Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

masini sh cumparate de la noi vs de afara

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007
buna ziua,
deschid un topic ( nu am gasit ceva de genu)  legat de achizitia unei masini second hand
- sh cumparate de la noi din tara cu 0 km si apoi vanduta la 100 000,200 000 km sau la cat le gasesti,
- vs sh cumparate din afara cu 0 km si apoi vanduta cu 100 000,200 000,300 000 poate 400 000 km ca nimeni nu mai stie (chiar si in reprezentata vezi P.S.)
si aici putem sa facem o diferenta si daca cele de afara sunt cumparate direct de client de acolo sau prin intermediar.

multumesc.

P.S. sa nu ducem discutia in alta parte va rog

#2
razvan1997s2

razvan1997s2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.03.2019
sunt jdetopice pe SP ,nu citesti ??
deja imi vine greata cand vad prostii de astea

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
1. exista vreo 341232131 de topice pe subiectul asta
2. o masina cumparata cu 0km nu este SH ci noua
3. ce doresti mai exact sa discutam, care e mai buna sau ce?

Pai ca sa fiu on topic, conteaza foarte mult cine a condus-o. Exista romani care au grija de masiniilor lor, mai putini la numar de exista. Exista nemti care nu au grija de masiniilor lor. Daca vorbim de o masina cu peste 200.000 condusa la noi vs condusa la ei, conteaza foarte mult si starea straziilor (la noi fiind praf), plus aglomeratia (care afecteaza ambreiajul, franele, etc. si la noi la fel este imensa). Etc etc etc.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015
La ce te ajuta diferenta?
La ce ma ajuta pe mine diferenta?

#5
razvan1997s2

razvan1997s2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.03.2019
neamțu e mai zgarcă in ce priveste intretinerea !! daca ar putea ar schimba ulei la 60k
romanu e paranoic ,schimba si la 5 k
drumurile fac difetenta exclusiv !! infrastuctura  !! nimic altceva

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Nu conteaza de unde o cumperi.
O poti lua si de la entitatile superioare de pe Alpha Centauri.
Important este sa fie pe toate rotile
- acte in regula
- sa nu fie facuta din bucati
- sa nu fie de o varsta cu istoria
- sa nu fi fost condusa de o batranica
- sa nu fi stat in garaj
- sa nu fie full de full fara piele

#7
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
E suficient sa va uitati la istoricul masinii, sa-mi ziceti cand vedeti la masina rulata in Romania facturi de mii de euro cu 1-2 ani inainte de vanzare.
Romanii trag cat pot de masini si dupa iti zic "pai da nu e noua boss".

#8
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Totul mege la noroc,iar daca vrei sa faci o comparatie intre acelasi model de masina ca pret o sa iesi mai ieftin daca o iei din tara pt ca te costa drumul actele masinii din germania in jur de 5oo euro,asta daca mergi tu dupa ea.

#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Slick0r, on 17 iunie 2019 - 14:58, said:

E suficient sa va uitati la istoricul masinii, sa-mi ziceti cand vedeti la masina rulata in Romania facturi de mii de euro cu 1-2 ani inainte de vanzare.
Romanii trag cat pot de masini si dupa iti zic "pai da nu e noua boss".
eu am cumparat o masina care inainte de a fi vanduta(2 luni inainte) a avut revizia completa facuta inclusiv cu uleiul cutie automata, antigel, lich frana, etc , plus niste becuri, stergatoare si o sonda lambda si factura a fost de aproape 9000 de lei. La reprezentanta masinii facuta revizia. Inclusiv cauciucuri de iarna noi ca era in toiul iernii cand am luat-o...
Deci se poate, sunt si oameni care tin la masina , indiferent ca o vinzi sau nu...

#10
razvan1997s2

razvan1997s2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.03.2019

 flp014, on 17 iunie 2019 - 15:08, said:

eu am cumparat o masina care inainte de a fi vanduta(2 luni inainte) a avut revizia completa facuta inclusiv cu uleiul cutie automata, antigel, lich frana, etc , plus niste becuri, stergatoare si o sonda lambda si factura a fost de aproape 9000 de lei. La reprezentanta masinii facuta revizia. Inclusiv cauciucuri de iarna noi ca era in toiul iernii cand am luat-o...
Deci se poate, sunt si oameni care tin la masina , indiferent ca o vinzi sau nu...

din Danemarca ?

#11
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 razvan1997s2, on 17 iunie 2019 - 15:09, said:


din Danemarca ?
nope, Constanta. am scris foarte clar "lei".

#12
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 razvan1997s2, on 17 iunie 2019 - 15:20, said:


haidi bre termină te
ulei ,lambda ,lichid de frana si lichid ulei  9000 lei !!!!
da ce ? erau ștergătoare de submarin la banii ăștia ??  toate prostiile le înghițiți !!



in/pe  ce Continent ? ca mi a venit de la Hitleriștii Germani amenda cu 92km/h pe hautobahn urile lor !!!
ma amuzi, dar nu e nimic , viata merge inainte :)
Reciteste si intelege ce inseamna revizie completa plus aditionale. Si sa stii ca la unele masini stergatoarele pot fi si 100 eur/bucata ....

#13
razvan1997s2

razvan1997s2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.03.2019
9000 lei  :) :)  da ce bre ,i a schimbat motor :):)
ce mai puneti botu la facturi umflate cu 990%  :) :)

am un Cocărlan de ăsta de vecin cu auto cumpărată ,proaspăt adusă din DE de la bișhnițzari cu ,,texte,,
e treabă de vreo 5-6 ani !
un golf breack :) achiziționat cu 87 k ,mașină de 11 ani :)
mă pufneste rasul instant la care Cocărlanu îmi zice nervos :
,,ce răzi ca prostul !!? nu vezi că aici la șofer mocheta e roasă de la tocurili unei Doamne care a condus această auto  in DE !??
:))
ok ,zic ,imi cer scuze ,n am știut !! și astăzi PROSTANU e convins că ligheanu are km reali

#14
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 razvan1997s2, on 17 iunie 2019 - 15:36, said:

9000 lei  Posted Image Posted Image  da ce bre ,i a schimbat motor Posted ImagePosted Image
ce mai puneti botu la facturi umflate cu 990%  Posted Image Posted Image


nu vad unde am scris ca e vorba de un Logan probabil... :))))
Sunt masini si masini, nu asta e ideea ci faptul ca sunt oameni care isi tin masinile intretinute cum trebuie si la timp.

#15
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008

 razvan1997s2, on 17 iunie 2019 - 15:05, said:

esti habarnist 100% . Neamtu rupe masina n gura cat e in garantie !!  esti ZERO total  .taci din gură și fâ nani !!

Pana sa trimiti tu pe altii la nani, vezi ce faci cu limbajul, ca poate te trimite pe tusa!
Numa' zic...

#16
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

 razvan1997s2, on 17 iunie 2019 - 14:49, said:

sunt jdetopice pe SP ,nu citesti ??
deja imi vine greata cand vad prostii de astea

eu nu am gasit topicuri de genu

 business11, on 17 iunie 2019 - 14:52, said:

1. exista vreo 341232131 de topice pe subiectul asta
2. o masina cumparata cu 0km nu este SH ci noua
3. ce doresti mai exact sa discutam, care e mai buna sau ce?

Pai ca sa fiu on topic, conteaza foarte mult cine a condus-o. Exista romani care au grija de masiniilor lor, mai putini la numar de exista. Exista nemti care nu au grija de masiniilor lor. Daca vorbim de o masina cu peste 200.000 condusa la noi vs condusa la ei, conteaza foarte mult si starea straziilor (la noi fiind praf), plus aglomeratia (care afecteaza ambreiajul, franele, etc. si la noi la fel este imensa). Etc etc etc.

1 eu nu am gasit topicuri...poate imi dai u un link de la unul
2 nu ai inteles ce am scris ,eu am zis daca cumpar eu o masina,de la cineva = SH si ala daca a cumparat-o de noua = 0 km
3 achizitie,...de unde spuneti voi ca e mai bine de cumparat masina din Romania de la persoana care a cumparat-o de noua de aici,de afara,de la persoana care a cumparat-o de noua de acolo sau de afara de la persoana care a cumparat-o de noua de acolo,dar adusa in Romania de cineva care o vinde???

si pana la urma,ai inteles ce vroiam sa zic....luand in considerare ce ai mai scris....

 Tsunnnami, on 17 iunie 2019 - 14:53, said:

La ce te ajuta diferenta?
La ce ma ajuta pe mine diferenta?

ma ajuta diferenta sa stiu daca merita sa cumpar o masina de la o persoana care a cumparat masina din Romania de noua si acum o vinde, sau nu.
acelasi lucru te ajuta si pe tine,daca te intereseaza....

#17
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

 razvan1997s2, on 17 iunie 2019 - 16:15, said:

după 12 ani de SP ești varză total .mergi exclusiv la bișhinițari de cumpără !!


in astia 12 ani,eu am facut multe,nu am stat minut de minut pe Forum sa citesc ce scrie fiecare....si mai ales de masini...nu ma interesau la vremea aia.....ei bine,uite ca a venit vremea sa ma intereseze
ai fost primul care mi-a raspuns,si vad ca esti foarte promp...tu mai ai viata,sau toata ziua si toata noapte esti pe calc.
lasa-i pe cei care se pricep sa comenteze..
tu daca ai cont din 2019 pe forum,fie abia ai permis,dar te pricepi la toate,fie ai comentat aiurea si prin alte parti si ti-au blocat contul si acum ti-ai facut altul....
iti multumesc de interes

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008

 flp014, on 17 iunie 2019 - 15:08, said:

eu am cumparat o masina care inainte de a fi vanduta(2 luni inainte) a avut revizia completa facuta inclusiv cu uleiul cutie automata, antigel, lich frana, etc , plus niste becuri, stergatoare si o sonda lambda si factura a fost de aproape 9000 de lei. La reprezentanta masinii facuta revizia. Inclusiv cauciucuri de iarna noi ca era in toiul iernii cand am luat-o...
Deci se poate, sunt si oameni care tin la masina , indiferent ca o vinzi sau nu...
daca ai avea o masina de vfanzare,de ce ai baga bani multi in ea?

drumurile,combustibilul,intrtetinerea fac diferenta,devine tot mai greu sa cumperi o masina rulata buna,indiferent din ce tara cumperi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate