Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ajutor problema matematica clasa 8-a

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SEAL007

SEAL007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.04.2014
Salutare,am si eu nevoie de cineva care se pricepe sa imi rezolve sau sa imi explice amanuntit cum se rezolva acest exercitiu.
Multumesc anticipat![ https://i.imgur.com/06mYXhf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
E problemă ușoară rezolvabilă în câteva minute. Rezultatul ecuației respective e 1/2.
Grupezi termenii de la numărător după formulele (a +b)2, (a -b)2 , aduci fracțiile la același numitor și apoi simplifici.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai... unde te-ai blocat tu ?
Asa se fac temele pe softpedia: prezinti ce ai lucrAt, noi te ajutam unde ai belele.

Edited by buyonevideo, 19 June 2019 - 15:09.


#4
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Scriu aici in legatura cu o problema geometrie in spatiu sem I. Vreau sa inteleg logica rezolvarii

Avem un paralelogram ABCD in plan si un punct exterior lui E. Sa se dem ca planurile ABE si CDE -deci care au pct comun E , se intersecteaza dupa o dreapta paralela cu planul ABCD.
...................
S-a facut la clasa teorema ca 2 plane se intersecteaza dupa o dreapta si ca o dreapta e II cu planul daca e II cu o dreapta din plan.

Edited by sailor62, 07 November 2019 - 10:18.


#5
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012

View Postsailor62, on 07 noiembrie 2019 - 10:15, said:

Avem un paralelogram ABCD in plan si un punct exterior lui E. Sa se dem ca planurile ABE si CDE -deci care au pct comun E , se intersecteaza dupa o dreapta paralela cu planul ABCD.

Rezultă din teorema: dacă dreapta d este paralelă cu planul P atunci intersecţia unui plan prin d cu P este o dreaptă paralelă cu d.
(Dacă această teoremă nu e cunoscută, ea se demonstrează uşor prin reducere la absurd.)

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
planele triunghiurilor ABE si CDE fac parte din planele unor paralelograme, sa zicem ABPE si CDEP (le obtii construind paralele la latura AE a primului triunghi si la latura DE a celui de-al 2-lea triunghi)deci
                                                                 (ABE) intersectat cu (CDE) = dreapta EP
                                                                  DE II si = CP rezulta DEPC paralelogram rezulta EP II CD
                                                                                                                                                 CD inclus in planul bazei
deci din cele 2 afirmatii rezulta EP II cu planul bazei

#7
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
putin ajutor la geometrie cls8
Un trunchi ca in fig are diagonala mica egala cu muckia laterala =x. Diagonala mare 8 rad2. Inaltimea 2rad6. Sa se afle X. Eu am ajuns la ecuatie de gr 2. O alta solutie daca vedeti ,va rog...Attached File  index.jpg   128.35K   21 downloads

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
La final cred ca e 3x2, nu 5x2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate