Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

CTI la UNIBUC sau la AC/ETTI

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
TheDinozaur

TheDinozaur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2019
Salut,

Nu stiu ce facultate sa aleg. Eu am terminat anul acesta profilul stiinte ale naturii (la un liceu destul de bun) si n-am mai facut info din a 10-a... Stiu mate si fizica destul de bine chiar daca am facut m2, am rezolvat din admiterile date de la poli (2005-2018) si in general nu reusesc sa fac la mate si fizica 1/2 din 15/18 (se dau 15 prob de vreo 2 ani). La unibuc la cti am mai facut din admiteri, as fi intrat cam cu 8,5 in 2018 de ex (poate si mai mult daca eliminam din variante la prob grele si le nimeream, etc). La info m-am oprit pe la bubble sorting, cautari secventiale/binari, capitolul cu vectori etc. N-am apucat sa facem si matrici, dar m-am mai uitat despre ce e vorba... M-as apuca de info dupa ce termin cu admiterea in vacanta sa incerc sa recuperez ce s-a mai facut...
Credeti ca m-as descurca in facultate (cu info de acel nivel...) ?
Care dintre ele ar fi o alegere mai buna ?
merita sa ma risc sa dau la Automatica cti in loc de electronica cti (pe langa ca dau si la unibuc oricum) ? - sunt cam mari mediile, de ex anul trecut a fost 9,17 si nu stiu in ce masura as fi intrat (ori as fi intrat la limita, ori n-as fi intrat), depinde si de ce fac la examen, de media de bac etc...
Ceva java se face prin facultate ? dar php (ma refer la automatizari, de ex sa lucrez cu baze de date, api-uri, etc..) ?

Edited by TheDinozaur, 16 June 2019 - 21:23.


#2
nOsfeRa2

nOsfeRa2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.06.2019
Nici una nici alta.
Recomand Academia de Tehnica Militara iar ca facultate : Facultatea de Sisteme Informatice şi Securitate Cibernetică

https://www.mta.ro/f...te-cibernetica/

Iesi (daca termini) cu diploma de inginer plus grad militar.

#3
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018

View PostnOsfeRa2, on 16 iunie 2019 - 21:46, said:

Nici una nici alta.
Recomand Academia de Tehnica Militara iar ca facultate : Facultatea de Sisteme Informatice şi Securitate Cibernetică

https://www.mta.ro/f...te-cibernetica/

Iesi (daca termini) cu diploma de inginer plus grad militar.

Mai bine taci ca vorbesti prostii.

@OP

Asta depinde numai de tine. Daca zici ca te descurci, da admitere la amandoua.



View PostTheDinozaur, on 16 iunie 2019 - 21:21, said:

Ceva java se face prin facultate ? dar php (ma refer la automatizari, de ex sa lucrez cu baze de date, api-uri, etc..) ?


Nu crezi ca este o intrebare foarte proasta, pt. cineva care vrea sa studieze informatica? Daca tu nu cauti sa te informezi, cum crezi ca vei face fata acestui domeniu care se schimba de la an la an. Sa nu crezi ca o sa ramai toata viata un "sclav pe plantatie"  care scrie cod ca o maimuta. Vezi ca fiecare facultate are afisat undeva pe site, materiile de studiu in cei 3-4 ani.

Deja, inteligenta artificiala a inceput sa isi cam scrie singur codul necesar. Adio, testeri!

#4
nOsfeRa2

nOsfeRa2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.06.2019

View PostPatiserul, on 16 iunie 2019 - 23:01, said:


Mai bine taci ca vorbesti prostii.


Argumenteaza.

#5
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018

View PostnOsfeRa2, on 16 iunie 2019 - 23:13, said:

Argumenteaza.
Pt. ca facultatea aia nu e cautata si cu siguranta nu te pregateste pt. piata muncii. Marea majoritatea studentiilor prefera fie Informatica de la o Universitate, fie Politehnica.

Mai are rost sa mentionez profesorii, colectivul.

Edited by Patiserul, 17 June 2019 - 00:50.


#6
nOsfeRa2

nOsfeRa2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.06.2019
Nu mai sunt la curent care este concurenta acum insa cand am dat eu la facultate in 1997,initial am vrut sa aleg ATM-ul...la sectia de Calculatoare atunci au fost 8 si ceva pe un loc...ultima medie daca-mi aduc aminte bine a fost 8 si ceva.

#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Daca vrei ceva serios , dai la Calculatoare la UPB. In anul 2 o sa faci o gramada de java , o sa ai teme de mii de linii de cod asta ca sa nu te plictisesti. O sa faci si baze de date , stai linistit ca nu o sa le duci lipsa. In concluzie depinde ce doresti, la CTI la unibuc nu se face atat de serios carte, ma refer la materiile de programare , ca la poli esti pus sa faci multe chestii daca vrei sa promovezi ,pe care trebuie sa le inveti singur , ca nu te prea invata nimeni nimic. Le povesteam ce teme facem noi la rpogramare si la ei nici vorba asa ceva.

Edited by exydos, 17 June 2019 - 09:28.


#8
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019

View PostnOsfeRa2, on 16 iunie 2019 - 23:13, said:

Argumenteaza.
Cam tarziu sa dea acum la ATM,probele medicale,fizice si psihologice s-au dat.
Admiterea e foarte grea si dupa ce termini esti legat de mediul miitar,asta daca nu vrei sa platesti 10.000euro sa poti pleca din sistem.
E si normal sa platesti aceasta suma,ei investesc in tine timp de 4 ani(cazare,mancare,haine,invatatura).
Iesi 'mare' ofiter si avansezi in grad,dar nu-ti poti negocia salariul,incepi cu 4000lei si ramai pe acolo cativa ani.
Trebuie sa fii mereu pregatit la datorie si sa mergi cand esti chemat,sunt reguli stricte pe care trebuie sa le respecti ca angajat al armatei.

#9
TheDinozaur

TheDinozaur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2019
Nu sunt interesat de atm sau orice legat de facultati militare..
@exydos Ms de raspuns, din ce am inteles si eu la upb se face mai multa carte, dar mai ai timp de altceva? Nu zic de un job, ci pur si simplu sa ai si cateva ore pt tine, sa te mai uiti la un film sau sa iesi undeva sau chiar sa poti dormi macar 7-8 ore pe zi? Nu de alta, dar nu cred ca as face fata la invatat si teme non-stop..pot sa incerc, dar nu stiu ce sa zic...Stiu ca in facultatatile de inginerie e mult de invatat, etc dar totusi... Nici nu vreau ceva lejer ca la Spiru Haret sau mai stiu eu ce, dar nici ceva imposibil... La informatica economica la ase cum o fi?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTheDinozaur, on 16 iunie 2019 - 21:21, said:

Care dintre ele ar fi o alegere mai buna ?
Scopul fiind care? Descrie prin cuvintele tale ce vrei sa profesezi. Chiar daca presupun si eu, sa vedem orientarea ta.

View PostTheDinozaur, on 16 iunie 2019 - 21:21, said:

merita sa ma risc sa dau la Automatica cti in loc de electronica cti?
CTI de la Electronica nu e ce-ti imaginezi. E electronica. De asta zic sa spui ce vrei lucrezi inainte de a alege o cale.

View PostTheDinozaur, on 16 iunie 2019 - 21:21, said:

Ceva java se face prin facultate ? dar php (ma refer la automatizari, de ex sa lucrez cu baze de date, api-uri, etc..) ?
Astea-s instrumente. Scule. Unelte. Si le tot schimbi in viata profesionala. Nu faci facultatea pentru ele ci pentru stiinta domeniului care-i mai presus de "lopata".
Desigur ca vei folosi unele pentru a exemplifica stiinta studiata.

View PostTheDinozaur, on 17 iunie 2019 - 12:33, said:

La informatica economica la ase cum o fi?
Deci tu nu vrei inginerie, proiectare hardware si altele asemenea din moment ce te duci, virtual, oriunde, oricum. Asa ca descrie ce vrei sa lucrezi. Si trage un ochi pe materiile de studiu, sa faci o diferenta macar la acest nivel.

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2019 - 13:12.


#11
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Iti recomand informatica la universitate daca vrei programare ,iesi cel mai castigat!

#12
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostPatiserul, on 16 iunie 2019 - 23:01, said:



Deja, inteligenta artificiala a inceput sa isi cam scrie singur codul necesar. Adio, testeri!

Lasa ca si tu vorbesti doar ca sa nu taci. Asa fara argumente. Nu o sa dispara testerii, nu iti fa tu probleme.

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011
Nici una. A.f.a.r.a.

Facultatile sunt destul de putin conectate la piata muncii, vei cam invata singur lucrurile, dincolo de Intros... Ah, daca nu pricepi OOP, baze d edate, daca nu intelegi ce e ala un triggger, un senzor, o dioda, atunci da, ai nevoie de fcaultate.

#14
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

 TheDinozaur, on 17 iunie 2019 - 12:33, said:

Nu sunt interesat de atm sau orice legat de facultati militare..
@exydos Ms de raspuns, din ce am inteles si eu la upb se face mai multa carte, dar mai ai timp de altceva? Nu zic de un job, ci pur si simplu sa ai si cateva ore pt tine, sa te mai uiti la un film sau sa iesi undeva sau chiar sa poti dormi macar 7-8 ore pe zi? Nu de alta, dar nu cred ca as face fata la invatat si teme non-stop..pot sa incerc, dar nu stiu ce sa zic...Stiu ca in facultatatile de inginerie e mult de invatat, etc dar totusi... Nici nu vreau ceva lejer ca la Spiru Haret sau mai stiu eu ce, dar nici ceva imposibil... La informatica economica la ase cum o fi?
Daca mai ai timp, depinde de tine , unii fac temele la programare intr-o saptamana , altii in cateva ore. Dar da , daca vrei sa participi la toate cursurile cam iti ramane putin timp liber , dar nicicum nu e inexistent. Dar mai bine sa n ai timp decat sa l pierzi. La ase e mai usor , adica ai mai putine cursuri , seminare , mai putine cerinte si ai mai mult timp. Depinde ce iti place tie , fizica cu info sau economie cu info. Sa fiu in locul tau as alege ase , sa am timp sa invat ceea ce imi place, dar daca nu stii ce iti place poate ar fi o  alegere buna poli. Ai timp de un film, de tine asta daca nu vrei sa iai 10, dar depinde de la om la om, nu iti cunosc capacitatile ca sa ti zic cat timp iti ramane.

Edited by exydos, 03 July 2019 - 09:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate