Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dimensiunile fizice in S.I. ale lui C, epsilon,zero si k

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Dacă explici prostului că e prost și înțelege, nu este prost.
Poate că reușește un medic talentat să rezolve acest caz.
Am văzut că unii au avut răbdare și au încercat, cu blândețe, cu ironie etc., dar în zadar.

#38
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Toti userii softpedia cu mai mult de 1000 postari au probleme la bibilica. Unii se pot lauda cu probleme chiar grave. Sarcina=masa e o probema medie.
:D

#39
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Christinne69

Quote

Degeaba, prostia nu se vindeca..

Pare ca ai ceva dreptate. Eu doar am dat likul unde ar fi o lamurire, care ar veni ca un medicament, care sa lecuiasca ignoranta. Dar se vede ca n-a avut nici-un efect. Probabil ca nu s-au obosit sa-l studieze. Fiinca nu vad de ce ar respinge chestiuni explicate intr-un curs de stiinta oficiala. Doar nu vrea sa spuna ca autorul cursului ar fi un ignorant

#40
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Ți-a dat cineva dreptate?
Dacă nu, și trei oameni îți spun că ești beat, te duci să te culci.

#41
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
BbVv

Si daca trei savanti de seama ai forumului nu vor sa admita ce scrie in cursul oficial de fizica, in care scrie clar ca  termenul B2/miuo din paranteza lui Poynting este presiune magnetica, asta ce inseamna? Inductia magnetica B din  formula, este frecventa  f =1/t.  Si B2 este 1/t2.Iar miuo este  (4.pi.k)/(c2), unde  (4.pi.k) este adimensional si  c2  este v2. Puse in relatia termenului, rezulta dimensional ca este
  L2/T4=(L/T2).(L/T2)= a2. Astfel este demonstrat matematic, ca presiunea este patratul acceleratiei. Ai putea dumneta sa-mi explici, de ce nu poti sa admiti afirmatia din cursul de fizica de la pagina 83? Si aceasta presiune se aduna cu presiunea electrica data de termenul  epsilono.E2.

Edited by calahan, 28 June 2019 - 20:27.


#42
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Uite de ce.
Într-un manual de fizică teoretică sunt o serie de formule bazate pe matematică superioară.
Nu ai dovedit prin nimic, până acum, că ai cunoștințe serioase de matematică.
Nu ai capacitatea de a înțelege acele lucruri.
Cred că citești printre rânduri, fără discernământ.
Dacă ai fi adolescent aș zice că te aclimatizezi cu ce urmează să studiezi cu seriozitate mai târziu.
Din păcate nu cred că mai ești la liceu.
Dacă ai făcut liceul, ai fost trecut de profesori mai mult mecanic.
Asta înseamnă școală obligatorie.
La liceu aveam un coleg, cam ca tine, și care scria ion cu „I” mare, adică „Ion”, când venea vorba de ioni, la chimie.
Se vede că nu ai cunoștințe de matematică și nici nu înțelegi ce citești.
Ai un fix.
Ți-am mai spus că ai posibilitatea să scrii un articol închegat și să-l publici.
Nu se face știință trimițând pe alții să citească ceea ce au scris oameni serioși.
Noi am citit despre ceea ce ne-a interesat și am făcut efortul să înțelegem, parcurgând cu atenție și cu răbdare cele prezentate acolo.
Am ajuns să înțelegem câte ceva, dar în mod sigur suficient ca să conștientizăm că ceea ce spui, legăturile pe care le faci, sunt pure aberații.
Scrie articolul, publică-l și lasă-ne pe noi în pace.
De ce vrei să te faci de râs?
Uite, spune-ne cine ești.
Ai curaj?
Probabil că nu.
Nu, pentru că nu vrei să te faci de râs la propriu.
Ai părinți, ai neamuri etc.
Ti-e rușine, dar să ne freci pe noi nu ți-e rușine.
Păcat.
Mie să nu-mi spui că nici eu nu am dovedit ceva concret, pentru că eu nu vreau să prostesc pe nimeni cu teorii izvorâte din noaptea minții.
Mă întreb dacă, făcând niște calcule de rezistența materialelor, ai fi avut curaj să treci pe un pod calculat de tine! Dar nu ți-ai fi pierdut timpul cu rezistența materialelor, care este un moft în comparație cu presiunea magnetică, presiune care nu-ți creează nicio senzație de pericol.
E periculos dacă ne spui cine ești și cum îți câștigi existența.
Ajunge.
Sper să nu mai fi băgat în seamă de nimeni.

#43
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
BbVv

Dumneata ai insirat mai sus o intreaga demagogie seaca, fara de vre-o legatura cu chestiunea postata de mine. Eu am intrebat, simplu si clar, de ce nu poti sa admiti ca termenul (B2/mio), este presiune magnetica, asa cum scrie in cursul de fizica. Eu am postat linkul la cursul de fizica, fiindca m-ai acuzat ca nu stiu ce este presiunea p. Si ti-am argumentat, cum am inteles eu din fisiere, ca presiunea este patratul acceleratiei. Ai insirat aici o serie de fraze demagogice, numai ca sa nu raspunzi punctual la intrebarea postata de mine. Ce poate sa insemne asta?. De ce eviti raspunsul la intrebarile concrete?

#44
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Calahane, ai postat un link pe care tu insuti nu-l intelegi.
Presiunea se masoara in Pascali. Dimensional e totuna cu Joule/metru cub sau cu kg per metru per secunda^2.

Presiunea magnetica(de care nu stiam) se exprima in Joule /metru cub, deci tot Pascali.

Dar nu scrie niciunde de acceleratie patrata. Si chiar de ar scrie, ar fi gresit. Tre sa-ti mai folosesti si capul, in carti ar putea fi si greseli. Unii fizicieni nu se complica asa de tare cu dimensionalitatea marimilor. Mai ales cei ultra-teoreticieni ma gandesc, obisnuiti sa lucreze in mai multe sisteme de marimi (gen marimi Planck de exemplu). Sa presupunem ca gasesti maine un articol stiintific in care viteza e adimensionala intr-un anumit context, printr-o omisiune ce trebuie subinteleasa. Care-i problema? Pe tine tre sa te duca capul sa intelegi care-i dimensiunea in SI. Depinde de context. Fizicienii teoreticieni nu-si bat asa de tare capul cu dimensionalitatea, ei stiu ca nu ofera nimic in plus din pdv al cunoasterii.  Dimensionalitatea e buna la calcule cantitative, calcule care pot sa nu fie necesar in anumit context.

Din toata cartea aia tu te-ai oprit la pagina 83? Restul ai inteleas-o? Incepe de exemplu cu o ecuatie Navier - Stokes cu mult mai interesanta in opinia mea. Ai nable, vectori. Pe aia ai inteleas-o? Stii ce reprezinta triunghiul ala cu varful in jos? Sau macar stii ce dimensionalitate ii confera termenului caruia i se aplica?
:D

#45
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Va pierdeti timpul, voi vorbiti despre vectori cu un om care cand vede un kiwi crede ca-i cartof cu blana.

Am ras, am glumit, am incercat, dar cat?

Edited by christinne69, 29 June 2019 - 08:38.


#46
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
maccip

Quote

Presiunea magnetica(de care nu stiam) se exprima in Joule /metru cub, deci tot Pascali. Dar nu scrie niciunde de acceleratie patrata.  

Formula presiunii magnetice este data si in articolul de pe wikipedia, la care am dat un link. Acolo se arata ca este proportionala cu presiunea dinamica  ro.v2. Sigur ca in SI  presiunea, ca si densitatea, sarcina, masa, forta, energia, campul electric,  sa, nu sunt explicate. Fiindca bazele acestui sistem au fost puse in urma cu un secol jumate, cand nu se cunosteau legaturile  intime intre fenomenele mecanice si cele electromagnetice. Si de aceea s-a fixat niste dogme si prejudecati exclusiviste. Sistemul bidimensional, dedus din identitatea dimensionala masa-sarcina, stabileste semantica exacta a marimilor fizice si trece peste dogmele din SI. Cu semanica din sistemul bidimensional se gaseste imediat ca marimea fizica -presiunea- este patratul acceleratiei. Si se vede ca folosirea sistemului bidimensional nu produce nici-o incoerenta in legile fenomenelor fizice. Numai ca toate acestea sunt chestiuni esentiale de fizica. Ori BbVv si Christina sunt preocupati doar de metafizica. Fiindca doar am stabilit ca matematica este doar metafizica.

Edited by calahan, 07 July 2019 - 10:24.


#47
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Christinne69

Quote

Va pierdeti timpul, voi vorbiti despre vectori...

Notiunea de -vector- este un concept matematic. Cand spui -vector-, acest cuvant iti spune ce este campul electric (E), sau tensiunea (U), sau forta (F)?. Poti sa spui ca acestea nu sunt masuri ale miscarii? Iar pentru masa, densitate, presiune, energie, in relatiile lor cu suprafata sau cu volumul, in SI nu sunt definite decat circular?

#48
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
ggelu

La linkul de mai jos este postat pdf-ul, cu o foarte frumoasa demonstratie a dimensiunii capacitatii electrice C, in SI. Demonstratia de acolo se intinde doar pe doua pagini si termenii sunt explicati foarte clar. Asa ca nu poti sa te pierzi in cautari.
https://forum.softpe...tonului-in-vid/

#49
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Iar o dai cotita . Tot acolo ti-am pus si o intrebare #5 . La care mi-ai raspuns cu " Si nu rees acestea toate din formulele cu legile fizicii ? " adica un fel de " Pune mana si studiaza ca eu sunt ocupat "  .   N-ai timp sa raspunzi la intrebari de baza ( sau nu esti in stare , dar asta e alta discutie ) dar  sa te plangi ca nu te baga stiintificii in seama ai !  Vezi tu cum se schimba punctul de vedere  ?

Edited by ggelu, 30 May 2020 - 06:39.


#50
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
ggelu

La  #5  este doar o postare de a mea. Nu stiu despre ce intrebare vorbesti. Posteaza dinou intrebarea.

Quote

VView Postggelu, on 17 iunie 2019 - 07:46, said:
Oleaca de demonstratie se poate ?  Incepand de la " teoria anihilarii particulelor cu antiparticulele" ?
Dumneata ai cerut o demonstratie. Si eu, daca am gasit, ti-am indicat acest pdf, in care este o demonstratie foarte frumoasa, care pleaca chiar de la anihilarea electronului cu pozitronul. Ce nu iti place dumitale la aceasta demonstratie?

Edited by calahan, 30 May 2020 - 14:35.


#51
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
nu-i mai politcos sa o citesti mai atent textul  mai cu atentie ? Sau nu mai stii sa numeri pana la 5 ?
N-are a face , tu sa fii sanatos !

Attached Files

  • Attached File  433.jpg   79.22K   15 downloads

Edited by ggelu, 06 June 2020 - 10:06.


#52
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
ggelu
Adica dumitale ti-a fost mai usor sa fotografiezi ecranul calculatorului, decat sa postezi in citat intrebarea despre care vorbesti. Poza ecranului este mica cat un patratel si textul nu este citibil. Ca sa-ti dovedesc ce este la punctul #5, redau mai jos in citat postarea de acolo.

Quote

#5 calahanPosted 19 June 2019 - 08:41
Anca12
Lucrurile nu pot sa ramana asa la nesfarsit. Fiindca cunoasterea evolueaza. Imaginea asupra universului fizic se schimba. Iar pentru intuirea corecta a fenomenelor fizice este necesara cunoasterea exacta a semnificatiei fizice a conceptelor cu care lucreaza fizica. Filozofii stiintei mentioneaza ca fizica nu si-a stabilit semantica conceptelor cu care lucreaza. Eu sunt convins ca identitatea dimensionala masa-sarcina duce la semantica exacta a conceptelor fizice. Cu aceasta semantica au fost modelate structurile dinamice ale particulelor elementare, de la fotoni la nucleoni, precum si mecanismul care genereaza atractia gravifica intre mase. Pai modelele cuantice se bazeaza pe cuanta de actiune. Dar dumneata stii ce este cuanta de actiune? Poti sa dai o definitie?. In stiinta oficiala cuanta de actiune h este o enigma a naturii. Dar in sistemul bidimensional cuanta de actiune este o masura specifica a cantitatii de miscare si este data de produsul intre energia continuta intr-o singura unda a fotonului si durata fotonului.
h=Wllu.Dtau=[(qe2)/(re)].(k.tfae). Este demonstrat aceasta in fisierul cu descifrarea constantei de actiune.
Edited by calahan, 19 June 2019 - 08:57.


#53
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Am facut asta pentru ca ai talentul asta de a da non-raspunsuri indiferent de intrebare .  Nu inteleg ce nu gasesti - ai dat linkul unui topic si ti-am spus ca la postarea 5 ai  o intrebare  legata de demonstratia cu care te lauzi . Si de arunci o tot dai cotita - ca  trebuie sa te intreb inca o data ; cand un alt user a facut asta   l-ai ingnorat ( cred ca nu era ziua cu program de intrebari )  , probabil ca vrei si numar de inregistrare sau dosar cu sina . Mai degraba nu poti intelege un text simplu caz in care ai alte probleme care nu tin de stiinta cu care te impanezi .
Nu , nu am chef sa iti repostez intrebarea .   Asa cum ai spus mai sus : ti-ai dat singur linkul . Habar n-am de unde e postarea citata de tine mai sus  si nici n-am chef sa o caut .   Pana vei binevoi sa iti cauti singur  linkul respectiv ( dat de tine mai sus , vezi bine !) consider ca habar n-ai  sa raspunzi  si te folosesti de smecherii de prescolari .
Acum le dau dreptate celor care spuneau ca topicele tale n-au ce cauta pe aria de stiinta .   Oricum le faci praf de unul singur .

Edited by ggelu, 08 June 2020 - 07:55.


#54
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
ggelu

Eu nu sunt ghicitor, ca sa ghicesc unde ai postat dumneata intrebarea aceea de baraj, la care nu am putut sa raspund. Daca nu vrei sa repostezi intrebarea, asta nu are nicio importanta. Vorba este daca ai citit fisierul la care ti-am dat linkul?. Este acolo demonstratia care ai cerut-o, sau nu este? Este sau nu este clara?

Edited by calahan, 08 June 2020 - 18:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate