Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

VoLTE și VoWiFi pe Motorola One

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Buna! Un alt deținător de Motorola One a postat azi,pe topicul dedicat telefonului,mail-ul primit de la Motorola,ca răspuns la sesizarea că Motorola One nu este pe lista Digi,a dispozitivelor VoLTE/VoWiFi.

Quote

Subject

VoLte and WoWifi -Digi Romania
Response By Email (Gabor) (10/06/2019 07.24 AM)

Your Customer Reference Number: 190608-008165


Hi there ,

Thank you for contacting Moto & Lenovo customer support.
First of all I would like to inform you that we could continue the discuss in Romanian if you prefer.

The Motorola One devices supports both functions, VoLTE and VoWifi, but the network provider has to include the models of the devices which are compatible with this functions.   
Unfortunately we contacted them a few times before regarding this issue, but we didnŽt get any reply from them.  
The only thing we can suggest for you is to contact your network provider directly with this issue.
Thank you very much,

Once I have taken care of your query and solved your case in our system, an automated e-mail will be sent with a short survey. I would really appreciate if you could take a couple of minutes to score the quality of my assistance. Any feedback is welcome as I always strive to do my best.
However if you consider your issue as not being solved upon receiving our survey, I invite you to reach out to us again, so we can try to make things right.

For any further assistance or information feel free to contact us, quoting your Customer Reference Number. We are reachable on 0312295467 to discuss the matter further with one of our experienced customer service agents. You can also contact us via chat: https://support.moto....com/uk/en/Chat
Please contact us any time between the hours of 9:00am and 6:00pm from Monday to Friday.

Kind regards,
Gabor
Moto & Lenovo Customer Support,
www.motorola.co.uk

Customer By Web (xmanyacs) (08/06/2019 03.37 AM)
My family have 3 device Motorola One but no have support for VoLte and WoWifi in Romania...
Please contact Digi Romania for details: https://www.digiroma...istenta/contact
Thank you for support!  


Eu am sunat la Digi,și mi-au zis că "trebuie sa am răbdare". De asta,îl rog pe DIGI Helper să ne ajute cu problema. Cei de la call center nu păreau să înțeleaga ce vreau

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Eu i-am intrebat  pe cei de la Motorola de ce nu ofera setari pentru telefonul Motorola One.Posted Image
Raspunsul a fost prompt...telefonul are suport dual 4G, VoLte si WoWifi, dar providerii din Romania nu vor sa actualizeze listele cu terminale Motorola compatibile.
Digi Romania nu face exceptie de la regula...Posted Image

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Samsung, Huawei si Nokia au platit bani la Digi pentru aceasta exclusivitate.
In afara de gargara, Motorola nu a venit cu nimic concret deci, e normal ca Digi sa-i dea ignore.
Cum aceasta problema nu pare ca se va rezolva prea curand, tot ce va ramane de facut este pur si simplu sa va luati telefoane compatibile Digi.
Este cea mai rapida solutie Posted Image

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Naijax, on 18 iunie 2019 - 17:22, said:

Samsung, Huawei si Nokia au platit bani la Digi pentru aceasta exclusivitate.
In afara de gargara, Motorola nu a venit cu nimic concret deci, e normal ca Digi sa-i dea ignore.
Cum aceasta problema nu pare ca se va rezolva prea curand, tot ce va ramane de facut este pur si simplu sa va luati telefoane compatibile Digi.
Este cea mai rapida solutie Posted Image

Esti sigur boss ca Motorola nu a contribuit cu nimic la dezvoltarea serviciilor VoLte si WoWifi?Posted Image

Quote

Digi Mobil și Motorola finalizează cu succes testele pentru serviciile Voce 4G (VoLTE) și Voce Wi-Fi (VoWiFi)

21.12.2017 12:39

https://www.digi24.r...i-vowifi-849131

Serviciile Voce 4G (VoLTE) și Voce Wi-Fi (VoWiFi), precum și activarea acestora sunt gratuite pentru toate abonamentele din ofertă.
Comunicatul de mai sus nu este respectat in totalitate!
Digi_Helper de ce nu sunt active by default setarile pentru VoLte si WoWifi pentru toate telefoanele care au suport tehnic din fabrica?

Edited by xmanyacs77, 18 June 2019 - 17:37.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 xmanyacs77, on 18 iunie 2019 - 17:27, said:

Esti sigur boss ca Motorola nu a contribuit cu nimic la dezvoltarea serviciilor VoLte si WoWifi?Posted Image

100% Bo$$
In articol este vorba de Motorola Moto Z2 Play
Voi aveti Motorola One
O mica mare diferenta de nuanta, modele, servicii ...
Nimicuri d'astea

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Naijax, on 18 iunie 2019 - 17:41, said:

100% Bo$$
In articol este vorba de Motorola Moto Z2 Play
Voi aveti Motorola One

O mica mare diferenta de nuanta, modele, servicii ...
Nimicuri d'astea
Amandoua au acelasi modem X9 4G LTE:Posted Image   

Quote

Qualcomm® Snapdragon™ X9 LTE modem   
LTE Category 7 (downlink)
LTE Category 13 (uplink)
2x20 MHz carrier aggregation
2x20 MHz carrier aggregation
300 Mbps
150 Mbps
Qualcomm® RF Front-End solution
Qualcomm® antenna boost
Deci care este problema?

Edited by xmanyacs77, 18 June 2019 - 18:00.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 xmanyacs77, on 18 iunie 2019 - 17:56, said:

Deci care este problema?

IPv6 vs IPv4 + acoperire 4G
Motorola One e IPv6  -Digi e IPv4
Acoperirea 4G este musai - fara asta NU prea merge

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Asteptam si pozitia oficiala a staff-ului Digi Romania! Posted Image

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ai nevoie de rabdare (multa) si tutun (si mai mult) Posted Image

#10
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

 xmanyacs77, on 18 iunie 2019 - 17:13, said:

Eu i-am intrebat  pe cei de la Motorola de ce nu ofera setari pentru telefonul Motorola One.Posted Image
Raspunsul a fost prompt...telefonul are suport dual 4G, VoLte si WoWifi, dar providerii din Romania nu vor sa actualizeze listele cu terminale Motorola compatibile.
Digi Romania nu face exceptie de la regula...Posted Image
Mie mi-au răspuns că doar SIM1 este 4G, iar SIM2 3G.
Le-am trimis capturi de ecran cu SIM2 4G, respectiv ambele SIM-uri în 4G (doar între două actualizări a permis Dual LTE), a rămas că sesizarea a fost … soluționată.
[ https://i.imgur.com/fSNBept.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Le-am cerut lămuriri referitoare la primirea notificărilor SMS-Cell Broadcasting (Emergency Alert / RO-Alert) ce ar trebui primite pe orice telefon, mi-au răspuns că … aplicația este de vină! Ce aplicație? Același Gabor de la Motorola / Lenovo știe…
[ https://cdn.idevice.ro/wp-content/uploads/2018/09/ro-alert-sms-telefon-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/w2lD2fA.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Digi_Helper poti sa ne ajuti pentru rezolvarea acestei probleme tehnice? Posted Image

#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 xmanyacs77, on 18 iunie 2019 - 17:27, said:

Digi_Helper de ce nu sunt active by default setarile pentru VoLte si WoWifi pentru toate telefoanele care au suport tehnic din fabrica?
Pentru că trebuie acceptat în rețea.
Eu am un P10lite și nu am VoLTE.
Nu e musai ca orice telefon cu VoLTE să fie și acceptat de o rețea.

#13
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Nu inteleg de ce cumparati telefoane care nu sunt compatibile si apoi va plangeti ca nu va merg alea alea. Dupa toate probabilitatile nici n-or sa mearga decat daca umblati la soft.
Reteaua trebuie faca un agreement cu producatorul pt setarile volte vowifi. Asta inseamna ca producatorul sa vina cu telefoane cu pret mai mic prin reteaua respectiva. Altfel nu. Suport doar de la Motorola One Vision si mai noi.
De vreme ce setarile Digi se afla pe un telefon Motorola, rugati-va de ei sa le includa si in telefoane mai vechi. Cred ca degeaba o faceti. Dar puteti spera...

#14
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Crezi că o să îmi cumpăr telefon special pentru VoLTE? Mă piș pe ea tehnologie. Nu e deloc importanta,și să din serioși...de cate ori ai nevoie de browsing high speed pe net in timp ce vorbești la telefon? Calitatea vocii e ok și acum.  Dacă e așa cum zici tu,poate Digi să-și bage undeva VoLTE-ul. Petarde Samsung nu-mi cumpăr. Nici Allview. Nici brandul lor. Telefonul Motorola One nu e vechi frățică. E lansat acum un an,și din cauza update-urilor frecvente nu poate fi considerat "vechi".

#15
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 16.04.2007
M3rishor volte si vowifi merg fara probleme pe Motorola G6 Play, luat de la Digi. Si este mai vechi decat One.

#16
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Eu unul am nevoie sa ma pot juca si sa folosesc si vocea cand sunt sunat in timpul jocului. De gustibus... Iar telefonul o fi el nou dar componentele sunt vechi de peste 2 ani. Nu mai zic de rezolutie, de 6-7 ani eu unul nu am folosit rezolutii sub FHD. Dar cum am zis, de gustibus...
Pe de o parte deschizi topic apoi afirmi ca nu ai nevoie. Alba sau neagra?

 cristiany, on 20 iunie 2019 - 09:20, said:

M3rishor volte si vowifi merg fara probleme pe Motorola G6 Play, luat de la Digi. Si este mai vechi decat One.
Atunci problema este la Motorola, nu la Digi. E treaba lor sa bage setarile alea in soft sau nu. Nu vad unde greseste Digi aici

#17
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 16.04.2007
Pe site-ul celor de la Digi, Motorola Onevision are volte si vowifi
Inseamna ca buba este la doar la terminalele care sunt cumparate din alta sursa.

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 cristiany, on 20 iunie 2019 - 09:20, said:

M3rishor volte si vowifi merg fara probleme pe Motorola G6 Play, luat de la Digi. Si este mai vechi decat One.

Si petarda de Motorola E5 Play Black are setari dual 4G+Volte+Wowifi la Digi...Posted Image
Sursa: https://www.digiroma...play-black-7477

Sistem operare: Android GO
Procesor: Quad-Core 1.3
Dual 4G, Dual VoLTE/VoWifi


    Edited by xmanyacs77, 20 June 2019 - 17:57.


    Anunturi

    Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

    "Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

    Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

    www.neurohope.ro

    0 user(s) are reading this topic

    0 members, 0 guests, 0 anonymous users

    Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
    Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate