Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Decodare p10 lite vodafone Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018
Salut,
Detin un telefon achizitionat de la vodafone Romania, se poate decoda, fiind nevoit sa-l folosesc pe Orange prin deblocarea bootloaderului ? Exista vreo varianta scapată pe net ?

#2
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Doar daca folosesti DCUnlocker. Ai nevoie doar de un cablu de date si un dispozitiv cu Windows.
Trebuie sa instalezi driverele Huawei. Instalezi Hisuite si o sa ti instaleze driverele.
Descarci clientul. Iti incarci contul cu credit-uri. Apoi, urmezi pasii indicati acolo.
Te costa cam 4 euro ca sa-l decodezi.
Plata se face in Paypal.
Apropo, daca deblochezi bootloader-ul, tot il vei avea blocat in Vodafone. Deblocarea bootloader-ului e folositor cand vrei sa faci modificari in sistem (cum ar fi sa-i pui root, sa activezi dual sim, pus cyanogenmod/lineageos, etc.)
Topic-ul asta nu e potrivit in aria Vodafone. Moderatorii sa il mute in aria Android/Decodari.
Il poti decoda gratuit daca ceri codul de deblocare de la Vodafone. Doar trebuie sa ai platit integral telefonul si dureaza maxim 48 de ore pana cand iti da codul.
Pe DCUnlocker este instant decodarea.

Edited by Dany_Darke, 17 June 2019 - 20:51.
eliminat citat fara rost


#3
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018
E luat la abonament

Edited by Dany_Darke, 17 June 2019 - 20:52.
eliminat citat fara rost


#4
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Dar s-a platit integral telefonul? Chiar daca e luat la abonament, telefonul e in rate.
Dupa 24 de luni (durata abonamentului), ai dreptul sa ceri codul de deblocare de la operator.

Edited by Dany_Darke, 17 June 2019 - 20:52.
eliminat citat fara rost


#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,288
  • Înscris: 12.08.2006
Esti sigur ca e codat?
Incearca cu sim din alta retea.

#6
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018

 teogorghin, on 17 iunie 2019 - 17:55, said:


Nu gasesc sectiunea Modems in device manager, am inteles din tutorial ca am nevoie de un driver de acolo, dar in cazul meu nu este afisat Modems

[...]

 teogorghin, on 17 iunie 2019 - 18:21, said:


S-a platit abonamenul si o suma mai mica la telefon doar o singura data

Edited by Dany_Darke, 17 June 2019 - 20:52.
eliminat linkul cu virusi


#7
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Ca sa decodezi prin DCUnlocker:
1) Instalezi HiSuite ca sa instalezi driverele de la Huawei
2) De aici https://www.dc-unlocker.com/buy iti cumperi 4 credit-uri, necesare pentru decodare. 1 credit=1 euro.
3) Dupa ce ai cumparat credit-uri, primesti username-ul si parola contului.
4) Descarci client-ul si te loghezi
5) Conectezi telefonul si urmezi instructiunile (intri in project mode si este acolo manufactor mode)
6) Apesi butonul search
7) Apesi Unlock, nu Unlock Bootloader Code. Simplu, Unlock.
Astepti oleaca si ti se va decoda telefonul. Se va restarta telefonul.
O sa-ti spun oleaca mai tarziu cum poti sa decodezi de la Vodafone. Cred ca trebuie sa faci cerere.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8E43DkUQGMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca sa-ti dai seama daca este codat telefonul, cel mai simplu pui un alt sim de la alt operator si vezi daca ti se cere codul ME.
https://www.vodafone...set/v080064.pdf

Edited by Dany_Darke, 17 June 2019 - 20:52.
eliminat citat fara rost


#8
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018
Imi apare acea fereastra cu 10 incercari acel NCK e codat ca am pus si orange si digi pe el.

Edited by Dany_Darke, 17 June 2019 - 20:51.
eliminat citat fara rost


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
mai baieti, nu mai citati aiurea. aceleasi postari de cate 2-3 ori pe topic de nici nu mai stii care e raspunsul si care e citatul. intr-un dialog asa faceti? incepeti sa repetati ce a spus celalalt ca sa spuneti si voi ceva?

si inca o chestie, daca vedeti ca e link cu virusi, raportati, nu il propagati, DIN NOU, in citate aiurea ca nu cumva sa se piarda.

#10
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Deci, sunt sigur 100% ca e codat.

#11
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018
MIe nu-mi apare driver-ul de la Modem ca in tutorialul acesta, desii am urmat toti pasii https://www.dc-unloc...de
https://www.dc-unlocker.com/huawei-android-hisilicon-unlock-guide


 Dany_Darke, on 17 iunie 2019 - 20:55, said:

mai baieti, nu mai citati aiurea. aceleasi postari de cate 2-3 ori pe topic de nici nu mai stii care e raspunsul si care e citatul. intr-un dialog asa faceti? incepeti sa repetati ce a spus celalalt ca sa spuneti si voi ceva?

si inca o chestie, daca vedeti ca e link cu virusi, raportati, nu il propagati, DIN NOU, in citate aiurea ca nu cumva sa se piarda.
Ce fac acum cu linkul acela ca eu am dat click pe el ?

Edited by Dany_Darke, 18 June 2019 - 05:08.
eliminat citat fara rost


#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu mai cita mesajele anterioare aiurea!

On: du-l la un service de cartier daca nu vrea cu dc-ul si aia e.

#13
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018
Nu trebuie sa am dongle ca sa am modem in device manager ? Am un pc cu windows 10

Edited by Dany_Darke, 18 June 2019 - 05:08.
eliminat citat fara rost


#14
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Nu trebuie sa ai dongle. Si eu am decodat mai multe telefoane fara dongle. Cutia e necesara doar pentru autentificare, ca sa ai preturi mai mici la decodari.
Ai conectat telefonul prin usb, ai instalat HiSuite si ai pus Manufacture mode? Ala nu iti apare daca nu ai pus Manufacture Mode.
"IMPORTANT: Enable "manufacture mode" on your phone. This is done by entering in dial pad code *#*#2846579#*#*, select "Project Menu", "Background settings", "USB ports settings", "Manufacture mode". Then connect it to PC and install Hisuite that has all drivers for all Huawei mobiles. Make sure it is not running on PC during detection!"
Trimite un screenshot cu device manager.
Daca nu reusesti, ti-l decodez prin teamviewer.

Edited by teogorghin, 18 June 2019 - 04:35.


#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
initiator -> nu mai cita aiurea

am sters de 4 ori acelasi mesaj citat. raspunde direct cand postezi, nu mai cita fara rost. noi toti de pe forum cum putem scrie fara sa citam?

#16
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018

 teogorghin, on 18 iunie 2019 - 04:17, said:

Nu trebuie sa ai dongle. Si eu am decodat mai multe telefoane fara dongle. Cutia e necesara doar pentru autentificare, ca sa ai preturi mai mici la decodari.
Ai conectat telefonul prin usb, ai instalat HiSuite si ai pus Manufacture mode? Ala nu iti apare daca nu ai pus Manufacture Mode.
"IMPORTANT: Enable "manufacture mode" on your phone. This is done by entering in dial pad code *#*#2846579#*#*, select "Project Menu", "Background settings", "USB ports settings", "Manufacture mode". Then connect it to PC and install Hisuite that has all drivers for all Huawei mobiles. Make sure it is not running on PC during detection!"
Trimite un screenshot cu device manager.
Daca nu reusesti, ti-l decodez prin teamviewer.
Telefonul e deschis si conectat la PC, am setat Manufacture Mode din setari, dar Hisuite zice ca e neconectat, asa arata device manager la mine, lipseste acel Modem
Si asa imi apare in interfata DC

Attached Files


Edited by Internautul, 18 June 2019 - 15:10.


#17
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Chiar daca nu iti apare la modems, merge sa il decodezi? E important sa-ti gaseasca programul telefonul. Ti l-a gasit doar in Aplications. Ai USB tethering cumva activat?Dezactiveaza-l daca il ai si pune pe modul MTP. Incearca sa activezi si usb debugging.
Incearca sa ii dai restart la telefon daca tot nu merge.
Inearca si cu un alt cablu.
Mai incearca daca nu merge. Scoti cablul. Pui cablul. Te duci si pui Manufacture mode. Si ii dai search.
Cum ti-a mai spus Super Moderatorul, nu mai cita postari ca vine si ti le sterge. Nu de alta, doar ca trebuie sa faci ce zice el si te poate sanctiona.

Edited by teogorghin, 18 June 2019 - 16:31.


#18
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018

 teogorghin, on 18 iunie 2019 - 16:03, said:

Chiar daca nu iti apare la modems, merge sa il decodezi? E important sa-ti gaseasca programul telefonul. Ti l-a gasit doar in Aplications. Ai USB tethering cumva activat?Dezactiveaza-l daca il ai si pune pe modul MTP. Incearca sa activezi si usb debugging.
Incearca sa ii dai restart la telefon daca tot nu merge.
Inearca si cu un alt cablu.
Mai incearca daca nu merge. Scoti cablul. Pui cablul. Te duci si pui Manufacture mode. Si ii dai search.
Cum ti-a mai spus Super Moderatorul, nu mai cita postari ca vine si ti le sterge. Nu de alta, doar ca trebuie sa faci ce zice el si te poate sanctiona.
Nu am incercat sa-l decodez pentru ca inca n-am cumparat cele 4 credite, voiam sa fiu sigur ca il vede programul prima data. Am activat deja usb debugging din dezvoltator.

LE: modul depanare este activ, am pus si print cu ce-mi arata DC unlocker dupa ce-l conectez cu setarile mentionate, la Diagnostic nu-mi arata niciun port.

Edited by Internautul, 18 June 2019 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate