Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Turism in spatiu cu Virgin Galactic

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Teoretic ar trebui să scadă prețul pe măsură ce tehnologia o să devină mainstream.
Evident că e scump acum, e pionierat ce fac ăștia.
Și prima versiune de Windows a lui Bill era varză și costa o avere.

Poate la 70 de ani dacă-i apuc, o să am și eu șansa să dau o tură. Vom vedea.

#38
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.04.2006
Eu nu inteleg de va intereseaza aia cu flat earth . Adica mi se pare o convingere nevinovata . Felicitari pentru Virgin Galactic

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tot nevinovată e și convingerea Oliviei Steer că vaccinurile provoacă autism ?

#40
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

View PostpexCom, on 18 iunie 2019 - 12:21, said:

Poate la 70 de ani dacă-i apuc, o să am și eu șansa să dau o tură. Vom vedea.
O sa poti vedea in VR.

#41
mazdagolf

mazdagolf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.06.2019
Ma bucur ca macar astia fac ceva si nu doar trancanesc si promit si fac publicitate.Poate se mai trezeste si Elon Musk ala la realitate si mai lasa marijuana.  


Ar fi frumos sa inceapa o cursa  spatiala  intre Viregin Galactic si SpaceX si NASA. Poate asa s-ar dezvolta un hotel spatial orbital si poate o colonie pe Luna, ca un turist spatial sa locuiasca acolo  maxim 1-2 saptamani.
Tinta cursei spatiale din acest secol  va fi clar tot Luna, iar compania care va construi prima baza coloniala subterana pe Luna va putea pune bazele unui   imperiu colonial spatial bazat pe minerit

Nu cred insa ca un astronaut va pasi pe Marte in acest secol, probabil nici in urmatorii 200-300 de ani.

Trebuie sa ne axam strict pe Luna vreo cateva secole, macar vreo 500 de ani pana vom construi o retea de baze subterane, cu habitate artificiale , roboti extractori minieri si un lift spatial care sa transporte resursele la statia spatiala lunara orbitala.

#42
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postwaterman, on 18 iunie 2019 - 12:21, said:

Dar până la urmă va apărea o dovadă irefutabilă. Adică dincolo de chestiile de bun simț. Sau logice. Ceva palpabil adică iei un platist și-l duci în Cosmos să vadă el cu ochii lui.
Ce vor zice atunci ?

acelasi lucru ce-l zic si acum (un specimen chiar s-a zbatut pe tema asta sa demonstreze ca el pune coada la pruna): ca hubloul este rotund pt a vedea pamantul rotund in spatiu.

crezi ca nu au luat in considerare faptul ca isi pot da singuri cu palma peste ochi si vor fi nevoiti sa recunoasca?

#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu cred că ei au ceva probleme de percepție și că nici dacă îi duci în Cosmos și le arăți tot o să înceapă cu elucubrații.

Uite comentariu de la un idiot din ăsta de pe canal

Quote

păi are că nasa are un buget de 190 de miliarde de dolari și 10 miliarde ar fi de ajuns să oprească toată foametea de pe pământ! Ne țin în frică în sărăcie și în foame, nu vezi câte dezastre naturale sau produs în ultima vreme? Ei distrug pământul taie păduri poluează la maxim aerul cu centrale uzine și chemtrails din avioane au băgat 5 g urmează ciparea populației, e lucrarea lui satan pe pământ! Plus că nu vor ca noi să știm adevărul pentru că dacă lam știi cu toții nu am mai putea fi manipulați și ei aia vor sa fim proști și ușor de manipulat să facă ce vor ei și ne zic nouă ca am evoluat dintr-o explozie acum nu știu câte milioane de ani... Evoluția nu există suntem oameni ne naștem oameni și murim oameni nu avem nici o legătură cu evoluția, evoluția o are omida care după un anumit timp se transformă în fluture aia e evoluție! Oricum puneți întrebări caută pe internet și baftă la găsirea adevărului!

Deci toți idioții care au mintea liberă și nu e ocupată cu cratime and shit au descoperit ei adevărul.
Flat Earth, Chemtrails, ciparea populației, Nasa care ne ține în foame.. etc


Ar fi de râs dacă nu e deja de plâns.
Oamenii ăștia au drept de vot.
Repet au drept de vot.

Uite aici chestie minoră elementară.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QVa2UmgdTM4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce crezi că urlă ei ?
Fake, etc.
Numai tâmpenii.

E bine într-un fel. Nu mai e nevoie să cauți idioții. Doar te uiți după ăia care susțin teoria Flat.

#44
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Am urmarit aventura asta inca de la inceput, au fost multe probleme acolo si din pacate inca multe din ele raman.
Cea mai mare este exact cea care constituie miezul inventiei, anume configuratia planorului si  modificarea ei in vederea reducerii vitezei. Nu e de mirare ca accidentul de acum cativa ani a venit de acolo. Marja de eroare este foarte mica si s-a trecut la automatizarea operatiei dupa ce s-a constatat ca pilotul poate gresi in conditiile respective.

Este vorba deci de riscul semnificativ al calatoriei si asta face ca numarul amatorilor sa fie relativ redus (cca 600 de doritori pana acum), dar oricum suficient sa acopere cheltuiala companiei, cu conditia ca sa nu mai apara nici un incident. Daca apare, probabil ca afacerea s-ar putea inchide. Oricum, e foarte scump pentru un modest salt suborbital scurt si cel mult 10 minute de asa zisa "imponderabilitate", astea daca toate merg bine. Comparativ cu Blue Origin care va oferi cam acelasi serviciu, ce face Virgin Galactic este scump, riscant  si f. complicat.

#45
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postwaterman, on 18 iunie 2019 - 16:58, said:

Eu cred că ei au ceva probleme de percepție și că nici dacă îi duci în Cosmos și le arăți tot o să înceapă cu elucubrații.

....

Oarecum, suna tare bine chestia asta:
-pana acum, nimeni n-a fost luat si dus acolo in spatiu, in cosmos ! - vorbim de oameni rand si in masa, nu doar aia, chipurile, alesi !
-azi, nu este nimeni luat si dus acolo acolo in spatiu, in cosmos ! - - vorbim de oameni rand si in masa, nu doar aia, chipurile, alesi !
-maine, ne rugam la mama stiinta sa ne duca acolo sus, in spatiu ! - - vorbim de oameni rand si in masa, nu doar aia, chipurile, alesi !

Dupa care, intervin subterfugiile mentionate putin mai devreme, cum ca ..."daca toate merg bine"... !..."riscul semnificativ al calatoriei"..."cu conditia ca sa nu mai apara nici un incident" !!!

#46
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005

View Postmazdagolf, on 18 iunie 2019 - 15:46, said:

Poate se mai trezeste si Elon Musk ala la realitate si mai lasa marijuana.
Nu sta nici el pe loc, lucreaza la noile motoare Raptor care vor propulsa Starship, la Dragon Crew, capsula care va fi folosita sa trimita oameni pe statia spatiala internationala.
Luna viitoare daca totul merge bine se va incerca si primul zbor al Starhopper :D  https://pbs.twimg.co...A98W4AAkoIW.jpg

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Filmultelu asta explica diferenta intre motoare, foarte interesant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LbH1ZDImaI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostLORELYAN, on 18 iunie 2019 - 21:09, said:

Oarecum, suna tare bine chestia asta:
-pana acum, nimeni n-a fost luat si dus acolo in spatiu, in cosmos ! - vorbim de oameni rand si in masa, nu doar aia, chipurile, alesi !

Și ce vrei acum să ducă Nasa sau Elon Musk toți indivijii pe gratis în spațiu să le arate gogoloiul ?

A zis la școală bre 2+2 face 4 cine nu crede e treaba lui.

Nu e nimeni dator să deștepte pe nimeni. Dacă atât îi duce... Doamne ajută.

Edited by waterman, 19 June 2019 - 07:48.


#49
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postwaterman, on 18 iunie 2019 - 11:42, said:

Eu sunt curios acum ce mai zic idioții ăia cu Flat Earth.
https://metro.co.uk/...entary-8772206/
Have fun :)

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hahahhahahahhahhahahhahahhahha

Mwhahahahahhahhahhahhhahhhahhhahhahhahhha

‘Interesting. That’s interesting’

Edited by waterman, 19 June 2019 - 08:36.


#51
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Sunteti foarte departe de subiect :lol:
Jucaria Virgin G. e complet altceva, propulsie, zbor, scop.

Cat despre cei cu Pamantul plat, nu le mai spuneti idioti, chiar daca e primul cuvant care va vine in minte. Sunt oameni ca oricare, probabil Ok in viata de toate zilele sau la servici, doar ca au niste probleme legate de realitatea inconjuratoare, de cunostinte, cultura sau logica. Mai degraba sunt victimele unui sistem educational prost decat efectul unor tare genetice. Imi pare rau pentru ei. mai ales ca e f. dificil sa le schimbe cineva gandirea. Raman asa. Exceptam desigur sarlatanii care au gasit un domeniu unde pot obtine un castig pe seama altora. La urma urmei acel IQ mediu al populatiei este cat este tocmai pentru ca numarul celor cu IQ f. mare este din plin "compensat" de cei cu numar mai mic....

Revenind la subiect, eu cred ca afacea asta cu calatoriile de distractie este una extrem de riscanta, tehnologia intrebuintata, practic nimic nou fundamental, nu e la stadiul in care sa permita acum zboruiri nenumarate, serie mare. Cum am spus, e destul un accident serios,  precis ca mediatizat din greu, ca sa puna capac.

Virgin Galactic /B. Rutan a ales probabil cea mai sigura varianta din punctul de vedere al propulsiei (elementul cel mai riscant) mergand pe principii cunoscute, verificate (chiar daca impinse la limita, vezi configuratia avionului purtator, sensibil la conditiile de vreme) sau simplificate la maximum (motorul hibrid pentru voiajul la mare altitudine)

#52
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View PostXORIAN_L, on 18 iunie 2019 - 13:34, said:

O sa poti vedea in VR.

Am văzut deja în VR, la o expoziție acu vreo 2 luni.
Vreau "the real deal" :D

#53
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
VR-ul actual nu este real. Trebuie perfectionat pana cand nu mai poti face distictia fata de realitate (daca este posibil).
Desigur, nu vei simti impoderabilitatea dar sunt mai putine riscuri.

#54
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CbFPOnyCyZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In jurul orei 18:30 vor lansa VSS Unity de la 13km altitudine incercand sa ajunga la 80km.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate