Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Camera cu cea mai bună/fidelă reproducere a culorilor.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt multe mituri pe lumea asta, mai mult sau mai puțin subiective în legătură cu modul de reproducere a culorilor.
Unii dintre noi trag RAW/ARW și teoretic ar trebui să nu existe nicio intervenție a camerei asupra imaginii. Ceea ce este fals, toate camerele intervin. Nu s-ar putea altfel.

Iată mai jos un clasament de la care se poate începe o discuție.

https://www.pdnonlin...duction-ranked/

#2
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
https://www.amazon.c...4?tag=thbefe-21

Nu cred ca se poate socoti camera. Am postat ca sa ma aflu-n treaba.

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Fujifilm, Sony, Leica. nimic nou. Fujifilm au o experienta vasta in domeniul vizualului atat B&W cat si color, Sony mereu a avut idei revolutionare in momentele cele mai proaste, si Leica, e Leica. Si apoi Panasonic, Nikon si Canon. Top dominat de Japonezi. as intended.

Edited by Al3xandru35, 17 June 2019 - 11:04.


#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Asta în măsura în care putem lua de bun ce zice testerul acolo.
Par a fi serioși dar în ziua de azi, e greu să crezi că rezultatul nu este "biased" într-o direcție sau alta. :)

#5
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Ideea e că mai mult depinde pe ce ecran e afișată poza/pe ce hârtie și cu ce tuș e printată. Acolo se vede diferența. Tweak-urile producătorilor de camere foto sunt insesizabile pe majoritatea monitoarelor/hârtiilor fotografice

#6
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Daca vrei sa iti apară culoarea fidela, oricum îți trebuie un calibrator de culori gen Passport color checker...trebuie să ii arăți clientului imaginea pe monitorul tău, in lumina in care l-ai calibrat, într-un profil de culoare convenit...sau, un print făcut la cineva care își face recalibrarile printerului, în mod regulat...
    Restul e cancan, sau ceva pe aproape...ca unele camere sunt mai sensibile la culoarea roșu față de altele (si, implicit au o adancime mai bună), asta e altă poveste....
    Ai raw, ai camera raw, lightroom, capture one etc.....oricum, daca culoarea va fi postata pe web, deci srgb, pe mai multe monitoare.... E o mica ruletă...

Roșu va fi tot timpul problematic, poate si datorită faptului ca are frecventa cea mai scurta..

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Corect ce spuneți.
Până la un moment dat am încercat să păstrez un flux cât mai corect de la captură până la imaginea finală, inclusiv în print, pentru mine, acasă. Foarte greu și nu am fost mulțumit de rezultat.
Acum setez culorile pentru print într-un mod total diferit de cel pentru a vedea acea imagine pe un display. Deși am un display bunuț pentru foto/video.
Imprimanta nu poate fi calibrată orice i-ai face și m-am obișnuit să scot cu ea exact așa cum trebuie modificând cadrele special pentru ea. Canon Seplhy CP1200.

#8
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostDizlpower, on 17 iunie 2019 - 13:21, said:

Roșu va fi tot timpul problematic, poate si datorită faptului ca are frecventa cea mai scurta..
Roşu e handicapat şi de energie (din cauza frecvenţei mici). Frecvenţa e cea mai mică. Lungimea de undă e cea mai mare (700 nm). Problema roşului şi a albastrului este filtrul Bayer. La Fuji ai filtrul lor care induce alte probleme la demozaicare.

Edited by baloo2009, 17 June 2019 - 16:50.


#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005
Conteaza ce ii place clientului. Restul nu conteaza. Am invatat pe pielea mea Posted Image

Stiu ca e off-topic :)

Edited by mircea812, 17 June 2019 - 19:09.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu ești deloc offtopic. În cazul respectiv, ăsta este adevărul și știi cum e, nu te poți căca în gustul omului :D

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 17 iunie 2019 - 08:57, said:

Iată mai jos un clasament de la care se poate începe o discuție.

https://www.pdnonlin...duction-ranked/
Interesant, deci cumva senzorii mici la iso 160-200 bat senzorii mari la iso 64-100?

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da. Este posibil să se întâmple asta.
iso minim la Olympus E-m1Mk2, dacă nu mă înșel este 200.
Oricum, comportamentul iso în funcție de aparat și senzor este ciudățel. Am să dau exemplu Sony și sper să nu se ridice iar părul pe spinare la cineva ( :D ) care la iso 640-800, are mai mult zgomot decât mai sus de 800. 1000 1200, poate fi mai curat decât iso 640. Oricum, este observabil doar la nivel de pixel, nu s-ar putea spune că cineva în utilizarea normală întâmpină vreo problemă în sensul ăsta.
Eu am pățit zgomot și la iso 200 pe ARW/RAW necomprimat. Și expunere corectă dar erau niște umbre mai pretențioase și... Pe RAW comprimat sau JPEG nu se pune problema să existe ceva.

#13
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Mie mi s-a părut la Fuji, ca nu are adâncime suficientă pe roșu...poate mi s-a părut, dar cand faci un portret, de exemplu, Fuji vs Canon, parca tonurile pielii sunt mai plate, parcă se contopesc oarecum....poate e si din cauză ca eu compar crop cu full frame, poate ca nu...

Nu sunt eu mare fotograf, dar cand te sâcâie ceva....:) asta a fost un mic motiv, pentru care am vândut Fuji X-t3 si ce mai aveam și am sărit la Sony mirrorless (nu la Canon)...

Nu zic ca o sa rup gura târgului, dar măcar o sa fiu împăcat...:)

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 17 iunie 2019 - 22:36, said:

care la iso 640-800, are mai mult zgomot decât mai sus de 800. 1000 1200, poate fi mai curat decât iso 640. ..
Nu baga NR pe RAW la iso mare de pare mai curat decat iso mic?

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu exista NR pe RAW. Povestea aia cu disparutul stelutelor a fost la primul firmware si era pentru anularea hot pixels, nu a zgomotului. Bine, si pixelii aia aiurea tot la zgomot ar putea fi introdusi.
In prezent nu mai exista nicio anomalie de genul ala.

#16
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ba exista NR pe RAW.
Dar probabil Reactor2015 se refera la senzorii dual gain.

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu ar trebui sa fie.
Eu oricum am totul dezactivat, nu doar NR ci si orice alte "tratamente" ale imaginii făcute din camera. M-am obisnuit asa.

#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Toti producatorii aplica diverse prelucrari asupra imaginii, inainte de a o salva intr-un fisier RAW. De obicei e OK.
Sony star-eater se datora unui noise reduction pentru expuneri lungi, care inca se mai aplica dar acum e aproape insesizabil - nu mai mananca stele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate