Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

De ce exista atat de putini pesionari cu stagiul complet de cotizare ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#91
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Adică tu ai făcut evaziune fiscală și ceri ajutor de la stat ?

Ai înșelat statul și acum ceri ajutor de la stat ?

Pentru că cei care nu lucrează cu acte fac evaziune fiscală.

Edited by PlatonX, 16 June 2019 - 11:14.


#92
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
@kres are dreptate aici. sunt sate in care oamenii traiesc din cresterea animalelor. care sunt la 30-40 km de un loc de munca. cel mult poate sa lucreze unul din ei si celalalt sa se ocupe de gospodarie. dar salariile sunt prea mici si munca prea multa ca sa faca asta.
daia multi prefera sa munceasca afara pe rand. 3 luni=scoti un 3000 de euro.
pana la urma daca stiu sa stranga de bani si sa fie destepti, o sa aiba o pensie la fel cam ca unu care a cotizat din salariu minim+ ceva bani la banca din munca de afara.

Edited by bobitad, 16 June 2019 - 11:19.


#93
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbobitad, on 16 iunie 2019 - 11:19, said:

o sa aiba o pensie la fel cam ca unu care a cotizat din salariu minim+ ceva bani la banca din munca de afara.

asta in conditiile in care-si plateste "din mina" banii pentru pensie, altfel... si cum multi nu o fac, cind vine vremea, stau si pling.

#94
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostPlatonX, on 16 iunie 2019 - 11:13, said:

Adică tu ai făcut evaziune fiscală și ceri ajutor de la stat ?

Ai înșelat statul și acum ceri ajutor de la stat ?

Pentru că cei care nu lucrează cu acte fac evaziune fiscală.

Supravietuirea nu este o munca fara forme deci nu ai ce evaziune fiscala sa faci. Ah.. daca vinzi la piata pe taraba, e alta situatie.. dar daca vinzi sporadic una-alta din propria ograda.. pentru a putea supravietui si a nu intinde mana la stat, ce evaziune sa fie?  Daca nu am avea un stat condus de tampiti, ar trebui incurajata gospodaria de subzistenta pentru ca se reduc numarul ajutoarelor sociale platite de stat.

Daca cifra somajului oficial ar fi corectata cu toti cei care nu se afla in nicio evidenta intrucat isi vad de viata lor, cifra somajului in Romania ar bate lejer 40%.. pentru ca asta e cifra corecta.

#95
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPlatonX, on 16 iunie 2019 - 08:25, said:

Logica mea este simpla: trebuie sa lucrezi undeva, nu ai cum sa stai acasa cu anii. Cat te vor tine parintii acasa ?
Si atunci, daca lucrezi undeva, automat ai si vechime. Daca lucrezi la negru, a cui este vina, de ce accepti sa lucrezi la negru ? Si de ce schimbi zeci de locuri de munca ?
Si fara logica ta, e si mai simplu: muncesti la negru cativa ani, acumulezi rezerve materiale si te doare-n cur de pensii si sitemul de pensii.

#96
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postr_murphy, on 16 iunie 2019 - 11:27, said:

asta in conditiile in care-si plateste "din mina" banii pentru pensie, altfel... si cum multi nu o fac, cind vine vremea, stau si pling.

Foarte multi nu au vechimea minima de pensionare intrucat au lucrat foarte putin cu contract de munca.  Pe vremuri (acu vreo 25 de ani) aveam si eu un mic butic (l-am inchis cu forfetarul lu Pogea). Fata care a lucrat in magazin era de la tara si, avea atunci vreo 35 de ani.. Dupa ce a lucrat vreo 5 ani la mine, n-a mai gasit nimic (ca s-au inchis multe pravalii) si s-a apucat de agricultura de supravietuire si vandut diverse pe la piata.. Nu stiu daca are 10 ani legati ca si vechime in munca (cu CAS platit pe cartea de munca) desi a mai muncit pe ici pe colo.. Si ca ea sunt multi..  Oamenii astia nu mor de foame dar nu au ani suficienti de pensie.

Sistemul actual de pensii e tembel. Pleaca de la premisa ca omul munceste 25-30 de ani cand el munceste de fapt (din motive obiective) 10-15 ani.

Edited by Kres, 16 June 2019 - 11:33.


#97
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPlatonX, on 16 iunie 2019 - 09:11, said:

Ce vor face acesti oameni la 65 de ani cand nu vor mai putea lucra si nici nu vor avea pensie ? Daca au copii - presupun ca vor fi la casele lor, nu vor sta cu parintii toata viata. Si atunci avem oameni de 65 de ani care nu au stagiul minim de cotizare, nu mai pot lucra, nu au nici o sursa de venit. Ce facem cu ei ?
Vor acumula in perioada cand pot sa lucreze. NU se vor baza pe sistemul de pensii, care e pentru nevolnici.

#98
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postbaribalu, on 15 iunie 2019 - 22:23, said:

Daca cunosti o meserie bine, sau te poti reprofila rapid si descurca cu noile indatoriri, o sa fii angajat si daca ai 50 ani... Daca ai 2 maini stangi, nu te tine nici dracu la munca, sa ii produci pagube.. Asta e valabil si pentru cei tineri de 20 ani...Posted Image
Se cauta oameni la greu. In situatia actuala la 50 de ani esti considerat "flacau". In toata tara, cel putin in domeniul industrial, e lipsa acuta de personal. Daca esti sanatos, te tii de treaba si capabil sa inveti la locul de munca se gaseste. Cunosc un caz la o societate din Timisoara unde au un angajat la 68 ani foarte priceput. Se roaga in fiecare an de el sa mai ramana si il tin ca pe oua. S-au chinuit de ani de zile formeze pe cineva mai tanar care sa invete de la el. Au tot venit dar nu s-a prins nimeni. Dupa 1-2 luni isi baga p-la si pleaca. Nu au cu cine lucra.

#99
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View Postandone19, on 15 iunie 2019 - 22:04, said:

Daca ai fost muncitor, pensia e in medie undeva in jurul a 1500 lei... ce spui tu cu pensii de 2900 au fost lingaii PCR-isti care pe pile obtineau posturi caldute ferite de munca dar platiti cat 3 muncitori.
Cum sunt si acum prin noile intreprinderi, numite multinationale... unii care au niste posturi caldute luate pe pile care nu fac nimic, doar relaxare si castiga in medie de 3 ori mai mult decat muncitorul care munceste si aduce plus valoare.

Deci mai usor cu propaganda asta ca cei ce au pensii mici au fugit de munca... au muncit intr-un an mai mult decat au muncit in 10 ani cei cu pensii mari.

Chiar te înșeli. Sunteți otrăviți de propagandă dar na, n-am ce să vă fac.
Exemplele cele mai bune pe care le am sunt inginerul de care zic, care până în 1989 a avut salariu mic (Ceaușescu îl penaliza!!! ... fiindcă nu avea copii!!!), după 1989 a pierdut 10 ani complet aiurea și după 2000 a pus osul la treabă și, da, avea zile în care muncea până la 10 seara la firmă, îl ducea și capul, deci eu zic că își merita din plin salariul.

Și mai am o verișoară, medic, are vreo 4000 de lei pensie, recent ieșită. Chiar mi-a sărit în ochi știrea cu medicul ăla care a murit fiind la muncă, în condițiile în care nu se ajungea cu pensia de 1250 lei. Păi vă zic eu de ce are vară-mea 4000 de lei pensie: pentru că ea și pe timpul lui Ceaușescu mereu când o căutai, făcea de gardă! Dacă nu muncea măcar 250 de ore pe lună, se cheamă că nu muncea! În condițiile în care avea familie, copii acasă! Toate gărzile medicilor se plăteau și se plătesc separat, dar hai să vă zic ceva: dacă medicul e puturos și zice „Lasă bă, că mie nu-mi trebuie gardă, fiindcă iau șpagă suficientă de la pacienți...” atunci da, poate că iese cu 1200 de lei pensie și după aia se vaită!

Deci nu vă mai văicăriți, că n-aveți de ce. Vreți pensii mari? Puneți mâna și munciți legal. Vreți joburi bune, plătite bine? Puneți mâna și învățați, acumulați competențe, lăsați vrăjeala aia cu „PCR-ul”... sigur că sunt și pile și piloși pe lumea asta, dar așa e peste tot, din America până în China. Dacă n-ai noroc de părinți bogați sau „pile în sistem” singurele șanse vin din muncă și din învățătură. Din văicăreală și „să moară și capra vecinului” n-a ieșit niciodată nimic!

View Postmisu183, on 16 iunie 2019 - 12:00, said:

Se cauta oameni la greu. In situatia actuala la 50 de ani esti considerat "flacau". In toata tara, cel putin in domeniul industrial, e lipsa acuta de personal. Daca esti sanatos, te tii de treaba si capabil sa inveti la locul de munca se gaseste. Cunosc un caz la o societate din Timisoara unde au un angajat la 68 ani foarte priceput. Se roaga in fiecare an de el sa mai ramana si il tin ca pe oua. S-au chinuit de ani de zile formeze pe cineva mai tanar care sa invete de la el. Au tot venit dar nu s-a prins nimeni. Dupa 1-2 luni isi baga p-la si pleaca. Nu au cu cine lucra.

Corect!

Eu știu caz concret, patron de firmă top 20 într-un județ din sudul țării care a zis că nu mai angajează decât 40+ pentru că sunt mult mai competenți, mult mai harnici și mult mai serioși decât tinerii! Și afacerea lui chiar merge bine!

Nici așa nu e bine, să-i excluzi pe tineri, dar văicăreala nu ajută pe nimeni, niciodată. Dacă știi să faci ceva bine, sigur nu vei muri de foame! Dacă nici nu știi, nici nu ești dispus să înveți la modul serios, atunci vei muri cu văicăreala...

#100
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Pensia ca pensia.
Dar ce s-ar intampla daca nu ar fi obligatorie contributia.
Habar nu am ce procent sau suma e contributia dar de exemplu sa presupunem ca nu mai este obligatorie contributia atunci cand esti angajat.
In fiecare luna vrei nu vrei sistemul iti ia ceva bani.
Aceeasi suma de bani,daca o depozitezi la ceva cum ar fi un CAR, (bancile sunt cam nesimtite,dobanzi mici,comisioane,ajungi sa ai mai putini bani decat ai depus)
Peste ani si ani vei avea o suma adunata,daca e suficienta poti trai doar din dobanda aferenta,banii din cont ii poti lasa mostenire,sau lichidezi contul si treaba ta cum te descurci cu banii pana la ziua Z
Bine,asta implica mai multe,sa nu fie devalorizare sa nu fie vreo criza ceva.
Dar pe total iesi sau nu mai bine decat in sistemul actual?
Sunt cazuri in care saracul om a contribuit toata viata si nu a apucat macar o zi de pensie,banii dati de el s-au dus.
Dar daca opta pentru alta varianta banii ramaneau familiei,urmasilor mostenitorilor.
Acum ca ma gandesc la asta,datoriile se mostenesc,de ce nu s-ar mosteni si pensia la o durata de 10-15 ani de exemplu?
Cineva a luat si folosit banii aia de fapt.

#101
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

View Postr_murphy, on 16 iunie 2019 - 11:27, said:

asta in conditiile in care-si plateste "din mina" banii pentru pensie, altfel... si cum multi nu o fac, cind vine vremea, stau si pling.

vorbesc de pensia sociala. adica pensia celor care au lucrat mai putin de 15 ani. si aia iau pensie. acum e 640 RON sau ceva de genul.

#102
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgabiz_ro, on 16 iunie 2019 - 13:20, said:

Aceeasi suma de bani,daca o depozitezi la ceva cum ar fi un CAR,
pentru simplul fapt ca acei bani produc dobinzi, statul, in netarmurita lui inteligenta, II IMPOZITEAZA CA PE UN VENIT.

#103
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Dacă mai vrem pensii, salarii și investiții în anii următori, singura sursa viabila, sustenabila, de finanțare este reducerea sectorului bugetar(desființarea de instituții, reforma administrativ-teritoriala, etc). Datoria am auzit că a depășit 100 miliarde de dolari. Dacă nu...o să baltim in stagnare, salarii și pensii înghețate și/sau tocate de inflație, intensificarea migrației, congelarea in continuare a investițiilor în infrastructura critică.
LE
Eu consider că și copiii care au acum 10 ani sunt pe cale să devină "generație de sacrificiu". Dacă nu se iau măsuri rapid nici ei nu vor prinde infrastructura decentă, servicii medicale acceptabile, birocrație in limite normale etc

Edited by PostacheNegrutzi, 16 June 2019 - 14:45.


#104
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postr_murphy, on 16 iunie 2019 - 14:10, said:

pentru simplul fapt ca acei bani produc dobinzi, statul, in netarmurita lui inteligenta, II IMPOZITEAZA CA PE UN VENIT.

Pentru ca sclavii sa munceasca garantat o viata, statul a avut grija ca dobanzile bancare sa fie minime, deci sa nu poti castiga un venit pasiv tinand niste bani la banca, chiar daca muncesti ca prostul o viata.  In privinta randamentelor fondurilor de pensii (de stat si private) acestea sunt praf.. se cunoaste acest lucru.  Aceeasi suma, depusa in banca, dar remunerata cu o dobanda corecta peste 5% ar aduce o carutza de bani prin capitalizare repetata.  Te-ai putea pensiona nu la 65 ci la 50 de ani cu banii adunati acolo dar nu ai trai pe picior mare ci mai degraba modest.. dar pana la urma si asta e un mod de viata.

#105
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Aici este, tupeul, impostura, corupția, nepotismul, banii dumneavoastră și viitorul sumbru al țării și copiilor. Aici e piatra de moară de gâtul României. Cred că au furat un trilion in ultimii 30 de ani fără să punem la socoteală potențialul pierdut!

Jdemii de UAT-uri falimentare, ministere, agenții, birouri, case, secții, comisariate, centre, direcții, corpuri, inspectorate, oficii,  institute, comisii, comitete, ong-uri pe bani publici, companii municipale, regii falimentare etc!

Edited by PostacheNegrutzi, 16 June 2019 - 15:07.


#106
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu zic sa asteptam ca initiatorul sa treaca de 45 de ani si o sa isi raspunda singur la intrebari, dupa varsta aia nu te mai angajeaza nici dracu, ca sa nu mai spun ca varsta de 65 de ani la barbati a devenit un achievment greu de atins, dar o sa va convingeti si voi singurei, sa nu mai dati din gura pe forum ca una ca alta

#107
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostPlaton, on 16 iunie 2019 - 15:11, said:

Eu zic sa asteptam ca initiatorul sa treaca de 45 de ani si o sa isi raspunda singur la intrebari, dupa varsta aia nu te mai angajeaza nici dracu, ca sa nu mai spun ca varsta de 65 de ani la barbati a devenit un achievment greu de atins, dar o sa va convingeti si voi singurei, sa nu mai dati din gura pe forum ca una ca alta

Esti pe jumatate mort incepand de la 50 de ani, prietene..

View PostPostacheNegrutzi, on 16 iunie 2019 - 15:02, said:

Aici este, tupeul, impostura, corupția, nepotismul, banii dumneavoastră și viitorul sumbru al țării și copiilor. Aici e piatra de moară de gâtul României. Cred că au furat un trilion in ultimii 30 de ani fără să punem la socoteală potențialul pierdut!

Nu-ti poti da seama cat de mult s-a furat si sifonat prin corporatii decat umbland prin tara si vazand cu ochiul librer cat de praf sunt toate.. plecand de la autostrada A2 care arata ca o izmana peticita in locurile esentiale si ajungand la starea jalnica in care arata orasele mai mari sau mai mici din Romania.. care indica inapoiere si creier blocat in paradigme invechite.
Oriunde ai merge vezi o puzderie de oameni de toate varstele pe strada  la ora 11.. Pe langa pensionari.. care fac piata.. sunt o carutza de oameni de toate varstele care n-au mai incaput in corporatiile capitaliste si umbla liberi pe strada.. cautandu-si un rost.

Edited by Kres, 16 June 2019 - 15:54.


#108
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Asta cu vârsta nu e valabilă pt toată lumea. Am in familie pe cineva care inca este încadrat în muncă cu normă întreagă la 67 ani și mai muncește și pe lângă. Bagă cam 12 ore pe zi!

View PostKres, on 16 iunie 2019 - 15:52, said:

Nu-ti poti da seama cat de mult s-a furat si sifonat prin corporatii
"Lasă părinte că nu turcii a băut banii de ciment"! Îmi vine in minte o replică din Balanța de Pintilie Unde de n-am avea mai multe multinaționale in Romania. Din păcate aveam prea puține!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x57OxDxhMPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PostacheNegrutzi, 16 June 2019 - 16:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate