Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

posibila metoda oprire radiatii

  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
corpul omenesc este afectat de radiatiile gamma spre exemplu in cazul unui accident cum ar fi cel de la cernobyl. insa am o posibila solutie la problema asta. cum ar fi sa oprim radiatiile care descompun si afecteaza tesuturile cu ajutorul unor campuri magnetice? tot cu niste campuri magnetice poate am reusi sa refacem adn-ul mutational ce da cancerele ce survin drept rezultat unor astfel de accidente. evident acele campuri magnetice afecteaza si celulele normale insa ma gandesc ca daca ar fi ceva directionat.....
sau poate si mai simplu campul magnetic ar putea strica de tot lantul adn al celulelor canceroase facandu-le inutilizabile si incapabile de inmultire.
evident veti spune ca aceste campuri magnetice nu afecteaza tesutul in mod normal decat daca sunt puternice insa poate am putea injecta partial niste atomi de fier pe care sa ii miscam si care sa rupa adn-ul celulelor.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

Quote

Pentru detali sunati la 0757 890 444

Edited by tioopedi, 17 June 2019 - 16:50.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
accidentele nucleare sunt in general extrem de rare. Stiu in ultimii 35 de ani am avut 2 incidente, atat la Cernobil cat si la Fukushima. Odata produs mai mult sau mai putin de mana omului si odata produs de catastrofe naturale.

Sansa unei castrofe nucleare este foarte foarte scazuta. Cam orice metoda propusa de tine este urmata de efecte secundare care pot afecta generatii, sau ai alte studii?

#4
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Pai e rezolvata cu radiatiile. Am vazut in Die Hard 5. Au intrat aia la Cernobal, erau radiatii de sarea contorul Geiger, asa ca a venit unul cu un soi de stropitoare sub presiune si gata, nu mai erau radiatii.

Problem solved.

#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007
Radiatiile gamma cu o energie mare pot traversa diametral Terra.............de neoprit !

#6
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
cam greu de oprit :(

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
karaxe tu te-ai nascut exact in 86' daca nu ma insel?

Mare pacat ca nu erai deja nascut ca sunt mai mult ca sigur ca te recrutau aia in comisia Cernobil sa rezolvati problema.

#8
razvan1997s2

razvan1997s2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.03.2019
daca platești factura pe electrica + rds ești absolvit de radiații chernobăl ,mi a zis maica mare

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mai dar nu va pricepeti deloc
Pur si simplu te introduci intr-un frigider si gata - ai scapat Posted Image
Am vazut eu la Harrison Ford Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   54.3K   39 downloads

Edited by Naijax, 17 June 2019 - 17:24.


#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbusiness11, on 17 iunie 2019 - 16:50, said:

accidentele nucleare sunt in general extrem de rare. Stiu in ultimii 35 de ani am avut 2 incidente, atat la Cernobil cat si la Fukushima. Odata produs mai mult sau mai putin de mana omului si odata produs de catastrofe naturale.

Sansa unei castrofe nucleare este foarte foarte scazuta. Cam orice metoda propusa de tine este urmata de efecte secundare care pot afecta generatii, sau ai alte studii?
problema e alta. pe loc n-avem cum niciodata sa salvam lumea in cazul unei explozii. odata intrate radiatiile in corp esti gata. singurele masuri pe care le putem lua sunt pentru cei ce sunt iradiati mai usor si o dau in cancer. pentru a scapa de explozii este necesar sa gasesti masuri de securitate mai bune.
eu caut metoda pentru cei cu cancer.....

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View Postkarax, on 17 iunie 2019 - 17:25, said:

eu caut metoda pentru cei cu cancer.....
tamaie
tamaie

Edited by tioopedi, 17 June 2019 - 17:28.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbusiness11, on 17 iunie 2019 - 17:14, said:

karaxe tu te-ai nascut exact in 86' daca nu ma insel?

Mare pacat ca nu erai deja nascut ca sunt mai mult ca sigur ca te recrutau aia in comisia Cernobil sa rezolvati problema.
85 nu 86....
lasa glumele ...vorbesc serios...hai sa gasim metode mai bune de a scapa de deseuri si de efectele radiatiilor.
in principiu particulele se opresc in camp magnetic deci tot un camp magnetic ar putea opri si reactiile din deseuri. problema e ca nu cumva campul magnetic mai degraba sa devieze particulele si sa amplifice reactia. o alta solutie ar fi introducerea unui gaz care sa patrunde incet prin porii rod-urilor si sa opreasca reactiile in lant. insa iarasi si aici ar fi o problema pentru ca particulele din reactii au impuls si pot transfera mai departe energia cinetica a particulelor. densitatea de gaz ar fi o solutie pentru a opri reactiile. insa problema mai poate fi si cum introduci un gaz printr-un solid radioactiv fara sa produci o explozie , sa se crape materialul. si fara sa il expui la aer liber. din cate stiu eu prin solide pot patrunde atat lichide cat si gaze insa in cat timp?

View Postrazvan1997s2, on 17 iunie 2019 - 17:17, said:

daca platești factura pe electrica + rds ești absolvit de radiații chernobăl ,mi a zis maica mare
eu vorbesc serios nu in gluma....asta e un subiect serios...orice idee care are potential e bine venita..avem tone intregi de material radioactiv pe pamant , daca gasim cum sa scapam de el mai usor ...pai cine vine cu ideea asta ne scapa de o mare mare problema

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
in star trek parca iti repara si adn-ul...sau o imprimanta 3d iti schimba pe loc piciorul ars si il si lipeste...


karax, ai unda verde sa concepi niste difuzoare gamma noise reduction. Posted Image

Edited by 41ex, 17 June 2019 - 17:35.


#14
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Eram sigur cine a postat...

#15
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Si tu crezi ca numai de acolo provin cancerele?

Probabil ar fi si asta una dintre posibilitati, dar mai iradiat esti de telefonia mobila, undele radio si wifi.Si ce poti sa faci aici?Inchizi si deschizi telefonul si wifi-ul de fiecare data cand te duci la somn?Uzezi dispozitivele si nici nu stii daca asta ar fi o solutie Posted Image

Dar stai tu linistit, cancerul stii de cand a fost descoperit?Inca de prin secolul XVII sau XVIII, cei care calatoreau pe mare dar nu era asa cunoscut.Aia de unde puteau fi iradiati?

Pana la urma eu cred cand ai de murit la batranete tot mori de cancer sau de inima, toate adunate acolo formeaza procesul de imbatranire.Nu ai cum opri acest proces, daca stai in soare(unii zic ca e bine ca organismul asimileaza vitamina D) razele alea tot un fel de radiatii sunt.

View Postkarax, on 17 iunie 2019 - 17:33, said:

85 nu 86....

Nu are treaba cu subiectul dar parca aveai 17 ani sau cat, cand aveai topicul ala cine plateste la prima intalnire.Cum e de fapt?
Esti nascut in 85 si inca nu esti casatorit sau nu ai o prietena?

Edited by smiley2, 17 June 2019 - 17:45.


#16
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005

View Postsmiley2, on 17 iunie 2019 - 17:42, said:

dar mai iradiat esti de telefonia mobila, undele radio si wifi
Vorbesti din auzite sau..?
In ultimii 20 ani s-au facut zeci de studii si din cate stiu nu s-a putut dovedi ca acestea ar provoca sau ar mari sansele de-a face cancer.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postsmiley2, on 17 iunie 2019 - 17:42, said:

Si tu crezi ca numai de acolo provin cancerele?

Probabil ar fi si asta una dintre posibilitati, dar mai iradiat esti de telefonia mobila, undele radio si wifi.Si ce poti sa faci aici?Inchizi si deschizi telefonul si wifi-ul de fiecare data cand te duci la somn?Uzezi dispozitivele si nici nu stii daca asta ar fi o solutie Posted Image

Dar stai tu linistit, cancerul stii de cand a fost descoperit?Inca de prin secolul XVII sau XVIII, cei care calatoreau pe mare dar nu era asa cunoscut.Aia de unde puteau fi iradiati?

Pana la urma eu cred cand ai de murit la batranete tot mori de cancer sau de inima, toate adunate acolo formeaza procesul de imbatranire.Nu ai cum opri acest proces, daca stai in soare(unii zic ca e bine ca organismul asimileaza vitamina D) razele alea tot un fel de radiatii sunt.



Nu are treaba cu subiectul dar parca aveai 17 ani sau cat, cand aveai topicul ala cine plateste la prima intalnire.Cum e de fapt?
Esti nascut in 85 si inca nu esti casatorit sau nu ai o prietena?
discutam in mare ...stiu ca provin si din alte parti....despre wi fi nu stiu...o sa apara tehnologii mai bune ...
de exemplu telefonul ar putea folosi wi fi si in spatiile publice decat sa ai turnurile alea de comunicatii...evident ar fi multe wi fi-uri ...insa macar nu ar mai fi banda asa aglomerata si in plus wi fi-ul e mai putin periculos decat undele de la mare distanta din turnurile de comunicatii. sau am putea avea comunicare numai prin internet iar wireles bazat pe lumina , cu codificare in culori..... sunt milioane de culori , daca s-ar face un sistem prin care un aparat ar vede lumina oricarui telefon din orice pozitie...cu o camera de luat vederi....
nu-i problema ta daca sunt casatorit sau nu, recunosc ca nu ma pricep la fizica insa incerc la modul serios sa gasesc niste solutii....

#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
N-ai sa vezi tehnologii mai bune care nu radiaza, stii din ce cauza?Pentru ca va aparea ceva tot mai puternic, sa acopere distanta mai mare.Radiatii sunt si atunci cand calatoresti cu avionul, o cantitate mica neinsemnata dar daca se aduna acolo cu timpul ar putea fi problema.
Dar radiografiile dentare nici alea nu radiaza oare cum spun ei?Scriu si ei de reclama ca radiatii doar 20%, cine masoara acele radiatii?

Nu te pricepi la fizica, dar nu e vorba de fizica ci daca stii la varsta ta cine trebuie sa plateasca nota atunci cand inviti o tipa in oras.

View Postvj_Heaven, on 17 iunie 2019 - 17:56, said:

Vorbesti din auzite sau..?
In ultimii 20 ani s-au facut zeci de studii si din cate stiu nu s-a putut dovedi ca acestea ar provoca sau ar mari sansele de-a face cancer.

Din care auzite, daca sunt medici si e plin netul de avertizari pe aceasta tema?Documenteaza-te.
Studii sunt multe, a fost o situatie in care Motorola parca au platit cercetatorii sa spuna ca totul e in regula, nu radiaza nimic.Deci iti dai seama ce studii se fac sau ai vazut tu cu ochii tai ce studii s-au facut?
Telefonul mobil nu e echivalentul telefonului fix ca nu ar radia, mobilul se conecteaza la o centrala.
Daca ar fi sa te iei asa dupa un studiu si altul, unii spun ca radiaza altii ca nu dupa cine sa te iei?
Cand raspunzi la telefon trebuie sa vorbesti la urechea stanga pentru ca radiatiile sa nu intre in cap.

Edited by smiley2, 17 June 2019 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate