Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

Adaptor pt casti

În UE, permis digital de conducato...
 Spalatorie auto profesionala in I...

Anxietate si Safety behaviors OCD.

Conducta DN 800 pe teren construi...

placa video buna pentru redare ca...
 in cat timp se activeaza un abona...

Dilema dupa facultate

Reciclare metale - merita?

Renault Arkana sh sau Sang Yong K...
 La multi ani @ceanu1980!

La multi ani @KiloW!

ChatGPT - Certificat de rezidenta...

Page numbers in Google Docs, dar ...

Credit ipotecar PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

bluesky_c3

bluesky_c3

Member

• Grup: Members
Salutare,

Lucrez ca PFA de 5 ani și vreau să cumpăr o casă cu credit ipotecar. Pe persoană fizică, cu veniturile din PFA. Am un contract pe care îl înnoiesc cu aceeași firmă la fiecare doi ani. Întrebarea mea este — dacă aș încheia contractul cu firma respectivă și aș începe contract cu altă firmă, m-ar afecta la obținerea creditului? Adică vor să vadă, la bancă, faptul că am contract de mai multă perioadă cu aceeași firmă, sau e suficient să vadă că am venituri constante lunare, de 5 ani, și că acum tocmai am semnat contract cu altă firmă?

business11

business11

Info Austria

• Grup: Senior Members
pe banca intereseaza un singur lucru, esti capabil sa iti acoperi datoriile pe o perioada de X ani (perioada cat iei tu creditul). Cu cine ai tu contracte nu ii intereseaza, important este sa dovedesti ca vin bani din contractele respective. Pe langa asta mai ales ca ai un PFA unde riscul este totusi ridicat ca intr-un an sa ramai fara venit, ai nevoie de sigurante mai ridicate, in cazul ghinionului banca sa nu ramana cu ochii in soare.

zile_san

zile_san

Senior Member

in primul rand ii intereseaza sa ai venituri pe ultimele 12 luni. dupa aceea ii intereseaza cat e gradul de indatorare. daca doresti credit si rata e 1000 lei si veniturile sunt 10.000 lei pe luna atunci nu te intreaba nimeni nimic.

byteworks

byteworks

Member

Este foarte greu sa obtii imprumut cu venituri de la PFA, ai vreun rezultat pozitiv de la vreo banca? Eu nu am.

trandafirdoru

trandafirdoru

Active Member

Se poate la raiffeisen. Cel putin, telefonic, un consultant a zis ca da.

Naijax

Naijax

Guru Member

Li se rupe lor cine le plateste banii. Atata timp cat te achiti la timp ... ura si la gara
Totusi - e o mica virgula
Pentru PFA, majoritatea bancilor (daca nu chiar toate) acorda credite ipotecare dar cu durata de max. 7 ani
Asta inseamna ca ratele vor fi ceva mai mari
Adica ai nevoie de mai multi banuti. Eventual un avans mai mare

bluesky_c3

bluesky_c3

Member

byteworks, on 11 iunie 2019 - 16:53, said:

Este foarte greu sa obtii imprumut cu venituri de la PFA, ai vreun rezultat pozitiv de la vreo banca? Eu nu am.

Anul trecut eram cât pe ce să cumpărăm o casă dar s-au schimbat niște planuri și n-am mai cumpărat-o. Cei mai primitori au fost cei de la ING, unde treaba cu PFA-ul mergea destul de smooth. La BCR, de exemplu, îmi cereau un miliard de acte și dovezi. Cum spun, asta a fost situația anul trecut, de atunci n-am mai umblat pe la bănci, dar urmează să umblu din nou, pentru că am găsit altă casă pe care vreau să o cumpăr.

Naijax, on 11 iunie 2019 - 16:55, said:

Li se rupe lor cine le plateste banii. Atata timp cat te achiti la timp ... ura si la gara
Totusi - e o mica virgula
Pentru PFA, majoritatea bancilor (daca nu chiar toate) acorda credite ipotecare dar cu durata de max. 7 ani
Asta inseamna ca ratele vor fi ceva mai mari
Adica ai nevoie de mai multi banuti. Eventual un avans mai mare

Așa este, dacă iei creditul pe PFA. Eu am menționat, iau creditul pe persoană fizică, cu venituri din PFA.

zile_san, on 11 iunie 2019 - 16:49, said:

in primul rand ii intereseaza sa ai venituri pe ultimele 12 luni. dupa aceea ii intereseaza cat e gradul de indatorare. daca doresti credit si rata e 1000 lei si veniturile sunt 10.000 lei pe luna atunci nu te intreaba nimeni nimic.

Cum spuneam, am contract de 5 ani, fără întrerupere, cu o firmă. Deci asta nu ar fi problemă. Anul trecut când făceam simulări pe la bănci, era ok ca sumă, mă încadram la ce aveam eu nevoie.

Naijax

Naijax

Guru Member

bluesky_c3, on 11 iunie 2019 - 16:57, said:

Așa este, dacă iei creditul pe PFA. Eu am menționat, iau creditul pe persoană fizică, cu venituri din PFA.

Merge - stai linistit
Bancile accepta venituri din chirii, din drepturile de autor chiar si venituri din dividende
Doar ca o sa-ti ceara vreo 1000 de hartii doveditoare
Asta-i tot

popicoo

popicoo

Member

zile_san, on 11 iunie 2019 - 16:49, said:

Whattttt?? Adica ai venituri de 10.000, cheltuieli de 8500 si iei credit la rata de 1.000? Unde te-ai cautat cand ai dat raspunsul????

Cel mai simplu este sa intrebi banca. Cel mai simplu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate