Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Bmw 523i f10 an 2010 - ce ulei de motor imi recomandați?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Rey99UZY

Rey99UZY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2019
Buna ziua.
Vreau sa stiu daca este vreun coleg pe aici care are BMW 523i f10 motor 2996cmc 6 cilindri in linie, 204 cp - aspirat(fara turbina), an 2010-2011?
Abia ce am achizionat acest model si vreau sa-i fac schimbul de ulei si filtre si nu stiu ce ulei  sa-i pun mai bun..
Pe motor scrie că acest model recomanda Castrol, dar eu ma gândeam ori la Liqui Moly 5w30 ori la Motul 5w30...
Deși cand am intrat pe net pe ăștia de la castrol si am ales modelul mașinii, ei recomandau Castrol 0w30 pt acest model...
Dacă este cineva care a mai făcut schimbul de ulei pe acest model si ma poate ajuta?
Multumesc.

#2
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Fara Castrol (NICI SA NU TE GANDESTI MACAR) si fara Motul. Shell Helix Ultra ar fi varianta optima (mai nou uleiul original BMW e facut de Shell deci BMW nu mai lucreaza cu Castrol de bun ce era...). Alte variante: Ravenol, Valvoline, Mobil 1.

#3
Rey99UZY

Rey99UZY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2019

 Elenistic, on 19 iunie 2019 - 18:47, said:

Fara Castrol (NICI SA NU TE GANDESTI MACAR) si fara Motul. Shell Helix Ultra ar fi varianta optima (mai nou uleiul original BMW e facut de Shell deci BMW nu mai lucreaza cu Castrol de bun ce era...). Alte variante: Ravenol, Valvoline, Mobil 1.

Sincer, de shell helix ultra nu m-am interesat deloc, eu aveam de gand sa merg pe Liqui Moly, dar unii mecanici au zis ca asta este numai "reclama".
Uleiul pt acest model sa fie 5w30 sau..?


#4
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Cauta pe google shell oil guide, introduci datele masinii si iti spun ei exact ce ai nevoie. La fel si in cazul ravenol, valvoline sau mobil 1 daca te decizi spre unul dintre acestea.

Liqui Moly sunt sub Shell din punctul meu de vedere si al multor mecanici cu care am vorbit. Si-apoi daca Shell au fost alesi de BMW sa le produca uleiul original eu cred ca ar trebui sa iei Shell. Si eu tot BMW am si pun Helix Ultra.

#5
Rey99UZY

Rey99UZY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2019

 Elenistic, on 19 iunie 2019 - 19:06, said:

Cauta pe google shell oil guide, introduci datele masinii si iti spun ei exact ce ai nevoie. La fel si in cazul ravenol, valvoline sau mobil 1 daca te decizi spre unul dintre acestea.

Liqui Moly sunt sub Shell din punctul meu de vedere si al multor mecanici cu care am vorbit. Si-apoi daca Shell au fost alesi de BMW sa le produca uleiul original eu cred ca ar trebui sa iei Shell. Si eu tot BMW am si pun Helix Ultra.

Mulțumesc pt ajutor, chiar o intru pe shell oil guide sa vad ce imi recomanda.👍

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ăsta.

#7
Rey99UZY

Rey99UZY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2019

 ericmario, on 20 iunie 2019 - 07:34, said:


Ai benzinar? Folosesti acest produs? Pt ca mulți zic ca numai reclama e de el.
Uleiul BMW twin power 5w30, original, nu ar fi bun?

#8
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Eu am folosit si BMW original si consider ca e sub Shell Helix Ultra.

Edited by Elenistic, 20 June 2019 - 12:04.


#9
Rey99UZY

Rey99UZY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2019
Da nu este chiar nici un coleg cu modelul asta de BMW pe aici?
Numai eu....😐...
beleaua pe cap mi-am luat :))


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate