Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alegere telefon - versus

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
Huawei P20 Pro vs Google Pixel 3a vs OnePlus 6.
care si de ce?
Pretul e irrelevant la fel si alte optiuni!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Huawei P20 Pro Posted Image
128 GB - dublu fata de Google Pixel si OnePlus
Camera - 40MP + 20MP + 8MP / mult peste Google Pixel si OnePlus
Bateria - 4000 mAh / peste Google Pixel si OnePlus

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostNaijax, on 18 iunie 2019 - 16:18, said:

Huawei P20 Pro Posted Image
128 GB - dublu fata de Google Pixel si OnePlus
Camera - 40MP + 20MP + 8MP / mult peste Google Pixel si OnePlus
Bateria - 4000 mAh / peste Google Pixel si OnePlus

Cum e mult peste pixel ? Camera de pixel e cea mai tare la ora actuala, poate doar p30 pro daca il bate.

PS: Depinde de preturi... in banii lui P20 Pro poti sa iei OP6 T sau OP7... :)

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@TruculMagic hint: Pretul e irrelevant la fel si alte optiuni!

@Naijax  tu ai enumerat dotarile din varianta de baza.
eu am la dispozitie asa:
Pixel3a 4GB Ram  64GB rom
P20 Pro 6GB Ram 128GB
OP6 8GB Ram 256GB.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Foarte simplu
Google Pixel 3a - 12MP
Huawei P20 Pro - 40MP

Este cu mult peste ?

#6
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
La rezolutie da. La calitate nu. Pixel 3/3a au cele mai bune camere la ora actuala, alaturi de P30 Pro.

Daca vrei camera buna mergi pe Pixel 3a. Vei primi 3 ani de update-uri si Android curat.
Daca vrei rapiditate mergi pe Oneplus 6.
Daca vrei certificare de rezistenta la apa mergi pe P20 Pro, niciunul din celelalte telefoane nu au.

#7
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 27.02.2018

View Postcarmenclara1, on 18 iunie 2019 - 16:48, said:

@TruculMagic hint: Pretul e irrelevant la fel si alte optiuni!

@Naijax  tu ai enumerat dotarile din varianta de baza.
eu am la dispozitie asa:
Pixel3a 4GB Ram  64GB rom
P20 Pro 6GB Ram 128GB
OP6 8GB Ram 256GB.
OP6, dotari tot de flagship 2018 ca si P20 Pro, dar memorie RAM si stocare mai mare. Plusul mare pentru Oneplus e partea de software, fluiditate si updateuri, mai ales cu Huawei care acum e cu fundul in doua barci intre USA si Google si China.

Cu ani in urma mergea sa facem noi rootare si flashuire de ROMuri pentru diferite optiuni si urcarea la versiuni superioare de Android, dar in 2019 chestiile astea e necesar sa vina de la firma care vinde telefonul, mai ales la dispozitivele de top.

Asta e si unul dintre avantajele prietenilor mei care au iPhone, macar utilizatorii Applee stiu una si buna cu iOS, nu e nevoie sa alerge dupa mai multi iepuri si posibil sa nu prinda niciunul.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcarmenclara1, on 18 iunie 2019 - 16:48, said:

OP6 8GB Ram 256GB.

Ăsta, mai ales daca doresti sa-l tii mai mult timp.

Edited by Hider141, 18 June 2019 - 17:35.


#9
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
OnePlus 6/6T sau Huawei P20 Pro dar cu Huawei nu se stie ce va fi mai departe cu statul american si updateurile de la Google.

Ar merita si Google Pixel 3 dar e mai scump, are 4Gb RAM si senzorul de amprenta pe spate dar tie poate iti place mie unul nu din cauza ca daca tin telefonul pe birou si utilizez acea functie tot trebuie sa ridic telefonul pentru deblocare.

Topul daca vrei sa ii spui asa ar fi:
1. OnePlus 6 sau 6T
2. Huawei P20 Pro, dar va trebui sa mai asteapti sa vezi ce se intampla cu updateurile
3. Google Pixel 3, daca nu vrei sa astepti Huawei-ul e o alegere buna si asta.

Edited by smiley2, 18 June 2019 - 18:11.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Intai de toate asigura-te ca iei un telefon functional 100%, indiferent care ar fi el. Presupun ca il iei de pe olx daca insisti strict cu modelele alea

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E greu de ales, daca numai aceste 3 optiuni le ai. Alege care iti place cel mai mult.
Am in familie Mate 10 Pro si e bestial, bateria foarte buna, camerele bune, e ce trebuie :)
Pe OP multa lume ii lauda, nu am folosit ca sa imi pot spune o parere, dar nu as alege tinand cont ca a aparut 6T, 7, 7PRO.
Pixel 3a e o versiune noua, camerele sunt bune, o sa primeasca vreo 2-3 updateuri majore la soft, tinand cont ca e nou, pe cand ceilalti probabil inca unul.

Per ansamblu, alegi Pixel 3a, doar daca te intereseaza camera si softul. E greu de ales oricum :))

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmodoran, on 18 iunie 2019 - 18:08, said:

Intai de toate asigura-te ca iei un telefon functional 100%, indiferent care ar fi el. Presupun ca il iei de pe olx daca insisti strict cu modelele alea
telefoanele sunt noi noute si nu pot fi revandute, doar inlocuite la nevoie
-> telefon de servici/firma aka daily driver

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View PostNaijax, on 18 iunie 2019 - 16:49, said:

Foarte simplu
Google Pixel 3a - 12MP
Huawei P20 Pro - 40MP

Este cu mult peste ?
Cifrele alea sunt irelevante, in zilele noastre toata smecheria este din soft si google are cele mai reusite optimizari software ptr foto ca doar nu crezi ca-si fac ei senzorii. De aia cateodata ies pozele mai bune pe telefoane mai slabe daca folosesti aplicatia lor gcam.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostTruculMagic, on 18 iunie 2019 - 18:19, said:

Pe OP multa lume ii lauda, nu am folosit ca sa imi pot spune o parere, dar nu as alege tinand cont ca a aparut 6T, 7, 7PRO.
Pixel 3a e o versiune noua, camerele sunt bune, o sa primeasca vreo 2-3 updateuri majore la soft, tinand cont ca e nou, pe cand ceilalti probabil inca unul.
OnePlus 6 primeste cel putin Android 10 (si 5/5T il primesc), si cel mai probabil chiar si Android 11.

View Postcarmenclara1, on 18 iunie 2019 - 18:42, said:

telefoanele sunt noi noute si nu pot fi revandute, doar inlocuite la nevoie
-> telefon de servici/firma aka daily driver
Daca zici ca e de firma probabil vei fi nevoita si sa-l incarci rapid. Nu stiu la Huawei cum e cu tehnologia de incarcare rapida, dar la OnePlus partea de heat management e in incarcator, si cand folosesti incarcarea rapida nu se incalzeste bateria mai tare decat la incarcarea normala, spre deosebire de Qualcomm Fast Charge folosit de Samsung si altii.
Asta inseamna ca bateria nu se va degrada prea repede folosind incarcarea rapida.

Edited by Hider141, 18 June 2019 - 19:45.


#15
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Huawei P20 Pro.No comment.Am umblat pe telefonul ala.Tot ce are de dat e cu mult peste competitie.Si din moment ce problema cu google se clarifica,e cel mai ok.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Atunci in acest caz, toate telefoanele sunt cam egale, il alegi pe cel care iti place mai mult ca design, dimensiuni (vezi care ti se potriveste mai bine in maini sau in buzunar). Orice ai alege o sa iti placa :)

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostCrbl2001, on 18 iunie 2019 - 20:45, said:

Si din moment ce problema cu google se clarifica,e cel mai ok.
Nu m-as baza pe nimic pana nu e dat un decret semnat de Trump (sau orice altceva prin care poate fi constrans sa-si tina cuvantul).
Asta e schimbator ca apa, si oricand te poti trezi ca interzice tot in afara de Apple.

#18
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
cred ca google pixel 3a este cel mai ok  ca un telefon all arround . procesarea imaginilor realizate cu camera foto este cea mai ok,, software android curat si update rapid  o perioada mai lunga de timp.
pe de alta parte celelate telefoane enumerate ofera  strict  pe hartie specificatii mai bune .
alege  care-ti place ca sunt ok toate 3.
eu as alege in ordinea asta pixelul,- pt camera si software curat android,  oneplus  -pt dash charger si fluiditatea software si huawei.
parca niciunul nu suporta card asa ca atentie ca pixelul are parca doar 64gb memorie flash.fata de restul care au de la 128 gb in sus.
asta nu e neaparat o pb ca la pixel ai stocare nelimitata in google photos a imaginilor si  filmelor

Edited by dani2013, 19 June 2019 - 07:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate