Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandare configuratie pensionar

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postmyshyk, on 14 iunie 2019 - 21:39, said:

Important e ca ceea ce-i cumperi sa suporte acelasi OS pe care la folost la cel vechi. Nu cred ca se va bucura trecand brusc de la win7x32 la win 10x64.
Exact cu asta m-am lovit eu.

#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@myshyk, am auzit ca se poate modifica W10 sa arate identic cu W7.
Deci e rezolvabila problema.

Important e sa faca rost de 1.500 Lei pt. un PC complet ce indeplineste toate crtiteriile @initiatorului.

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgodzil, on 14 iunie 2019 - 16:18, said:

EDIT: Vis-a-vis de sh, o singura data am luat in viata mea, s-a dus dreacului HDDul dupa vreo 4 luni cu tot ce era pe el. Eu nu mai cumpar veci second hand. Sa specific ca nu am luat un HDD sh, ci am luat un laptop intreg la mana a doua.

Ok, hai să studiem puțin situația SH din punct de vedere al componentelor.

HDD/SSD - astea se duc dracu' orice ai face. Nu sunt genul de piese pe care e bine să le iei SH. Sau, dacă le iei, să te asiguri că n-au bad-uri sau alte probleme. Dacă au probleme, le iei frumos, le arunci și le schimbi cu noi.
Procesor - eu n-am găsit procesor stricat și nu mi s-a stricat vreodată. Dacă vorbim de un model lansat în urmă cu vreo 5-7 ani, nu ai ce probleme să-ți faci în privința lui, chiar dacă îl iei SH. Procesorul are două rânduri de pastă termoconductoare, Ai odată pe cea dintre cooler și procesor, iar mai ai una sub carcasa metalică a procesorului. Cea de-a doua nu se prea schimbă. Singura problemă care apare la un procesor vechi e că va funcționa la o temperatură puțin mai ridicată decât unul nou, dar asta s-ar putea regla cu un cooler mai bun decât cel stock.
Placă video - astea se mai duc, dar cât timp ai și pe CPU, nu cred că ai ce probleme să-ți faci. Dacă găsești una mai veche, e ok, ajută și procesorul să funcționeze mai bine.
Sursă - aici poți avea probleme cu componentele SH. Pe lângă că în timp ventilatorul poate da chix și face zgomote, componentele se pot defecta, iar sursa poate funcționa, dar o poate face la parametri greșiți, ceea ce poate fi periculos pentru restul calculatorului.
Placă de bază - aici mai degrabă îți pică anumite porturi decât să se defecteze cu totul. Adică poți avea probleme că nu-ți mai merge un port de USB. Cu totul pică dacă nu e montată corect și face un scurt, sau dacă se bulește la update-ul de BIOS.
Memorii - nici astea nu se prea strică. Poți lua SH fără probleme, cât timp frecvențele bat cât de cât cu placa de bază.

Așa că ai putea lua carcasă, procesor, placă de bază, memorii, eventual placă video, SH, iar restul le iei noi. Ți s-ar reduce din costuri. Găsești un i3 cu 8GB RAM, o placă video, la care mai adaugi o sursă și un HDD de 500 GB și ar trebui să fie ok.

Laptop SH, mai ales model mai vechi, e cea mai proastă cheltuială. Piesele sunt destul de scumpe, iar șansele să-ți pice ceva sunt măricele.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsuper8, on 14 iunie 2019 - 21:59, said:

@myshyk, am auzit ca se poate modifica W10 sa arate identic cu W7.
Deci e rezolvabila problema.

Important e sa faca rost de 1.500 Lei pt. un PC complet ce indeplineste toate crtiteriile @initiatorului.
Nu e important " sa arate identic" ci sa se poata lucra pe el la fel ca si pe win7. Si eu am dat astea doua doar ca exemplu, ca daca omul a lucrat ci XP-ul pana acuma.....

#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@myshyk, e o vorba:
"daca nu evoluezi, mori"

Acuma daca o dam din "Fanta-n Cola" cu "batranul e obisnuit cu XP-ul si ce face ?" eu ma retrag din conversatie si subiect pt. ca:
1. software-ul de la ora actuala nu e compatibil cu sisteme de operare vechi de 18 ani (windows XP);
2. iar daca incerci sa instalezi XP pe un PC din 2018 - 2019, nu exista suport / drivere;
3. daca nu poti "imbina" un sistem de operare vechi si fara suport cu Hardware nou, ce faci ?

Acuma eu chiar nu stiu ce sa comentez la "eu am dat astea doua doar ca exemplu, ca daca omul a lucrat ci XP-ul pana acuma....."

#24
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Folosea Windows 10, si o sa foloseasca tot Windows 10.

Imi surade ideea Smurfitei, sursa noua, hdduri am eu, si restul second. Daca stiam ca ii crapa calculatorul nu vindeam o placa video inutila in primavara.

M-am uitat pe okazii la componente sh si imi prind mustatile :)) Procesoarele i3 mi se par incredibil de ieftine, ceva nu e oblu.

Edited by godzil, 15 June 2019 - 00:31.


#25
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
uite o varianta cu ssd, eventula mai scazi ssd
https://www.pcgarage...shlist/3837646/

Folosesti carcasa veche si hdd vechi

#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postgodzil, on 15 iunie 2019 - 00:24, said:

1. Folosea Windows 10, si o sa foloseasca tot Windows 10.
2. Imi surade ideea Smurfitei, sursa noua, hdduri am eu, si restul second.
1. A, deci este obisnuit cu W10 ca aparusera useri care spuneau ca "poate stie doar XP ori W7 si o sa aiba probleme cu W10".
Dar nu a fost decat o furtuna intr-un pahar caci tatal tau e obisnuit cu W10.
2. Pe bune ?! nu vrei sa cheltui 1.500 Lei pt. tatal tau sa aiba un PC bun ?
In cazul asta cauta cele mai ieftine componente pe olx cu proba la vanzator ori la tine si iesi ieftin.

#27
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
@super8: Pe bune, din ce calitate judeci userul ?


Eu aș adăuga și placa de baza că și componenta sensibila.

#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@elbjorn, eu nu judec pe nimeni ci doar am pus o intrebare.
Daca dumneata ai interpretat-o ca pe o jignire problema e la tine, nu la mine.

"atunci cand corectitudinea politica impiedica orice forma de dialog pt.a nu ofensa interlocutorul" :no:

#29
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
daca esti din Bucuresti, asta era ideal Posted Image

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postelbjorn, on 15 iunie 2019 - 07:39, said:

@super8: Pe bune, din ce calitate judeci userul ?
In calitate de apa de ploaie. Inca nu intelege notiunea de "pensionar". Probabil ca nú stie si nici nu crede ca mai exista pensionari care nu stiu sa umble cu nici un fel de telefon mobil, sau ca la telecomanda tv-ului (bineinteles ca inca cu ecran CRT) nu cunoaste decat P/O,, V+,V- si schimbat cateva canale
On Daca e familiarizat cu win 10, depinde in mare masura si la ce nivel va folosi  calculatorul. Daca e doar pentru divertisment, nu are rost sa-i cumperi unul care duce randari 3D sau jocuri de ultima generatie.

Edited by myshyk, 15 June 2019 - 08:51.


#31
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Nu e vorba de 1500, i-as lua de 15 mii de euro daca as putea. Cand mergeau bine trebile numai in plasme si smecherii il tineam, terapie bowen, restaurante si veselie. Tre sa impac capra cu varza. Pana la urma iau unu in rate de 1500 sa fie lumea fericita si gata Posted Image Si asa am scapat de credite anul asta si parca simt un gol in viata mea =))

Pensionar 69 de ani care a invatat sa umble pe calculator dupa ce a intrat in pensie, si foloseste calculatorul la nivel de baza, browser, poze, si atat.

Edited by godzil, 15 June 2019 - 08:52.


#32
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
nu-i nevoie sa cheltui o caruta de bani pt. un sistem decent
uite aici doua recomandari facute de mine acu' cateva zile https://forum.softpe...8#entry24819188

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate