Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sofer, caut masina!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
silentiumobile

silentiumobile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.06.2019
Salutare, oameni buni!

De 2 ani sunt soferul unui Seat Leon 1P 1.4 TSI din 2009. Foarte multumit de masina, se misca excelent, ma inteleg excelent cu ea. Dar, bineinteles, vine o zi in care viitoarea sotie isi ia carnetul si vrea sa conduca, asa ca ma conformez si trec la cautat!

Asadar, bugetul meu este variabil, in sensul in care nu sunt hotarat daca solutia perfecta pentru mine este cash sau credit. Plaja de preturi pe care mi-o doresc este 15.000 - 19.000 EUR. Alte detalii financiare pe care le pot divulga sunt investitiile din urmatoarea perioada, si anume nunta, credit ipotecar si concedii. Dupa aproximativ o luna de test-drive si oferte, urmatoarele masini mi-au sarit in ochi:
  • Dacia Duster, am facut test-drive pe motorul 1.6 care nu se mai fabrica, nu stiu cum sunt celelalte motoare pe benzina. Pretul estimativ este undeva la 18.000 cu echiparile pe care le-am vrut.
  • Ford Focus, masina care imi place foarte mult, nu am facut test-drive, insa am vazut si condus cateva dintre modelele 2013-2015. Nu am fost inca la o estimare de pret, dar poate are cineva o parere mai "la cald" cu privire la ultimul model.
Mi-as dori o benzinara, noua sau SH cu putini kilometri, an 2017+, daca ma puteti ajuta, v-as fi recunoscator.

Multumesc!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Duster la 18.000? ... este totusi Dacie.

Focusul este la cativa ani diferenta, mai ales noul model care a aparut in 2019. In bugetul tau gasesti un Focus nou destul de bine echipat fara cea mai mica problema.

https://www.autovit....ch[new_used]=on

Edited by business11, 19 June 2019 - 14:28.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postsilentiumobile, on 19 iunie 2019 - 14:20, said:

De 2 ani sunt soferul unui Seat Leon 1P 1.4 TSI din 2009.
Sa inteleg ca vrei sa treci de la BURLAC + COAJA ( 2009) direct la nevasta, un viitor mostenitor, un credit bancar de 19K, un autoturism premium , maxim 2017???

#4
silentiumobile

silentiumobile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.06.2019

View Posttioopedi, on 19 iunie 2019 - 14:27, said:

Sa inteleg ca vrei sa treci de la BURLAC + COAJA ( 2009) direct la nevasta, un viitor mostenitor, un credit bancar de 19K, un autoturism premium , maxim 2017???

Nu stiu daca raspunsul tau ajuta cu ceva pe cineva si va fi semnalizat ca a atare, insa:
1. Am spus masina mea veche pentru ca cei care ofera sfaturi utile sa inteleaga cu ce sunt obisnuit si sa nu recomande motoare sau masini care ar putea sa nu imi placa, asa cum scrie si in Pinned-Post-ul acestui subforum.
2. Acesti bani ii am si cash, creditul ipotecar este deja facut, l-am specificat pentru a lua in considerare rata - insa poate sunt oferte de creditare care sa ma lase mai usor, cel putin la inceput.

Multumesc

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
La nouă te încadrezi la Hyundai Elantra 1.6 benzină, 128CP, automată. (vârf de gamă)
~18.000E

Probabil mai sunt și altele, dar pe asta am văzut-o eu recent.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Cand te insori iti iei break 😀

#7
JJB Anonymous

JJB Anonymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.02.2007
Salutare,
Am masina de munca un Duster 2017 1.5 diesel si ca personala un focus 2008 1.6 benzina.
- Dusterul este zgomotos la autostrada la 130
- Duster la 130 consuma >10/100 (da, 10 litri la suta de Km), Focus 9/100 (la 150 Dusterul imi raporta un instant de 12.5l/100)
+ Imi place personal mai mult pozitia la volan in Duster, dar nici la Focus nu ma deranjeaza
+ Duster in oras ia 6.5, Focus: 8.5 (dar aici e diferenta intre diesel si benzina)
+ Duster are 4x4

Recomandarea mea: Daca ai neaparata nevoie de 4x4, ia Duster. Daca nu, nu.
In banii astia poti sa te uiti si la un Megane, care e la ani lumina de Duster.

#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postsilentiumobile, on 19 iunie 2019 - 14:31, said:

Nu stiu daca raspunsul tau ajuta cu ceva pe cineva si va fi semnalizat ca a atare, insa:
K, scuzele mele daca crezi ca nu am raspuns on-topic.
Tu singur ai spus ca bugetul tau depinde de fapt  de povestea cu mariajul
Logan nou, si-ti raman bani
NU ai specificat NICI daca pastrezi leonul pentru tine sau il "pasezi " nevestei si noua achizitie este exlusiv pentru tine.
Sau este viceversa? ramai cu leonul tau, iar achizitia se va face exclusiv in beneficiul doamnei???

Edited by tioopedi, 19 June 2019 - 14:43.


#9
silentiumobile

silentiumobile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.06.2019

View Posttioopedi, on 19 iunie 2019 - 14:39, said:

K, scuzele mele daca crezi ca nu am raspuns on-topic.
Tu singur ai spus ca bugetul tau depinde de fapt  de povestea cu mariajul
Logan nou, si-ti raman bani
NU ai specificat NICI daca pastrezi leonul pentru tine sau il "pasezi " nevestei si noua achizitie este exlusiv pentru tine.
Sau este viceversa? ramai cu leonul tau, iar achizitia se va face exclusiv in beneficiul doamnei???

Bine punctat, recunosc, greseala mea! Urmatoarea masina o voi conduce eu.

Multumesc!

#10
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Kuga.

#11
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012
Iti las cateva link-uri cu Megane :
https://www.autovit....html#34509975d3
https://www.autovit....html#34509975d3
https://www.autovit....html#34509975d3
Ai toate variantele Hatchback,Sedan si Break
Mie personal imi place cel Break albastru.Ajuta-ne putin si spune ce tip de caroserie vrei mai exact.Duster este o masina iar Focus alta.Vrei suv sau turism?
Ford Focus:
https://www.autovit....html#c886b2f976
https://www.autovit....html#9e05416af2

Edited by C63AMG, 19 June 2019 - 15:19.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Cea mai noua masina care incape in buget.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pastreaza Leonul pt tine si ia-i sotiei o masina mica de oras automata, pastreaza diferenta de bani si, cand va veni vremea, schimba si Leonul. E mult mai greu acum pt un incepator pe manuala decat era odata.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postunderb, on 19 iunie 2019 - 19:03, said:

E mult mai greu acum pt un incepator pe manuala decat era odata.
Ei, hai. :roflmao:

#15
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View Postsfantu.dracu, on 19 iunie 2019 - 14:32, said:

La nouă te încadrezi la Hyundai Elantra 1.6 benzină, 128CP, automată. (vârf de gamă)
~18.000E

Probabil mai sunt și altele, dar pe asta am văzut-o eu recent.
A fost in atentia mea exact aceasta versiune de Elantra. Am trecut peste consumul de 8,6 dat de producator, care probabil merge spre 11 in Buc.
Am mers pe ideea ca are spatiu interior mai mare decat altele pe care le aveam in vedere: Octavia, Golf, Ceed.
A ramas singurul avantaj alaturi de dotarile geenroase la varianta de varf Exclusive.
Dezavantaje:
- mi-a parut lenesa, nu zvacneste, nu trage, senzatia e ca este masina batraneasca cu motor de generatie veche.
- avantajul de volum portbagaj fata de celelalte modele mentionate este estompata de deschiderea mica specifica sedanului.
- pentru unii are o imagine "stearsa", invechita

Spre exemplu Ceed mi-a parut mult peste la stabilitate, mai fasneata, mai frumoasa. E adevarat ca m-am urcat pe motorul de 1.4 gdi, 140 cp turbo. Insa mai trebuie sa pui minim 1000 euro ca sa prinzi dotarile Elantrei.

#16
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Cauta o automata. Daca abia si-a luat carnetul e mai buna automata. Alternativa e sa o ajuti sa progreseze si sa mergi pe post de copilot daca ai curaj si rabdare.

Plus ca noua masina va fi diferita de cea de scoala, deci din start parcarile nu vor merge -  trebuie sa o inveti de la zero sa ia repere pe noua masina. Bafta

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postnniki, on 19 iunie 2019 - 21:40, said:

- mi-a parut lenesa, nu zvacneste, nu trage, senzatia e ca este masina batraneasca cu motor de generatie veche.
Nu am făcut TD cu ea.
Tot ce sțiu e din cărți/showroom.

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Skoda Octavia 1.0 tsi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate