiliara.

#7
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postpalr1234, on 19 iunie 2019 - 17:23, said:

Am un apartament in RO si m-am decis sa il vand. Considerand evolutia crescatoare a preturilor, nu sunt grabit dar sunt constient ca probabil nu il voi mai folosi nicidata si trebuie sa il instrainez.

Cateva caracteristici mai jos:
  • construit probabil candva intre 1985 - 1990
  • zona centrala in unul din cele mai mari orase din RO
  • este nelocuit de aprox. 20 ani
  • necesita reparatii
Fiind absent din RO de foarte multa vreme, nu sunt deloc familiar cu modul in care ar trebui sa procedez. As aprecia cate sfaturi legate de pret, modul in care as putea gasi un cumparator calificat si cum sa efectuez tranzactia din punct de vedere legal.

Multumesc.

Cum ti s-azis : dintai intabularea .

Nu iti fa probleme cu imbunatatirile. Singura care conteaza sunt termopamele.Ar conta poate parchetu .. da nu se stie cat.

Daca cumparatorul ziceceva de gresie,faianta samd "ataca" "Si crezi ca  doamna ta ar accepta alta fainat si alta gresie decta aia aleasa de ea?"  Daca doamna e de fata nu o sa te aplaude insa in petto o sa isi zica "in fine iata un barbat de bun simt!"

Totusi arfi bine ca robinetele sa nu curga,robinetele de trecere sa functioneze si  becurile sa lumineze.Nu te costa mult!!

Anuntul ..pe NET! vezi poate gasesti un loc incare sa fie "numai particulari" ca sa eviti prarazitii de la Imobiliare. Parazitii astia nu stiu cum "mascheaza" anuntul asa ca primesti telefoane numa prin imobiliari. Asta inseamna ca le dai 500 pana la1000 euroi numa ca s-=ua interpus . Cum descrii tu apartamentu in mod normal il vinzi in 10 zile, daca ai actele facute...

facutu actelor, inregistrarea CF. Mergi la un notar .. ii zicoi ca vei face contractu prin el (au pret unifirmn deci alegi pe cel de langa casa!) da sa iti faca el inregistrarea. Orice notar are pe cineva care cu asta se ocupa!!,Dai un ban dar merita (la imobiliari nu!!) Aici merge cam greu

Edited by Ghita_Bizonu, 19 June 2019 - 17:47.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Renovarea este buna pentru inchriere.

Eu nu as cumpara un apartament renovat cu un pret sensibil mai mare decat unul nerenovat, daca ar fi pentru uzul propriu.

#9
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postpasilla, on 19 iunie 2019 - 17:51, said:

Renovarea este buna pentru inchriere.

Eu nu as cumpara un apartament renovat cu un pret sensibil mai mare decat unul nerenovat, daca ar fi pentru uzul propriu.


Insa daca il vinzi ..intervine gustul estetic al doamnei. Ori cedezi ori divortezi !!!

Cat despreinchiirere .. atunci ajubge olavabila, minim de fainat si mozaic pe hol si baie

#10
MARlN-ION

MARlN-ION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 06.05.2019
inițiator - NUMAI cu exclusivitate cu o agenție imobiliară din orașul tău. Paraziții ăia cum îi numesc unii pe aici îți vând apartamentul ăla așa cum este. Dacă aipe cineva în România și nu poți veni poți trimite procură și să ia banii cel de aici.

Știu paraziții ăia cum să îți și vândă apartamentul și ce acte îți trebuie.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
eu as evita venitul in tara pentru vanzare, Romania este o tara... imprevizibila. exact in conditiile astea am cumparat apartamentul in care locuiesc acum, un domn plecat din tara de peste 20 de ani, i-a ramas apartamentul prin mostenire. a avut de facut in plus si succesiunea, dar apartamentul l-a vandut fix cum era, n-a schimbat nici macar un bec.

isi luase bilet de avion cu intoarcere peste o luna, pana la final a stat 3. si inca nu rezolvase tot, dar a apucat macar sa semneze actele, urmand ca banii sa-i transfere din contul deschis in Romania la un moment ulterior oarecare...

#12
MARlN-ION

MARlN-ION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 06.05.2019
Mai multe răspunsuri care să te lămurească bine poți afla de la paraziții ăia, aici vei primi sfaturi de amatori.

Am fost mulți ani și patron de agenție imobiliară centrală în București și m-am ocupat inclusiv și de străini care și au cumpărat și au vândut pe aici câte ceva.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
da-mi mesaj in privat unde ai apartamentul, ce marime are si cati bani vrei pe el, poate ti-l cumpar eu.

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpalr1234, on 19 iunie 2019 - 17:23, said:

Am un apartament in RO si m-am decis sa il vand. Considerand evolutia crescatoare a preturilor, nu sunt grabit dar sunt constient ca probabil nu il voi mai folosi nicidata si trebuie sa il instrainez.

Cateva caracteristici mai jos:
  • construit probabil candva intre 1985 - 1990
  • zona centrala in unul din cele mai mari orase din RO
  • este nelocuit de aprox. 20 ani
  • necesita reparatii
Fiind absent din RO de foarte multa vreme, nu sunt deloc familiar cu modul in care ar trebui sa procedez. As aprecia cate sfaturi legate de pret, modul in care as putea gasi un cumparator calificat si cum sa efectuez tranzactia din punct de vedere legal.

Multumesc.

De curiozitate: cum ai facut pana acum sa nu ai musafiri nepoftiti, aka hoti? Multumesc.

Intrebarea e serioasa.

#15
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
unde e localizat ca sunt interesat sa cumpar? nu glumesc ...

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Scuze ca ma bag in vorba, dar am vazut ca sunt doritori de a cumpara un apartament.
Am eu unul de vanzare, in Buc, Sos Iancului, 2 camere. Nu l-am afisat la vanzare pe internet.
Daca e cineva interesat, astept mesaj privat.

#17
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostMARlN-ION, on 19 iunie 2019 - 18:24, said:

inițiator - NUMAI cu exclusivitate cu o agenție imobiliară din orașul tău. Paraziții ăia cum îi numesc unii pe aici îți vând apartamentul ăla așa cum este. Dacă aipe cineva în România și nu poți veni poți trimite procură și să ia banii cel de aici.

Știu paraziții ăia cum să îți și vândă apartamentul și ce acte îți trebuie.


EU!
Am dat 1000 de euro pomana unora care s-au interpus! Nu stiu cum dar anunturile mele nu mai erau vizibile si singurii care ma sunau erau aia cu agentiile
Parazistism pur si simplu ..

Si safiu inteles - nu ler-ma solicitat serviociile.Insa ei au facut cumva ca anuntul meu sa nu fie vizibil @ exista daca ii stioia locatia https://si_asa_mai_d..._depaete  dar ATAT!!

#18
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 20.04.2015
Multumesc tuturor celor care au raspuns. Informatii foarte utile.

Un lucru care nu imi este clar e modul in care opereaza agentii imobiliari in RO. Se pare ca toti participantii la discutie are o parere cat se poate negativa despre ei. As fi interesat in cateva ideii legate de cum e cel mai sigur de lucrat cu ei, cum sa ma protejez si ce greseli sa evit
O alta intrebare este legata de locurile recomandate pentru publicitate. M-am uitat pe OLX si pentru zona mea, sunt 23 anunturi "privat" si 397 "firma".
Si ultima intrebare, de ce anunturile sunt fara adresa? As dori sa pun adresa pe anuntul meu. Ceva consecinte negative?

In incheiere, pentru toti cei care s-au aratat interesati de a imi cumpara apartamentul, multumesc dar nu intentionez sa il vand la jumatate de pret Posted Image

Edited by palr1234, 20 June 2019 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate