Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

jurnal casa snagov

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pentru confortul termic sunt acele calorifere de pardoseala ce se pot monta perimetral suprafetei vitrate iar ca si pret nu mi se par chiar ceva de speriat.
Attached File  sec_bg_16_en_mini_canal.jpg   57.62K   133 downloads

#20
fitzi6911

fitzi6911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.02.2018
Multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat...sistemul de incalzire il aveti prin pardoseala simplu? Potrivit unei opinii o sa am nevoie pe langa incalzirea in pardoseala si de calorifere ingropate cu ventilo convector de-a lungul geamurilor.

#21
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Decat o opinie mai bine iti prezinta niste calcule Posted Image

View Postbrawnie, on 14 iunie 2019 - 10:02, said:

pentru confortul termic sunt acele calorifere de pardoseala ce se pot monta perimetral suprafetei vitrate iar ca si pret nu mi se par chiar ceva de speriat.
Attachment sec_bg_16_en_mini_canal.jpg
Aceste calorifere (daca e sa pozitionezi ceva acolo, fiindca e nevoie, eu mai degraba as recomanda ventiloconvectoare) functioneaza cu temperaturi mai inalte alte agentului. Pretul lor, in sine, nu e cine stie ce dar sa nu uitam si de modificarile care se fac in restul instalatiei; care modificari, depinzand de gradul de eficienta pe care s-a scontat initial, sunt mai simple sau mai complicate. Ventiloconvectoarele de pardoseala sunt un pic mai usor de integrat cu IPAT fiindca "executa" Posted Image trasnferul fortat de caldura, deci pot functiona si cu tempraturi mai mici, fara ca asta sa insemne dimensiuni exagerate  ale echipamentelor... etc.

#22
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Ai fost multumit de echipa de proiectare? Ai recomanda-o si altora (mie)?

#23
fitzi6911

fitzi6911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.02.2018
La intrebarea de mai sus legat de proiectant am raspuns la momentul respectiv prin PM.
Actualizare:
Din pacate am obtinut autorizatia mult prea tarziu sa mai fac ceva anul asta asa ca am lasat totul pentru la anul, iar acum sunt in etapa de cautat constructor si diriginte...daca are cineva o recomandare de constructor si diriginte seriosi care activeaza pe zona de nord, snagov, eventual cu care au lucrat si au fost multumiti as aprecia un PM.
Atasez si plansele de structura, poate are rabdare cineva care se pricepe sa arunce o privire, daca se respecta normativele si totul pare ok.
Va multumesc, LA MULTI ANI tuturor!

Attached Files

  • Attached File  1.pdf   389.82K   45 downloads
  • Attached File  2.pdf   710K   36 downloads
  • Attached File  3.pdf   498.41K   11 downloads
  • Attached File  4.pdf   403.66K   9 downloads
  • Attached File  5.pdf   507.6K   7 downloads
  • Attached File  6.pdf   462.67K   6 downloads
  • Attached File  7.pdf   461.39K   5 downloads
  • Attached File  8.pdf   437.75K   8 downloads
  • Attached File  9.pdf   650.45K   6 downloads
  • Attached File  10.pdf   413.57K   7 downloads
  • Attached File  11.pdf   450.46K   13 downloads


#24
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La plansa 2 cu stalpii cei mari ar fi indicat la barele de pe mijloc ori agrafe ori etrieri patrati in schimbul etrierilor hexagonali, ca sa nu omori constructorul.
Daca nu, chemi structuristul sa faca macar un stalp cu etrierii dati de el.

#25
fitzi69111

fitzi69111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.07.2020
Buna seara, pentru ca nu am reusit sa recuperez contul initial am facut altul.
As dori sa cer o parere pe o chestiune la care am primit raspunsuri contradictorii de la diriginte respectiv structurist:
1. Constructorul vrea sa faca sapatura generala, sa toarne betonul de egalizare ca si o placa generala de pe care sa inceapa talpa/grinzile de fundare, spunand ca se lucreaza mai curat asa si ca asta intra in costurile sale.
Opinia contrara este ca pamantul scos nu va mai putea fi compactat la fel de bine ca cel natural, astfel incat sigur o sa se taseze destul de mult si o sa apara crapaturi in structura datorita tasarilor inegale.
2. Vreau sa termoizolez atat talpa pe laterale cat si grizile de fundare, oare betonul din placa o sa faca priza suficienta cu xps incat sa il tina lipit de ea chiar daca se va lasa umplutura? In afara de solutia pe care am vazut-o la cineva, nu mai stiu exact la cine, pe forum, cu ciuperci din acelea de polistiren puse invers astfel incat sa prinda in placa, mai exista alte solutii ca sa fiu sigur ca xps ramane lipit pe intradosul placii de la cota 0?
Multumesc!

#26
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
si la mine a vrut constructorul sapatura generala.. dar aveam fundatii la -200cm in unele locuri (teren in panta).
Dar nu a turnat egalizarea pe toata amprenta casei, ci doar pe unde urma sa fie fundatia.
Ar fi bine daca faci sapatura generala, macar ultimii 20-30 cm sa fie sapati manual, pentru a incastra talpa in terenul bun de fundare, 'nealterat'. La mine nu s-a facut asa.. din pacate, dar nu s-a daramat casa.

Attached File  20180525_193044.jpg   652.34K   101 downloads

daca ai citit deja pe forum, stii ca nu iti poate garanta nimeni ca va sta lipit polistirenul. Ca nimeni nu a sapat sa vada cum se comporta in 5-10-15 ani.
Solutia de care zici poate e buna... dar nici asta nu a verificat-o nimeni.

Primul pas ar fi sa compactezi cat mai bine.. apoi sa torni beton fara folie peste polistiren, si sa speri ca sta lipit

#27
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
In primul rand sa ceri proiectantului extras de armatura pentru fasonare in fabrica.
Sapatura generala e recomandata in cazul tau avand ochiurile destul de mici si risca sa colapseze.
Dar ia aminte sfatul lui wizache si sapa manual 30cm si beton turnat doar sub talpa poate si compactat mecanizat.
Odata ce ai izolat la exterior betonul din pamant nu mai transfera frig catre interior, pamantul/umplutura de sub casa nu se mai afla sub actiunea inghet/dezghet. E la fel ca si cum ai captusi toti peretii interiori cu vata intre camere cand ai pus izolatie pe exterior. Temoeratura va ramane constanta tot timpul anului.
In plus temerea ta legata de pierderile de caldura e nejustificata avand in vedere ce spatii vitrate ai. Daca ai grija unor copii ce stau pe pardoseala se rezolva oricum cu ipat si ventiloconvectoare sub panourile vitrate.
Apropo de asta, daca ai asa ceva in plan vezi ca nu sunt chiar foarte subtiri si trebuie sa lasi gol in placa inca din turnare.
Pamantul se pune la loc si se compacteaza strat cu strat de 20cm. Placa e armata nu se lasa altfel toti am avea gropi in mijlocul camerelor asa ca nu exercita presiune asupra umpluturii ca se se lase.
Dar daca vrei sa stai linitit, am avut ceva clienti putin paranoici cu izolatia la viata mea, infigi niste ciupercute pe dedesupt ca sa fii sigur ca vor fi prinse in beton si nu se vor dezlipi creand punte termica.
Folia o pui sub polistiren dar trebuie sa ai distantieri mari si desi ca sa nu strapunga polistirenul.

Edited by Astrul, 25 July 2020 - 03:44.


#28
fitzi69111

fitzi69111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.07.2020
Multumesc pentru raspunsuri.
Fierul a fost fasonat in fabrica.
Isi aminteste cineva in jurnalul cui s-a folosit solutia cu dibluri puse invers astfel incat polistirenul sa se prinda de placa?
Cred ca sapatura generala l-as lasa sa faca doar daca isi ia angajamentul ca face compactarea conform normativelor si se verifica cu aparate specifice.

#29
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Putin paranoic dar in afara noi facem teste de compactare, Cbr loading test.
Chiar eu am folosit caci am avut un client "mai special" 😀

#30
fitzi69111

fitzi69111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.07.2020
S-a turnat betonul de egalizare, pana la urma doar in zona talpii, atasez poze.

As aprecia o parere despre detaliul de hidroizolare orizontala fundatie, intre talpa si grinda, respectiv mapei plastimul/mortar hidroizolant. La ultimul in fisele tehnice apare ca merge la beton turnat inainte cu minim 3 luni, la mapei nu inteleg daca rezista la compresiune, respectiv daca exista riscuri legate de discontinuitatea betonului dintre talpa si grinda fundatiei. A mai folosit cineva la fel? Multumesc!

Attached Files



#31
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Eu, personal, in calitate de beneficiar nu am mai vazut proiect in care betonul din stalpi sa fie intrerupt de un strat de hidroizolatie.
Asta nu inseamna ca nu ar putea exista. Oricum, iti inteleg temerile.

#32
fitzi69111

fitzi69111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.07.2020
Din ce inteleg nu e data hidroizolatie orizontala sub stalpi ci doar sub zidarie, eu intrebam la dundatie, respectiv cea orizontala intre talpa si grinda (elevatie). Din studiul geologic facut efectiv in teren rezulta ca "stratul acvifer freatic cu nivel liber nu a fost intalnit in forajul executat deoarece se situeaza la adancimi mai mari de 6 m; apa nu are influenta asupra fundatiilor sau asupra terenului de fundare; in perioadele cu precipitatii abundente nivelul hidrostatic poate sa prezinte oscilatii nesemnificative."

#33
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Betonul a ieșit prea lisat ,prea drept. Mai ales în cazul când legătură nu se face prin armatura ,indicat ar fi că betonul sa fie cat mai poros pentru a face priza cu următorul strat. Mai departe poți folosi un hidroizolant pensulabil pe baza de ciment sau un cordon bentonitic.


#34
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Hidroizolatia din proiectul lui nu e aici, e intre talpa si elevatie....

LE: poti sa pui un detaliu armare stalpi? Ca poate acolo e doar o terasa/balcon

Edited by crocko.dilul, 23 August 2020 - 17:19.


#35
fitzi69111

fitzi69111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.07.2020
La detaliul armare stalpi nu apare hidroizolatia. Detaliul pus nu e de la terasa. Pare totusi ciudat, sau intrerup hidroizolatia in zona stalpilor si merg doar pe grinda simpla sau rezulta o zona de intrerupere in corpul stalpului prin hidroizolatie daca merg pe toata grinda, inclusiv zona stalpi. Daca pun doar pe lateral e gresit?

Attached Files



#36
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
asolin dmk in beton pana la placa de la parter și nu mai ai nicio problema cu hidroizolația. Poți face piscina în jurul casei, capilaritatea din beton e eliminata.
Nu se hidroizoleaza fundația de elevație, betonul e hidrofob si are nevoie sa faca priza pentru a lucra impreuna.

Edited by Astrul, 23 August 2020 - 19:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate