Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Golf 6 vs Mazda 3 vs Civic vs Seat III

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
LorenzoST96

LorenzoST96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2019
Salutare tuturor. Sunt nou pe forum si as vrea sfatul vostru, vazand alte topicuri multa lume de aici stie ce spune, cu privire la cumpararea primei mele masini.
In momentul de fata conduc un Renault Symbol al familiei, 1.2 benzina care ma innebuneste ca si consum urban/afara.  
Buget pentru viitoare masina personal este de 5500E + banii de service si acte.

Dupa cum vedeti in titlu, modelurile dintre care as vrea sa aleg sunt cele 4. Motorizarea as prefera sa fie pe benzina.
Stiu ca exista diferite probleme generale pentru masinile enumerate (rugina la Mazda de ex.). C

Credeti ca merita sa ma uit si spre o masina cu cutie automata avand in vedere ca locuiesc in Bucuresti ?

Masina o voi folosi cu preponderenta in oras si de maxim 2 ori pe luna voi merge extra-urban 100km.

Overall, ce imi sugerati in urma experientelor voastre ? Astept sfaturile voastre.

Multumesc

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,704
  • Înscris: 01.12.2018

 LorenzoST96, on 17 iunie 2019 - 17:33, said:

In momentul de fata conduc un Renault Symbol al familiei, 1.2 benzina care ma innebuneste ca si consum urban/afara.
cat consuma simbolul?
Cat crezi ca "trebuie" sa consume viitoarea masina pentru a scapa de INNEBUNEALA??
mazda, in bucuresti papa 11%
Spoiler

Edited by tioopedi, 17 June 2019 - 17:44.


#3
LorenzoST96

LorenzoST96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2019
Salut. Consuma undeva la 7.5 mixt. Consuma mult pentru motor si ce ofera. Nu am o problema cu un consum asemanator pe viitoarea masina.

#4
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
golf si/sau treci masina pe GPL

Edited by razvan1986, 17 June 2019 - 17:41.


#5
LorenzoST96

LorenzoST96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2019
Nu consumul este un factor crucial in alegerea masinii, deci nu voi vrea gpl. Nu caut nici motoare de 2.0 benzina. Ce motorizare de la golf ?

#6
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pt oras trebuie hibrida..sau gpl pt cei mai saraci. automata da, dar serviseaz-o inainte de termen.

un swift usor cum ar fi?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Astra H

#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,072
  • Înscris: 02.09.2016
+1 Swift.

#9
LorenzoST96

LorenzoST96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2019
Va rog spuneti-mi si de ce as alege "Opel Astra H" sau orice alt model..as vrea sa si inteleg care sunt motivele pentru alegerea facuta. Multumesc

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum sa spui ca 1.2 benzina consuma mult ? Ce vei alege o sa consume si mai mult, iar daca e aspirat tot nu o sa fi satisfacut de putere. Alege cu grija.

#11
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 41ex, on 17 iunie 2019 - 17:45, said:

..sau gpl pt cei mai saraci.

Vorbești prostii, ai impresia că toți pârliții își permit o instalație gpl? Săracii se dau cu tdi-ul, îi recunoști după cei maxim 50 lei lăsați la "motorinărie". Posted Image

#12
LorenzoST96

LorenzoST96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2019
Am spus ca masina consuma mult pentru ce ofera, nu ti se pare ca 10 in oras este destul de mult ?
Sau considera ca 8.5l fac 80km extra-urban + 5 km urban.

#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Strict din cele puse de tine in discutie, Civic ar fi alegerea ok, dar motorizarea de 1.8, pt ca motorul de 1.4 e relativ slabut. Motorul de 1.8 are suficienta putere, consumul e in limite decente, iar dpdv al spatiului interior Civic-ul e mai mult decat decent (sistemul “magic seats” pt bancheta spate, portbagajul cu spatiul suplimentar creat de mutarea rezervorului in zona mediana a masinii).
Golf 6 la banii aia din pacate mai greu din cauza “taxei de sigla”, Mazda 3 are problemele arhicunoscute cu rugina (abia de la generatia urmatoare au rezolvat-o), iar  Seat-ul e o chestie de gust (nu e neaparat o masina proasta, insa dpdv al personalitatii e o masina stearsa, dar na... avand in vedere ca ai Renault, pana si Seat-ul e mai ok din punctul asta de vedere).
Long story short:
1. Civic cu motorul de 1.8
2. Golf, daca gasesti unul in stare decenta la banii astia
3. Mazda 3 fara rugina
4. Seat

#14
LorenzoST96

LorenzoST96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2019
Pentru Civic doar acea motorizare ma interesa, chiar am gasim un anunt interesant. Si Seat mi se pare ok dpdv al esteticii, fata de generatia trecuta cel putin e mult imbunatatita.
Ce spuneti de cele doua anunturi ?

https://www.olx.ro/o...cp-IDcwY2p.html
https://www.olx.ro/o...ve-IDcv57C.html

#15
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 13.06.2005
Seatul e diesel, parca ziceai ca nu vrei :)

#16
LorenzoST96

LorenzoST96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2019
Intr-adevar. Doar ca nu gasesc un Seat ok pe benzina 1.6 MPI. Am spus ca as prefera benzina...era doar o intrebare vis-a-vis de oferta, daca este o afacere buna.

#17
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Seat-ul e diesel, nu ziceai ca vrei benzina?
Civic-ul ala pare ok dpdv dotari (e versiunea cu satnav si display mare color), dar vezi ce-a facut cu carligul ala de neam prost. Daca a tractat rulota sau ceva de genul, posibil sa pice magareata schimbarii ambreiajului pe tine. Plus, ceasurile alea rosii sunt o chestie de gust, cele albastre mi se par mult mai placute si mai usoare ochiului, mai ales noaptea.

LE: am postat in acelasi timp la faza cu dieselul si n-am vazut raspunsul. In situatia ta as ramane totusi pe benzina. Daca gasesti o super oferta pt diesel, atunci da, altfel benzina ar trebui sa fie alegerea ta.

Edited by Lowrider, 17 June 2019 - 18:44.


#18
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Lumina rosie e mai odihnitoare pt ochi noaptea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate