Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mutare Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
In Canada taxele nu sunt chiar asa mari, as zice ca mai mici decat in EU. Si Canada nu e USA, au/ avem sistem medical public. Taxele variaza in functie de venit.

Era o gluma pe net cu un canadian pus sa plateasca factura dupa o operatie/ fractura membru si altele, spitalizare n co, dupa toate chestiile 17 CAD. O zis ca ii da in judecata, ca el are drepturi :lol:

Lucrarile dentare in schimb nu sunt incluse (se lucreaza la asta acum, cred ca le include Trudeau ca si asa vine campania)

Mie imi place mult Canada, e un echilibru cu de toate. Plus ca mi se pare super ieftina, exceptand factua la telefon.

Pai bai fratic, si chiriile in Toronto sunt mai ieftine decat la Cluj :lol: (relativ, dar ca raport salariu sunt mult mai ieftine; de fapt, nu chiar relativ daca un apartament cu dormitor, livingroom bucatarie si terasa maricica gasesti la 1300 CAD in downtown... Camera in casa misto cu studenti am gasit la 600 CAD tot downtown).

Dar sunt unele chestii scumpe. De ex factura la telefon sare de 120 CAD. Eu nu am telefon in Canada inca, folosesc roamingul de pe SIM-ul mexican (ca nu platesc extra). Si o sa-l tot folosesc.

In rest depinde de zone.In Toronto de ex transportul in comun mi se pare foarte ok. Platesti $3.10 pe orice mijloc de transport DAR ai 2 ore in care le poti schimba cum vrei inclusiv sa te intorci acasa. Noi mai facem chestii dintr-astea, mergem o statie cu metroul si 2 de streetcar, mancam in inima orasului apoi ne intoarcem acasa. Totul cu acelasi bilet :D



Dar mutatul in Canada poate fi ori foarte usor (daca intrunesti conditiile) ori foarte greu daca trebuie sa-ti faci conditiile initial. S-au schimbat multe, romanii care is acolo de n ani sunt cetateni canadieni deja si habar nu au noile legi ale IRC. Au impresia ca ce era acum 20 de ani mai e valabil... Well, nu mai este. Canadienii au pus la punct un sistem foarte usor de priceput si vezi clar daca esti eligibil sau nu.

#20
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postgiuliani, on 13 iunie 2019 - 10:10, said:

Cum  spune cineva mai sus nu inteleg de ce inca oamenii alearga dupa Canada si Sua. Ok, cel putin stiu situatia din Sua unde salariile sunt mai mari ca in Europa(platesti o gramada de taxe din ele, dar e optional) , dar ai 15 zile de concediu. Adica fix pix.
Mie mi se pare extrem de putin, obisnuit fiind cu 30 de zile de concediu si 12-14 sarbatori legale, unele joia sau martea la care se adauc lunea si vinerea care se da liber automat (din ore suplimentare).

Eu am 23 concediu  plus 10 sarbatori legale… 28 +10 de la anul…. deci nu e mare diferenta….. Benzina la mine e $0.89CAD /litru azi… cat e la tine?

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgiuliani, on 13 iunie 2019 - 16:29, said:


Recent am discutat cu cineva care imi spunea ca un fost coleg se mutase in SUA , in Florida si acolo atat el cat si sotia au 5 zile de concediu pe an. Am ramas stupefiat, nu imi imaginam ca se poate asa ceva.

Bine ai venit in lumea reala!
In SUA nu exista nr minim de zile de concediu, cate iti poti negocia atatea ai. De asemenea nu exista concediu de maternitate decat daca iti negociezi si il ai in contract.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
va rog NU mai confundati SUA cu Canada. Sunt foarte diferite.

SUA are sistemul lor cu totul privat si banul conteaza

Canada functioneaza dupa sistemul european.

#23
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View PostLex404, on 14 iunie 2019 - 20:32, said:

va rog NU mai confundati SUA cu Canada. Sunt foarte diferite.

SUA are sistemul lor cu totul privat si banul conteaza

Canada functioneaza dupa sistemul european.

Pai daca functioneaza dupa sistemul european, imi spui si mie de ce nu poti sa te muti asa usor acolo? De ce mai are princiipile alea pe care trebuie sa le indeplinesti.

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru ca nu e in UE.

#25
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Sa zicem ca intr-un mod miraculos fac punctele alea, si primesc si viza, poti face ca si in Romania, un curs de calificare, si sa muncesti acolo, sau ii acelasi lucru ce am discutat mai sus?

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMunst, on 14 iunie 2019 - 20:37, said:



Pai daca functioneaza dupa sistemul european, imi spui si mie de ce nu poti sa te muti asa usor acolo? De ce mai are princiipile alea pe care trebuie sa le indeplinesti.

Ori trollezi ori chiar ai Iq-ul redus


View PostMunst, on 14 iunie 2019 - 20:52, said:

Sa zicem ca intr-un mod miraculos fac punctele alea, si primesc si viza, poti face ca si in Romania, un curs de calificare, si sa muncesti acolo, sau ii acelasi lucru ce am discutat mai sus?


Nu faci punctele. E inutila discuția.

Ca să le faci, calificarea o faci în afara Canadei. Sau student în canada. Dacă ai bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate