Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Viteza mica wifi/cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Aasaky

Aasaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.06.2013
Salutare, de ceva timp internetul are viteza extrem de mica. Eu nu am fost acasa, iar parintii au sunat de 2 ori la cei de la RDS si au spus ca totul merge si ca nu e nici o problema.
- am abonament FIBERLINK 1000 Mb/s
- routerul este de la ei, KAON AR4010
- routerul este la distanta de 3 metrii de pc/laptop

Cum e posibil sa am 1,8Mb/s cu cablul in laptop ? Pe wireless niciodata nu am semnal full, in conditiile in care e foarte aproape de router. Pe wireless nu pot sa vad un videoclip ca nu incarca, 3 secunde merge, 10 incarca....
De jocuri nu vorbesc, pe dota2 imi apare mereu ca am Loss in/out...
Atasez mai jos poze cu speedtest pe cablu si wireless.
Luni o sa sun din nou la ei si o sa ii chem sa verifice din nou, unde credeti ca este problema ? Cred ca tehnicienii din orasul meu nici nu au habar de ce fac, probabil or sa spuna ca totul merge normal, ce sa le zic. Voi ce parere aveti ? Daca iau alt router gigabyte rezolv problema ?

[ https://imgur.com/B9Ijc5a - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Un cablu nefăcut bine.

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Aceeasi problema o am si eu doar ca am viteza putin mai mare. Am avut-o si acum vreo doua luni de vreo doua ori, si acum o saptamana si o mai am si acum(tot net gigabyte), rezolvarea e la mine alimentatorul sculelor lor de pe casa scarii. Deja ma stiu baietii, vin si schimba alimentatorul si totul merge brici(pana la urmatoarele socuri de curent) sau din cauza alimentatoarelor lor proaste.
Attached File  Capture.JPG   38.62K   25 downloads
Cam asa arata cand merge bine:
Attached File  Viteza2.JPG   58.23K   24 downloads

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Pe direct,fara router ai verificat?

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Asta a fost primul lucru pe cere l-am facut dar daca am zis ca s-a repetat deranjamentul si a fost de la ei? Alimentator prost.

#6
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Intrebarea era pentru initiatorul acestui topic.

#7
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Aha, scuze.

#8
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Iar o sa-mi sara lumea-n cap ca mai critic uneori RDS dar... sa-ti crape echipamentele de transport este inadmisibil!
Daca iti crapa propria infrastructura pana la abonat... este grav,extrem de grav! Cat te poti zgarci sa cumperi echipamente de calitate? Parca ar fi tehnica de comunicatii cumparata din talcioc de la aia de vand direct pe asfalt... pe patura!
Nu vreau sa fac paralela intre RDS vs altii... dar o remarca totusi se cuvine:
UPC si Telekom... cel putin UPC la capitolul echipamente... dau clasa RDS!

#9
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 Tehnicianul090370, on 15 iunie 2019 - 02:34, said:

Iar o sa-mi sara lumea-n cap ca mai critic uneori RDS dar... sa-ti crape echipamentele de transport este inadmisibil!
Daca iti crapa propria infrastructura pana la abonat... este grav,extrem de grav! Cat te poti zgarci sa cumperi echipamente de calitate? Parca ar fi tehnica de comunicatii cumparata din talcioc de la aia de vand direct pe asfalt... pe patura!
Nu vreau sa fac paralela intre RDS vs altii... dar o remarca totusi se cuvine:
UPC si Telekom... cel putin UPC la capitolul echipamente... dau clasa RDS!
RCS merge la raliu cu Logan-ul,si UPC vinde placinte in piata dintr-o rulota trasa de un Lamborghini,daca e sa facem o comparatie :)

#10
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
La mine s-a rezolvat, au venit baietii au schimbat alimentatorul si acum totul e OK. Duduie torrentul.
Attached File  Capture.JPG   94.74K   18 downloads

#11
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 Tehnicianul090370, on 15 iunie 2019 - 02:34, said:

Iar o sa-mi sara lumea-n cap ca mai critic uneori RDS dar... sa-ti crape echipamentele de transport este inadmisibil!
Daca iti crapa propria infrastructura pana la abonat... este grav,extrem de grav! Cat te poti zgarci sa cumperi echipamente de calitate? Parca ar fi tehnica de comunicatii cumparata din talcioc de la aia de vand direct pe asfalt... pe patura!
Nu vreau sa fac paralela intre RDS vs altii... dar o remarca totusi se cuvine:
UPC si Telekom... cel putin UPC la capitolul echipamente... dau clasa RDS!

Normal ca iti sarim in cap pt ca nu intelegi cum functioneaza un ISP. Crezi ca rahatul ala de Compal e cine stie ce scula? E tot o petarda ieftina SOHO cu care poate isi fac treaba mai bine cei de la UPC.
Un ISP daca s-ar respecta nu ar da niciun fel de router pt ca stie ca poate sa ofere doar echipamente ieftine. Fiecare sa isi ia ce isi permite si asa poate invata diferenta intre echipamente.
Un singur lucru bun s-a intamplat la RDS pt ca a dat routere. A crescut utilizarea IPV6 si va face trecerea mai usoara pe viitor.

Edited by diZy, 15 June 2019 - 18:48.


#12
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016

 diZy, on 15 iunie 2019 - 18:47, said:

A crescut utilizarea IPV6.
Acum am trecut si eu pe IPV6.
Nu ma pricep asa ca intreb: ma ajuta cu ceva?

#13
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Te va ajuta sa ai IP-uri publice cand nu o sa se mai poata aloca V4.

#14
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Am revenit la IPV4 rapid, cu IPV6 mi-a scazut viteza internetului la un sfert. Poate routerul meu e vinovat.

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Te-nseli. RDS oricum ofera un /56 ipv6 la orice conexiune noua pppoe pe care o initiezi, tine doar de router daca stie (si e configurat) ce sa faca cu pd ce-l primeste.
Iarasi, viteza n-are cum sa-ti scada folosind ipv6:
- 3/4 din internet este inca ipv4 - deci nu folosesti ipv6 cand esti pe internet sau faci un speedtest (in cele mai multe cazuri)



#16
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 diZy, on 15 iunie 2019 - 18:47, said:

Normal ca iti sarim in cap pt ca nu intelegi cum functioneaza un ISP. Crezi ca rahatul ala de Compal e cine stie ce scula? E tot o petarda ieftina SOHO cu care poate isi fac treaba mai bine cei de la UPC.
Un ISP daca s-ar respecta nu ar da niciun fel de router pt ca stie ca poate sa ofere doar echipamente ieftine. Fiecare sa isi ia ce isi permite si asa poate invata diferenta intre echipamente.
Un singur lucru bun s-a intamplat la RDS pt ca a dat routere. A crescut utilizarea IPV6 si va face trecerea mai usoara pe viitor.
Aria UPC o frecventezi? Ai vazut ce "iubesc" eu cutia aia alba? Ca sarea-n ochi! Cand dadeau modemuri CISCO cum am eu si sunt extraordinar de fiabile,erau pe cai mari pot spune.
Compal,cutioiul ala este ca si caracteristici mult peste ce ofera acum RDS si mult sub ce oferea UPC odata.Avantajul Compal este ca il poti pune in "mod modem" si poti atasa un router profesional,fiabil - in cazul meu,care am pastrat CISCO... am atasat un router MikroTik... poate stii deja ca v-am plictisit cu asta.
Crezi ca nu inteleg cum functioneaza un ISP?
Cand colaboram pe linie tehnica cu Vodafone... multi de aici trageau cu prastia-n vrabii (no offence,este la figurat),cand reparam tehnica retelelor de cartier din Ploiesti fiindca aveau niste pustani care nici ordine culorilor la o conexiune straight n-o stiau pe dinafara si nci sa mufeze corect un RJ45 nu se descurcau! Daca-i intrebai ce este un subnet mask sau un DNS...ziceau ca-i injuri de mama!
Asa ca... poate inteleg mai bine decat multi fiindca am lucrat direct cu asa ceva si astazi depanez tehnica IT hard-soft si retelistica pe banda rulanta.
Problemele le are RDS unde inca nu au ajuns cu fibra pana in casa clientului si mai folosesc echipamente pe casa scarii.Nu mai lungesc discutia,ce am avut de spus am spus.Fiecare ISP cu plusurile si minusurile sale.Important este ca utilizatorul final platitor de abonament sa beneficieze de ceea ce este scris in contract su up-time-ul sa fie cat mai bun posibil!

#17
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016

 ogo, on 15 iunie 2019 - 22:56, said:

Iarasi, viteza n-are cum sa-ti scada folosind ipv6:
Uite ca la mine a scazut drastic dupa ce am activat IPV6 in router(TL-WDR3600). Dupa dezactivarea IPV6 totul a revenit la normal. Poate am gresit eu undeva, habar n-am sau mai trebuia facuta vreo setare.

#18
Aasaky

Aasaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.06.2013

 valirex, on 15 iunie 2019 - 00:42, said:

Pe direct,fara router ai verificat?
Scuze de intarziere, am fost plecat. Da , am verificat astazi si este decenta(download 94,upload 77), tinand cont ca am un laptop vechi cu Atheros AR8162/8166/8168 PCI-E Fast Ethernet Controller (NDIS 6.20)
Nu am specificat dar am si un ZTE ZXHN F660 RV1.
Deci problema ar fi de la router ? Deci mai bine cumpar un router bun decat sa ii chem pe cei de la serviciul tehnic RDS ?
Si cam asa arata semnalul si pe telefon,in camera alaturata la 4m de router..

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate