Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Investitor/colaborator pentru afacere.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
SAlexandruS

SAlexandruS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2019
Salutare.

Sunt interesat sa investesc o suma de bani intr-un mini proiect. Pe scurt vreau sa import anumite chestii din China.
Daca este cineva interesat sa ne asociem sau are deja ceva in derulare putem sa stam la o poveste si sa vedem daca ne intelegem.
Orice idee/sfat propunere o astept cu mare nerabdare.

Multumesc pentru timpul acordat!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce vrei să imporți ?

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sfatul e ca trebuie sa fie ceva de nisa. Altfel cam tot ce s-a putut importa din China ,s-a cam importat.

#4
SAlexandruS

SAlexandruS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2019
In principiu vreau sa import chestii de copii. sa iau cantintati mari(4000buc+/produs)

Dani, ma gandesc in felul urmator..daca sunt 1000+ site-uri care vand cani si un prieten acum l-a deschis si pot sa-i zic ca-i merge..consider ca toata treaba o face reclama si cat de serios esti ca importator/distribuitor, ce calitate oferi.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ce vinzi tu e deja pe Emag la un preț aproape de al tău, deja e lămurită treaba.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,666
  • Înscris: 13.07.2011
In primul rand cauta producatori (fabrici) chinezi care se ocupa de asa ceva si au experienta pe piata europeana. Ai nevoie de produse dintr-un material care sa indeplineasca criteriile si standardele europene, altfel risti sa mai ajung si la puscarie daca se intampla ceva doamne fereste cu produsele.

4000buc pe produs pot inseamna si 10centi bucata, acum nu stiu despre ce produse vorbesti, ce volum de achizitionare ai in monede vorbind, pentru ca si pe chinezi asta ii intereseaza. Cu cat volumul este mai ridicat cu atat isi dau silinta mai mult. In China exista agenti de vanzari care se ocupa cu cautarea de producatori, si iti rezolva toate problemele. Platesti un comision dar nu asta sa fie problema.

Dupa care calculeaza-ti pretul final al unui produs (dupa ce iti acoperi toate costurile si iti ramane si de o paine) si compara preturile tale cu ceva gaseti pe Amazon sau pe internet. Daca reusesti sa oferi preturi mai bune ca ei atunci go for it, daca ai preturi asemanatoare, atunci o sa ai nevoie de un USP puternic, de un support de nota 10, de ceva mai special care sa ii motiveze pe clienti sa cumpere de la tine, si daca preturile sunt mai ridicate, atunci nu te apuca.

Edited by business11, 17 June 2019 - 12:11.


#7
SAlexandruS

SAlexandruS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2019
In mare parte produsele nu prea le gasesti pe Emag.

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Oricum daca vrei sa vinzi rapid trebuie sa cheltui o suma considerabila si pe promovare.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
Problema este ca trebuie sa ai un depozit iar marfa sa fie deja in acest depozit.
Din China pana in Romania marfa poate face si 50 de zile pe drum si nu cred ca te asteapta nimeni atata timp.
Asta inseamna ca la inceput doar vei investi (cred ca min. 3 luni trebuie bani bagati) iar eventualul profit incepe sa curga abia dupa vreo 6 luni (asta daca esti norocos)  

Pe mine m-ar interesa o astfel de colaborare dar am cateva intrebari ;
- depozit exista ?
- societate/firma exista ?
- cati vor fi implicati in aceast "mini proiect" ?
- despre ce suma de bani vorbim ?
- promovarea cum se va face ? Exista un site ceva ?

Cam atat deocamdata

Edited by Naijax, 17 June 2019 - 12:26.


#10
SAlexandruS

SAlexandruS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2019
@Naijax:
- depozit exista ? - exista
- societate/firma exista ? exista.
- cati vor fi implicati in aceast "mini proiect" ? pana in acest moment sunt doar eu. ( ideea mea este sa mai fie inca cineva. sa zicem ca daca sunt mai mult de 2 colaboratori..la cum e romanul treaba incepe sa miroase urat..)
- despre ce suma de bani vorbim ? despre suma de bani, nu pot sa-ti zic ceva anume. depinde si de respectiva persoana in ce directie doreste sa mearga. sa zicem la inceput ca eu vin cu mai mult.
- promovarea cum se va face ? Exista un site ceva ? site-ul se poate face usor. nu acolo e problema. promovarea o sa se face strict pe facebook/ bannere site-uri listare emag/ + site in top google.

Edited by SAlexandruS, 17 June 2019 - 12:40.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
ce anume astepti de la acest "colaborator"?
ce trebuie sa aduca el si ce aduci tu?


ps: chestia cu "despre suma de bani, nu pot sa-ti zic ceva anume" in principiu descalifica aproape orice tentativa de a incepe vreo afacere. suna ca si cum n-ai un plan clar, doar vise despre cai verzi.

Edited by _Smiley_, 17 June 2019 - 14:00.


#12
SAlexandruS

SAlexandruS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2019
Sa zicem ca un maxim de aproximativ 30K E investesc eu.
Si din partea lui astept ori o idee noua, ori sa lucram la ideea mea impreuna + ceva capital si din partea lui.

#13
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.11.2005

 waterman, on 17 iunie 2019 - 12:07, said:

Dacă ce vinzi tu e deja pe Emag la un preț aproape de al tău, deja e lămurită treaba.
Emag e unul din cele mai scupe site-uri din Romania.Incearca sa cumperi direct de la cel care vinde si pe marchetul emag si o sa platesti acel produs cu 5-10% mai putin.Comoditatea de acumpara orice produs de la ei se plateste.

#14
SAlexandruS

SAlexandruS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2019
Am zis doar ca produsele o sa fie listate in paralel si pe Emag, nu doar acolo.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005

 Naijax, on 17 iunie 2019 - 12:26, said:

Pe mine m-ar interesa o astfel de colaborare dar am cateva intrebari ;
- depozit exista ?
Din poveștile auzite nu e musai.
Produsele pot fi păstrate în vamă în containere. Dacă nu sunt perisabile, evident.
În acest fel nu se plătesc taxele vamale la toată marfa o dată, ci fix pe cantitatea ce se scoate din container la un moment dat.

#16
SAlexandruS

SAlexandruS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2019
Am o intrebare si nu vreau sa deschid alt tipic. Daca vreau sa import niste substanțe chimice? In ce conditii trebuie? Ce aprobări trebuie? Cum se calculează costul de transport?

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
ERATĂ:
Mai sus am zis "păstrate în vamă".
Corect este "păstrate în zona liberă".
:)

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 SAlexandruS, on 17 iunie 2019 - 11:54, said:

Salutare.

Sunt interesat sa investesc o suma de bani intr-un mini proiect. Pe scurt vreau sa import anumite chestii din China.
Daca este cineva interesat sa ne asociem sau are deja ceva in derulare putem sa stam la o poveste si sa vedem daca ne intelegem.
Orice idee/sfat propunere o astept cu mare nerabdare.

Multumesc pentru timpul acordat!

Io zic sa nu te bagi, iti pierzi banii, e pacat, nu te pricepi la asa ceva

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate