Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare izolare fonica (?) pt chiuveta inox

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 12.12.2007
Va salut!

Pe scurt, am la bucătărie o chiuvetă din inox (Franke) de pe cuva careia care s-a desprins "chestia" aceea care are rolul de a reduce zgomotul precare il face apa atunci cand curge.
Am relipit-o dar dupa ce am fost plecati intr-o scurta vacanta am gasit-o cazuta de tot sub chiuvetă si cand am incercat din nou relipirea ei, mi s-a rupt in mana. Devenise casanta, probabil de baranete.
Am fost la Hornbach, fiind convins ca gasesc de cumparat o pătratică din asta separat. S-au uitat aia la mine ca la felul paișpe. A trebuit sa iau de mana pe unul dintre ei, sa il duc la raionul de chiuvete din inox si sa-i arat ca TOATE chiuvetele din inox sunt prevazute cu asa ceva.

Asadar, intrebarea mea este, ce as putea sa pun in locul dreptunghiului respectiv ca sa izolez fonic chiuveta respectiva. Mai precis, ce si de unde as putea sa cumpar o bucățică de material fonoabsorbant pe care sa-l pot lipi pe fundul cuvei chiuvetei respective, ca sa nu mai sunt aiurea cand dau drumul la apa?

Va multumesc anticipat pentru sprijin.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Trebuie sa recunosc ca m-ai pierdut
Despre ce "chestie" vorbesti ?
Ce dreptughi ?
Ai o poza ?

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,884
  • Înscris: 29.06.2006
cred ca merge si aluband

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca asta cauta de fapt ;
https://www.hornbach...994/produs.html

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu e un cauciuc obisnuit ?!
https://www.misiunea...-spate-chiuveta

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Naijax, on 17 iunie 2019 - 15:44, said:

Trebuie sa recunosc ca m-ai pierdut
Despre ce "chestie" vorbesti ?
Ce dreptughi ?
Ai o poza ?


ala ce il lipesti pe partea inferioara a chiuvetei.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Rolul de izolator fonic este secundar, se intelege asta din suprafata si grosime.
Rolul principal este de amortizor de zgomot, nu in sensul de amortizare a zgomotului deja produs ci in sensul de amortizare a producerii zgomotului, in acest caz prin amortizeaza vibratia tablei, moderator de rezonanta.

Orice folie de cauciuc in stare buna ( neintarit) care are o grosime de cativa mm peste 2mm, 3, 4, etc., poate sa faca treaba asta.

Mai demult am pus un pad de mouse, insa nu orice pad e bun.
Nu trebuie sa fie intarit ca un plastic dur pt ca intra iar in rezonanta.

Daca suplimentar peste asta, vrei si izolare fonica, poti pune mai multe straturi de prosop de bumbac - e cel mai bun izolator fonic.
Masca de chiuveta este si ea o cutie de rezonanta, deci se poate justifica si antifoarea suplimentara.
Inclusiv pe fundul mastii de chiuveta (deasupra fundului) se poate pune o folie dintr-un material mai moale decat hatia impregnata cu rasini melaminice pe care o are PAL-ul uzual, de la banala folie de carton pana la o folie foarte moale de plastic sau cauciuc siliconic sau TPE.
Pt. alte lucruri exista si alte tipuri de rezonatoare si amortizoare de zgomot, care functioneaza diferit.

Edited by loock, 17 June 2019 - 16:20.


#8
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 04.12.2011
Vezi ca exista niste benzi de mastic lungi de 400mm cu grosimi de 3 mm sau de 5 mm si latimi de 30- 100mm. Sunt puse intre 2 folii de polietilena. Cred ca cu citeva benzi din astea lipite scapi de "acustica" care te deranjeaza. Sau ia un tub de silicon si-l aplici in strat subtire. Ar trebui sa aiba acelasi efect.

#9
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
o bucata de cauciuc bituminos este ce ai nevoie, se foloseste la hidroizolatii

#10
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 12.12.2007
Va multumesc tuturor pentru păreri.
Am sa va raspund punctual, mai jos, fiecaruia:

@Naijax Nu am pozat bucata pt ca am aruncat-o intre timp. Si nu e ceea ce ai pus tu in linkul respectiv. Aia e altceva.

@xcit Poate imi poti detalia putin.

@buyonevideo Ba da, un cauciuc din ala este, dar mie imi parea ceva mai mult decat un cauciuc obisnuit. Avea un fel de inserție de panza, parca. Iar faptul ca a devenit casant imi întărește convingerea ca nu era un cauciuc obisnuit.

@giuliani Ai dreptate, acela este.

@loock Multumesc de idei. Ai dreptate. Eu caut ceva care are deja un adeziv aplicat, ca sa fac treaba mai rapida si usoara. Acum...nici sa fac nava spatiala din chiuveta aia nu vreau. Ce simplu, comod si eficient.

@iuliean50 Multam' de idee, dar mi se pare putin cam complicat....nu ca nu as putea sa o fac dar, așa cum am spus si mai sus, caut o solutie deja existenta. Thnx anyway.

@razvan1986 La asta m-am gandit si eu. Si parca, asa cum am zis mai sus, tot ceva de genul asta era si inainte, insa nu sunt sigur. Dar unde pot gasi o bucățică asa de mica de cauciuc bituminos? De obicei se vinde la role, iar mie imi trebuie un dreptunghi de vreo 20X30.

M-am mai gandit sa pun o bucata de cauciuc din acela fonoabsorbant cu care se izolează masinile pe interior. Dar si in acest caz tb sa ma milogesc pe la service-urile care fac astfel de operatiuni, sa imi dea din resturile lor cateva bucatele sa încropesc ceva...

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Exact pentru asa ceva am luat din lidl cu vreo 28 lei banda de exterior/interior pentru reparatii multiple . "Memeasy sos repair tape", extrem de buna , peste aluband din dedeman care e mai scump dar mai subtire . E bitum practic dar are p[utere mare de lipire , am antifonat boxa portabila cu el si de vreo 3 luni nu s-a desprins nimic din ea , la chiuveta practic am imbracat cuva iar apa cand cade nu mai are acel sunet de tabla goala , sunetul s-a estompat .

Attached Files


Edited by ldpe, 17 June 2019 - 19:09.


#12
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 12.12.2007

 ldpe, on 17 iunie 2019 - 19:08, said:

Exact pentru asa ceva am luat din lidl cu vreo 28 lei banda de exterior/interior pentru reparatii multiple . "Memeasy sos repair tape", extrem de buna , peste aluband din dedeman care e mai scump dar mai subtire . E bitum practic dar are p[utere mare de lipire , am antifonat boxa portabila cu el si de vreo 3 luni nu s-a desprins nimic din ea , la chiuveta practic am imbracat cuva iar apa cand cade nu mai are acel sunet de tabla goala , sunetul s-a estompat .

Si nu ti-a mai ramas? Posted Image Ca la Lidl sigur nu mai este...de trei luni...

ASTA o fi buna pentru ce vreau eu? Sau sa raman la folia izolanta auto?

Edited by laurstef, 17 June 2019 - 19:18.


#13
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 12.12.2007
Dar ASTA?
Si as pune doua una peste cealalta pt ca au grosimea de 0,86 mm.

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017

 laurstef, on 17 iunie 2019 - 19:12, said:

Si nu ti-a mai ramas? Posted Image Ca la Lidl sigur nu mai este...de trei luni...

ASTA o fi buna pentru ce vreau eu? Sau sa raman la folia izolanta auto?
Aceea este banda dar are alta denumire .Vad ca si pretul e asemanator , tare ieftin e lidl-ul asta Posted Image dar macar e de calitate , nu se dezlipeste .
Transportul pe courier costa cat banda Posted Image , respectiv cat 10 metri de banda , eu cred ca mai am vreo 1 metru.

Edited by ldpe, 17 June 2019 - 20:12.


#15
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 10.05.2004
Inițiator vorbește despre asta Attached File  DSC_0612.JPG   195.79K   48 downloads

Am pățit și eu la chiuveta din fostul apartament. La momentul respectiv ma gindeam sa lipesc banda dublu adeziva, una lingă alta pe tot fundul chiuvetei. Intre timp ne-am mutat și am lăsat-o asa..

#16
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 12.12.2007
@auto EXACT DESPRE ASA CEVA VORBESC!

Nu se gasesc de cumparat separat si vreau sa suplinesc cu cdvs materialul respectiv.
Era fix de mărimea celui din poza (adica ocupa tot atata spatiu), aproximativ de aceeasi grosime si de aceeasi culoare.
Vreau asa cevaaaaa...Posted Image

Edited by laurstef, 17 June 2019 - 22:16.


#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 25.08.2009
Si la mine s-a intamplat la fel, s-a desprins banda.
O solutie la care ma gandisem dar nu am aplicat-o ar fi spuma poliuretanica aplicata pe zona respectiva. Nu am facut-o deoarece la mine chiuveta este incorporata in blat, este foarte dificil sa o intorc cu fundul in sus pana se intareste spuma. Vad ca s-au propus destule solutii mai devreme, posibil sa iau si eu in consideratie una din ele.

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017

 laurstef, on 17 iunie 2019 - 22:12, said:

Nu se gasesc de cumparat separat si vreau sa suplinesc cu cdvs materialul respectiv.
Era fix de mărimea celui din poza (adica ocupa tot atata spatiu), aproximativ de aceeasi grosime si de aceeasi culoare.
Vreau asa cevaaaaa...Posted Image
Eu ti-am dat solutia simpla, ieftina si eficienta avand in vedere ca am realizat pe chiuveta personala .
Exista asa ceva dar este foarte scump, vreo 70-80 lei o bucata cat vezi acolo pe chiuveta DAR exista si mai bun de la insonorizari auto si firme de renume - si acea bucata de cauciuc butilic originala de pe chiuveta este "furata" tot de la auto ...
Aici gasesti  https://www.be-loud....lver-Door-Pack/
Sau daca vrei sa alegi ai de unde  https://www.be-loud....norizare/Â Â dai clik pe firme , jos, pe pagina
Tot asa de bine gasesti vopsea insonorizanta , numai cu dalta si ciocanul o mai dai jos dupa uscare https://www.be-loud....bration-1,5-Kg/
Daca tot faci ceva fa mai bine decat a fost Posted Image

Edited by ldpe, 18 June 2019 - 07:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate