Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Premiera Star Wars in Romania Comunista(1977)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 pasilla, on 13 iunie 2019 - 21:09, said:

Mda. Sunt senil.
Nu To'ar'șu... eu ziceam de mine ! Posted Image

#38
murray

murray

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.06.2019

 pasilla, on 13 iunie 2019 - 21:09, said:

Filmele SF sovietice erau chiar ok. De fapt , aproape toate, filmele sovietice erau OK.

Tocmai am gasit un top unde se pot viziona cateva filme complete:
11 Soviet movies every sci-fi fan should watch right now - Russia Beyond

#39
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

 murray, on 13 iunie 2019 - 20:59, said:

Prima doza de americanism, de Hollywood, de libertate...este?
stimabile, bati cimpii cu talent. erau filme americane si vest europene la greu pe marile ecrane. nu stiu unde vrei sa ajungi, dar filmele rusesti, rulau cu salile aproape goale.
unde era omor si calcaturi in picioare? la filmele hindiene, cu acichinaga si raspa'n kour ..

erau westernuri cu john wine, erau sf-uri - sa zicem - de genul lumea atlantidei, tinutul uitat de timp si altele .. cine ti-a spus ca rulau numai filme sovietice si coreene, si-a cam batut joc de tine, cam cum am facut eu in citeva posturi, dar vad ca desi am intins coarda pina la absurdul absurdului, nu "vezi" .. :(

#40
murray

murray

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.06.2019

 r_murphy, on 13 iunie 2019 - 21:12, said:

stimabile, bati cimpii cu talent. erau filme americane si vest europene la greu pe marile ecrane. nu stiu unde vrei sa ajungi, dar filmele rusesti, rulau cu salile aproape goale.
unde era omor si calcaturi in picioare? la filmele hindiene, cu acichinaga si raspa'n kour ..

erau westernuri cu john wine, erau sf-uri - sa zicem - de genul lumea atlantidei, tinutul uitat de timp si altele .. cine ti-a spus ca rulau numai filme sovietice si coreene, si-a cam batut joc de tine, cam cum am facut eu in citeva posturi, dar vad ca desi am intins coarda pina la absurdul absurdului, nu "vezi" .. Posted Image
Am zis ca pentru el, ca atunci vazuse primul film american.

Edited by murray, 13 June 2019 - 21:14.


#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Paz, on 13 iunie 2019 - 21:10, said:

Nu To'ar'șu... eu ziceam de mine ! Posted Image
A fost un eveniment in viata mea de liceean
Era ceva la care nu credeam am sa particip.
Dupa vizionarea filmului am ramas dezamagit, Nu era ceea ce credeam ca va fi.

 murray, on 13 iunie 2019 - 21:14, said:

Am zis ca pentru el, ca atunci vazuse primul film american.
Nu am afirmat asa ceva.

Edited by pasilla, 13 June 2019 - 21:16.


#42
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 r_murphy, on 13 iunie 2019 - 20:02, said:


ba da! a fost cenzurat, in sensul ca in locul siglei "rebelilor" aparea secera si ciocanul, iar in locul siglei imperiului imperialist care sugea .. singele poporului muncitor, era steagul american .. ;)

Până sa citesc ce ai spus ulterior in alt post ma cuprinsese așa o tristețe, ma gandeam că ai luat o si tu razna... :)

#43
murray

murray

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.06.2019

 r_murphy, on 13 iunie 2019 - 21:12, said:

cam cum am facut eu in citeva posturi, dar vad ca desi am intins coarda pina la absurdul absurdului, nu "vezi" .. Posted Image
Aiurea, si eu chiar te credeam. Adica ii credeam pe comunisti in stare de asa cenzura.  

Adica la postarea aia  cu papusile alea de plus Ewoks dansand pe   katyusha chiar am ras bine

#44
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 murray, on 13 iunie 2019 - 20:59, said:


Si cand ma gandesc ca am lucrat casier la cinema   acum ceva timp si mi se reprosa ca tin clientii prea mult la coada, mi se plangeau unii ca ii tin 15-20 minute fiecare , asta cand era sambata seara si eram doar trei din opt casieri prezenti la munca, cu imprimante si POS-uri vechi de 10 ani .

Dar PATRU ORE sa va tina la coada ?
Si nu erau concediati pentru asta?

Ești total pe lângă. Cumpăram bilet azi pentru maine la ora 16. Așa pricepi ?
Cum cumperi bilet azi pentru finala Champions League. Jesus....

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
La câţi îşi doreau pe atunci să vadă un film, normal că erau cozi mari. Dacă se aşezeau 500-1.000 de persoane la coadă crezi că dura puţin?
Iar televiziunea ca alternativă nu prea exista pe atunci. Fenomenul home-video de abea prindea aripi în ţările mai dezvoltate... înaintea de aparaţia V.H.S. şi Betamax, era o chestie de nişă... proiectoare de 8 şi rar 16 m.m., magnetoscoape sau vreun sistem mai vechi de video cu casetă... (U-Matic a fost primul, destinat utilizatorului domestic, dar aparatele fiind scumpe, a ajuns un format profi).
Televiziunea prin cablu cred că abia în anii '80 a început să se extindă în ţările dezvoltate.

Edited by djl, 13 June 2019 - 21:24.


#46
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
pai prin chestii d'astea "de control" iti dai seama de nivelul interlocutorului ;) si dupa aia se pling ca de ce faci misto de ei :(

#47
murray

murray

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.06.2019
Adica chiar credeam ca e  cenzura din asta  Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oSUOGo2LSSQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RSfwRS8Yym8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by murray, 13 June 2019 - 21:29.


#48
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Primul film american pe care l-am vazut eu, a fost la televizor: Manix. Cred ca aveam 3 sau 4 ani. :)

#49
murray

murray

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.06.2019

 r_murphy, on 13 iunie 2019 - 21:23, said:

pai prin chestii d'astea "de control" iti dai seama de nivelul interlocutorului Posted Image si dupa aia se pling ca de ce faci misto de ei Posted Image
Urat!
Asta e Fake News si trolling ce ai facut !  :(

Eu am intrebat daca se cenzura, iar tu trebuia sa spui :da  sau nu!

#50
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
asa era tovarasi, asa era, doar ca in locul lui stalin era ceausescu iar in licul lui lenin, era idi amin .. in rolul lui mace windu era mobutu, iar yoda era coana leana..

 Paz, on 13 iunie 2019 - 21:26, said:

Primul film american pe care l-am vazut eu, a fost la televizor: Manix. Cred ca aveam 3 sau 4 ani. Posted Image

deci nu ai auzit de xl-5, flipper, marine boy, the invaders, planeta gigantilor, tunelul timpului, ufo, pierduti in spatiu .. ?!?!?!

 murray, on 13 iunie 2019 - 21:26, said:

Eu am intrebat daca se cenzura, iar tu trebuia sa spui :da  sau nu!

pe buneee? pai ai tinut-o langa cu cenzura in filme de ma mir cun de nu te-ai plictisit.
mai baieti, erau comunistii impututi in anumite chestii, dar unii baieti cu citiva neuroni in plus de pe la cultura, aveau grija sa ii fraiereasca pe altii care puneau stampila de ok si poate chiar aveau o bucurie sufleteasca sa-i trolleasca si sa-i feicniuziasca pe "tovarasi" ..
ti-ai pus vreo data intrebarea cum de exista la radio o emisiune dedicata in totalitate beatlesilor? si nu dura 5 minute.

Edited by r_murphy, 13 June 2019 - 21:33.


#51
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 murray, on 13 iunie 2019 - 21:26, said:

Eu am intrebat daca se cenzura, iar tu trebuia sa spui :da  sau nu!
Ti-am spus eu. In post #5.

#52
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Spre surprinderea generatiilor tinere in anii 70 chiar erau filme si seriale SF americane si la tv si la cinema... Din anii 80 s-a terminat cu tv, dar filme SF au fost in continuare la cinema.. La cinema Luceafarul am vazut, cu sonor Dolby Surround, Intalnire de gradul 3... in anii 80.

Edited by baribalu, 13 June 2019 - 21:31.


#53
murray

murray

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.06.2019
Cum suna SW in rusa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nk5KqScdWro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 r_murphy, on 13 iunie 2019 - 21:27, said:

deci nu ai auzit de xl-5, flipper, marine boy, the invaders, planeta gigantilor, tunelul timpului, ufo, pierduti in spatiu .. ?!?!?!
Pe UFO cred ca l-am prins partial, restul nimic. :(

Daca UFO e cel care cred eu, era o faza cu o pisica trimisa de extraterestri sa faca ceva alor nostri. Si erau gata sa ne bata aia... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate