Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Camera supraveghere masina in parcare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salutare, as fi interesat daca se gaseste in Romania, o camera ( sau 2 de fapt ) pe care sa le pun in masina, una sa filmeze prin parbriz si una prin luneta, cu unghiuri cat mai largi si eventual sa se vada cat de cat ok si pe timp de noapte cand ramane in parcare.

Si as mai avea nevoie si de o camera de supraveghere pe care sa o montez la balcon, stau la etajul 1 si distanta pana la masina este de 15 max 20 de metri.

Am vecini duși rau, vechea masina mi-au zgariat-o destul de mult, mi-au spart stopu, atinsa in parcare..ideea e ca nu ma interesa foarte mult pentru ca oricum aveam de gand sa o dau la rabla, faza e ca nu vreau sa se intample la fel si cu cea noua ( ii fac si casco ) si daca se intampla macar sa identific autorii.

Edited by alex244, 15 June 2019 - 10:30.


#2
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
e un pic delicata treaba intrucat daca o sa reusesti sa-i filmezi pe idioti si o sa trimiti inregistrarile la politie o sa fi intrebat de firma care ti-a facut instalarea si de licentierea acesteia de catre politie

poti sa le instalezi si singur insa doar pt tine ..... doar sa te lamuresti tu cine iti face felul fara a avea pretentia ca inregistrarile video sa fie dovada la politie, in instanta, samd

tara asta a ajuns tara hotilor si a infractorilor ..... legali

Edited by hightech-sys, 15 June 2019 - 10:53.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai avem un topic recent.

https://forum.softpe...rizare-parcare/

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 hightech-sys, on 15 iunie 2019 - 10:52, said:

tara asta a ajuns tara hotilor si a infractorilor ..... legali
cacatul cu protectia datelor personale si dreptul la imagine sunt reguli impuse de UE

Edited by alexpet, 15 June 2019 - 11:00.


#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017

 alex244, on 15 iunie 2019 - 10:29, said:

Si as mai avea nevoie si de o camera de supraveghere pe care sa o montez la balcon, stau la etajul 1 si distanta pana la masina este de 15 max 20 de metri.


Pe langa ca e total ilegal, daca mergi la politie iti vei lua o mega amenda.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Voi de unde stiti toate astea ? Toata lumea monteaza telecamere peste tot.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 hightech-sys, on 15 iunie 2019 - 10:52, said:

e un pic delicata treaba intrucat daca o sa reusesti sa-i filmezi pe idioti si o sa trimiti inregistrarile la politie o sa fi intrebat de firma care ti-a facut instalarea si de licentierea acesteia de catre politie
Iar incepeti cu legile pentru persoane juridice... :)

 Paz, on 15 iunie 2019 - 11:44, said:

Voi de unde stiti toate astea ? Toata lumea monteaza telecamere peste tot.
E o fixatie undeva, nu imi explic...

 alexpet, on 15 iunie 2019 - 11:00, said:

protectia datelor personale si dreptul la imagine sunt reguli impuse de UE
Adica de civilizatie si drepturi.

#8
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

 alex244, on 15 iunie 2019 - 10:29, said:

Salutare, as fi interesat daca se gaseste in Romania, o camera ( sau 2 de fapt ) pe care sa le pun in masina, una sa filmeze prin parbriz si una prin luneta, cu unghiuri cat mai largi si eventual sa se vada cat de cat ok si pe timp de noapte cand ramane in parcare.

Si as mai avea nevoie si de o camera de supraveghere pe care sa o montez la balcon, stau la etajul 1 si distanta pana la masina este de 15 max 20 de metri.

Am vecini duși rau, vechea masina mi-au zgariat-o destul de mult, mi-au spart stopu, atinsa in parcare..ideea e ca nu ma interesa foarte mult pentru ca oricum aveam de gand sa o dau la rabla, faza e ca nu vreau sa se intample la fel si cu cea noua ( ii fac si casco ) si daca se intampla macar sa identific autorii.
pentru masina puteti alege de aici depinde de bugetul pe care il aveti dvs https://www.emag.ro/camere-auto-dvr/c

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Haide bre ca exagerati cu nu ai voie sa filmezi , primesti amenda , trebuie sa ai nu stiu ce certificari , bla bla bla. Nu e persoana juridica ,nu se ocupa cu masuratori si nici nu filmeaza pe domeniul privat  !

Anul trecut am dus la politie o filmare de pe camera de bord (se savarsea o infractiune) si nu am primit nicio  amenda , nu m-a intrebat nimeni de facturi si cine mi-a montat camera ...ba chiar mi-au multumit pentru ajutor.

Cineva care distruge un bun , savarseste o infractiune .Ai voie sa il filmezi omologat /neomologat ,cu factura /fara factura ,cum vrei tu , sa-l pui si pe net si sa trimiti si filmarea la politie iar dupa aia sa folosesti video-ul si in instanta.

Parerea unui judecator cu referire la fimarile de pe domeniul public  :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nJsPOnXr8KU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by polizei, 15 June 2019 - 15:47.


#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017

 Paz, on 15 iunie 2019 - 11:44, said:

Voi de unde stiti toate astea ? Toata lumea monteaza telecamere peste tot.


Si asta e argumentul tau ca sunt legale sau cum ??  In primul rand trebuie sa te inregistrezi la politie pentru a face asta, in al doilea rand nu ai voie sa prinzi decat 15 grade din spatiul public, in al treilea, fiecare camera trebuie sa fie insotita de un semn avertizor "zona supravegheata video" . Cine nu respecta aceste minime criterii sunt in ilegalitate si pot fi actionati in justitie de catre absolut oricine. Si stii ce ? Vor pierde procesele.

#11
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Porcaria asta cu "filmat/pozat ilegal" se refera strict la publicarea lor si deci la defaimarea sau aducerea unei atingeri imaginii persoanei in spatiul public. Daca inregistrarea este folosita in scop judiciar aceasta este perfect valida. Daca judecatorul sau procurorul au dubii asupra autenticitatii inregistrarii (adica suspecteaza editarea si/sau alterarea inregistrarii in vederea prezentarii deformate a evenimentelor), acestia pot sa nu ia in considerare inregistrarea sau sa ceara expertizarea ei, functie de gravitatea cazului.
In cazul de fata eu recomand o camera pe balcon, e mai simplu si mai ieftin de inregistrat evenimentul. Plus, cel putin la fel de important, plangeri periodice la politie, cu indicarea persoanei banuite. Daca dupa una-doua vizite la politie nu se linistesc, exista, din pacate, si netecomandata, metoda "evreiasca": oki pt oki, dinte pt dinte, sau sac in cap la fapt de seara. Aceste metode nu le recomand, dar cu psihopati nu stiu ce altceva ar fi eficient.

#12
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
As avea prea multi suspecti ca sa-i pot reclama la politie, stau de 2 ani in cartier, nu ii stiu pe toti de la toate scarile si blocurile din zona...

Ideea e ca nu am dusmani, de parcat, eu zic ca parchez corect si mereu sunt atent la acest aspect tocmai sa nu dau motive, nu parchez pe "locul" nimanui. Mai ramane varianta cu drogatii care mai umbla pe strazi noaptea si nu au ce face...de asta as fi curios, ideea e ca se intampla si la alte masini, cam o data la 2-3 luni ma trezeam cu o noua zgarietura de cheie.

Ma gandesc ca pana si camera de la balcon e cam inutila deoarece nu cred ca se va putea distinge o persoana in toiul noptii, tot pe varianta de camera in masina cu sistem parking mode as merge...

Ma gandeam daca ar fi posibil sa montez cumva o camera sa filmeze si prin laterale :D stiuu poate par disperat dar..chiar sunt :)) Nu am nici-un Ferrari sau ceva de genu' doar ca si dacie 1310 daca as avea si ar fi in stare buna nu mi-ar conveni sa o gasesc zgariata de altii, da, o zgarii/lovesc eu..asta e, prostia mea nu m-as enerva.



#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca exista o mare confuzie intre camera de bord si camera instalata video pe cladire, orientata 100% din unghi spre strada/trotuar, deci spre spatiul public.  Nu am acum legea la indemana insa ma interesez si revin.

O buna prietena este avocata si nici nu vreti sa stiti cate procese sunt intentate anual celor care au montate astfel de dispozitive.

Acum voi faceti ce doriti. Aici e forum in care se exprima pareri, nu altceva. Exact ca si cei care isi monteaza alte cauciucuri decat cele inscrise pe talon. Ce domne' , cine o sa ma verifice ?  Nu stiu, cert este ca e ilegal. Pune ce cauciucuri vrei si mergi la noroc. Poate nu te opreste nimeni niciodata.

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Eu cred ca exista niste confuzii intre spatiile publice si cele private si intre persoanele fizice si cele juridice.(ori autoritati)
Procesele sunt intentate  pentru ca unii nu respecta anumite reguli (gen orienteaza camerele spre proprietati private sau sunt persoane juridice care se abat de la punctele enumerate mai jos)


Ca persoana fizica proprietara a unui spatiu iti poti monta o camera de supraveghere fara niciun fel de autorizatie de la politie sau alta institutie a statului , fara niciun fel de firma specializata in conditiile in care respecti urmatoarele :
-informezi /semnalizezi ca zona este supravegheata video (langa camera pui un sticker ...sau pe masina)
-nu orientezi camera catre un spatiu privat (curte , casa , apartament-geamuri , etc )
-daca iti pui camera in fata usii apartamentului sau in fata imobilului ai nevoie de acceptul vecinilor si/sau al asociatiei.

Ca persoana juridica (spatiu privat cu deservire publica-ex supermarket) sau persoana fizica care vrea sa monteze o camera pe spatiu public trebuie respectate urmatoarele conditii:
-sa informeze/semnalizeze ca zona este supravegheata video
-sa instaleze camera cu ajutorul unei firme specializate licentiata de politie
-sa nu filmeze in vestiare , cabine de proba , toalete , etc
-sa devina operator de date cu caracter personal

Edited by polizei, 17 June 2019 - 02:45.


#15
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
*o mica rectificare - fata imobilului (intrarea/usa blocului)

Edited by polizei, 17 June 2019 - 18:34.


#16
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Pentru problema aceasta, am răspuns eu aici.

#17
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016

 alex244, on 15 iunie 2019 - 10:29, said:

Salutare, as fi interesat daca se gaseste in Romania, o camera ( sau 2 de fapt ) pe care sa le pun in masina, una sa filmeze prin parbriz si una prin luneta, cu unghiuri cat mai largi si eventual sa se vada cat de cat ok si pe timp de noapte cand ramane in parcare.

Si as mai avea nevoie si de o camera de supraveghere pe care sa o montez la balcon, stau la etajul 1 si distanta pana la masina este de 15 max 20 de metri.

Am vecini duși rau, vechea masina mi-au zgariat-o destul de mult, mi-au spart stopu, atinsa in parcare..ideea e ca nu ma interesa foarte mult pentru ca oricum aveam de gand sa o dau la rabla, faza e ca nu vreau sa se intample la fel si cu cea noua ( ii fac si casco ) si daca se intampla macar sa identific autorii.
Exista camere pentru masina cu unghi de pana la 170* si cu functie de inregistrare la detectie miscare. Dashcam + rearcam.

Parerea mea este ca daca lasi madina si ziua sau cand ploua o sa iti duca bateria in cateva saptamani.

Cat despre camerele pt balcon. Le pui in spatele geamului (altfel e ilegal), camera 4k bullet.

#18
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
ANSPDCP 52/2012 art. 17, alin. 2:
Prevederile prezentei decizii nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, prin mijloace de supraveghere video, efectuate de persoanele fizice exclusiv pentru uzul lor personal, dacă datele în cauză nu sunt destinate a fi dezvăluite.
Deci pentru că ești persoană fizică, poți pune camera la exterior, dacă nu faci publice imaginile și nu le dai altcuiva. Doar organele de cercetare penală pot avea acces la datele înregistrate. Eu am cameră la exterior cu salvare pe card intern și e setată să șteargă imaginile automat după 7 zile. În locuință nu sunt salvate deloc imaginile, dar camera e inaccesibilă din exterior.
https://lege5.ro/gra...raveghere-video

Edited by alin2pas, 21 September 2021 - 22:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate