Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Ajutor paranoia!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Thegreatoverthinker

Thegreatoverthinker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2019
Nu stiu cum sa incep si nici nu vreau sa ma lungesc. Sunt iesit dintr-o relatie de 11 ani, din care 7 ani si jumatate am fost casatoriti. Acum ceva timp am aflat ca ea a avut o aventura extraconjugala, aventura in care a fost implicata sentimental pana aproape de punctul in care a vrut sa renunte la mine pentru persoana respectiva. Am aflat dintr-o pura intamplare, la doi ani dupa ce ea sfarsise aceasta aventura, cand am descoperit, fara sa caut sau sa o controlez, niste conversatii foarte explicite despre cum se consuma relatia lor. Am trecut printr-o perioada de calvar, perioada invelita in dorinte de suicid, tratament cu antidepresive, psihoterapie, beta blocante pentru atacurile de panica ( ce depaseau 50 pe zi) etc. Am incercat sa trec peste si sa o iert, am mai stat doi ani impreuna dar s-a pierdut orice urma de incredere si la un momendat, acum vreo 6 luni, am renuntat si ne-am separat.
Acum sunt intr-o relatie noua, cu o femeie extraordinara, de care m-am indragostit cum nu credeam ca am sa o mai fac vreodata in viata asta. Relatia este foarte naturala si nimic nu este fortat. Ne-am mutat impreuna de circa o luna. Tin sa precizez ca ea are doi copii, copii pe care la inceput a fost reticenta sa mi-i prezinte, dar pe masura ce a capatat incredere in mine, mi i-a prezentat si acum locuim toti 4 in casa ei. Copiii imi sunt foarte dragi si sunt foarte atasat de ei, iar la randul lor si ei de mine. Pot spune ca m-am regasit si ma simt mai fericit ca niciodata.
  AICI INTERVINE PROBLEMA: traiesc intr-o constanta frica ca ceea ce am acum e prea frumos si decurge prea bine ca sa fie adevarat, ma tem ca intr-o buna zi totul se va sfarsi pe neasteptate, si ea ma va insela si ma va rani cum a facut si fosta mea sotie. Trec prin niste stari greu de descris, orice lucru si oricare vorba pe care o aud, incerc sa o interpretez, sa o descos, sa ma "pazesc" de un potential pericol care ma va arunca inapoi in starea initiala. De fiecare data cand ii suna telefonul sau primeste un mesaj, am impresia ca e vreun potential amant care o cauta si care imi va distruge si aceasta relatie. Am discutat cu ea de cateva ori problema asta, m-a linistit si mi-a spus ca nu si-ar bate joc de mine pentru nimeni si nimic in lumea asta si ca ma iubeste si nu si-ar fi implicat niciodata copiii daca relatia noastra nu ar fi avut nici un viitor. Lucrul asta ma calmeaza pe moment si ma linisteste, dar, nu tine mult. Psihoza revine, banuielile revin, am cosmaruri ( mereu visez ca o prind cu cineva la munca, acasa, etc). Ma tem sa mai discut cu ea de frica sa nu o indepartez si temerile mele sa nu se materializeze intr-un sfarsit. Primesc si simt foarte multa dragoste din partea ei, zilnic are grija sa imi puna pachet la munca, imi cumpara cadouri, imi spala, imi calca, imi gateste, se poarte foarte frumos cu mine, imi spune ca ma iubeste si ma alinta mereu. Nu doresc sa o pierd din cauza unor traume ale trecutului meu, foarte greu se gaseste un om de calibrul ei in ziua de astazi. Vreau sa traiesc normal, sa fiu omul ce am fost odata. Tin sa precizez ca lucrez intr-o functie de conducere, cu raspundere foate mare si responsabilitati enorme. Aceasta "paranoia" cum o denumesc eu, imi afecteaza si gandirea de zi cu zi si capacitatea de a ma concentra la munca. Va rog, orice parere conteaza.... Multumesc celor ce au rabdare sa citeasca.

Edited by Thegreatoverthinker, 19 June 2019 - 14:50.


#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Aceasta paranoia provine din neincrederea de sine. Poti merge la psiholog sau te poti convinge pe tine ca nu esti un nimeni. Cu o singura conditie, sa fie adevarat.

Edited by Kres, 19 June 2019 - 14:53.


#3
vasile_yo

vasile_yo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2019
Trebuia sa o bati. La femei le place barbati argresivi.
Daca tu ai fost pampalau normal ca a gasit pe altu care ii da.

#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Continuarea în sezonul 2.

În mod ironic, probabil că-s șanse serioase să te lase/înșele mai încolo tocmai pentru că ești excesiv de paranoic.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pana nu te inseala bucura-te de viata cu ea si copchii ei .
Si daca te va insela , ce ? Treci mai departe , gasesti alta vizuina si o iei de la capat sau .... te reprofilezi pe barbati Posted Image

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,503
  • Înscris: 30.08.2017
Eu zic sa te relaxezi, dacă e sa se întâmple, se intampla oricum. Fiibd paranoic nu faci decât sa crești șansele. Dar femeie cu doi copii... Foarte probabil cauta, la fel ca tine, stabilitate.

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postvasile_yo, on 19 iunie 2019 - 15:04, said:

Trebuia sa o bati. La femei le place barbati argresivi.
Le place, că e sub 50.
De prin loc ești din Moldova? Numai pe-acolo mai există mentalitatea aia cu "înmoaie-i oasele", să știe cine-i stăpânu'. Posted Image

Edited by ursamajor, 19 June 2019 - 15:17.


#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Bucura-te de ceea ce ai, acum ! Nu te gandi la ce s-ar putea intampla maine, ca o iei razna. Nu face o obsesie din asta, nu trebuie sa fii suspicios din orice. Asa cum prima relatie nu a mers cum ai vrut, poate, aceasta este exact invers. Poate ceea ce s-a intamplat in trecut te-a adus aici, acum.
Deci, fara paranoia, daca e sa se intample ce ti-e frica, se va intampla oricum. Sa traiesti cu frica si neincredere nu e deloc o solutie, iti faci f mult rau si o poti lua pe campii.
Poate aceasta femeie e cea care ti-era, de fapt, destinata. Bucura-te de ceea ce ai gasit si profita de ceea ce ai. Altii, nu au nici macar pe sfert acest noroc. Bafta !

LE : Citind pana la capat (scapasem ultimele 4-5 randuri), nu pot sa zic decat ca ai dat 6-6. Nu face vreo tampenie sa strici si sa pierzi ceea ce ai. Ascult-o, o femeie cand isi implica si copiii in noua relatie si mai ales cand alege sa te aduca in casa ei (nu doar in pixda ei), langa copiii ei, chiar e hotarata sa fiti impreuna si cauta stabilitate. Vezi cum faci sa n-o alungi cu tampeniile tale (chiar sunt tampenii ceea ce faci acum, fara motiv). Ca o paralela : daca te impiedici si cazi, ramai jos sau te ridici si mergi mai departe chiar daca exista posibilitatea sa mai cazi o data ?

Edited by Magicwisewolf, 19 June 2019 - 15:24.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,503
  • Înscris: 30.08.2017

View Postvasile_yo, on 19 iunie 2019 - 15:04, said:

Trebuia sa o bati. La femei le place barbati argresivi.
Daca tu ai fost pampalau normal ca a gasit pe altu care ii da.

Musai sa bage niște Mona înainte.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
ai aflat care a fost motivul pentru care te-a inselat? Te ajuta foarte mult in a corecta greseliile pentru viitor.

Multe femei inseala pentru ca sunt nesatisfacute sexual, partenerul nu le ofera atentia necesara, este un pampalau sau se comporta ca un tampit.

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Cati ani ai?
Copii din vechea casatorie?
Cat timp a trecut de cand ai intrat in noua relatie?
Ai avut alte relatii intre timp?

Fa-i o vizita psihologului! Nu e de condamnat si nici de ras daca singur nu te poti ajuta. Asa cum s-a mai zis, o sa se sature ea de frica ta(vrea un barbat langa ea, nu pe unul care se sperie), deci previne lucrul asta!...

#12
Thegreatoverthinker

Thegreatoverthinker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2019

View Postccf_cristi, on 19 iunie 2019 - 15:22, said:

Cati ani ai?
Copii din vechea casatorie?
Cat timp a trecut de cand ai intrat in noua relatie?
Ai avut alte relatii intre timp?

Fa-i o vizita psihologului! Nu e de condamnat si nici de ras daca singur nu te poti ajuta. Asa cum s-a mai zis, o sa se sature ea de frica ta(vrea un barbat langa ea, nu pe unul care se sperie), deci previne lucrul asta!...

Multumesc de raspuns, am 33 de ani,  nu am copii din vechea casatorie si suntem impreuna de aproape 6 luni. Nu am avut alte realtii, nici pe asta nu am cautat-o, ne-am cunoscut din pura intamplare.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbusiness11, on 19 iunie 2019 - 15:21, said:

ai aflat care a fost motivul pentru care te-a inselat? Te ajuta foarte mult in a corecta greseliile pentru viitor.

Multe femei inseala pentru ca sunt nesatisfacute sexual, partenerul nu le ofera atentia necesara, este un pampalau sau se comporta ca un tampit.
Scrii din experienta ?

O femeie care inseala e o proasta , o lichea ordinara in toate cazurile .

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBaxon, on 19 iunie 2019 - 15:27, said:

Scrii din experienta ?

O femeie care inseala e o proasta , o lichea ordinara in toate cazurile .
Nu chiar in toate. Sa fim un pic realisti. Depinde de ce are acasa. Daca o avea o putoare betiva si care nici nu o mai fute si ii mai da si cateva suturi din cand in cand, ce dracu sa faca si aia ?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMagicwisewolf, on 19 iunie 2019 - 15:31, said:

Nu chiar in toate. Sa fim un pic realisti. Depinde de ce are acasa. Daca o avea o putoare betiva si care nici nu o mai fute si ii mai da si cateva suturi din cand in cand, ce dracu sa faca si aia ?
Cand unul din soti se comporta asa , celalalt il paraseste direct , nu o arde cu altii si seara tot acasa la bataie si abuz , revine ..

#16
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostThegreatoverthinker, on 19 iunie 2019 - 15:26, said:


Multumesc de raspuns, am 33 de ani,  nu am copii din vechea casatorie si suntem impreuna de aproape 6 luni. Nu am avut alte realtii, nici pe asta nu am cautat-o, ne-am cunoscut din pura intamplare.
Dupa cum spuneam, lasa dracu gandurile negre. Ai dat 6-6, crede-ma ! Si fara sa o cauti si fara sa vrei, si femeie ok, te si iubeste, are si grija de tine, te face fericit...
Daca e tot ce ai scris mai sus, e clar, te adora, intr-un cuvant. Ce sa vrei mai mult ? Serios.

View PostBaxon, on 19 iunie 2019 - 15:32, said:

Cand unul din soti se comporta asa , celalalt il paraseste direct , nu o arde cu altii si seara tot acasa la bataie si abuz , revine ..
Sunt de acord, dar, sunt si situatii in care nu au unde sa se duca, nu au curajul s-o faca, nu o pot lua de la inceput, chestii discutabile. In fine, discutia e mai lunga, iar situatiile aste nu sunt numai albe si negre, sunt f multe gri.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu e cazul de fata deci nu are rost sa fabulam un fapt consumat .
Ce conteaza este ca initiatorul sa capete putina incredere in el => va fi greu , pt ca mereu se gandeste la trecut  , in loc sa priveasca spre viitor , in care poate sa-i fie mai bine .

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

View PostThegreatoverthinker, on 19 iunie 2019 - 14:49, said:

  AICI INTERVINE PROBLEMA: traiesc intr-o constanta frica ca ceea ce am acum e prea frumos si decurge prea bine ca sa fie adevarat, ma tem ca intr-o buna zi totul se va sfarsi pe neasteptate

Tu traiesti o frica pentru ceva ce bineinteles ca se va intampla si e inevitabil: bineinteles ca intr-o zi totul se va sfarsi! Pe neasteptate sau pe mai putin-asteptate, cum, in ce mod, mai putin conteaza, se va intampla cu siguranta. Ceea ce conteaza este ca inevitabil acel moment va veni.

Deci frica asta e fara sens, din moment ce nu ai cum sa eviti pierderea, nimeni nu poate.

Cand vei constientiza faptul ca ceea ce traiesti acum chiar este trecator, frica isi va pierde continutul.

Tie ti se potriveste urmatoarea fabula:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qR2lW0NlS64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar cat despre frica, urmareste ce spune barbosul, are mare dreptate. Posted Image (are si subtitrare)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1BuaZd2W8hM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Morala este: bucura-te de ceea ce ai, traieste momentul cat mai mult, concentreaza-te pe prezent.

Edited by Phobos, 19 June 2019 - 15:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate