Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Iluminat cu senzori casa scării la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Buna ziua. Ați putea să-mi oferiți variante de iluminare cu senzori pentru casa scării , cu rețea de 12 v ?
Individual ce variante economice ar fi ?



#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 roman_roman, on 17 iunie 2019 - 17:43, said:

Buna ziua. Ați putea să-mi oferiți variante de iluminare cu senzori pentru casa scării , cu rețea de 12 v ?
Individual ce variante economice ar fi ?

De ce retea de 12V?  La noi au pus in loc de becuri, aplice normale cu senzor.. Le avem de vreo 6 ani si functioneaza excelent.. se aprind cand trece omul, se sting singure..
Adica trebuie adaptat ceva pe  reteaua  scarii.. Cine iti face tie retea de 12V in scara?

Edited by Kres, 17 June 2019 - 17:54.


#3
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Scuze . 12 v e la subsol. Pe scara la interior e pe 220v.
Buna ideea cu aplice.

Cam de cât ar trebui ? 10 -15 W ?


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Becuri cu senzori de miscare
Se gasesc inclusiv la 12w Posted Image
https://www.emag.ro/...nzor de miscare

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1041936_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cele mai ieftine sunt aceste aplice cu senzor de miscare si leduri cu putere 12w/220v.Posted Image

*Avem montate cate 2 pe fiecare etaj iar aplicele au garantie 24 luni.

Edited by xmanyacs77, 17 June 2019 - 18:13.


#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 roman_roman, on 17 iunie 2019 - 18:06, said:

Scuze . 12 v e la subsol. Pe scara la interior e pe 220v.
Buna ideea cu aplice.

Cam de cât ar trebui ? 10 -15 W ?

Pai nu trebuie sa vezi sa citesti ci sa nimeresti usa si cobori scara si sa duci gunoiul... Becuri led Philips de 9W eu zic ca sunt suficiente.. Daca nu va place lumina puneti de 12W... sau 2x9W ... cu alea chiar se vede bine.  Aplicele sa nu fie foarte opace.. alegeti ceva prin care sa se vada bine lumina.

Noi avem ceva de genul asta
https://www.bizoo.ro...niera-cu-senzor

Edited by Kres, 17 June 2019 - 18:14.


#7
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 Kres, on 17 iunie 2019 - 17:53, said:

Le avem de vreo 6 ani si functioneaza excelent.. se aprind cand trece omul, se sting singure..
Tii minte cumva ce marca sunt ?

Intre bec cu senzor și aplica cu senzor care e mai bun ?

@kres - pare cam puternica aplica aia cu 2 becuri de 40w

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 roman_roman, on 17 iunie 2019 - 18:14, said:

Tii minte cumva ce marca sunt ?

Intre bec cu senzor și aplica cu senzor care e mai bun ?

Nu stiu exact marca dar arata fix ca cele din linkul pe care l-am pus..  Aplica cu senzor e mai buna pentru ca are senzorul mare, de 360 grade, pe cand becul cu senzor are o mizerie de senzor mic, cu unghi ingust.. Nu va caliciti la bani ca isi scot parleala..  O sa comenteze lumea, dar o sa vedeti ca sunt bune...

Si sa fie cu becuri normale E14 sau E27 sa le puteti schimba usor.  Sunt si unele mai mici cu 2 x 5W... si alea fac lumina suficienta dupa parerea mea, dar recomand totusi cu 2 becuri fasung E27 maxim 40W... e cea mai corecta afacere.

Edited by Kres, 17 June 2019 - 18:22.


#9
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,726
  • Înscris: 26.08.2008

 Naijax, on 17 iunie 2019 - 18:07, said:

Becuri cu senzori de miscare
Se gasesc inclusiv la 12w Posted Image
https://www.emag.ro/...nzor de miscare
Chiar or detecta becurile astea miscarea si prin sticla mata a unei plafoniere / aplice?

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 BlueKing-69, on 17 iunie 2019 - 18:23, said:

Chiar or detecta becurile astea miscarea si prin sticla mata a unei plafoniere / aplice?

Binenteles ca nu... Senzorul de miscare (adica piesa aia rotunda) trebuie sa aiba camp liber de detectie pana la sursa

Nu am incredere in astfel de becuri pentru casa scarii.. Una este sa-l pui pe un hol de apartament, unde sa detecteze la 1-2m in unghi ingust si cu totul altceva e casa scarii unde chiar trebuie sa ai 360 grade altfel iti rupi clar gatul pe scari noaptea.

Edited by Kres, 17 June 2019 - 18:32.


#11
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,738
  • Înscris: 30.07.2006

 xmanyacs77, on 17 iunie 2019 - 18:08, said:

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1041936_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cele mai ieftine sunt aceste aplice cu senzor de miscare si leduri cu putere 12w/220v.Posted Image

*Avem montate cate 2 pe fiecare etaj iar aplicele au garantie 24 luni.
La fel s-au montat si la noi pe scara de vreo 3 ani,sunt foarte bune,se aprind si se sting dupa ce treci exact cat ai nevoie,au si elemente de reglaj prin care poti modifica tu timpul cat sa stea aprinsa dupa ce nu mai detecteaza prezenta.

#12
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 15.04.2017
Orice ai lua, sa fie cu bec LED. In primul rand pentru consum iar in al doilea rand pentru faptul ca se vor aprinde/stinge foarte des,iar cele cu LED au durata de viata mult mai mare dpdv al ciclurilor de utilizare.

#13
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005

 roman_roman, on 17 iunie 2019 - 18:16, said:

Intre bec cu senzor și aplica cu senzor care e mai bun ?


Becul stă cam 30 de secunde aprins.
Aplica poate fi cu 1, 2 becuri şi poţi regla timpul până la aprox. 5 min.

#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Noi am pus aplice cu bec led, nu cu smd, avem becuri de 18 W lumina neutra, o investitie inteligenta, am redus factura de energie electrica de la 650-700 lunar, la 250-300lei, am ales varianta cu bec led pentru ca smd cand incep sa se arda nu le repara nimeni, sau daca le repara se cere cat costa una noua, si sincer am vrut lumina neutra, a meritat fiecare leu investit

#15
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Intr'adevar, se arde ceva'ntransele destul de repede (cateva luni, maximum zece).
Am in vedere tot produsul asta:
https://www.lohuis.r...-lumina-neutra/
https://www.dedeman....-ip20/p/1041936

Is busite doua exact la intrarea'n bloc si langa lift si de doua luni Asociatia nu ia masuri.
Asa ca am pus scara sa vad ce'i inauntru.
Matricea cu 24 de LED-uri SMD ar fi foarte usor de'nlocuit, avand mufa, daca... ar exista la LOHUIS piesa de schimb.
Dedeman nu are, iar procedura e penibila : sa dau jos toata lampa, sa o trimit la service undeva'n Muntenia, in loc sa inlicuiesc intr'un minut, eu!

A reparat cineva modelul asta HEPOL?
Ce se buseste: matricea, senzorul sau sursa de curent constant?

Attached Files



#16
carmevera

carmevera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2010
Buna ziua , ma intereseaza cat costa un sistem de iluminat cu senzori de miscare la o scara de bloc 4 etaje  +parti comune, blocul a avut instalatie dar este defecta .Multumesc

#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,208
  • Înscris: 17.03.2009
Depinde de ce sistem alegi,lampi cu senzor incorporat care lunineaza local,senzori care comanda prin intermediul unui releu de timp iluminatul pe scara si lampa cu senzor doar in uscatorie,subsol,sunt multe combinatii pe care poti sa le alegi.

#18
carmevera

carmevera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2010

View Postcarmevera, on 20 ianuarie 2022 - 15:21, said:

Buna ziua , ma intereseaza cat costa un sistem de iluminat cu senzori de miscare la o scara de bloc 4 etaje  +parti comune, blocul a avut instalatie dar este defecta .Multumesc
Sapte  plafoniere sau aplice cu senzori de miscare  cate una pe fiecare scara  , una la intrare si una in subsol . Vreau o valoare estimariva am 2 oferte una cu 3500 si una cu 5500 , diferenta e mare si nu inteleg de unde , banuiesc o combinatie cu presedintele blocului :)) Mi s-a spus ca 600 costa plafoniera cu montaj iar restul sunt alte materiale necesare .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate