Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Decriptare fisiere ransomware.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Acum un an am reusit sa ma infectez cu un ransomware, dar l-am oprit la la timp. Mi-a corupt cateva programe si criptat fisiere personale.
In prezent am constatat ca un fisier de care am nevoie este criptat.
Exista solutii pentru decriptarea acestora? Nu prea mai am incredere in linkurile de pe internet.
Acestea au fost redenumite "NumeleFisieruluiOriginal-5E740618.[[email protected]].arrow"

Edited by FunkBlack, 11 June 2019 - 14:19.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai cum le-ai criptat ? Ai uitat ce ai facut sau cum ?

#3
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Nu le-a criptat el. I le-a criptat un virus de tip ransomware...

Ce ransomware e ? Nu-s toate la fel.

Edited by vidiandrei, 11 June 2019 - 14:31.


#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
I le-a criptat virusul, el vrea sa le decripteze.

#5
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012

 vidiandrei, on 11 iunie 2019 - 14:28, said:

Ce ransomware e ? Nu-s toate la fel.

Nu mi s-a prezentat. Am rulat un executabil, dupa care a luat-o razna cu ferestre pop-up cu text un rusa, shortcuturi necunoscute pe desktop. Am actionat rapid cu butonul reset Posted Image)

Edited by FunkBlack, 11 June 2019 - 14:34.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi pe bleep, Dharma Arrow Ransomware. Sau pe site-uri echivalente.

Edited by bumpocbum, 11 June 2019 - 14:37.


#7
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Am impresia ca unele pot fi decriptate.. Sunt niste sofuri care spun ca pot decripta fisirele criptate de anumite ransomware-uri...

Vezi ca unele daca vad ca vrei sa faci "manevre" s-ar putea sa-ti stearga fisierele...

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Am mutat eu topicul pe Devirusare - pe Antivirus se discuta despre programele care pot preveni infectai cu virusi.

Ai topic la IMPORTANT - https://forum.softpe...re-gen-fhqkham/

In primul post ai linkuri utile de decriptoare precum si de site-uri ce pot sa-ti spuna ce virus ti-a criptat fisierul - ca sa stii ce decriptor sa cauti.

Mai departe dai cu banul - dupa cu iti e norocul. Daca l-au prins pe individ sau au facut rost cumva de codul sursa al virusului e posibil sa gasesti decriptor pe site-urlie alea.
Altfel NU.

#9
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Incearca aici poate au gasit cheia

https://id-ransomwar....php?lang=en_US

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Naijax, on 11 iunie 2019 - 14:23, said:

Pai cum le-ai criptat ? Ai uitat ce ai facut sau cum ?

    Tocmai asta e treaba cu virusii ransome.
   1.  Iti cripteaza fisierele.
   2  Apoi cer bani ca sa ti le decripteze.
   3  apoi piratii isi dau seama ca nu-si mai amintesc parola
    4 mai dai bani ca sa le improspatezi memoria
    5 tot nu isi aduc aminte
    6 le mai dai bani
    7 le mai dai bani
    8
   De la 8 in jos nu mai stiu ...

#11
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Am avut aceiasi problema la firma. nici o solutie. Formatat HDD. Pe viitor tine back-ups. HDD externe sau stickuri, sau mai nou Blu-Ray RW. Ai 50GB sa ii scrii pe blu-ray dual layer. In plus ii poti scrie pe sesiuni nu tot deodata. Fiind si RW il poti refolosi. Mai nou cred ca sunt de 300 GB ce se pot scrie o singura data. Daca ai bani cumpara Archival Disc (AD) ce cred ca merg pana la 1.5 TB garantat sa tina 50+ ani in conditii extreme inclusiv inundatii si praf. Poti sa stochezi toate pozele si filmele nud pe care le faci de-a lungul vietii
Poti apela si la cloud storage. La firma folosim. Ce avem nevoie des si nu e secret in cloud, ce este privat pe suport solid. In cloud ai avantajul ca le poti recupera oriunde in lume, dezavantajul platesti abonament
Niciodata fara back-up mai ales in timpurile acestea si avand in vedere ca nu costa mult.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Stick-urile nu sunt ptr stocare date, ci ptr transport.
Altfel dupa cateva luni incepe coruperea datelor de pe ele, in functie de cat de bun e producatorul intre 3 si 10 luni.

#13
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Posteiffel, on 12 iunie 2019 - 14:11, said:

Stick-urile nu sunt ptr stocare date, ci ptr transport.
Altfel dupa cateva luni incepe coruperea datelor de pe ele, in functie de cat de bun e producatorul intre 3 si 10 luni.
Am facut un experiment,am zis sa las timpul sa "corupa" sau chiar sa piarda un fisier.Pe un stick vechi de 4GB,am lasat acum un an si jumatate, cam 2GB si ceva de muzica pusa "la oha" si uitat intr-un sertar.Zilele trecute... sa tot fie vreo 10 zile in urma, am scos stick-ul mai mult cotrobaind prin sertar dupa alte maruntisuri. Datele erau intacte ca-n prima zi.
Stiu si eu ca stick-ul nu este pentru stocare sau in caz extrem... mai alimentati-l din cand in cand, "bagandu-l" intr-un calculator sau laptop.
Dovada ca poate tine datele si peste un an calendaristic dar NU va bazati pe asta!

#14
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Posteiffel, on 12 iunie 2019 - 14:11, said:

Stick-urile nu sunt ptr stocare date, ci ptr transport.
Altfel dupa cateva luni incepe coruperea datelor de pe ele, in functie de cat de bun e producatorul intre 3 si 10 luni.
Daca tii neaparat la durata foloseste atunci Archival Disk

#15
Nicastefanliviu

Nicastefanliviu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.06.2018
Salutare baieti. Anu trecut prin octombrie am descarcat un progam de pe net si lam instalat in laptop dupa ce sa terminat instalarea nu il puteam deschide asa ca am cautat prin laptop sa vad daca am cumva un program asemanator sa imi fac treaba cu el dar am avut o surpriza toate fisierele mele au extensia OGDO si nu pot fi deschise. Si de atunci tot incerc si intreb pe la cunoscuti care lucreaza in domeniul It si nimeni nu ma poate ajuta...exista vreo solutie sa imi recapat fisierele ?

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Salut. N-ai vazut tocmai topicul de la IMPORTANT - https://forum.softpe...re-gen-fhqkham/
Cred a ai cautat destul de mult pana ai dat de asta de-acu 2 ani.

Vezi in topicul indicat - ai niste linkuri in primul post.
Dar slabe sanse - doar daca a aparut intre timp codul sursa si cheile de criptare ale virusului care ti le-a criptat.

Incearca insa ultimul tool - de la Emsisoft - se pare ca ar decoda unele versiuni de ransomwar ce cripteaza cu OGDO.

#17
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
https://www.emsisoft...cryption-tools/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate