Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Plata Taxe Venit Adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Salutare, băieți! Pe scurt problema mea este următoarea. De vreo 2 ani câștig ceva mărunțis din youtube. Anul acesta au început să vină destul de mulți bani... prea mulți încât să mă simt în siguranță să merg pe burtă. Nu mă deranjează să plătesc taxe... ba din contra, doar că îmi este foarte silă de proces.

Pe internet găsesc multe variante și povești, iar să mă duc să întreb la ANAF... îmi e și frică de ce răspunsuri o să primesc. Aș vrea să știu dacă cineva de pe forum își declară anual veniturile din Adsense și cum procedează... Dacă are bunăvoința să îmi explice pas cu pas rămân dator cu o bere.

Eventual aș vrea să evit PFA/SRL.. Sunt pur si simplu un tip care face clipuri pe youtube, nu caut să îmi complic viața cu astfel de chestii.

Vă mulțumesc mult!

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mai sint 180 de topicuri similare.
Concluzia / sfatul general este sa-ti bagi picioarele in ANAF.
Daca vrei neaparat, pentru batrinete, iti platesti singur pensie / sanatate.
Ai venituri, prin banca, de peste 10.00 coco / luna ?!
Probabil ca nu, deci probabil nu vei fi raportat automat de banca la ANAF.

Totusi, daca vrei sa-ti platesti si taxe / impozite, am impresia ca singura posibilitate este pe persoana juridica: PFA / SRL / PFI.
La noi nu prea e ca la americani, cu impozitul ala pe persoana fizica si alte alea...
Se pare ca la PFI este o declaratie unica... deci n-ai trebui sa fie complicat: https://www.avocatne...sii-libere.html
Si infiintare PFI: https://blog.reinven...i-se-adreseaza/
Cauti pe google daca vrei sa-ti faci PFA.... s-ar putea sa nu te incadrezi la PFI....

Edited by buyonevideo, 17 June 2019 - 10:24.


#3
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
Salut poi nu ti-o complica... ai firma ? daca faci clipuri din placere din placere sa ramana ... !!!! de exemplu daca pe mine ma intreba cineva de unde vin banii voi spune ca am o bunica in nederland ....Posted Image Posted Image Posted Image

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Parca mergea, ca persoana fizica sa declari un venit si sa platesti 16% impozit pe el.
E cam la fel ca si chiriile, nici pentru alea nu trebuie sa ai firma dar le poti declara ca persoana fizica.

#5
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Ce inseamna destul de multi bani ? Faci 500-1000 de euro pe luna din asta ? Daca nu eu nu m-as deranja prea tare cu chestia asta...

Din curiozitate ce fel de clipuri postezi ? Daca nu vrei sa spui, inteleg, nu e problema.

Edited by vidiandrei, 17 June 2019 - 11:02.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 sorin147, on 17 iunie 2019 - 10:51, said:

Parca mergea, ca persoana fizica sa declari un venit si sa platesti 16% impozit pe el.
E cam la fel ca si chiriile, nici pentru alea nu trebuie sa ai firma dar le poti declara ca persoana fizica.

Impozitele sunt mult mai mici in cazul in care le declaram ca venituri ale unui SRL, platind astfel doar 3% ca si impozit pe venit (in cazul unei microintreprinderi, adica un SRL cu cifra de afaceri mai mica de 65.000 eur) fata de 16% [pe persoana fizica]
http://www.luizadane...google-adsense/

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu mai e impozitul 16% ci 10% de minim 3 ani. Pe ce lume traiti, frate.

@initiator - le declari ca venituri din alte surse si aia e...

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, nu e 16, e 10, nu era trecuta data la acel articol si nici nu era actualizat.
Dar tot e mai mare decit 3, nu ?!
Pe de alta parte, se incadreaza la venituri pe persoana fizica aceste venituri ?

#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 buyonevideo, on 17 iunie 2019 - 11:26, said:

Pe de alta parte, se incadreaza la venituri pe persoana fizica aceste venituri ?

Daca sunt venituri cu caracter intamplator, ocazional, nu trebuie musai SRL sau PFA si se pot declara la Art. 114 venituri din alte surse - alin g)  

g) veniturile din activități, altele decât cele de producție, comerț, prestări de servicii, profesii liberale și din drepturi de proprietate intelectuală, precum și activități agricole, silvicultură și piscicultură, pentru care sunt aplicabile prevederile cap. II - Venituri din activități independente și cap. VII - Venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură;

E o prostie din partea ANAF ca nu clasifica drku in capitol separat la Alte surse - veniturile intamplatoare..

Edited by Kres, 17 June 2019 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate