Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Link to location (URL)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
As vrea sa fiu cat mai inteles,nu stiu daca si reusesc.

ex. Eu in Windows faceam un folder,il numeam PRESA.In acel folder completam  pictogramele toate din presa care ma interesa.
-Deschideam pagina de la un ziar,clic dreapta pe desktop,se deschidea o fereastra.
-Clic pe”Creati o comanda rapida pe desktop”
-Acea pictograma o copiam in folderul PRESA .Folderul asta il pastram intr-o sursa externa,la orice instalare a os,imi copiam acel folder pe desktop,toate erau bune  si usor de folosit.

Am facut aceasta”miscare”si cu Linux Mint.Ieri am schimbat distributia,alta versiune de Linux Mint.Acum nu-mi mai deschide nici o pictograma.Probabil ca ar fi vreo aplicatie care sa faca asta,eu nu stiu care o fi.Ce am incercat nu mi-au fost de folos. Rog sprijinul dvs.

Multe multumiri.

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Pictogramă sau Shortcut?

#3
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
daca nu te descurci cu linux, muta-te inapoi la windows. linux e mai pretentios.

tu creai marcaje web ale unor adrese online?

sau

creai un screenshot/print screen cu pagina respectiva?

Edited by zyppster, 15 June 2019 - 17:51.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu știu ce DE (interfață grafică) folosești, în Plasma5 (KDE) e simplu:
  • copiezi adresa site-ului din bara browserului (să zicem:  https://www.moise.ro...ule-presedinte/ )
  • clic dreapta pe desktop (care să fie setat pe aranjament Folder View)- Creează nou- Legătură către locație (URL)- sus pui un nume intuitiv, jos pui linkul- OK.
  • va apărea pe desktop o legătură URL (pictograma aia), la dublu clic deschide legătura în browserul implicit.
Posibil să ai alt DE, să fie mici diferențe, dar ar trebui să fie ceva similar.

Nu văd de ce Mint nu ți-ar deschide legăturile salvate anterior, cu condiția să fie bine create, să aibă adresa corectă. Și să fie asociate acest tip de fișiere (URL) cu browserul.

Attached Files


Edited by shogun1, 15 June 2019 - 18:51.


#5
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
@zyppster
Eu am renuntat din”prima”la Windows.Am pe calculator numai linux.Nu prea cred ca altii,la inceputurile lor in linux,au fost profesori linuxisti.Iti multumesc pt.sfaturi,dar acest sfaturi nu fac progres la utilizatorii de linux.Ba din contra,arata ca ai o parere mai inalta despre tine decat se cuvine.

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@tyheem: ai ceva de spus la subiect? Lasă off topicul, flame-ul, năravurile vechi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate